Jump to content

Где је раскрсница између патолошког перфекционизма и уподобљавања?


Препоручена порука

Meni se čini da i nema dileme: perfekcionizam u psihološkom smislu i usavršavanje o kojem je govorio Gospod ne bi bili isto. Perfekcionizam je jedna opesesija, iracionalna prinuda koja potiče iz nesvjesnog, i često znači usiljavanje svoje prirode a često i drugog, potčinjavajući i sebe  i drugog silom tom idolu perfekcionizma -moralnog savršenstva. To je daleko od ljubavi prema drugome i zdrave ljubavi prema sebi. Usavršavanje (upodobljavanje) je svjestan napor, sklad voljnog, umnog i duševno/emocionalnog dijela duše.  Dalje, usavršavanje koje nalaže Gospod se odnosi samo na mene samog, nikako na prisiljavanje drugog na savršenstvo, osim svjedočenja primjerom... Očekivanje savršenstva od drugog kao uslov ljubavi poništava samu ljubav... 

 

Где је разлика између усиљавања себе ради врлине и усиљавања ради Бога?

Ако се Царство на силу узима...

Ако погрешиш или покушаваш задржати примљени дар, не користиш ли исти напор?

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Одговори 48
  • Креирано
  • Последњи одговор

Популарни чланови у овој теми

Популарни дани

Govorila sam o psihološkim kategorijama, kad ta prisila/prinuda stiže iz nesvjesnog i izraz je 'pale prirode' a ne svjesnog napora, preumljenja, preobražaja cijelog bića. Onda to nije trud ni podvig, već podlijeganje determinizmu 'pale prirode'. Naravno da se mora ulagati napor i stremiti svjesno i suprotno hedonizmu, neodgovornosti, nesvjesnosti. Npr. neko ima više O-K prinudu iz nesvjesnog i svoju slabost može smatrati vrlinom, ili je po prirodi aseksualan, i opet tu svoju datost/dar smatrati vrlinom. A vrlina je naravno, uvijek podvig, borba, prevladavanje. 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Да, ако се одлазак тиче неке рутине а да се притом задржава "стари човек" који тражи неко своје самоусавршавање.

 

Odeš na liturgiju jer moraš, jer ti to tako radiš svake nedelje, jer se osećaš loše i uprljano ako ne odeš.

 

Odeš umesto da se brineš o svom bolesnom detetu ili pomogneš povređenoj baki na ulici.

 

paradoks_zpsjpf2fhnf.jpg

Lilies that fester smell far worse than weeds.

Shakespeare

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Mnogi sveti oci su plakali, zbog prve besplatne blagodati, koju su gubili uprkos zdravoj teznji, da budu savrseni kao sto je savrsen Otac nas Nebeski. To podrazumeva i to, da covek ipak ima samo gresnu prirodu i da je padanje i ustajanje ustvari Put a ne bezgresnost koja bi se zadobijala umovanjima,ritualima,neprekidnim naviknutim molitvama,strogo propisanih tipika, koje su negde sami sebi zadati ali su u skladu sa recimo tipicima manastira u kojem taj covek ne prebiva.... dakle sve samo ne ljudskost i priznavanje, da smo i pored blagodati u stanju da gresimo, jer smo samo ljudi.

 

Bolesnom perfekcionizmu se to plakanje ne desava.

Ljubav se u duši ogleda, nebo je još nesagledivo.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

moje naivno shvatanje jeste 

da upodobljavanje podrazumeva odricanje od sebe 

a ne usavršavanje svojim meteodama i sretstvima 

koje bi eventualno mogle da proizvedu sujetu...

 

tako da ne kapiram 

valjda je raskrsnica u trenutku shvatanja svoje nemoći

ali i to nije trenutak nego proces...

uopšte meni su nejasne sve vremenske odrednice po pitanju vere.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Где је разлика између усиљавања себе ради врлине и усиљавања ради Бога?

 

Moram reci, dobra tema. 

Razmisljala sam, i dosla do nekreativnog zakljucka: Bozja milost. Ili kako se vec naziva, ja sam teoloski prilicno neobrazovana. Mada mu to dodje k'o dzoker za sve :) 

Postoje trud, i trud. 

Trud koji te dovodi do ocaja i upadanja u izolaciju perfekcionizma i onaj trud koji te dovodi do spajanja sa drugim (malo ili veliko slovo d : ) ). 

 

Sad, kako ce stvari da idu, pa, sve je to rizik. Koliko god imao nekog da te vodi i pomaze na putu, niko ne moze umesto tebe da putuje. 

