Jump to content

Да ли је Обама у праву што је упоредио Крсташке ратове и Исламски тероризам?

Оцени ову тему


Препоручена порука

Погрешна логика. Исламски свијет је дуго времена био под колонијалном управом и то га је уназадило и задржавало његов развој. Након повлачења колонијалних сила, оставили су неред који се дуго времена сређивао, а ни сада није Бог зна шта све рјешено на Блиском истоку. Додај на то да је период прије колонизације пратио османски период, а Османско царство је од 16. и 17. вијека се могло сматрати назадном државом. Тако да су Арапи били дио још једне назадне цивилизације.
Jedino čudo islamizma je to što su uspeli da konzerviraju 7 vek i da ga , neokrnjenog, prenesu u 21.

Mislim da mi logika nije pogrešna, jer je mnogo mladih ljudi, koji su odrasli u zapadnom svetu, postalo islamistički radikalno.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Jedino čudo islamizma je to što su uspeli da konzerviraju 7 vek i da ga , neokrnjenog, prenesu u 21.

Mislim da mi logika nije pogrešna, jer je mnogo mladih ljudi, koji su odrasli u zapadnom svetu, postalo islamistički radikalno.

 

У 7. вијеку владајућа примјена ислама је била далеко напреднија од данашње. Управо  тада је почело његово златно доба када су дали велике доприносе математици, медицини и философији. Били су напреднији од Европе. Ово што се сада виђа, Ал Каида, ИСИЛ, вехабије и слично је заправо нешто савремено. Исто као што је у хришћанству савремена појава буквализма ( оне приче свијет је буквално створен за 6 дана и слично ).

 

 

 

И опет све мирише на бој а не на просветлење. 

Нажалост. Али, прво их треба војно побједити, па искориситти тренутак и дискредитовати ту струју ислама и послати је на сметљиште историје.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Било би гадно. С малецком разликом, Хришћани се јесу ширили медитераном али не огњем и мачем.

У западнословенским земљама јесу. 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Било би гадно. С малецком разликом, Хришћани се јесу ширили медитераном али не огњем и мачем.

Разлика је дефинитивно огромна.

 

Negde nisu ognjem i mačem, negde jesu... čak i u Evropi... ali eto da se ne sporimo oko Evrope, valjda su zlodela u Africi, Južnoj Americi i na Karibima nesporna... jel bi bilo ok reći da su se katolici u 15. i 16. veku širili Južnom Amerikom poput kuge?

 

А роб твој и робиња твоја што ћеш имати нека буду од онијех народа који ће бити око вас, од њих купујте роба и робињу.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Negde nisu ognjem i mačem, negde jesu... čak i u Evropi... ali eto da se ne sporimo oko Evrope, valjda su zlodela u Africi, Južnoj Americi i na Karibima nesporna... jel bi bilo ok reći da su se katolici u 15. i 16. veku širili Južnom Amerikom poput kuge?

 

 

Прочитај поново шта сам написао.

Јасно сам раздвојио два периода у Хришћанству до раскола и после раскола.

 

То је већ питање за Манолиса ја нит сам католик нит сам то рекао.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

У западнословенским земљама јесу. 

То није медитеран

 

Хајде пажљиво читајте, јер ја се у оваквим приликама веома прецизно изражавам

Link to comment
Подели на овим сајтовима

@@Ћириличар,

 

Слажем се са већим делом написаног, с тим што има једна огромна разлика у односу на ранија времена, а то је глобализација. Прво, ти колонизатори, колко год да су били лоши, нису остављали за собом пустош, иако јесу неспорно уназадили те људе. Друго, данас је свакоме доступно све што постоји, све што је икада написано, скоро све се може бесплатно и на сопственом језику пронаћи без много муке. У данашње време, бити на нижем цивилизацијском ступњу јесте избор, нема оправдања. Ту првенствено мислим на целокупно друштво и на оне снаге у друштву које једно друштво треба да вуку напред.

