Jump to content

Хришћански поглед на вантелесну оплодњу

Оцени ову тему


Препоручена порука

Zasto bi se onda postupak uopste dovodio u pitanje ako su mu dela plodotvorna?

Због овог сам те питао ово:

Никола, питање за тебе.

Ако калуђер изађе из манастира и направи дете, да ли је то дете потврда да је његов излазак из манастира у реду?

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Zasto bi se onda postupak uopste dovodio u pitanje ako su mu dela plodotvorna?

Због овог сам те питао ово:

Никола, питање за тебе.

Ако калуђер изађе из манастира и направи дете, да ли је то дете потврда да је његов излазак из манастира у реду?

А ја сам ти одговорио да је неумесно поређење. Или ћеш и ти да прогласиш сваки медицински допринос демонолошким актом? Онда будите храбри па када вам вољено биће буде на самрти, а ви одбаците сваки лек попут секташа мислећи да ћете тиме учинити вољу Божију.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Знаш Нина, ни једна од нас није пресрећна што из неког разлога не може или није могла да буде трудна. Зато преузимамо ризик на себе. Осим тога, ако су наше јетре прерадиле један олимпијски базен пива и два подрума пелинковца у младости ( а без да имамо рак јетре), прерадиће и 10 дана хормона. И још нешто, толико хормона уносимо сојом, јер се увозо ген. модификована сојина сачма, па месом кооје је препуно хормона, па дезодоранси са алуминијумом који изазивају рак дојке, да ово на крају дође још и блаже.

И свака од  нас, крајње добровољно пристаје на то. И није то тамо као да се иде код др Менгела. Људи имају мало погрешну слику. Нису ти лекари људождери. Напротив. Цели тимови су изузетно стручни, вредни, способни и на крају љубазни. Па ја сам комуницирала свакодневно са начелницом, а радих у држ. клиници за нула динара (ушли смо у национални програм). Није од мене видела ни жуту банку, а Томица Милосављевић ми није ни отац ни стриц ни ништа. Значи, јесте то мало напорно. Више емотивно но физичи. Људски организам свашта може да издржи. Али емотивно је теже издржати све оне сажаљиве погледе околине, па снебивање другарица и рођака да ти кажу да су трудне (опет?!?), па надање из месеца у месец. Петнаестак дана примања терапије и прегледа је "бело перје" у односу на реченицу :"Ма шта те брига, лепше ти овако. Увек ти сређена кућа, обишла си толике земље, имаш увек добре чизме...." А мислим се-па спавала бих бре на клупи, јела травицу и пила воду са фонтане у парку, али само да држим у наручју дете. И јесте, Мидраш ће сад рећи да сам себична јер ми је битно да имам дете са својим днк. Ма није бре то тачно, него је лакше ићи на ВТО и на Марс и ко зна шта све не, него усвојити дете. Ко да ја то (и ко зна колико још парова) нисам хтела.

Да сумирам, није та вантелесна смртна казна за организам жене. Него то многе жене тако представљају, јер им је то одбрамбени организам. Видела сам то пре тачно годину дана. Нас тридесетак у ходнику и маса псује лекаре и сестре и свашта прича. А зашто? Зато што смо репродуктивно уназађене и исфруструране јер имамо осећај да свако може да роди дете а само ми не. Па нам је крива хормонална терапија, па су нам криви лекари који нас прегледају, па све то дижемо на таааакав ниво да сви са стране мисле како смо највеће жртве човечанства. Није лако, али не губи се глава тек тако. И свако нек` седне и нек` размисли шта ће и како ће. Шта жели а шта не. И ко је верник, прво ће се консултовати са својим свештеником. А ако особа, кроз ту своју муку пронађе Господа и искрено крене да га следи и служи, награда несумњиво дође. Па макар и кроз поступак ВТО.

