Jump to content

Разговарајте са др Драганом Богдановићем о здрављу и лечењу


Guest свештеник Иван Цветковић

Препоручена порука

Šta je zapravo nesanica?

U laboratorijama za proučavanje sna ustanovljeni su standardni kriterijumi koji omogućavaju da se precizno odredi koji se od brojnih poremećaja spavanja mogu zaista nazvati nesanicom ili insomnijom. Dakle, pod insomnijom se podrazumeva nemogućnost spavanja tokom noći zbog:

  • produženog vremena uspavljivanja (preko 30 minuta),
  • budnosti tokom noći u trajanju dužem od 30 minuta,
  • redukovane dužine totalnog sna na manje od 6,5 sati.

Međutim, dužina i kvalitet uspavljivanja i spavanja samo su jedan od ukupno triju neophodnih kriterijuma. Drugi uslov je da je uobičajeno dnevno funkcionisanje narušeno, bilo da se javlja umor, pospanost, teškoće u koncentraciji ili povećana iritabilnost tokom dana i pri vršenju svakodnevnih dužnosti.

Treći kriterijum, bez koga nije mo-guće govoriti o pravoj nesanici, je postojanje i identifikacija uzroka nesanice. Lista mogućih uzroka je dugačka, počev od brojnih organskih bolesti, kao na primer, urođene srčane mane, hiper i hipotireoidizam, parkinsonova bolest, demencija, nekontrolisana šećerna bolest, povišen krvni pritisak, oboljenje bubrega i jetre, crevni paraziti, razni bolni sindromi i stanja. Mentalna oboljenja takođe često dovode do insomnije (npr. shizofrenija, opsesivna neuroza, manija, mentalna anoreksija, a pre svih stanja anksioznosti i depresije), ali i brojni psihološki i socijalni problemi koji izazivaju akutna ili hronična stanja stresa. Stil života i određene navike koje utiču na san spadaju u takozvane bihejvioralne uzroke nesanice. Na primer, neki Ijudi imaju naviku da preko dana "malo odremaju", drugi se bave intenzivnim fizičkim ili psihičkim aktivnostima neposredno pred odlazak u krevet, treći, iako su primetili da im smetaju kofein, nikotin ili alkohol, baš pred spavanje vole da popiju čašicu pića, ili popuše cigaretu. Istini za volju, treba reći da ova sredstva ne utiču podjednako i na isti način na sve Ijude, tj. dok nekima remete san, na druge u tom smislu uopšte ne utiču negativno. Ali, čak i za one kojima alkohol ne smeta da mirno utonu u san, važno upozorenje je da alkohol utiče na češće buđenje tokom noći, što rezultira redukcijom ukupnog vremena spavanja. I na kraju, ne treba zaboraviti da i aktuelni misaoni tok može štetno uticati na spavanje (npr. prisećanje na neprijatne događaje, preispitivanje sopstvenih grešaka i sl.).

Jedino i samo ako su zastupljena sva tri kriterijuma može se sa sigurnošću govoriti o nesanici. Drugim rečima, nije dovoljno da se neko požali na teškoće u vezi sa spavanjem, da bi smo odmah zaključili da je reč o insomniji.

Bez teškoća u dnevnom funkcionisanju bez određenog uzroka, žalbe na poremećeni san verovatno će poticati od pogrešnih uverenja, sudova i zaključaka o spavanju. Takvim osobama nije potrebno lečenje, već je potrebna edukacija i korekcija pogrešnih koncepcija o snu, njegovoj važnosti za Ijudski organizam, neophodnoj dužini sna. 

 

Nesanica je tu šta preduzeti

Kada je postavljena dijagnoza nesanice, treba pristupiti njenom otklanjanju, dakle lečenju. U najvećem broju slučajeva biće neophodno obraćanje psihijatru, koji će, u zavisnosti od uzroka nesanice, pre svega, odrediti i najbolje terapijsko sredstvo. On će odrediti da li je potrebno uzeti neki od lekova za nesanicu i kog tipa (sedative, trankilizere ili hipnotike), kao i koliko dugo vremena ga treba uzimati.

