Jump to content

Предлог за пријем Косова у УНЕСКО уврштен у дневни ред

Оцени ову тему


Препоручена порука

Ne znam kakvo razmisljanje meni imputiras. Jevreji nisu zabijali glavu u pesak i tvrdili da nisu izgubili Jerusalim. Da bi vratio Kosovo, moras da priznas da si ga izgubio. Ovako, posto je Kosovo nase, nemamo za sta da se borimo, i mozemo da nastavimo da zivimo u iluzuji.

 

Да је Косово заиста и до краја изгубљено, не би прошло толико година, а да му је статус и даље нерешен. Ако се данас не боримо за Косово и признамо га поклекавши пред овом општом летаргијом, губимо легитимитет да сутра говоримо како нам припада. Зато је размишљање попут твог опасно.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ако се данас не боримо за Косово и признамо га поклекавши пред овом општом летаргијом, губимо легитимитет да сутра говоримо како нам припада.

Ne, ako ti otmu novcanik i to dok ti drze noz pod grlom, tvoje je da priznas da si npr. dokumenta "izgubio", a to kako si "izgubio" i pare i dokumenta te niko ne pita. Doduse, uvek imas pravo da priznas... :) I da platis (nepostojecem) napadacu sto si ga izazvao da ti otme novcanik. Naravno, stici ce ti kazna u medjuvremenu za neposedovanje licnih dokumenata, kao i za to sto si zakasnio sa placanjem dazbina. I, da, da platis i to sto si uopste posedovao novcanik. I sto si ziv, eventualno...

"You know something is messed up when you see it"

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Можда треба да утврдимо значење речи "изгубљено". Ја лакше и боље могу да одем у Румунију или Мађарску као Србин православне вере и српског језика него на Косово и као путник и као неко ко тамо намерава да се настани, а Румунија и Мађарска нису део Србије, док Косово јесте. То наравно не значи да ћу ја да признам државу Косово, њено руководство и помажем тој држави да опстане, Косово је отета територија од Србије али је у исто време и територија Србије према којој се Србија најнеодговорније односила од свих својих других делова према којима се неодговорно и даље односи. И можда ће некоме деловати као светогрђе, али више плачем за изгбуљеном Црном Гором, изгубљених 70% Босне и Херцеговине и чињеницом да аутономија Војводине још постоји. И док је формално било део Србије, важио је за "шиптарски" део Србије који се заобилазио у широком луку, а у чије делове Срби ни онда нису могли слободно да иду. ne_shvata Можда само треба да се боље дефинише речник којим се назива ово "тренутно" стање, да се види да ли је заиста тренутно или је дугорочно и шта тачно Србија жели или покушава са тим делом територије. По оном моделу из устава "више од аутономије, мање од државности" Косово је држава у држави, немамо појма да ли би се Срби са Косова икад више у животу вратили тамо, а сама Србија не би ни на који начин могла да утиче на структуру становништва на Косову. Тако нешто би било могуће једино ако би Косово постало интегрални део Србије без икаквих аутономија и са једним 50-годишњим програмом репопулације... Ја бар не видим никакву другу идеју нити решење.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ђинђић је на пример јасно рекао шта жели, простим народним речником: да га не занима заштита српског становништва, него да га занима искључиво имовина српске државе и распоређивање оних 1000 војника српске војске.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

И док је формално било део Србије, важио је за "шиптарски" део Србије који се заобилазио у широком луку, а у чије делове Срби ни онда нису могли слободно да иду.

Tacno, mnogo im se dalo (hvala, Tito), previse popustilo, a najvise trpelo. A meni, kada sam napisala da se "kosovo republika" skandiralo i pre "90, clouking zakljucuje da "niko ne skandira zato sto mu je mnogo lepo". Malo o tome "kako zapad razmislja".

"You know something is messed up when you see it"

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Да је Косово заиста и до краја изгубљено, не би прошло толико година, а да му је статус и даље нерешен. Ако се данас не боримо за Косово и признамо га поклекавши пред овом општом летаргијом, губимо легитимитет да сутра говоримо како нам припада. Зато је размишљање попут твог опасно.