П.С. Надам се и молим Бога, да ни твоја ћерка а ни , сутрадан снаха, неће имати причу као ја. Али, како год да буде, пусти их да одлучују шта желе. Веруј ми, не можеш ни 50 део да замислиш колико је све то тешко и шкакљиво. Без обзира на то што преживљаваш поред куме. Немој да се ставиш у ситуацију да ти неко сутрадан каже :"Ти си ме одвратила од тога, ти си крива...бла,бла...". Молим Бога да до тога не дође. И љуб за тебе

Не могу да замислим колико је све тешко, али мислим, ако је мени тешко да је (куму) гледам, како ли је њој самој? Како ли је њеним родитељима? Нисам је одвраћала осим што сам једном поменула усвајање. Знам, то је одлука самостална и свесна. Баш због тога ми је било потребно да бар овде изнесем оно што мене у целој причи мучи, а не могу њој да седам на муку. Немој ни на тренутак помислити да осуђујем вас који сте се одлучили на ВТО. Никада нисам оне који немају деце гледала као мање вредне. Две тетке и један стриц мог супруга били су без деце. Нису ништа предузимали. Једна тетка затруднела у 38 и родила здравог сина, а друга, чији је муж пио целог брака уз изговор да пати што нема деце (као да је њој било лако) све док није једва жив остао због цирозе па престао да пије, остала трудна у 41 и родила ћерку. Стриц је једини остао без деце. Није то мени нешто непознато и далеко па моралишем и лупетам. Све ме, веруј, врло лично погађало.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Zasto bi se onda postupak uopste dovodio u pitanje ako su mu dela plodotvorna?

Због овог сам те питао ово:

Никола, питање за тебе.

Ако калуђер изађе из манастира и направи дете, да ли је то дете потврда да је његов излазак из манастира у реду?

А ја сам ти одговорио да је неумесно поређење. Или ћеш и ти да прогласиш сваки медицински допринос демонолошким актом? Онда будите храбри па када вам вољено биће буде на самрти, а ви одбаците сваки лек попут секташа мислећи да ћете тиме учинити вољу Божију.

Никола, да ли си пажљиво пратио тему? Мислим да ниси, јер да јеси не би могао да напишеш да је ико овде прогласио медицински допринос лошим сам по себи. Овај медицински допринос је проблематичан јер, готово обавезно, носи са собом један велики проблем - уништавање ембриона -.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Zasto bi se onda postupak uopste dovodio u pitanje ako su mu dela plodotvorna?

Због овог сам те питао ово:

Никола, питање за тебе.

Ако калуђер изађе из манастира и направи дете, да ли је то дете потврда да је његов излазак из манастира у реду?

А ја сам ти одговорио да је неумесно поређење. Или ћеш и ти да прогласиш сваки медицински допринос демонолошким актом? Онда будите храбри па када вам вољено биће буде на самрти, а ви одбаците сваки лек попут секташа мислећи да ћете тиме учинити вољу Божију.

Никола, да ли си пажљиво пратио тему? Мислим да ниси, јер да јеси не би могао да напишеш да је ико овде прогласио медицински допринос лошим сам по себи. Овај медицински допринос је проблематичан јер, готово обавезно, носи са собом један велики проблем - уништавање ембриона -.

Читао сам и о томе се нисам изјашњавао. Да ли си прочитао Мидрашова расуђивања како је процес вто неморално изнуђивање деце од Бога?

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Zasto bi se onda postupak uopste dovodio u pitanje ako su mu dela plodotvorna?

Због овог сам те питао ово:

Никола, питање за тебе.

Ако калуђер изађе из манастира и направи дете, да ли је то дете потврда да је његов излазак из манастира у реду?

А ја сам ти одговорио да је неумесно поређење. Или ћеш и ти да прогласиш сваки медицински допринос демонолошким актом? Онда будите храбри па када вам вољено биће буде на самрти, а ви одбаците сваки лек попут секташа мислећи да ћете тиме учинити вољу Божију.

Никола, да ли си пажљиво пратио тему? Мислим да ниси, јер да јеси не би могао да напишеш да је ико овде прогласио медицински допринос лошим сам по себи. Овај медицински допринос је проблематичан јер, готово обавезно, носи са собом један велики проблем - уништавање ембриона -.

Читао сам и о томе се нисам изјашњавао. Да ли си прочитао Мидрашова расуђивања како је процес вто неморално изнуђивање деце од Бога?

Шта сад Мидраш? Питао си зашто би се поступак уопште доводио у питање ако су му дела плодотворна, што је врло неспретна поставка. Желећи да ти покажем неспретност твоје поставке поставио сам ти питање. То ме занима.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Zasto bi se onda postupak uopste dovodio u pitanje ako su mu dela plodotvorna?

Због овог сам те питао ово:

Никола, питање за тебе.

Ако калуђер изађе из манастира и направи дете, да ли је то дете потврда да је његов излазак из манастира у реду?