Možda će preporučiti neku od bihejvioralnih psihoterapijskih tehnika, i uputiti vas zato edukovanom terapeutu. Bihejvioralne tehnike tretmana, bazirane na redukciji anksioznosti i fizioloskog nivoa budnosti organizma, čiji povišeni nivo karaktsriše i Ijude koji pate od nesanice, pokazale su se korisnim i u terapiji insomnije. Najčešće je korišćena progresivna mišićna relaksacija, čijom primenom se vreme potrebno za uspavljivanje skraćuje za 50%. Skoro podjednaku efikasnost ima i tehnika zvana autogeni trening.

Ali za one osobe koje imaju izraženu nesanicu i kojima su potrebni sati i sati da bi zaspaii, ni ovaj procenat pobolšanja nije dovoljan. Zato je razvijen program kontrole stimulusa koji je pokazao najbolje rezultate u poređenju s drugim nabrojanim tehnikarna, omogućivši onima koji su imali hronični problem sa uspavljivanjem da se uspavljuju u proseku  za 25 minuta.

Glavni cilj ove tehnike je da  vrati krevetu njeguvu osnovnu funkciju mesta koje služi za spavanje i da uspostavi stalni ritam spavanja. Čitav program traje 4 nedeljei sastoji se iz edukacije o svim aspektima u vezi sa spavanjem: posmatranjem sopstvenog ponašanja koje je u vezi sa spavanjem i vođenjem dnevnika, predstavljanje bazičnih pravila higijene spavanja i specifične instrukcije.

 

Kako možete sebi pomoći

Kao što postoje pravila" lepog ponašanja, tako postoje i pravila čijim ćete pridržavanjem sebi omogućiti dobar san. Ona spadaju u tzv. higijenu spavanja i mogu se preporučiti i onima koji imaju problema sa spavanjem, kao i onima koji ne znaju kako nesanica izgleda i žele da tako i ostane.

12 pravila za zdrav san:
  • Idite na spavanje samo ako ste zaista pospani. Ali, imajte planirano vreme kada ćete poć na spavanje.
  • Nikada ne koristite krevet za bilo šta drugo osim za spavanje i seks. Krevet nije mesto za čitanje, gledanjeTV-a, jedenje, telefoniranje, diskusiju o problemima.
  • Ustajte u isto vreme svakog jutra (bez obzira koliko ste časova odspavali prethodne noći).
  • Ne dremajte preko dana.
  • Par sati pre odlaska na spavanje ne pijte alkoholna pića.
  • Par sati pre spavanja ne konzumirajte kafu i slične napitke.
  • Ne pušite par sati pre odlaska u krevet.
  • Naporne fizičke aktivnosti obavljajte popodne ili rano ujutru. Pre spavanja dovoljna je kratka šetnja.
  • Pre odlaska u krevet postepeno smanjujte nivo svojih aktivnosti: Radite stvari koje deluju umirujuće relaksirajuće.
  • Pre odlaska na spavanje sprovodite neke rutinske aktivnosti koje će učiniti da se osećate spokojnima i sigurnima (proverite da li su pogašena svetla, zaključana vrata i sl.).      
  • Uklonite sve izvore svetla i zvuka koji vas mogu uznemiriti. U sobi za spavanje obezbedite prijatnu temperaturu (ne preko 24°C).
  • Ne idite u krevet ako ste gladni. U tom slučaju nešto lako prezalogajite, ili popijte čašu toplog mleka.

Ako i pored primene ovih instrukcija ne možete zaspati u roku od 15 minuta, ustanite, pređite u drugu sobu i zabavite se nekom smirujućom aktivnošću sve dok ne budete pospani. Onda se vratite u krevet. Isti savet važi i ako se probudite usred noći, a ne uspavate se ponovo u roku od 10 minuta. Ako je potrebno, ovo možete ponavljati onoliko puta koliko je to neophodno.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • 3 weeks later...

СВИМ ЉУДИМА КОЈИ ДАНАС СЛАВЕ НАЈРАДОСНИЈИ ХРИШЋАНСКИ ПРАЗНИК,СРЕЋАН УСКРС И ХРИСТОС ВОСКРЕСЕ....

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • 1 month later...