"We are such stuff
As dreams are made on; and our little life
Is rounded with a sleep."

Link to comment
Подели на овим сајтовима

... и тежње ка болесном перфекционизму. Мислим да је ту корен проблема код многих психопатологија које се после рефлектују на духовни живот.

Не постоји "болестан перфекционизам", погрешно си доживео тај термин.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Не постоји "болестан перфекционизам", погрешно си доживео тај термин.

 

Postoji; postoji cak i opsesivno-kompulsivni poremecaj...

"We are such stuff
As dreams are made on; and our little life
Is rounded with a sleep."

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Postoji; postoji cak i opsesivno-kompulsivni poremecaj...


Могуће је, мада се ретко упуштам у тумачење тих луфт-психолошких измишљотина поштапаних бомбастичним домаћим а нашим изразима, тзв. одразима, тр. ефектним фразама итсл. Него, јел ми овде причамо о истом? Чисто да будем начисто како није помешано са термином сличног значења.
Link to comment
Подели на овим сајтовима

Могуће је, мада се ретко упуштам у тумачење тих луфт-психолошких измишљотина поштапаних бомбастичним домаћим а нашим изразима, тзв. одразима, тр. ефектним фразама итсл. Него, јел ми овде причамо о истом? Чисто да будем начисто како није помешано са термином сличног значења.

 

bolesni perfekcionizam je jedan simptom OKP-a, koji je, jel'te, jedan psihijatrijski zeznut poremecaj, za koji se prepisuje psiho i medikamentozna terapija, ali nema veze, vazno je da ti ne verujes da to postoji, vec je psihoizmisljotina :rolleyes: te automatski ne upropastava zivote mnogima koji pate od njega...

"We are such stuff
As dreams are made on; and our little life
Is rounded with a sleep."

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Па ето... Него, чим се "prepisuje psiho i medikamentozna terapija" за погрешно употребљен термин казло би се да је изрека: "Медицина (бледоликих) је толико напредовала, да практично ни један човек није здрав" у врлој новосвецкој мери и исправна. Да, и одакле ти идеја како знаш ушта ја верујем, ил' не? А при том то није ни једна од низа "psihoizmisljotina", да не речем shirokog dijapazona. Ил' ако 'оћеш, лепезе.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

:) 

 

nije ni vazno...

 

enivejz, pitanje je: kad tezis Bogu u upodobljavanju, a kad si zastranio?

Jesam dobro shvatila?

 

No, mislim da pametnog odgovora nema. Jedino da primenjujes samorefleksiju (nesto-sozercanje? tako nesto?), i jos bolje, refleksiju u dvoje.

 

Napravicu paralelu sa supervizijskim i intervizijskim (peer-support) radom: vodila sam grupu psiholoske podrske pomagacima koji su radili sa izbeglicama sa bliskog istoka. I neke stvari koje sam radila su mi se cinile fenomenalnim. Dok ih nisam prodiskutovala sa supervizorkom i kolegama koje su radile sa mnom na projektu :) 

"We are such stuff
As dreams are made on; and our little life
Is rounded with a sleep."

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Гости

Моје питање за све древне и новопечене форумаше гласи:

Где је та граница и где место разликовања између тежње да се уподобимо (усличнимо) Ономе Који даје заповест: „Будите савршени као Отац ваш небески!“ и тежње ка болесном перфекционизму.

 

 

Eto ova prethodna rasprava moze doneti dobro: odgovor lezi, verujem, otprilike gde i odgovor na pitanje razlke izmedju perfekcionizma i bolesnog perfekcioneizma. ................................... [... usput negde smestiti i OKP]

 

 

.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Eto ova prethodna rasprava moze doneti dobro: odgovor lezi, verujem, otprilike gde i odgovor na pitanje razlke izmedju perfekcionizma i bolesnog perfekcioneizma. ................................... [... usput negde smestiti i OKP]

 

 

.

Zaključak, raskrsnica i početak razlaza izmedju upodobljavanja, jeste ustvari lažni perfekcionizam, odnosno perfekcionizam koji uporno ne daje rezultate. ?

 

kumulativan (nl. cumulativus)

nagomilan; nagomilavan, koji gomila; skupni, udružni; kumulativna granata vojnički granata čije je zrno udešeno za probijanje oklopa, napr. tenkovskog, puni se naročitim eksplozivom, pri udaru razvija toplotu uz visoku temperaturu koja rastapa oklop i probija ga.

Ljubav se u duši ogleda, nebo je još nesagledivo.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Чланови који сада читају   0 чланова

    • Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу
×
×
  • Креирај ново...