Jump to content

Психолошкиња, педагошкиња, гинеколошкиња и друге „шкиње”


Danijela

Препоручена порука

Све што се завршава на шкиња, рекох већ чиста КАКОФОНИЈА.

Пара уши, изазива  смех.........  :)))

 

... poboljsava probavu... :)))

"Ви морате упознати земаљско да би сте га волели, а Божанско се мора волети да би се упознало." Паскал "Свако искључиво логичко размишљање је застрашујуће: без живота је и без плода. Рационална и логична особа се тешко каје." Шмеман "Always remember - your focus determines your reality." Qui-Gon Jinn

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Rapsodija, ovo o cemu ti pricas je zezanje cisto i para mozak.

Lingvistima to pogotovo para dusu jer nisu proveli godine ucenja i truda da bi tamo dosla neka nepoznata zena i odlucivala po kljucu - svidja mi se i ne svidja mi se, para mi usi ne para mi usi.

Pricamo valjda uz salu ali i malo ozbiljnije, argumentovano...dakle daj neki svoj predlog, nemoj biti kritizer prosti.

 

Ma ne mogu lingvisti da se bave jezikom po principu "seci usi, krpi d..pe".

Nije jezik tumorozni pacijent pa da ga samo secira kako ko stigne.

 

:nene:

"Ви морате упознати земаљско да би сте га волели, а Божанско се мора волети да би се упознало." Паскал "Свако искључиво логичко размишљање је застрашујуће: без живота је и без плода. Рационална и логична особа се тешко каје." Шмеман "Always remember - your focus determines your reality." Qui-Gon Jinn

Link to comment
Подели на овим сајтовима

... poboljsava probavu...
 

 

Мени иначе сви орагани

раде као подмазани 

чим постах форумски члан 

и уђох у овај  братски клан...... :smeh1:  

  • Волим 1

                               :1321_womens:  Carpe Aeternitatem  :1321_womens:    

Заиста вам кажем, ако се не повратите и не будете као деца, нећете ући у царство небеско.

                                                      Јеванђеље по Матеју   глава 18:1-10

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Све што се завршава на шкиња, рекох већ чиста КАКОФОНИЈА.

Пара уши, изазива  смех.........  :)))

 

Sluškinja?

 

paradoks_zpsjpf2fhnf.jpg

Lilies that fester smell far worse than weeds.

Shakespeare

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Sluškinja?

 

служити -> служкиња -> слушкиња

 

психоложити -> психоложкиња -> психолошкиња

 

Психолошкиња је жена која ложи душу. :)

Link to comment
Подели на овим сајтовима

служити -> служкиња -> слушкиња

 

психоложити -> психоложкиња -> психолошкиња

 

Психолошкиња је жена која ложи душу. :)

 

Sluga - sluškinja

 

Psiholog - psihološkinja

 

:stadaradim:

 

Ja već desetak godna radim u okruženju punom psihološkinja i meni je ta reč totalno deo uobičajenog rečnika.

 

paradoks_zpsjpf2fhnf.jpg

Lilies that fester smell far worse than weeds.

Shakespeare

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Sluga - sluškinja

 

Psiholog - psihološkinja

 

:stadaradim:

 

Ja već desetak godna radim u okruženju punom psihološkinja i meni je ta reč totalno deo uobičajenog rečnika.

 

 

И даље не ваља, женски облик је изведен из мушког. То је очигледна родна хијерархија у којој је жена ниже. Мора нешто још неутралније - заједнички корен, а посебни наставци за два рода. Рецимо, да узмемо саму реч психологија као корен и да занимања назовемо психологијанац и психологијанка?

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Kada ukinemo sluškinje i robinje, neće nam trebati sociološkinje; ako nije kuvarica i sekretarica, nije ni advokatica; ako ne koristimo kasirka i servirka, nemojmo ni ministarka i profesorka.

 

Doslednost. Srpski jezik poznaje razlikovanje po rodu imenica koje označavaju zanimanje. Ili ukinuti sve (ona je kuvar, ona je čistač, on je medicinska sestra) ili koristiti odgovarajući oblik.

 

Uostalom, nisam primetila neko spaljivanje na lomači onih kojima se ne sviđa advokatica, sociološkinja, ministarka. Meni se sviđa pa koristim. I tako zovem žene kojima se takođe sviđa.

 

paradoks_zpsjpf2fhnf.jpg

Lilies that fester smell far worse than weeds.

Shakespeare

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Doslednost. Srpski jezik poznaje razlikovanje po rodu imenica koje označavaju zanimanje. Ili ukinuti sve (ona je kuvar, ona je čistač, on je medicinska sestra) ili koristiti odgovarajući oblik.

 

Kakva isljucivost... tako govore sve diktature - ili/ili...

"Ви морате упознати земаљско да би сте га волели, а Божанско се мора волети да би се упознало." Паскал "Свако искључиво логичко размишљање је застрашујуће: без живота је и без плода. Рационална и логична особа се тешко каје." Шмеман "Always remember - your focus determines your reality." Qui-Gon Jinn

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Sluškinja?

Ја сам слуга моје мале братанице.

Ја сам служавка моје мале братанице.

 

Сасвим лепо се може употребити именица мушког рода слуга.

                               :1321_womens:  Carpe Aeternitatem  :1321_womens:    

Заиста вам кажем, ако се не повратите и не будете као деца, нећете ући у царство небеско.

                                                      Јеванђеље по Матеју   глава 18:1-10

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Мислим да код -лошкиња није проблем због самог звучања (у смислу редоследа гласова у речи), него због необичне граматике свих тих именица изведених из Х-логос и Х-логиа. Чудни су и мушки облици и придеви. На пример, ако имамо именицу стихија, придев је стихијски. Али придев од психологија није психологијски, већ психолошки. Међутим, психолошки је нешто што се односи на психологе, на пример психолошко удружење. Као што је математички оно што се односи на математику, а математичарски оно што се односи на математичаре. Психолошкиња ми звучи као математичкиња. Не могу још увек да објасним шта ми тачно ту шкрипи, али нешто је јако чудно.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Kakva isljucivost... tako govore sve diktature - ili/ili...

 

Da sam kojim slučajem npisala "Ili prihvati ono što se meni sviđa ili se spremi da te spalim na lomači" pa da i ima smisla to što si napisao...

 

Napisala sam da je dosledno ili jedno ili drugo. Ne kažem ti da moraš da budeš dosledan ili...

 

paradoks_zpsjpf2fhnf.jpg

Lilies that fester smell far worse than weeds.

Shakespeare

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Чланови који сада читају   0 чланова

    • Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу
×
×
  • Креирај ново...