А ја сам ти одговорио да је неумесно поређење. Или ћеш и ти да прогласиш сваки медицински допринос демонолошким актом? Онда будите храбри па када вам вољено биће буде на самрти, а ви одбаците сваки лек попут секташа мислећи да ћете тиме учинити вољу Божију.

Никола, да ли си пажљиво пратио тему? Мислим да ниси, јер да јеси не би могао да напишеш да је ико овде прогласио медицински допринос лошим сам по себи. Овај медицински допринос је проблематичан јер, готово обавезно, носи са собом један велики проблем - уништавање ембриона -.

Читао сам и о томе се нисам изјашњавао. Да ли си прочитао Мидрашова расуђивања како је процес вто неморално изнуђивање деце од Бога?

Шта сад Мидраш? Питао си зашто би се поступак уопште доводио у питање ако су му дела плодотворна, што је врло неспретна поставка. Желећи да ти покажем неспреност твоје поставке поставио сам ти питање. То ме занима.

Шта - шта сад? За шта се ти хваташ? Ја о небу ти о земљи. Рекао сам да се о уништавању ембриона нисам изјашњавао, само ми је засметало како се самом вто даје неки демонолошки карактер. На крају крајева, шта и са тим да се уништавају јер жена не може све да их оплоди а да не доведе себе у опасност. Постоји могућност да се ембриони замрзну и да њихова "човеколикост" не буде уништена.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Данас објављено. :)

Живот пише романе

– Одоше нам бре клинци, живот све гори и гори – каже Мики. Живот неје фер, гадови по правило живе боље и подужо, неје лако, кад нешто добро у овуј нашу земљу мењач аутоматски у рикверц. А ондак у рикверц и људи: мораја сам да одем, ондак смо се заборавили, изгубили, успеја сам, несам, тешко је и овдена ал’ и там, волео би да одем и да се не врћам, време ми је да се врнем, не могу, почео сам нов живот. А ондак живот прође у туј дилему куде је срећа бато и да л’ сам гу нашао там или изгубија уз овуј моју бежанију. Бар мени ми се тако причињава. Виде гу ономад, не знам после колко године опет дошла дома, хода испред на три корака, ноге јаке ал’ срце слабачко, не дава да гу стигнем и питам какав ву је живот без нас. Мени ми се бар чини да је живот раније био млого бољи а да садашњи убива. А неје ни чудо. Толко смо се са други и међусобно тепали. Бате почео и живот да тепа. Има једна изрека: кад живот почне да те тепа толко да отекнеш прави се да си дебел. Разумем ја тој ал’ не разумем да си сваки дан у Србију четри човека узме живот.

Мики прави паузу.

– Оћеш чоколаду?

– Хоћу. Имаш ли неку?

– Имам.

– С лешником?

– С мушмулу.

– Немој тако малодушно Мики. Ево ти једна прича. Исто из живота, да видиш да он не узима само него и даје. Причу прича жена која се бави вантелесном: после невероватно много покушаја брачни пар одлучује да покуша још једном, последњи пут. На дан када једини ембрион треба да се врати мајци констатује се да је слаб, да има мало шансе да се прихвати али нема се избора. Један је и ту је. На тај исти дан гине врло блиски члан породице, сви који раде у тој болници су око брачног пара, тугују а питају се како да смире жену, како да кажу колико им је жао и да она треба да мисли на будући живот. Да треба да жели да се тај мали живот претвори у велики и у неку руку надокнади изгубљени... Живот је чудо мој Мики. Некад узима, некада дуплира. Тај један крхки ембрион подели се у мајци на два и роде се два прелепа здрава дечака. Видиш, живот увек нуди шансу па макар у једном тренутку изгледало да је више немамо, да нећемо издржати и преживети, да се нема снаге, да је крај и да нам нема горе јер смо скроз доле. Живот увек нуди шансу и када је она 0,2 одсто и да се од једног ембриона створе два нова живота. Мики, и кад нам је шанса нула одсто живот нуди јер живот пише романе.

– Само треба неко да ги чита.

Миодраг Стојковић

http://www.politika.rs/rubrike/Pogledi-sa-strane/Zivot-pise-romane.sr.html

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Cekaj malo, objasni mi to kod prirodnog zaceca... imas jednu zensku i mnogo muskih celija, koji su tu sad to mnogi emrioni?

Zar se ne desava da zaceti embrion umre pre rodjenja?? Nekad sa majkom nekad sam?!

