Jump to content

Папа се поклонио пред васељенским Патријархом Вартоломејем и затражио његов благослов

Оцени ову тему


Guest

Препоручена порука

Ovakov riječnik nije baš poželjan ali dobro. Poptivam tudj stav.

 

Njega bih ja poslao da se raspravlja s onim Srbinom tridentincom.

Antiekumenisti bi se trebali raspravljat sa antiekumenistima, naravno.

Ne razumijem uopšte šta se toliko imaju raspravljat s ekumenistima.

Evo jedno takvo mjesto tj. forum, katolički i pravoslavni antiekumenisti

bi se konačno trebali ujediniti, ciljevi su im isti, prije će ih tako ostvariti.

http://crux.lightbb.com/

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Бранићу се ћутањем 8086.gif

Нема потребе да се браниш ћутањем. Уколико си аутор блога нема проблема, уколико ниси, онда је ред да оставиш линк ка извору одакле си цитирао. На овој теми, сем неких одговора имењаку Николићу и Римској курији (за шта си добио опомену-јер се тако не може овде разговарати), сви остали коментари су заправо фрагментни "покупљени" са тог блога од речи до речи...

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Svakako papa Franjo nema nikakve težnje da vlada u to sam siguran ovaj papa je jedan od boljih, iako ima protivnika medju dobrim djelom kardinala ali nesto se mjenja u crkvi. Mjenja li se nešto u vas ?

Cuiusvis hominis est errare, nullius nisi insipientis perseverare in errore

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Njega bih ja poslao da se raspravlja s onim Srbinom tridentincom.

Antiekumenisti bi se trebali raspravljat sa antiekumenistima, naravno.

Ne razumijem uopšte šta se toliko imaju raspravljat s ekumenistima.

Evo jedno takvo mjesto tj. forum, katolički i pravoslavni antiekumenisti

bi se konačno trebali ujediniti, ciljevi su im isti, prije će ih tako ostvariti.

http://crux.lightbb.com/

Nemam ništa protiv antiekumenista. Ekumenizam nije nešto što se mora, a posebice volin procitat i stav baš tih ljudi. Problem je crkva + nacionalizam, e to vec vidim u rijecniku. Bas je vidljivo, pitam se samo da li je to kršćanski... :)

Cuiusvis hominis est errare, nullius nisi insipientis perseverare in errore

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Pokazalo se bitnim. Katoličanstvo postoji samo kao ,,izobražavanje'' jedinstva Svete Trojice.

 

Dakle, sama Sveta Trojica ima božanski poredak gde je prvi Otac. To je ono što treba da razmatramo u cilju jedinstva.

 

I to je u redu ali zašto ih onda stavljaš do kontrapostu, kontrapozicije kad u tom nikakve disharmonije nema, optužuješ valjda tradiciju da je zanemarila Boga Oca tim što ima učenje o primatu, diptihu, o raznim daljim partikularnim prvenstvima i postupnostima (ne samo rimskog pape i carigradskog patrijarha)? Bog Otac i tradicija se ne isključuju, vrlo čudne stavove imaš, baš se čudim odakle ih to imaš.

  • Волим 1
Link to comment
Подели на овим сајтовима

Naravno da se radi o vaseljenskom tj. katoličanskom prvenstvu, naravno. to suglasi. Služiš se jeftinim trikovima, taj kvaziargument s Bogom Ocem vam zaista nije potreban.

 

Ali to je jedini teološki argument. Mi imamo teološki problem, dok je kanonski problem skoro razrešen - time što se slažete da ste bespravno (tj. samostalno) uveli Filiokve u Simvol vere.

 

A tek kada dođemo do Filiokvea - kao bogoslovskog problema - naše jedinstvo će biti zaista izvesno. Mi ne odbacujemo Filiokve u potpunosti. Jer mi ispovedamo imanentno ishođenje Svetoga Duha ,,od Oca kroz Sina''.

