Jump to content

Смртна казна - да или не?

Оцени ову тему


RYLAH

Препоручена порука

7 minutes ago, Жељко рече

@RYLAH

 - Враћање смртне казне ничим не би показало неко одступање друштва од хришћанских начела јер ово друштво и није хришћанско већ секуларно.

- Смртна казна није принцип старог завета јер и у старом завету постоји наредба: Не убиј!

- Америка и даље практикује смртну казну. Американци су већином Хришћани и америчко друштво јесте део западне цивилизације, дакле није тачно да је смртна казна својствена само ретро друштвима која су нецивилизована.

- Шта је за нас православне ауторитет( ако још увек нешто држимо за ауторитет)? То су светитељи. Да ли су светитељи били против смртне казне? Углавном нису. Пример Свети Сава молитвом убио Стреза. Други пример руски старац мислим Зосима да је у питању, такође молитвом убио разбојника. Мајка тог разбојника који је упропастио своју породицу, силовао, клао и пљачкао људе,  је дошла да се жали старцу он затражи да му доведу лично разбојника кад је видео да човек нема намеру да се мења рекао му је следеће: Ја ћу се сад молити Богу да ти узме живот. Имаш годину дана да се покајеш и после тога ћеш умрети. Ако наставиш као до сада без покајања јасно ти шта ће бити с тобом. После неколико месеци разбојник се разболи и почне да копни. После годину дана је умро. Разбојник се у међувремену покајао и почео мењати па је родбина дошла код старца да га моли да измоли од Бога да не умре покајани разбоник, али старац је на то рекао: То није више у мојој ингеренцији, ја сам одаслао писмо Богу он је пресудио на смрт!

 

 

brate, neki ruski monah je prorekao prije 100 godina da ce biti rat u ukrajini, onda da ce se rusija umjesati 2015 godine, i ostvariti veliku pobjedu i da ce se konacno te 2015 krunisati ruski car i osloboditi dogodine srbiju, a vidis ja se radovo ratu, jer mi dojadilo da radim, a ono nista, nisu problem monasi, neg oni koji prepricavaju...

kako bi svetac mogao da se moli bogu da neko umre, iz cista mira

  • Волим 1
Link to comment
Подели на овим сајтовима

9 minutes ago, Жељко рече

- Америка и даље практикује смртну казну. Американци су већином Хришћани и америчко друштво јесте део западне цивилизације, дакле није тачно да је смртна казна својствена само ретро друштвима која су нецивилизована.

Али не у свим државама. Ако је веровати википедији, од 50 савезних држава у 32 постоји с.к, а у 18 је нема.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

7 minutes ago, Dragi рече

Zele, zar sa bajkama i legendama da pravdamo smrtnu kaznu? Ovim sam nudiš dokaze da je smrtna kazna unazadna.

Рекох ја лично немам став. Наводим контра аргументе.

Каквим бајкама?

Том логиком Библија је бајка

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ево пример који сам видео лајв:

Један озбиљан дуовник који има море дуовнијех чада, после литургије, приђе му лик који је осуђен на затвор пар деценија због убиства. Каже: оче ја се бојим ићи у затвор, убиће ме тамо, дуга је казна нећу се извући.

На то му дуовник одговори: Ниси се бојао кад си крао од људи и кад си убио човека. То ти је сад крст, иди у затвор исповеди се причести се помоли се богу и спреми се да умреш! Нема ти друге.

Ово сам чуо својим ушима.

Нисам могао да верујем.

И не, није ово како бисте ви сад овде протумачили зли зилотски духовник који нема милости према грешном човеку јер је законик, напротив није зилота екумениста је, није бездушан као онај лопатар напротив веома је душан, веома сажаљив, веома милостив, итд.

Дакле један озбиљан и добар духовник. АЛИ ово је био одговор убици.

