Jump to content

Tehnicka tema - kvarovi na kompjuterima, simptomi kvarova i ostalo

Оцени ову тему


Препоручена порука

Da krenemo. Evo sta mene muci od jutros: monitor krenuo da zeza nesto (ili grafika, ili kabl), radi normalno, onda kad ne radi krene skrinsejver, a kad on zavrsi (sve normalno kao i do sad) ugasi se (power saving podesavanja, koja naravno mogu i da se iskljuce).

 

E sad, kad posle nekog vremena mrdnem misa da se ekran ukljuci, on se ukljuci, ali slika je dosta manje osvetljena i vrlo zustro treperi (pravilan ritam), a onda se desi jedno od dvoje - ili se smiri na normalnu, ili se slika izgasi (sasvim taman ekran, kao iskljucen, iako radi - ukljucen je). U prvom slucaju OK, a u drugom nekoliko puta moram da ukljucim/iskljucim ekran (njegovo dugme) da bi se slika normalizovala.

 

Ja sam nekako smatrao da je monitor poceo da krlja, ili eventualno DVI kabl. Medjutim, drugar koji je programer mi kaze da moze da bude i karta, ili neki njen deo, ili opet sam graficki driver.

 

Deinstalirao sam pa opet instalirao originalan driver sa originalnog diska i opet se isto ponavlja. Znaci da to nije.

 

Ako neko ima neko slicno iskustvo, dajte pa da uporedimo i vidimo sta bi moglo da bude.

 

Nije mi ovo jos za servis, a itekako moze da se ispostavi da je nesto trivijalno, tako da ne bih placao ako ne moram.

 

Inace, na nekom sajtu nadjoh i mogucnost da je DVI izlaz na karti krenuo da riknjava, a posto ova ima 2 izlaza (jedan DVI, jedan obican VGA), onda mogu da predjem na drugi (iako je tu slika neznatno losija). Ovo nisam probao, ali probacu.

 

Svejedno, palo mi na pamet da pokrenem temu, nikad se ne zna kome sve moze da koristi... aj` ziveli...

"Ви морате упознати земаљско да би сте га волели, а Божанско се мора волети да би се упознало." Паскал "Свако искључиво логичко размишљање је застрашујуће: без живота је и без плода. Рационална и логична особа се тешко каје." Шмеман "Always remember - your focus determines your reality." Qui-Gon Jinn

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Taman dok ovde idu odgovori, stekaj polako lovu za nov hardver...

Mongol General: Wrong! Conan! What is best in life?
Conan: To crush your enemies, see them driven before you, and to hear the lamentation of their women.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ако имаш лап топ приде или узми од некога, пра прикључи монитор на лап топ и ако је све ок, онда си елиминисао проблем са монитором.

orthodoxlighthouse

Душо моја, душо моја, устани, што спаваш; крај се приближава и ти ћеш се узнемирити; прени се, дакле, да те поштеди Христос Бог који је свуда и све испуњава.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Evo da kompletiram moje iskustvo - u pitanju je bio naponski kabl za monitor, tj. kondenzator za filtriranje napona na njegovom ispravljacu. Ovaj samsung sto imam ima takav kabl sa ispravljacem, malo neobicno za monitor, ali to je zbog same konstrukcije monitora, takva je da nisu imali gde da smeste ispravljac napona unutra, pa ga onda stavili na kabl.

 

Inace, taj kvar je trivijalan, ta 2 kondezatora kostala me 60 din., a drugar elektronicar mi ih zamenio za dzabe... :)

"Ви морате упознати земаљско да би сте га волели, а Божанско се мора волети да би се упознало." Паскал "Свако искључиво логичко размишљање је застрашујуће: без живота је и без плода. Рационална и логична особа се тешко каје." Шмеман "Always remember - your focus determines your reality." Qui-Gon Jinn

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Nisam bio siguran, ali sam zvao tog drugara, koji inace popravlja sve vrste TV-a i monitora, i on mi jutros rece (a od jutros je monitor skroz bio ugasen, tj. uopste vise nije radio, niti davao neko svetlo - sto znaci da nije imao struju nimalo, i to me poteralo da pomislim na kabl) da je prema simptomu to najverovatnije ovaj kondenzator.

 

Ja prvo mislio da kupim nov kabl sa ispravljacem, jer je kineski i nema nijedan sraf da se otvori lepo, ali on kaze "ma ne, donesi ga samo meni", i popravi ga covek za 10 minuta... :)

 

Znaci, nije me kostalo ni to, jer mi je taj majstor dobar drugar jos iz osnovne...

"Ви морате упознати земаљско да би сте га волели, а Божанско се мора волети да би се упознало." Паскал "Свако искључиво логичко размишљање је застрашујуће: без живота је и без плода. Рационална и логична особа се тешко каје." Шмеман "Always remember - your focus determines your reality." Qui-Gon Jinn

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Da krenemo. Evo sta mene muci od jutros: monitor krenuo da zeza nesto (ili grafika, ili kabl), radi normalno, onda kad ne radi krene skrinsejver, a kad on zavrsi (sve normalno kao i do sad) ugasi se (power saving podesavanja, koja naravno mogu i da se iskljuce).

 

E sad, kad posle nekog vremena mrdnem misa da se ekran ukljuci, on se ukljuci, ali slika je dosta manje osvetljena i vrlo zustro treperi (pravilan ritam), a onda se desi jedno od dvoje - ili se smiri na normalnu, ili se slika izgasi (sasvim taman ekran, kao iskljucen, iako radi - ukljucen je). U prvom slucaju OK, a u drugom nekoliko puta moram da ukljucim/iskljucim ekran (njegovo dugme) da bi se slika normalizovala.

