Jump to content

Величање страдања у војни - болест или врлина?

Оцени ову тему


Juanito

Препоручена порука

 

 

Што се југословенства тиче, то је постало само средство слабљења Аустроугарске једном када је рат већ почео. У Србији никог нису занимале територије у циљу стварања некакве мешавине нација, већ искључиво територије које би се могле припојити Србији. Формирањем Лондонског клуба почео је формални рад на уједињењу, али представници три народа у Лондонском клубу никада се нису слагали и свако је вукао на своју страну. Гаврило Принцип и Млада Босна су имали одређене симпатије као млади и (углавном) просрпски оријентисани, али без реалне подршке.

 

Ситуација се у правцу југословенства мења тек доласком Александра на престо, јер је он био залуђен сновима о што већој држави. Чак и тада, када је требало да дође до уједињења, скоро сви српски политичари и војсковође су били против тога, Александар је са Хрватима и Словенцима и неким фракцијама Срба фактички спровео државни удар да би формирао Југославију.

 

Мало сам проширио, али сам хтео да кажем да југословенство никада није била српска идеологија и да подривање било каквих интереса АУ није постојало, сем у случају Босне, која је противправно анектирана, противно споразуму великих сила, када јој је Босна дата само на управу. Прво је замишљено да југословенство буде само мамац другим народима да се окрену против АУ када је рат већ почео, да би тек са доласком Александра то постало реалност, али апсолутно против воље целог народа и скоро целе елите тог народа. Чињеница је једино да је АУ хтела да се шири на југ и да није постојало било шта што је Србија могла да уради да би избегла тај рат, који се спремао, и за који се само чекао повод. Да није било Принципа, нашао би се у то време и неки други повод, јер је притисак ратне странке прешао у општи став у јавном мњењу АУ тог времена.

Да је било тако  као што кажеш до уједињења Срба, Хрвати Словенаца у једну државу не би никад ни дошло, али као што знамо ипак је било другачије. Та идеја је дуго разрађивана и била је опште прихваћена од читаве наше елите. Ретко ко је био против.

 

Ово за Принципа и Младу Босну да нису били југословенски оријентисани такође није тачно. 

 

 

Уједињење јужних Словена је постојало као романтичарски покрет, али то у Србији све до избијања Првог св. рата никога озбиљно није интересовало. Србију је једино интересовала Босна, и то се знало, али је Аустроугарска пар деценија гајила амбицију да изађе на море, код Солуна. Ту јој је на путу стајала Србија. Док је Србија имала полувазалне односе са Аустроугарском, планови су стављени на чекање, али ратна странка у Аустроугарској није мировала, посебно од Анексионе кризе 1908. године. 

 

Чудно је да је већ и део окупиране Србије за време Првог светског рата припао Бугарској, а не АУ. Ако су већ хтели до Солуна зашто су тај прилаз (вардарска Македонија, југоисточна Србија) дат Бугарској?

 

Друго, Србију су могли да униште( или окупирају као Босну) кад год су хтели поготов кад је била и мања и слабија.

 

Треће, те амбиције за ширење  на исток су биле само амбиције, АУ је све мање могла да контролише и сопствену територију (јер су разноразни народи хтели свако свој део), а камоли да дође до Солуна и да га задржи. Она је била на издисају због унутрашњег стања.

Наравно, ово не важи за Немачко царство.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Одговори 265
  • Креирано
  • Последњи одговор

Популарни чланови у овој теми

Не заборавимо да је Стефан Немања римокатоличке крсташе  немачког цара Фридриха Барбаросе који су ишли на исток пропустио кроз тадашњу Србију

Крсташима није циљ био Србија, Аустроугарској јесте.

Крсташи нису вешали и клали цивиле, Аустроугари јесу.

Пронађите разлику.

  • Волим 1
Link to comment
Подели на овим сајтовима

Тадашња Србија је у свом војном врху толерисала и прећутно подржавала (пошто су били "корисни" када је требало убијати краљеве и престолонаследнике) зликовце и терористе попут Драгутина Димитријевића и његових завереника из Црне руке. Њихов циљ јесте било "уједињење јужних Словена" што је био и циљ тадашњих Карађорђевића, посебно мегаломана Александра који је сањао да буде "император". Колику су штету Србији нанели ти кретени никада нећемо знати... Можда би данас били део западног света, нормална, развијена држава, а не ова руско-комунистичка беда.

 

А онда је та иста деструктивна банда, да би оправдала последице свог безумља, кренула у пропаганду да бесмислено страдање прогласи за "херојство" - тј. да из целе приче одстрани главно питање: због чега? Јер када из херојства избациш сврху онда не остане ништа него култ смрти. Бесмислено страдање. После су тај култ комунисти вешто употребили и подгрејали за своје циљеве па је та лудачка филозофија - у свом најгорем патолошком облику - испливала 90-тих у лику и "делу" отелотворења лудила и бесмисла Слободана Милошевића.

 

Е сад, треба мало хладне главе и разума да се све то свари. На шта нажалост наши људи нису навикли па реагују само емотивно.