 

Voleo bih da ti sada malo koriguješ rečnik da ne bio kao Bistrik. :)

Наука верујућих каже:

Апсолутан је само Бог

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ali to je jedini teološki argument. Mi imamo teološki problem, dok je kanonski problem skoro razrešen - time što se slažete da ste bespravno (tj. samostalno) uveli Filiokve u Simvol vere.

 

A tek kada dođemo do Filiokvea - kao bogoslovskog problema - naše jedinstvo će biti zaista izvesno. Mi ne odbacujemo Filiokve u potpunosti. Jer mi ispovedamo imanentno ishođenje Svetoga Duha ,,od Oca kroz Sina''.

 

Voleo bih da ti sada malo koriguješ rečnik da ne bio kao Bistrik. :)

Emanentno? Valjda imanentno.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Voleo bih da ti sada malo koriguješ rečnik da ne bio kao Bistrik. :)

 

 

Ali to je jedini teološki argument. Mi imamo teološki problem, dok je kanonski problem skoro razrešen - time što se slažete da ste bespravno (tj. samostalno) uveli Filiokve u Simvol vere.

 

A tek kada dođemo do Filiokvea - kao bogoslovskog problema - naše jedinstvo će biti zaista izvesno. Mi ne odbacujemo Filiokve u potpunosti. Jer mi ispovedamo emanentno ishođenje Svetoga Duha ,,od Oca kroz Sina''.

 

Voleo bih da ti sada malo koriguješ rečnik da ne bio kao Bistrik. :)

 

Pa onda šta imate za problem, ustvari kad isto vjerujete kao mi,

samo se pri tom služite drugačijom verbalnom slikom ili ikonom?

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ne razumijem što želiš reći da se papa stavlja ispred Oca, tj. Boga ? Pa ako to misliš onda je to neozbiljno za raspravu nije uopće. Što se tiče filioque, ako na to misliš, to ćemo još  vidjeti ali veliki kršćanski teolozi pa i Ivan Ziziulas su stajališta kako se to može prevazići. Čini mi se da je ipak bitna "suština", a to nam je svima isto. Mišljenja sam prije svega da su težnje pape, pa i crkve na istoku, koje kako god nisu realne, ipak najveća prepreka jedinstvu Kršćanstva.

 

Onda me pogrešno razumeš. Baš sam pokušao biti jednostavan, pokušaću još više.

 

Naime, papa Rimski treba da ima prvestvo ljubavi. To je jedino moguće izobraženjem - to znači po uzoru, naučiti se nečemu itd. - prvenstva ljubavi, koje ima Otac u svetotrojičnom jedinstvu sa Sinom i Svetim Duhom.

Наука верујућих каже:

Апсолутан је само Бог

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Gde si video emanentno? :) To je to, grebeš po slovu.

 

Opet srpski folklor i nacionalni sport: "rječičkovanje",

nije šija nego vrat, košeno-striženo, šta vam već rekoh.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Onda me pogrešno razumeš. Baš sam pokušao biti jednostavan, pokušaću još više.

 

Naime, papa Rimski treba da ima prvestvo ljubavi. To je jedino moguće izobraženjem - to znači po uzoru, naučiti se nečemu itd. - prvenstva ljubavi, koje ima Otac u svetotrojičnom jedinstvu sa Sinom i Svetim Duhom.

Kada bi ti i ja pitali sad papu Frnu želiš li vladati pravoslavcima krunom, tijarom, ili da imaš prvenstvo ljubavi, uvjeren sam što bi papa želio jer istisnki vjerujem da je Frane dobar čovijek. Problem je što vi pravoslavci mrzite sve katoličko pa ako je jedan dio Hrvata činio zločine prije mnogo godina, onda je kriv svaki sadašnji i svaki budući pa i onaj nerodjeni koji ce jednom postat papa, i sav katolički kršćanski narod a ima nas više od 1000 000 000. E to je pogreška.

Cuiusvis hominis est errare, nullius nisi insipientis perseverare in errore

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Чланови који сада читају   0 чланова

    • Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу
×
×
  • Креирај ново...