Jump to content

Обожење: живети Царство Небеско у свету...Живети егзистенцијални модел литургијског "Иже Херувими..."


да ли вам се допада тема  

9 члановâ је гласало

  1. 1. да ли вам се допада тема

    • да
      7
    • не
      2


Препоручена порука

covek i jeste stvoren  i naznacen za postojanje kao saborna licnost evharistijske zajednice... a nikako kao jedinka ili pojedinac koji ce u tom svom trajanju zastarniti u neki vid sebicnog individualizma i gorde samodovoljnosti...

treba svaki covek da smogne snage i da otvori svoje pospane oci, svoje otvrdlo srce, svoju gresnu dusu... i tako izadje iz svog zacaranog sebicnog kruga...iz svoje gorde samoobmane, lazi i prevare...

a kada se otvori treba da pohrli i potrci lakim koracima poput deteta u narucje svoga Nebeskoga Oca...koji je jedino sigurno Utociste i jedina sigurna mirna Luka...jer je taj odnos i zajednistvo protkano i svezano neraskidivim vezama Ljubavi...

Sve to nije moguce... naravno... bez blagodatnih i  zivotvornih sila i energije...bez blagodatnih darova Duha Svetoga... ti darovi jesu i vera i nada, ali je Ljubav najveca medju njima...  isus-sinai...

 

 

''Имај времена за РАД - то је цена УСПЕХА ... Имај времена за РАЗМИШЉАЊЕ - то је извор МОЋИ ... Имај времена за ИГРУ - то је тајна МЛАДОСТИ ... Имај времена за ЧИТАЊЕ - то је основа МУДРОСТИ ... Имај времена за ПРИЈАТЕЉСТВА - то је пут СРЕЋЕ ... Имај времена за САЊАРЕЊЕ - то је пут ка ЗВЕЗДАМА ... Имај времена да ВОЛИШ и да те ВОЛЕ - то је привилегија богова ... Имај времена да гледаш ОКО СЕБЕ - сувише је кратак дан за себичност ... Имај времена за СМЕХ - то је МУЗИКА ДУШЕ ...''.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

У нашем црквеном искуству ( а Црква нема границе, није гето, дакле односи се на цео свет и шире) ми смо у кохерентном односу са Богом Тројицом. Та благодатна кохерентност значи да све што се догађа у нама, било да је то светлост или тама, неминовно производи дејство и на самога Бога.

Исто тако, благодарећи Светоме Духу (Који за Сина сведочи да је заиста од Оца послат) ми имамо могућност да све оно што се догађа са унутрашње стране Божанства постане и наше искуство (по благодати а не по природи).

Или?...

Link to comment
Подели на овим сајтовима

тачније, познајемо ли ми Бога или само Он нас?

Koliko god da Ga upoznajemo iznova Liturgijskim iskustvom, Njegove energije a ne sustinu, Njegovu Licnost ne mozemo dovoljno da upoznamo. To i jeste zadatak vecnosti. No, ubedjen sam, da ni Andjeli na nebesima nisu u nista boljem polozaju od nas da dopru do bogopoznanja. Jer kao sto veli sv. Dionisije Areopagit, da nebeska jerarhija - 9 cinova - u visim cinovima predaje nizim cinovima bogopoznanje po blagodati, tako i mi, koji Heruvime izobrazavamo, nismo nista manje uskraceni osim sto smo druge prirode.

No, opet, Bog poznaje i one koji ne zele da Ga upoznaju ali ne namece Svoju Ipostas.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

хм ... сад си ме мало бацио у размишљање.

јел богопознање и обожење исто?

Da li je bogopoznanje moguce izvan Crkvene perspektive?

Boga mogu indirektno poznati kroz knjige, ljude, itd ali direktno samo kroz Liturgiju gde i jesu prisutne nestvorene energije po modelu Pedesetnice, na kojoj svi primamo male oreole u znak pripadnosti Bogu Trojici...

Dakle, bogopoznanje i obozenje jesu isto jer obe izviru sa mesta svetinje.

Drugo, u skladu sa gore pomenutim komentarom, Andjeli se pricescuju energijama Bozijim a mi energijama putem Evharistije. I to je bogopoznanje.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

A mozda i nije tako?

Mozda smo resili da paralelno sa ovim darom odozgo, zivimo neku utopiju? Nesto sto nam cupa identitet iz ove blagodatne sigurnosti?

Nesto cemu i sami doprinosimo?

Ili smo pak jednostavno savrseni i sve nam je dato na gotovo? 0110_hahaha

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Od kada pocne pevanje "Vi koji heruvime..." do momenta kada se peva "svaku brigu zivotnu..." osecam da iscezavaju sve brige,sav spoljasnji svet.Osecam da sam na mestu koje vise ni po cemu nije na zemlji,nego smo deo neba.Osecaj koji me stalno i uvek odvodi u crkvu.

Bog zna potrebe svakog čoveka,meru snage i moć nemoći svakoga.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Чланови који сада читају   0 чланова

    • Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу
×
×
  • Креирај ново...