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

4 minutes ago, kordun рече

ja sam ravnopravan sa zenama, demokratija... ne mozes mi nista

Најгоре је што ни ти сам себи не можеш ништа

Link to comment
Подели на овим сајтовима

1 minute ago, Dragi рече

Samo da dodam da je Carska Rusija još davne 1826. godine, posle ustanka dekabrista, u vreme vladavine cara Nikolaja I. Pavlovića (ruski car 1825-1855) ukinula smrtnu kaznu. Nikolaj je na primer bio protivnik ukidanja kmetstva, bio je zastupnik autoriterne carske vladavine itd., ali eto, smrtnu kaznu je bio zabranio. Da je, dakle, i bilo nekog ruskog starca da se bio molio za nečiju smrt, Carska Rusija i sa njom Pravoslavna Crkva su zabranili smrtnu kaznu! Nazdravlje. :)

a i ti brate imas previse tih pink informacija u glavi, trebao bi to iscerivati sa travama van...

Link to comment
Подели на овим сајтовима

4 minutes ago, Dragi рече

Samo da dodam da je Carska Rusija još davne 1826. godine, posle ustanka dekabrista, u vreme vladavine cara Nikolaja I. Pavlovića (ruski car 1825-1855) ukinula smrtnu kaznu. Nikolaj je na primer bio protivnik ukidanja kmetstva, bio je zastupnik autoriterne carske vladavine itd., sve je drugo bio nego demokrat i liberalac, ali eto, smrtnu kaznu je bio zabranio. Da je, dakle, i bilo nekog ruskog starca da se bio molio za nečiju smrt, Carska Rusija i sa njom Pravoslavna Crkva su zabranili smrtnu kaznu! Nazdravlje. :)

Какве то везе има са нечијом молитвом ?

Како држава може мени да забрани да се молим думре неки усташа?!

Link to comment
Подели на овим сајтовима

9 hours ago, RYLAH рече

ОК, ово мислим да је најбитнији део.

На првом месту, нисмо ми ти који ће да одлучују ко жели а ко не жели да се поправи. Ми дамо шансу свакоме да се поправи. Ако се не поправи, следећи пут су санкције драстичније.

Ali sta je tacno sledeci put? Na ciju kicmu ce to da se zaduzi i naplati? Nama je vreme isteklo, a ja imam utisak da ti postavljas stvari kao da ga imamo na pretek. Mozda te nisam bas najbolje razumeo, ali tako mi izgleda.

I ne, nista ja ne romantizujem, narocito ne neke prosle vekove, nego prosto gledam ocima: dakle, prosli vekovi, koji jesu bili ispunjeni mnogim divljastvom, bili su kakvi su bili. A danasnji vek, uprkos najhumanijem obliku civilizacije, porodio je mnogostruko vecu kolicinu zla. Ljudi zive u neuporedivo boljim uslovima, a cine strahovita zverstva. U cemu je tu problem? Da je samo do humanosti samog drustva, ne bi moglo nikako da bude tako.

Nego mi tu nekako potpuno zanemarujemo i jos jednu hriscansko-antropolosku cinjenicu: mi smo ljudi palog roda, i zivimo u palom svetu. Nema te civilizacije niti skladnog drustvenog poretka koji ce da promeni i pripitomi coveka bez blagodati Bozije, tj. bez svecelog pokajanja i preumljenja. A ko to jos danas zeli? Mala i najmanja manjina. Ako danas kazes jednom prosecnom i normalnom coveku da treba da tezi spasenju, on ce da te pita "a od cega?"

Dakle, uopste ne romantizujem nijedno prethodno drustvo, ali imam utisak da ti mozda malo ipak romantizujes danasnje. Ispravi me ako gresim.

I opet ponavljam - ja licno nisam za smrtnu kaznu, niti mogu da budem. Ali opet, s druge strane, nisam ni za bilo kakvo - ni najmanje! - popustanje zlotvorima.

9 hours ago, RYLAH рече

Дакле, тежиште није на индивидуи, него на потребама друштва.

Dobro, ali sta je tacno lose u tome da se drustvo zastiti od iskvarenih pojedinaca? Zar nisu potrebe drustva u stvari potrebe onih koji ga cine? Ja sam deo ovog drustva, i moja porodica, i ja opravdano ocekujem da nas zakoni ovog drustva itekako zastite od ludaka i zlotvora. I to je bez ostatka hriscanski i covecanski stav.