Vi ste spremni za letovanje, a vaša koža?

more-grcka.jpg

Promenjivo i oblačno vreme ovog maja mnoge od nas je podsetilo na dolazak jeseni, pa umotani u mantile i sa kišobranima u ruci, maštamo o letu kao nečem dalekom. Ipak, sunčani dani nisu toliko daleko, sezona godišnjih odmora je na pragu i već za nekoliko nedelja, mnogi od nas će požuriti da otputuju iz grada, da se isključe iz svakodonevice, opuste i napune baterije. 

Pored svojih lepih strana, odlazak na more, planinu ili u prirodu nosi sa sobom i određene  neprijatnosti, najčešće vezane za kožu. Bilo da su pitanju kožne alergije raznih vrsta, opekotine od suncaubodi insekata ili opekotine meduza, važno je da na vreme znamo kako da pravilno reagujemo i što lepše iskoristimo dane planirane za odmor i uživanje.

Sunce, insekti i alergije...kako izaći na kraj sa njima?Najbolja zaštita za kožu jeste izbegavanje dugog boravka na suncu. Pored toga, treba nositi šešir i laganu, udobnu odeću koja pokriva kožu, a ako se odlučite na sunčanje, neophodno je nanositi kreme za zaštitu kože od sunca s visokim zaštitnim faktorom (SPF 25+), kako bi se sprečile opekotine od sunca, kao i hidratantni losion ili mleko, koji će nakon sunčanja koži vratiti vlagu. Ako se to ipak desi, neophodna je upotreba krema sa kortikosteroidima koji jedini ublažava crvenilo, bol, otok, a primenjuje se uz hladne obloge od vode i naravno, podrazumeva dalju zaštitu od sunca. 

Postoje zablude vezane za upotrebu kortikosteroidnih krema. Jedna od njih jeste da će hormon ući u krv i izazvati hormonski poremećaj, da će se pojaviti tamnije, brojnije dlačice ili atrofija kože sa proširenim kapilarima. U praksi se to ne dešava, ako se kortikosteroidi pravilno upotrebljavaju. Ako se terapija sprovodi do pet dana na maloj površini kože i ako nema rana na koži, upotreba kortikosterodida je u potpunosti bezbedna. Ipak, ako je bol jak, poželjno je uzeti i neki analgetik u obliku tableta, koji takođe može da pomogne u slučaju povišene temperature.

Tokom leta, u slučaju blažih problema sa kožom, treba izbegavati kreme sa antihistaminicima za lokalnu primenu (lekovi protiv alergija) koje mogu da izazovu dodatne probleme u smislu kontaktnih alergija. 

„Lekari i farmaceuti kod nas često savetuju upotrebu krema sa antihistaminicima, ali to nije i savet dermatologa. Radi se o lekovima koji su dragoceni, ali često i sami mogu da uzrokuju alergijske reakcije kada se primene na koži, pa se već nastale promene na koži dodatno pogoršavaju“, kaže dr Vesna Mikulić, dermatovenerolog iz Zavoda za kožne i venerične bolesti, Beograd. 

„Međutim, ukoliko se pojavi izraženija reakcija na ujede ili ukoliko osoba pati od alergija na sunce, preporučuje se upotreba tableta antihistaminika koje ublažavaju simptome“, ističe dr Mikulić.

Putna apoteka na letovanju bi trebala da sadrži i sredstvo protiv ujeda insekata, u vidu kreme ili spreja, probiotik u slučaju digestivnih tegoba i hanzaplast ako se negde povredi koža.  

Letovanje čekamo cele godine i zato je važno da sa pripremama počnemo na vreme. Poslušajte savet dermatologa i uživajte u odmoru!

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • 3 weeks later...

Šta je sa nepušačima? Koliko su ugroženi?

smoking-laungs.jpg

Ako živite u uverenju da ste, kao nepušač, zaštićeni od zdravstvenih opasnosti koje izazivaju cigarete, mnogo ste se prevarili. Stručnjaci tvrde da ukoliko radite u kancelariji gde ima pušača to znači isto kao da popušite četiri cigarete dnevno, a rizik da ćete oboleti od raka povećan je za tri puta. 

U zadnje vreme javnost u svetu sve više obraća pažnju na opasnosti od dima cigareta kojem su izloženi ljudi u okolini pušača. Postoje čvrsti dokazi o nastanku plućnih oboljenja kao posledice takvog izlaganja dimu.