 

Ja sam nekako smatrao da je monitor poceo da krlja, ili eventualno DVI kabl. Medjutim, drugar koji je programer mi kaze da moze da bude i karta, ili neki njen deo, ili opet sam graficki driver.

 

Deinstalirao sam pa opet instalirao originalan driver sa originalnog diska i opet se isto ponavlja. Znaci da to nije.

 

Ako neko ima neko slicno iskustvo, dajte pa da uporedimo i vidimo sta bi moglo da bude.

 

Nije mi ovo jos za servis, a itekako moze da se ispostavi da je nesto trivijalno, tako da ne bih placao ako ne moram.

 

Inace, na nekom sajtu nadjoh i mogucnost da je DVI izlaz na karti krenuo da riknjava, a posto ova ima 2 izlaza (jedan DVI, jedan obican VGA), onda mogu da predjem na drugi (iako je tu slika neznatno losija). Ovo nisam probao, ali probacu.

 

Svejedno, palo mi na pamet da pokrenem temu, nikad se ne zna kome sve moze da koristi... aj` ziveli...

 

probaj brate ovako, prvo vidi jel te zeza monitor ili graficka kartica, spoji monitor na integrisanu grafiku koju imas na ploci, znaci obidji graficku kartu,ako se ponavlja onda je do monitora a ne do graficke, e sada vjerovatno je otisao neki kondenzator na monitoru, pa ako imas nekog tv majstora da ti to pogleda super, ako nemas onda uzmi neki polovan monitor, to danas nije mnogo....

ukoliko utvrdis da nije do monitora, vec do graficke, onda probaj da ne koristis digitalni vec analogni izlaz  da utvrdis da li je do izlaza, ako nije do izlaza, otvori kuciste izvadi graficku, malo je izduvaj pa je vrati u drugi slot, moguce je da je slot na maticnoj ploci poceo da brljavi... ako ni to ne pomaze , bar si utvrdio sta ti radi problem, graficka kartica, mada ja sumnjam da je ona, ona obicno rikne da ne daje znake zivota...

Link to comment
Подели на овим сајтовима

da je prema simptomu to najverovatnije ovaj kondenzator.

 

eto vidis, sad tek citam, a ja sam isto pusumnjao na kondenzator, zato sto je meni to bilo na lcd televizoru....

guraju te jeftinije kondenzatore u monitore i oni se otope kroz koju godinu i pocnu da prave probleme :)

  • Волим 1
Link to comment
Подели на овим сајтовима

E, ali nije to ovde, ovaj je trajao - verovao ili ne - celih 7 godina, toliko ima kako sam uzeo ovaj monitor...

 

LCD971P_dimage.jpg

 

http://www.samsung.com/ae/support/model/LS19MBXXFV/XSG-techspecs

"Ви морате упознати земаљско да би сте га волели, а Божанско се мора волети да би се упознало." Паскал "Свако искључиво логичко размишљање је застрашујуће: без живота је и без плода. Рационална и логична особа се тешко каје." Шмеман "Always remember - your focus determines your reality." Qui-Gon Jinn

Link to comment
Подели на овим сајтовима

E, ali nije to ovde, ovaj je trajao - verovao ili ne - celih 7 godina, toliko ima kako sam uzeo ovaj monitor...

 

LCD971P_dimage.jpg

 

http://www.samsung.com/ae/support/model/LS19MBXXFV/XSG-techspecs

 

oho, P oznaka kod samsunga je samo za vrhunske monitore, nije ni cudo sto toliko traje.... 

  • Волим 1
Link to comment
Подели на овим сајтовима

Jeste, imali su tad TN, BF I P kategorije. Ovaj sto ja imam daje stamparske boje, i danas radi besprekorno...

  • Волим 1

"Ви морате упознати земаљско да би сте га волели, а Божанско се мора волети да би се упознало." Паскал "Свако искључиво логичко размишљање је застрашујуће: без живота је и без плода. Рационална и логична особа се тешко каје." Шмеман "Always remember - your focus determines your reality." Qui-Gon Jinn

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • 5 years later...
  • 3 weeks later...
On 16.6.2014. at 20:19, drvce рече

Taman dok ovde idu odgovori, stekaj polako lovu za nov hardver...

Uzeo sam pocetkom marta Asus 249-VA. Vrlo sam zadovoljan, za cenu od nekih 12.500 din. odlicna kupovina.

...

image5b51a40457550.jpg

https://www.gigatron.rs/monitori/asus_led_va249na-150331

"Ви морате упознати земаљско да би сте га волели, а Божанско се мора волети да би се упознало." Паскал "Свако искључиво логичко размишљање је застрашујуће: без живота је и без плода. Рационална и логична особа се тешко каје." Шмеман "Always remember - your focus determines your reality." Qui-Gon Jinn

Link to comment
Подели на овим сајтовима

4 hours ago, obi-wan said:

Uzeo sam pocetkom marta Asus 249-VA. Vrlo sam zadovoljan, za cenu od nekih 12.500 din. odlicna kupovina.

...

image5b51a40457550.jpg

https://www.gigatron.rs/monitori/asus_led_va249na-150331

Stekao si skoro pa po jednu Nadezdu Petrovic mesescno!:sunce:

  • Хахаха 1

Mongol General: Wrong! Conan! What is best in life?
Conan: To crush your enemies, see them driven before you, and to hear the lamentation of their women.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Чланови који сада читају   0 чланова

    • Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу
×
×
  • Креирај ново...