Jump to content

Да се упознамо!


Препоручена порука

Моје име је Дејан Рајковић, последњих 16 година активно подучавам ученике и студенте, упознат сам са програмом наставе основне и свих средњих школа, као и са факултетским програмима. Наравно, концентрисано на математику и физику, са посебним освртом на астрофизику и астрономију. Сви које буде било шта занимало у вези наставе, учења, програма, министарства просвете, приступа обради ових тема, матурских радова, школских и ваншколских часова, пријемних испита, допунске и додатне наставе, такмичења на нивоу основних и средњих школа, ... , моћи ће овде да поставе своја питања. И шта год вас већ буде збунило и чега год се будете сетили, потрудићу се да вам што пре и у потпуности изађем у сусрет што потпунијим и исцрпнијим одговорима на сва ваша питања. Иначе, ожењен сам, имам троје деце, волим овај посао којим се бавим и верујем да ћу успети да вам одговорим на све што вас буде интересовало, да разрешим неке недоумице и помогнем колико то буде у мојој моћи. 

Па, да почнемо...

viber_image.jpg

Link to comment
Подели на овим сајтовима

У име свих чланова нашег Форума и лично, изражавам Вам захвалност што сте прихватили наш позив за сарадњу!

А ви драги форумаши, изволите!

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Које је Ваше мишљење о тестовима из математике на малој матури?

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Драги Дејане, зашто је нашим клинцима потребно толико додатних часова математике? Јесте математичко образовање и у антици било најважније (уз музичко), а тек данас... Али колики су проблеми у програму и методици рада математике код нас?

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Тестови су, по мом мишљењу, сасвим ок, покривају  90% елементарно знање које сва деца треба да изнесу усвојено из основне школе, са мало жртве и труда деца могу да се спреме за чисту петицу!! Наравно, уз добро вођство наставника...

viber_image.jpg

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Проблем додатне наставе је као нека наша епидемија. Доста наставника не даје свој максимум у настави, иако им је то на неки начин у опису посла. Мотиви наставничке незаинтересованости су углавном свима познати. Градиво није превише компликовано, ако се наставник посвети и потруди - деца могу и да заволе и математику и физику. Или бар да им не буде тешка...

viber_image.jpg

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Srdacan pozdrav i od mene, velikog ljubitelja i zaljubljenika astronomije. :dobro:

Evo jedne skromne teme o tome, pa i tamo svrati kad stignes.

 

"Ви морате упознати земаљско да би сте га волели, а Божанско се мора волети да би се упознало." Паскал "Свако искључиво логичко размишљање је застрашујуће: без живота је и без плода. Рационална и логична особа се тешко каје." Шмеман "Always remember - your focus determines your reality." Qui-Gon Jinn

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Хвала! Погледаћу чим уграбим неки тренутак. Онај рад - времена никад доста...

viber_image.jpg

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • 2 weeks later...
On 9/30/2016 at 13:29, obi-wan рече

Srdacan pozdrav i od mene, velikog ljubitelja i zaljubljenika astronomije. :dobro:

Evo jedne skromne teme o tome, pa i tamo svrati kad stignes.

 

Очајно време данас, пљушти киша, нема изласка напоље, можда уграбим мало времена да погледам шта има овде...   

viber_image.jpg

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • 1 month later...
  • 3 months later...
On 30.9.2016. at 12:58, александар живаљев рече

Драги Дејане, зашто је нашим клинцима потребно толико додатних часова математике? Јесте математичко образовање и у антици било најважније (уз музичко), а тек данас... Али колики су проблеми у програму и методици рада математике код нас?

Нисам Дејан, али предајем у школи и имам прилично искуства. Проблеми су разни... Детету треба да "легне" наставник, а и потребан је додатан рад кући, скоро за све. Ретки су они који све укапирају у школи, мада има и таквих и с њима је право задовољство радити. У школама постоје часови допунске, додатне, секције, припремне наставе за матуру, све је покривено и нема шта ван тога да се приватно иде код било кога, осим у случајевима када постоје озбиљне "рупе" и неадекватно савладано или делимично савладано претходно градиво. Дајем часове свим узрастима и дешава се да видим како је колега презахтеван или на самим тестовима тражи више од оног што је предавао, али то су изузеци. Деца су прилично лења и немотивисана, мисле да могу без рада да постигну пуно, а то тако не иде... Из програма свакако треба избацити поједине ствари које су за њихов узраст тешке (нпр. подударност троуглова у 6.разреду, ван памети), а и саме уџбенике прилагодити деци. Ја нисам успела у својој школи да се изборим за уџбенике које тренутно сматрам најквалитетнијима, али то је због личне сујете појединих...

Што се тиче факултетског градива, ту има доста проблема и потребе за додатном подршком, али дуга прича... Углавном се неадекватно и потпуно нејасно и незанимљиво обрађује градиво од стране асистената и/или професора и створи се баук, без икакве потребе и разлога. Све може питким језиком да се објасни кад се хоће.

Сматрам, такође, да настава мора максимално да се осавремени, да се повеже са ИКТ-ом, да се што више повезује са примерима из свакодневног живота и неће бити проблема. Али, не и да се сведе на забаву и игрице, то је недопустиво.

Што се тиче тестова за матуру, нису тешки, али захтевају концентрацију и добру логику.

 

"Ја сам сакупљач необичних ствари. Нека други сакупљају значке и марке. Ја сакупљам дане, часове и тренутке. " - Мирослав Антић

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Чланови који сада читају   0 чланова

    • Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу
×
×
  • Креирај ново...