Hemičar Lowrey, koji je zaposlen istraživačkom centru američke ratne mornarice, objavio je nedavno studiju u kojoj tvrdi da je nivo zagađenja vazduha dimom cigareta u zatvorenoj prostoriji veći nego zagađenje atmosfere na autoputu u Los Angelesu u vreme najveće gužve. Svoju studiju zaključuje upozorenjem da takvo zagađenje sobnog vazduha dimom koji stvaraju pušači predstavlja veoma ozbiljan rizik za zdravlje nepušača, koji su prisiljeni udisati taj dim, odnosno pasivno pušiti. 

I nepušači puše
Raditi u kancelariji gde se puši isto je kao da, iako ste nepušač, popušite četiri cigarete dnevno. A i rizik za obolijevanje od raka povećan je tri puta. 
Lekari su nedavno počeli ispitivati i zdravstveno stanje dece čiji roditelji puše. Rezultati mnogih studija pokazuju da takva deca češće pate od raznih bolesti disajnih organa, na primer od bronhitisa. Dete će pre oboleti ako je majka pušač, što je i razumljivo, jer većina dece provodi više vremena sa majkama nego sa očevima. Najvećoj opasnosti izložena su mala djeca kod kuće. Njih je najteže zaštititi, jer su zbog manje telesne težine i manjih pluća, učinci nikotina, katrana, raznih smola i drugih najmanje 30 otrova iz dima cigareta kod njih veći.

Danas smo svedoci širenja pokreta nepušača u svetu. Osnivaju se brojna udruženja i organizacije nepušača. Donose se i zakoni koji zabranjuju pušenje na javnim mestima, a i mnogim radnim mestima. I mi imamo zakon koji obavezuje radne organizacije da osiguraju posebnu prostoriju u kojoj će se pušiti. U avionima i vozovima pušači se odvajaju u posebne delove, jer nitko nema pravo ugrožavati zdravlje drugog.

Sve u svemu, jasno je da se stav društva u prema pušenju menja. To je ona snaga koja je mnogo važnija nego zakonodavstvo.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • 1 month later...

Sindrom visokih potpetica

Ljudsko stopalo se tokom hodanja oslanja na 3 tačke, pri čemu samo jedna kost, peta dotiče tlo. Između tih tri tačaka od kojih je jedna na palcu, a druga na malome prstu, nalaze se ligamenti tzv. svodovi koji održavaju normalan oblik i izgled stopala. 

Usled dugotrajnog nošenja visokih potpetica jedan od svodova strada i to onaj koji poprečno veže palac sa malim prstom tzv. transverzalni svod "popušta" pod težinom kičme i vremenom se olabavi, pa se prsti međusobno razmaknu. To dovodi do promene u morfologiji stopala, a naročito  palca, kao i do pojave deformacije zvane hallux valgus

Glavni uzrok deformacija stopala je nošenje visokih potpetica zbog čega su deformacije gotovo 4 puta češće kod žena nego kod muškaraca. Stručnjaci ne preporučuju potpeticu višu od 5cm, kao ni posve ravnu obuću, a deformaciju palca moguće je rešiti operativno. 

Štikle uzrokuju iskrivljenje kičme

Štikle “guraju” telo ka napred, prebacujući težište tela na prednji deo stopala što za posledicu ima bolove u prstima i stopalima. Zbog toga se naginjemo u suprotnom smeru da bismo kompenzovali neprijatan položaj tela. Tako se karlica neprirodno pomera ka napred, što prouzrokuje krivljenje kičme.

Neki od problema koji nastaju nošenjem visokih potpetica
Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • 1 month later...

Молим помоћ. Наиме, већ годину дана, од прошлог љета тачније, мој муж је на поткољеницама добио неке смеђе флеке сличне старачким пјегама само што су веће. Ето сад су му поткољенице обе скоро па 100% прекривене том бојом. Одједном су так постале смеђе скроз. Не шири се то никуда ето, само стоји. е пече, не сврби, ништа се не дешава само што су му потколјенице тако смеђе као у флекама. мене занима шта би то могло бити. Има пар и на оном дијелу  ноге изнад прстију. Баш сам забринута. Дерматовенолог код које је ишао прописала неку маст и витамнине али ништа.. Крвну слику радио и урин и све добро хвала Богу. Може ли то бити нешто страшно не дај Боже? Неки су ме уплашили са меланомом не дај Боже, али то већ ево траје и мало више од године дана а мој муж наравно не брине се беаш пуно око тога, док ја лудим. И наравно онда читам свашта и на нету и одо ја у лудару :) Молим помоћ! Може ли то заиста бити меланом? Он има много мадежа по тијелу али ово је само потамнила кожа на обе поткољенице одједном, нема мадежа.