 

Друго, заборављаш да је цео средњи век заправо био век цивилизовања варварских племена која су настанила западну и северну Европу, од стране Католичке цркве, тако да се не може говорити о некаквој хришћанској цивилизацији, сем можда у Византији, која је задржала неке од тековина Рима, али не све. Византија није колонизовала територије (једино што је радила јесу били покушаји да задржи или поврати нешто од територија које је раније држала), а њено учешће у крсташким ратовима (које су водили нецивилизовани варвари који су тек од скоро примили хришћанску веру, али били на цивилизацијском прелазу) је било више него симболично, иако се може дебатовати о томе да је Византија заправо и отворила целу ту Пандорину кутију.

57ed8623960a6_banerRylah_zpsqgjjkx0v1.jpg.8a2fd97cd3aa7dcd0237c412e2234aee_zpsut3tszcy.jpg

Link to comment
Подели на овим сајтовима

 

I sv. Sava je bio napredniji nego mnogi danas.

Апсолутно. Био је прагматичан, ефикасан, али и чврсти вјерник. Данас су такви ријетки.

 

 

 

Друго, заборављаш да је цео средњи век заправо био век цивилизовања варварских племена која су настанила западну и северну Европу, од стране Католичке цркве, тако да се не може говорити о некаквој хришћанској цивилизацији, сем можда у Византији, која је задржала неке од тековина Рима, али не све. Византија није колонизовала територије (једино што је радила јесу били покушаји да задржи или поврати нешто од територија које је раније држала), а њено учешће у крсташким ратовима (које су водили нецивилизовани варвари који су тек од скоро примили хришћанску веру, али били на цивилизацијском прелазу) је било више него симболично, иако се може дебатовати о томе да је Византија заправо и отворила целу ту Пандорину кутију.

Скидам капу. За ово си потпуно у праву  8086.gif  И хришћански свијет је имао процесе које су га спутавали. Само, треба имати у виду да су ти процеси у хришћанству почели много прије настанка ислама, па су се тиме завршили раније у односу на исламске процесе ( и зато постоји привид да је ислам назаднији од хришћанства, а само се касније све почело одвијати код њега ).

 

И да, данас ко не жели да будеу  корак са цивилизацијом ,то је мање-више његов избор и његова кривица. Зато нема изговора. Нажалост, некада умјереност и благост не дају резултате. ИСИЛ, на примјер, не може се склонити никако осим потпуним војним поразом. Онда долази још тежи задатак, одвратити људе од таквих идеологија. 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Samo sto je taj hriscanski proces vise vezan za politiku nego za ajd da kazem teologiju. Odnosno, teologija je ostala ista i uvek je ista, ali ljudi koji su sebe smatrali hriscanima su dospevali u raznorazne odnose i zapravo su ti odnosi dozivljavali proces, a ne hriscanstvo i islam. 

 

Tako smo i mi danas u odredjenom drustvu, civilizaciji i imamo odnose karakteristicne za nju, dok ce nam se sutra za 1000-2000 god potomci smejati i nazivati nas ludacima sto smo bili u ovakvim odnosima (ne znam, recimo demokratija, liberalna drzava itd. da ne ulazim dalje) tj. buduce drustvo ce biti mnogo drugacije od danasnjeg i mi ne znamo kakvo ce biti, kao sto ljudi pre 1000 god nisu znali kakva ce danasnja civilizacija izgledati, ali ce imati temelj u danasnjem. Hriscanstvo i islam ce ostati isti, samo sto ce se javiti ljudi koji ce drugacije gledati na oba. 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Византија није колонизовала територије (једино што је радила јесу били покушаји да задржи или поврати нешто од територија које је раније држала), а њено учешће у крсташким ратовима (које су водили нецивилизовани варвари који су тек од скоро примили хришћанску веру, али били на цивилизацијском прелазу) је било више него симболично, иако се може дебатовати о томе да је Византија заправо и отворила целу ту Пандорину кутију.

 

 

Ма нека смо ми њу спичили шућур Аллаху, 500 година смо ратовали с Византијом и тијем грчићима ал смо их на крају сатрли.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Чланови који сада читају   0 чланова

    • Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу
×
×
  • Креирај ново...