Jump to content

Зоран Ђуровић: Св. Григорије Богослов, Писмо 80, Филагрију ретору

Оцени ову тему


Препоручена порука

Зоран Ђуровић: Св. Григорије Богослов, Писмо 80, Филагрију ретору

 

Ево једног примера из „Златног IV века”, од св. Григорија Назијанзина који у тренутку дубоког очаја црним бојама слика ситуацију у којој се он налази али и тадашње цркве, за које вели да су без пастира. Сам текст објашњава зашто су без пастира” - зато што се зло толико укоренило да је скроз огољено. Само у смрти он види излаз за себе, али себе не види у Рају. Овај језгровити али тежак текст може да послужи за даља размишљања. Топло вам га препоручујем.  

 

45897-004-A3E26DD6.jpg

 

Ево текста писма:

 

80.1 Питаш ме како стоје ствари? Крајње лоше. Нестало ми Василија, нестало и Кесарија, нестао ми духовни као и телесни брат. Отац мој и мати моја оставише ме, говорим са Давидом (Пс 26, 10). 80.2 Телом сам болан, старост се обара на моју главу, гомиле брига скупиле се, послови загушили, у друговима немам поверења, Црква је без пастира. Добра пропадају, зла су разголићена, треба пловити ноћу а нигде нема светионика, Христос спава... 80.3 Шта још треба да претрпим? За мене једино избављење од зала јесте смрт. Али и тамошње је за мене застрашујуће, ако се суди по овдашњем.

 

80.Τ ΦΙΛΑΓΡΙΙ 80.1 ρωτς πς τ μτερα. Κα λαν πικρς. Βασλειον οκ χω, Καισριον οκ χω, τν πνευματικν δελφν κα τν σωματικν. 20 πατρ μου κα μητρ μου γκατλιπν με20, μετ τοαυδ φθγξομαι. 80.2 Τ το σματος πονηρς χει, τ γρας πρ κεφαλς, φροντδων πιπλοκα, πραγμτων πιδρομα, τ τν φλων πιστα, τ τς κκλησας πομαντα. ρρει τ καλ, γυμν τ κακ, πλος ν νυκτ, πυρσς οδαμο, Χριστς καθεδει. 80.3 Τ χρ παθεν; Μα μοι τν κακν λσις, θνατος. Κα τ κεθν μοι φοβερ, τος ντεθεν τεκμαιρομν.

 

Рим

25.03.2016



Ова порука се налази и на насловној страници Поука. Погледајте!
Link to comment
Подели на овим сајтовима

Dosta sličnosti sa Jeremijom , ako ovaku tjeskobu prolaze sveci što onda čeka nas ? Ava jedno pitanje ako može? Dali je potrebno da svi na neki način iskusimo " tamnu noć " ili možemo da se prošvercamo u raj . Pitam jer neki vjeruju tz.grupno teleportiranje u raj jer je liturgijski povezan sa zajednicom crkvom i ovdje i gore na nebu . Zašto se onda sv Grigorija zabrinjava ako je samo zajednica dovoljna za spasenje..

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Dosta sličnosti sa Jeremijom , ako ovaku tjeskobu prolaze sveci što onda čeka nas ? Ava jedno pitanje ako može? Dali je potrebno da svi na neki način iskusimo " tamnu noć " ili možemo da se prošvercamo u raj . Pitam jer neki vjeruju tz.grupno teleportiranje u raj jer je liturgijski povezan sa zajednicom crkvom i ovdje i gore na nebu . Zašto se onda sv Grigorija zabrinjava ako je samo zajednica dovoljna za spasenje..

Гр није био хипи-хришћанин. Ноћ је нужна за сваког ко је у дубљој вери. "Нормални" верници је не пролазе, као ни талибани којима је све јасно. За њих је ово само ствар за коју би требало Гр да се исповеди и добије опроштај греха. 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

A neee, molicu lepo ne samo da se ispovedi  :smeh1:

Mislim da je imao vise vere to sigurno tako ne bi bilo, mora vise da se moli i da posti, kako to, da stice Duha Svetoga i da ne gresi vise.

Da veruje sve bi bilo dobro, vidi ga kako je pao u malodusnost i ocaj, pa to ne prilici obicnom verniku  :D  :coolio:

*Naravno da sam ironicna  :mahmah:

Mi obicno procenjujemo sebe na osnovu namera, a druge na osnovu akcija

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Григорије ми је од почетка (од привих читања) био један од омиљених хришћана.

Рече једном чика Пера код нас на факсу да је био велики депресивац, случај за терапију. Тад ми је постао још дражи :)

 

Хвала за превод!

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Григорије ми је од почетка (од привих читања) био један од омиљених хришћана.

Рече једном чика Пера код нас на факсу да је био велики депресивац, случај за терапију. Тад ми је постао још дражи :)

 

Хвала за превод!

Ја кад кажем нешто као чика Пера, одмах ми окаче како хулим на свеце! Иначе Гр је један од најсјајних ликова које је хр имало. Прочитах га пажљиво 2013 током летњих вечери... и мене је убацивао у лудило! - Неки би рекли да из лудила још нисам изашао 12:smeha:  :))  12:smeha:

За препоручити је Мекгакинову студију... 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Али и тамошње је за мене застрашујуће, ако се суди по овдашњем.

 

:((  

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Да, ово горе је прави чика Пера хард кор стајл :smeh1:

 

 

 

 

Сјајна књига, препорука такође!

I gde da je nadjemo?

Ljubav se u duši ogleda, nebo je još nesagledivo.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

I gde da je nadjemo?

 

Nije prevedena kod nas, imam je samo na engleskom. Evo linka za celu knjigu (ima malo više, 100mb):

 

 

http://www.megafileupload.com/az1w/115679388-McGuckin-St-Gregory-of-Nazianzus.pdf
 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Nije prevedena kod nas, imam je samo na engleskom. Evo linka za celu knjigu (ima malo više, 100mb):

 

 

http://www.megafileupload.com/az1w/115679388-McGuckin-St-Gregory-of-Nazianzus.pdf

 

Da sam te poznavao pre 6 godina, ustedeo bih pare:))) 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

А ја се убих сад тражећи је!

Gravatar mali

 
"Упути ме на истину Твоју, и научи ме, јер си Ти Бог Спас мој" (Пс. 24.5)

https://sozercanje.wordpress.com/

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Гр није био хипи-хришћанин. Ноћ је нужна за сваког ко је у дубљој вери. "Нормални" верници је не пролазе, као ни талибани којима је све јасно. За њих је ово само ствар за коју би требало Гр да се исповеди и добије опроштај греха. 

 

Држи ум свој у аду и не очајавај .

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Чланови који сада читају   0 чланова

    • Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу
×
×
  • Креирај ново...