"Данашњи људи не мисле о вечности. Нису схватили дубљи смисао живота. Нису никада осетили оне друге, небеске радости."

Старац Пајсије Светогорац

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Hvala doktore na odvojenom vremenu. Ako budem uspjela pronacicu slike na netu mada nema nista slicno. Isto je kao staracke pjege ali je spojeno  sve. Ma ne znam kako da opisem pokusacu staviti slike. :D Kad muz zaspi slikacu ga :D

"Данашњи људи не мисле о вечности. Нису схватили дубљи смисао живота. Нису никада осетили оне друге, небеске радости."

Старац Пајсије Светогорац

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ok, ako zelite mozete slike tih promena na nozi poslati kao privatnu poruku:)kako Vi zelite.

Budem, čim uslikam :) Sada bih Vas htjela nesto drugo pitati. Prije 2 mjeseca moj muz se povrijedio na poslu mu je masina bukvalno istrgala gornji dio srednjeg prsta lijeve ruke, i to su hirurzi nasi zakrpali, i nakon 2 mj nije bilo sraslo i opet su mu sjekli jer mu je dio prsta koji bude ustv. jagodica bio na gornjem dijelu tamo gdje bude nokat. E to su sjekli jer su se bojali da ne bi doslo do infekcije, kao nije jos sraslo nakon toliko vremena. E sad ima problem, to je rezano prije nekih 5-6 dana i na previjanja ide i kad mu je sestra uzela sterilnu iglu da malo ocisti taj gnoj otada vise taj gnoj nikako da stane izlaziti. Igla mu udje do pola prsta sve je puno gnoja svih boja, kako se izrazio nas dr. Jutros je isao na previjanje i kada je dr. uzeo rukom prst, zdravi dio ispod povrede, iz rane je  bukvalno pljusnula gnoj i zatim cista krv. Naravno uzet mu je tek danas bris na bakterije, koji ce biti gotov tek za 6 dana. Dr kaze da je zarazena rana nekom bakterijom i boji se da ta bakterija nije otisla u kosti. Sada pije BActrim 2x2 i cekamo nalaz brisa. Navodno kao bolje sto je pocela krv izlaziti. Jako smo uplaseni. Kakvo je vase misljenje o ovome svemu? Sta ako je bakterija? Kakva to bakt. moze biti? Bojimo se one MRSA ali valjda bilo za ovih 2 mj jos nekih simptoma? Kako se to lijeci, sta se radi? Da li se moze izlijeciti bakterija? Jeli moguce da je doslo do sepse ne daj Boze? On je prije 2 dana imao neku nemoc, malaksalost i bol u nogama , rukama kao pred temperaturu i grlo ga je malo skakiljalo, ali je to proslo nakon 2 Paracetamola. Moze li to biti povezano? Molim VAs ako Vam nije problem da iznesete svoje misljenje o gornjem problemu. Hvala unaprijed.

"Данашњи људи не мисле о вечности. Нису схватили дубљи смисао живота. Нису никада осетили оне друге, небеске радости."

Старац Пајсије Светогорац

Link to comment
Подели на овим сајтовима

U pitanju je bakterijska infekcija na mestu ranije povrede, koja je bakterija u pitanju to niko napamet ne moze reci,jel ih ima mali milion.

Uzet je bris,on je pokriven antibiotskom terapijom,tako da nema razloga za brigu, a kada stigne rezultat brisa terapija ce se ili korigovati ili nastaviti ista.To sto je imao sve te simptome, verovatno je posledica neke blaze virusne infekcije grla, koja je prosla samo na simptomatsku terapiju, kao sto ste i sami rekli.

Zato bez brige bice to u redu, nemojte da panicite, da ne uplasite i muza.

Veliki pozdrav.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Чланови који сада читају   0 чланова

    • Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу
×
×
  • Креирај ново...