 

Kakvo gubljenje legitimiteta? Time sto su dali Krim Ukrajini, Rusija nije izgubila legitimitet da kaze da joj Krim pripada. Nama je Kosovo oteto. Da li time sto smo priznali Hrvatsku smo izgubili legitimitet nad teritorijom Krajine? Tako nesto ne postoji. Uvek jaci uzima ono sto misli da mu pripada, kada se ukaze trenutak.

 

Ispada nismo trebali da priznamo Otomansku imperiju kada je ovde vladala, da ne bi izgubili legitimitet nad Srbijom?

Link to comment
Подели на овим сајтовима

То што је Косово под војном окупацијом не значи да није наше и да нам правно и морално не припада.

 

Ne moze se reci okupacija, kada nije nase vecinsko stanovnistvo. Okupacija, koliko znam, predstavlja stranu silu nad vecinskim stanovnistvom, i to samo ako relativno kratko traje. Imali smo primere kolinija.

 

Jedina okupaciona sila je medjunarodna zajednica, i ona zeli da ode, i ostavi upravu nad teritorijom Kosova i Metohije, "drzavi" Kosova.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Kakvo gubljenje legitimiteta? Time sto su dali Krim Ukrajini, Rusija nije izgubila legitimitet da kaze da joj Krim pripada. Nama je Kosovo oteto. Da li time sto smo priznali Hrvatsku smo izgubili legitimitet nad teritorijom Krajine? Tako nesto ne postoji. Uvek jaci uzima ono sto misli da mu pripada, kada se ukaze trenutak.

 

Ispada nismo trebali da priznamo Otomansku imperiju kada je ovde vladala, da ne bi izgubili legitimitet nad Srbijom?

 

Ђорђе, ово ти је барем петнаеста погрешна аналогија на теми. Није исто борити се против Турака и бити поробљен и предати Србију Турцима на извол'те. Тако није исто борити се свим могућим средствима да се тзв. Косово не призна и дати га без борбе. То је тај легитимитет. Ми нисмо у позицији да будемо сила, ни по ком основу, зато и не можемо се би да приуштимо луксуз који велике државе могу.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ne moze se reci okupacija, kada nije nase vecinsko stanovnistvo.

 

Дакле, свуда где народ неке државе на њеној територији није већински присутан, то је друга држава?

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Дакле, свуда где народ неке државе на њеној територији није већински присутан, то је друга држава?

 

Pricao sam o terminu "okupacija".

 

Ako Katalonija proglasi nezavisnost od Spanije, tesko se to moze nazvati okupacija. Nijedna druga sila, sem medjunarodne zajednice nije na Kosovu. Pa "drzava" Kosovo nije sigurno okupaciona sila. U toj "drzavi" ucestvuju Srbi, pa teoretski, kad Srbi postanu vecina, mogu se izboriti da se "drzava" Kosovo spoji sa Srbijom, kao sto su se nakada spojili Crna Gora i Srbija.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ako Katalonija proglasi nezavisnost od Spanije, tesko se to moze nazvati okupacija.

 

Kаталонија ни приближно није исти случај као Косово и Метохија.

 

Pa "drzava" Kosovo nije sigurno okupaciona sila. U toj "drzavi" ucestvuju Srbi, pa teoretski, kad Srbi postanu vecina, mogu se izboriti da se "drzava" Kosovo spoji sa Srbijom, kao sto su se nakada spojili Crna Gora i Srbija.

 

По тој логици би сваки округ у свету био држава за себе и карта света би се мењала сваког месеца, зависно од тога који народ је где већина.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

 

Ono sto smo sami doprineli da Kosovo postane clan UNESKO je pristajanje na to da "drzava" Kosovo gradi (obnavlja) nase manastire.

To smo mogli da odbijemo.

 

Da li ono Artemije (Marko) ne htede da popusti da se nasi manastiri i crkve daju siptariji tj. "drzavi" Kosovo da ih grade i obnavljaju znajuci i govoreci da ce nedugo posle tih dana na osnovu toga biti primljeni u UNESKO i time srpske svetinje biti otete od nas?

  • Волим 1

,,Јер Отац не суди никоме, него сав суд даде Сину, да сви поштују Сина  као што  поштују 

Оца!"   Јеванђеље, Јн 5:23

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Чланови који сада читају   0 чланова

    • Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу
×
×
  • Креирај ново...