ΜΟΛΩΝ ΛΑΒΕ

Link to comment
Подели на овим сајтовима

 

Gle, nije zlo od ljudi niti moze biti, covek nije tako osmisljen i stvoren da moze sam od sebe da proizvodi zlo.

Milosavljevicu malo vise citaj Knjige! :D

 

Ako zlo ne moze biti od ljudi - cemu strasni sud?

oh sh*t man... i was taking life seriously, now i will divide  things by zero. 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Крсташима није циљ био Србија, Аустроугарској јесте.

Крсташи нису вешали и клали цивиле, Аустроугари јесу.

Пронађите разлику.

И крсташи би вешали и клали (знамо да су били склони тим стварима) да је Стефан Немања поступио другачије и заратио са њима.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Можда би данас били део западног света, нормална, развијена држава, а не ова руско-комунистичка беда.

Богу хвала па си се ти спасао.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Да је било тако  као што кажеш до уједињења Срба, Хрвати Словенаца у једну државу не би никад ни дошло, али као што знамо ипак је било другачије.

 

Живојиновић Степа Степановић Јован Ристић, Никола Пашић... само су неки коју су Александру причали да до тога не треба да дође. Кажем ти, погледај било коју праву историју Србије, Александар је извршио буквално државни удар да би могао да формира Краљевину СХС.

 

Чудно је да је већ и део окупиране Србије за време Првог светског рата припао Бугарској, а не АУ. Ако су већ хтели до Солуна зашто су тај прилаз (вардарска Македонија, југоисточна Србија) дат Бугарској?

 

Зато што су тада већ ослабили. Србији је пре тога нуђен сепаратни мир, са Босном, делом Хрватске, и још неким територијама у замену за излазак из рата. То Србија није прихватила. Да би Бугарска ушла у рат и са леђа напала Србију, обећане су јој територије које је хтела да освоји у Другом балканском рату. Шта би било после рата, остаје да се нагађа.

 

Друго, Србију су могли да униште( или окупирају као Босну) кад год су хтели поготов кад је била и мања и слабија.

 

Очигледно да нису. Као што сам ти већ написао, после две битке, када се видело да је АУ заправо тигар од папира, Србији је понуђен сепаратни мир, који Србија није прихватила  из стратешких разлога (обавезе према савезницима, ситуација након рата, итд.)

57ed8623960a6_banerRylah_zpsqgjjkx0v1.jpg.8a2fd97cd3aa7dcd0237c412e2234aee_zpsut3tszcy.jpg

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Вешали би и крсташи да је Стефан Немања поступио другачије и заратио са њима.

Аустроугари су вршили погроме и зверства и пре почетка рата.

Али, само над Србима ( и помало у Украјини) па то и није тако важно, зар не?

Link to comment
Подели на овим сајтовима

И крсташи би вешали и клали (знамо да су били склони тим стварима) да је Стефан Немања поступио другачије и заратио са њима.

 

Да им је био ратни циљ Србија, могао је Стефан Немања и на трепавицама да дуби, као што су наши све покушавали да до рата са АУ не дође.

57ed8623960a6_banerRylah_zpsqgjjkx0v1.jpg.8a2fd97cd3aa7dcd0237c412e2234aee_zpsut3tszcy.jpg

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Богу хвала па си се ти спасао.

 

Братски те молим да престанеш са личним увредама и подбадањима. Ја никога овде нисам лично прозивао ни вређао па за то нема никакве потребе.

 

Ако имаш неки аргумент или информацију, изволи.

ΜΟΛΩΝ ΛΑΒΕ

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Братски те молим да престанеш са личним увредама и подбадањима. Ја никога овде нисам лично прозивао ни вређао па за то нема никакве потребе.

 

Ако имаш неки аргумент или информацију, изволи.

Нисам разумео?

Ја се захваљујем Богу што си се бар ти спасао из ове руско-комунистичке беде и добијем овакву реакцију?

Можеш ли да ми објасниш у чему се огледа увреда?

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Да им је био ратни циљ Србија, могао је Стефан Немања и на трепавицама да дуби, као што су наши све покушавали да до рата са АУ не дође.

Да су покушавали не би било Сарајевског атентата, ни Анексионе кризе..

Ако је неко покушавао покушавали су Обреновићи.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Сарајевски атентат су извели држављани Аустроугарске.

Чак нису били ни рођени на територији тадашње Србије па се населили у Аустроугарску.

Као кад би Американац пореклом из Ирске (пето колено) у Америци извршио атентат на председника а онда Америка нападне Ирску.

  • Волим 1
Link to comment
Подели на овим сајтовима

И Обреновићи су ратовали, враћали територије, али никада није било толиког страдања. Водили су ратове које су могли да добију. Мудро, рационално. А не као ови манијаци...

ΜΟΛΩΝ ΛΑΒΕ

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Сарајевски атентат су извели држављани Аустроугарске.

Чак нису били ни рођени на територији тадашње Србије па се населили у Аустроугарску.

 

Били су организовани, обучени, наоружани и послани у "акцију" из Србије.

ΜΟΛΩΝ ΛΑΒΕ

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Чланови који сада читају   0 чланова

    • Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу
×
×
  • Креирај ново...