Priznajem da uopste ne kapiram sta oces da kazes... :)

"50% svih ljudskih embriona nikada se ni ne usade u matericu, a od preostalih 50% koji se usade, još polovina (dakle još 25% ukupnog broja) biva eliminisana u toku prve tri nedelje trudnoće. Od onih poslednjih 25% i dalje dobar deo biva pobačen."

Ne razumem ovu statistiku, zar zena nema samo jednu jajnu celiju mesecno?

Otkud pri prirodnoj oplodnji toliki broj embriona koji otpadaju? .mislise.

Замисли да имаш одређени узорак жена и укупно хиљаду оплођења и хиљаду ембриона. Око 500 се никада неће усадити у материцу и десиће им се потпуо исто као са спорним ембрионима током вештачке оплодње. 250 ће бити побачено у току прве три недеље и жене никада неће сазнати да су биле трудне. Од остали 250 добар број се роди, добар број буде спонтано побачен касније, то је већ опште познато. А откуд толики број, па природа је врло далеко од наивне идличне слике. Објашњење је просто, али знам да ти се неће свидети. Оплођење, баш као и све остало у природи, није дизајнирано да функционише савршено, него је настало природном селекцијом - несавршеним адаптацијама.

Nisam ni mislio da je idilicno, ali sam bio ubedjen da ukoliko dodje do oplodjenja, onda plod svakako raste, da je odbacivanje ploda retka anomalija a ne prirodna stvar, a negde uz put tek moze da dodje do spontanog iz nekog razloga...

Nikad nisam cuo da pri odnosu moze da dodje do oplodjenja a da organizam zene u tako velikom procentu odbacuje plod... ovo mi je sasvim novo nesto...

Iskreno, ovo mi je vrlo cudno, jer po tome izadje da mnogo ljudi prosto zavrsi u kanalizaciji tek onako...

"Ви морате упознати земаљско да би сте га волели, а Божанско се мора волети да би се упознало." Паскал "Свако искључиво логичко размишљање је застрашујуће: без живота је и без плода. Рационална и логична особа се тешко каје." Шмеман "Always remember - your focus determines your reality." Qui-Gon Jinn

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Nikad nisam cuo da pri odnosu moze da dodje do oplodjenja a da organizam zene u tako velikom procentu odbacuje plod... ovo mi je sasvim novo nesto...

Заиста, шта је ово? ВТО се прати, надгледа, зна се колико је јајних ћелија оплођено, унешено...

Откуд ове статистике у вези природног односа? Или су само хипотезе?

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Шта - шта сад? За шта се ти хваташ? Ја о небу ти о земљи. Рекао сам да се о уништавању ембриона нисам изјашњавао, само ми је засметало како се самом вто даје неки демонолошки карактер. На крају крајева, шта и са тим да се уништавају јер жена не може све да их оплоди а да не доведе себе у опасност. Постоји могућност да се ембриони замрзну и да њихова "човеколикост" не буде уништена.

Жена све и да хоће не може ништа да оплоди..просто није јој дато.. можда некад у будућности...

А пуко нагађање је ово око замрзавања...

Опет је интересантно што ако мислиш да наступаш са поља Истине  ..није ми јасно откуд тај толико дрзак став за једног модератора...

.. Нек пропадне није штета !..

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Nikad nisam cuo da pri odnosu moze da dodje do oplodjenja a da organizam zene u tako velikom procentu odbacuje plod... ovo mi je sasvim novo nesto...

Заиста, шта је ово? ВТО се прати, надгледа, зна се колико је јајних ћелија оплођено, унешено...

Откуд ове статистике у вези природног односа? Или су само хипотезе?

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/1970983

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Nikad nisam cuo da pri odnosu moze da dodje do oplodjenja a da organizam zene u tako velikom procentu odbacuje plod... ovo mi je sasvim novo nesto...

И мени је доскора било. Просто је невероватно колико тога нам остане непознато иако је данас на дохват руке са свим овим базама података и претраживачима.

Iskreno, ovo mi je vrlo cudno, jer po tome izadje da mnogo ljudi prosto zavrsi u kanalizaciji tek onako...

Ако претпоставимо да су ембриони људи, онда око 220 милиона годишње умре још у том стадијуму, тј. ”заврши у канализацији тек онако”, како ти кажеш.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Чланови који сада читају   0 чланова

    • Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу
×
×
  • Креирај ново...