A taj koji se opredelio da cini zlo - teska vremenska i radna kazna, pa nek razmisli oce li da se popravlja ili nece, ali u potpunoj izolaciji - onemogucen da i dalje cini i nanosi zlo bilo kome - jer ne moze on sa svojim zlom da bude vazniji od ostalih clanova drustva, pa da se brinemo vise o njegovom menjanju nego o nasoj bezbednosti.

"Ви морате упознати земаљско да би сте га волели, а Божанско се мора волети да би се упознало." Паскал "Свако искључиво логичко размишљање је застрашујуће: без живота је и без плода. Рационална и логична особа се тешко каје." Шмеман "Always remember - your focus determines your reality." Qui-Gon Jinn

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Postoje velike dileme i neslaganja po pitanju pojma psihopatije. Klinički orijentisani naučnici a u prvom redu psihijatri smatraju da je pojam psihopatija zastareo i zamenjuju ga terminom "asocijalni poremećaji ličnosti". Za razliku od njih kriminolozi, krivičari, forenzičari... i dalje koriste termin psihopatija. Oni smatraju da je ukidanje termina "psihopatija"  neopravdano  zbog  praktičnog rada : dijagnostike, veštačenja, izricanja sankcija, tretmana...

I naravno postoje oni koji koriste oba pojma sinonimno.

Prema klasifikaciji Ametičkog psih.udruženja  da bi osoba bila svrstana u antisocijalni poremećaj ličnosti treba da ispuni najmanje 3 od sedam karakteristika:

1. Kršenje socijalnih i zakonskih normi i ponovljeno vršenje krivičnih dela koja su osnov za ponovljena hapšenja

2.Varanje i manipulativnost koji se ispoljavaju u ponovljenom laganju, korišćenju lažnih imena, prevarama, koje za cilj imaju ličnu korist ili zadovoljstvo

3.impulsivnost ili nedostatak planiranja unapred

4.iritabilnost i agresivnost koja se ispoljava kroz ponovljene tuče i nasilne delikte

5.nepromišljenost u ponašanju bez obzira na posledice po sopstvenu sigurnost i sigurnost drugih

6.neodgovornost koja se ispoljava kroz neispunjavanje obaveza prema članovima porodice,ponovljene propuste za posao(gubitke radnih mesta) i ponovljene propuste da se ispoštuju finansijske obaveze

7.Bezosećajnost i nedostatak osećanja krivice i kajanja za sve ono što se loše čini

prema ovome najveći deo kriminalne populacije može se podvesti pod "anti socijalni poremećaj ličnosti"

Psihopate nemaju psihopatološke fenomene i psihijatrijske simptome lakših ili težih duševnih poremećaja ličnosti. Oni nemaju hronični ili periodični tok poremećaja ličnosti koji dovodi do izmena ličnosti i remeti harmoničan odnos sa okolinom, nemaju gubitak kontakta sa realnošću , disocijaciju afekta i mišljenja , nemaju patogenim procesom uslovljene poremećaje psihičkih finkcija itd.

Psihopatija nije psihijatrijski problem. Po nekima to uopšte nije poremećaj.

Vrlo su svesni prilikom činjena svih krivičnih dela pa i onih najtežih.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

I ako govrorimo o smrtnoj kazni nisam sigurna da li sam za ili protiv. O resocijalizaciji psihopata je teško govoriti. Čak je sporna i resocijalizacija drugih kriminalnih grupa. Ne retko se dešava da sitni prestupnici nakon provedenog vremena u zatvoru izađu iz zatvora kao vrsni kriminalci raznih kategorija. U zatvotru "peku" zanat . To je zato što su sve kategorije kriminala svrstane u jedan sistem.

U resocijalizaciju malo verujem, ali svu nadu polažem u prevenciju

Sticajem okolnosti imala sam prilike da na realnim snimcima gledam i slušam inervjue sa psihopatama i ne mogu da opišem kakve se emocije bude u čoveku... i sada me zaboli stomak ... jezivi su

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Чланови који сада читају   0 чланова

    • Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу
×
×
  • Креирај ново...