Jump to content

Тачност Библије?

Оцени ову тему


Препоручена порука

У тренутку данашњих дешавања и избора отварам тему која нема везе са тим  :D

 

Да ли би се могло рећи да је Библија потпуно тачна? Неки је схватају буквално, од речи до речи, док други сматрају само једном врстом бајке. Но, како је схвата православље. Трудићу се да будем кратак.

 

Први проблем је Постање:

Ако наука каже да је теорија еволуције тачна, пре свега еволуција човека од неког мајмуноликог бића, да ли то онда руши све у вези Постања и првог греха, јер ако руши, онда Адам и Ева нису постојали а нити је било догађаја у Едену? Да ли су Адам и Ева постојали или нису? Или је то само прича, мит, објашњење старих Јевреја?

 

Други проблем је Спасење:

Ако први грех није постојао, онда Спасење такође не треба да постоји? Жртва Исуса је била узалудна на неки начин, а и можда је и сам измишљен као што неки атеисти тврде?

Да ли онда на крају еволуција човека руши читав смисао Библије?

 

Свакако да у овоме што пишем има сумње, али то је неко моје размишљање о свему, па самим тим волео бих да ми што више форумаша помогне. Зато и питам како православље схвата Постање и Библију. Да ли је први грех само метафора, алегорија, мит и прича ради објашњења грешне људске природе или се то стварно десило? Ако јесте, да ли је то онда у сукобу са ТЕ?

 

Хвала унапред.  

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Е овако, молим те испитај ТЕ мало подубље па ћеш наћи решење, ТЕ је наручено измишљена, како би се оправдало поробљавање других раса. Онда ТЕ није тачна и не постоји ланац који потврђује исту, чак у неким ископинама су нађени људски остаци из периода неандерталаца, као и остаци неандерталаца у времену људи. 

Наравно атеисти су прихватили теорију и убацили је у школе као нешто што није испитано и што се не може са тачношћу доказати, и онда су измишљали разно разне бајке па их надопуњавали.

 

А да ли је постање из Библије тачно или је инспирисано творцем, на то може само Бог да одговори.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Еволуција је измишљотина које се и сам Дарвин пред смрт одрекао.

Веруј Светом Писму и нећеш погрешити. Сумњај у љуске речце и ставове а не у Реч Божију.

NATO STEP BACK NO PLACE FOR YOU IN SERBIA!!!

EU YOU WILL NOT CONQUER LAND OF THE SERBS!!!

СРБИНЕ БРАТЕ ЗАР ИМ ВЕРУЈЕШ? ЖЕЛЕ НАМ ЗЛО ЛИЦЕМЕРИ ЗАПАДА, НЕ ДАЈ СЕ ПРЕВАРИТИ!!!

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Е овако, молим те испитај ТЕ мало подубље па ћеш наћи решење, ТЕ је наручено измишљена, како би се оправдало поробљавање других раса. Онда ТЕ није тачна и не постоји ланац који потврђује исту, чак у неким ископинама су нађени људски остаци из периода неандерталаца, као и остаци неандерталаца у времену људи. 

Наравно атеисти су прихватили теорију и убацили је у школе као нешто што није испитано и што се не може са тачношћу доказати, и онда су измишљали разно разне бајке па их надопуњавали.

 

А да ли је постање из Библије тачно или је инспирисано творцем, на то може само Бог да одговори.

 

Па види, на једном тасу имам креационизам и особе као што си ти, а на другом имам ТЕ и особе које тврде на сличан начин као ти, само што наравно правдају ТЕ. Свако износи неке доказе, чињенице. Коме веровати? 

 

На овом форуму сам приметио теологе и вернике који се слажу са ТЕ и противе се креационизму који долази од протестаната са Запада. Занима ме баш њихов одговор на ово што сам питао. 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Одговор је у теби и твојој души. 

 

нико не може да гарантује да је прича постања истина диктирана од Бога самог или да ју је написао очевидац. 

Христ је доказ постојања Бога. 

ТЕ није доказана али је наметнута.

 

тако да је одговор у теби и твојој вери.

Бог ти је дао разум да размишљаш и као продукт тога да развијеш свест и мисао о нечему.

 

Ја лично верујем у Бога творца и ако сумњам у причу да је баш тако и било. али не сумњам да је Он и створио универзум.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Е овако, молим те испитај ТЕ мало подубље па ћеш наћи решење, ТЕ је наручено измишљена, како би се оправдало поробљавање других раса. Онда ТЕ није тачна и не постоји ланац који потврђује исту, чак у неким ископинама су нађени људски остаци из периода неандерталаца, као и остаци неандерталаца у времену људи. 

 

Наравно атеисти су прихватили теорију и убацили је у школе као нешто што није испитано и што се не може са тачношћу доказати, и онда су измишљали разно разне бајке па их надопуњавали.

 

А да ли је постање из Библије тачно или је инспирисано творцем, на то може само Бог да одговори.

 

Заправо, много је горе од тога. И добро је што не знаш све детаље...

Link to comment
Подели на овим сајтовима

На ову дилему ни сами Јевреји нису имали јасан одговор,односно, имали  су различите школе тумачења Закона,пророка и списа (Старог завета)-што је доцније утицало на хришћански однос према тексту и тумачењу светих књига. Ни ТЕ, а ни креационизам у то вријеме нису постојали,тако да...

Сем тога, ни једна научна теорија (уколико није идеологизована и злоупотребљена) не претендује на пуну истинитост. Она само поставља хипотезу којом покушава објаснити стварност, те исту поткријепити емпиријским доказима, али када то више не може учинити замјењује је нова теорија

 

Tolle lege...

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Библија је историјски потпуно нетачна, посебно у Старом Завету када се говори о хронологији, моћи јеврејске државе и њених владара, ропства у Египту, као и самог постанка јеврејског народа. Нови Завет се не бави претерано историјом, више му је битна хронологија. Ово су учени рабини одавно схватили, и није им представљало никакав нарочит проблем, јер су суштину схватили као однос човека и Бога.

 

Ако гледаш Библију само кроз однос човека и Бога, првенствено у Новом Завету, видећеш колико је небитно је ли или није Библија историјски тачна.

57ed8623960a6_banerRylah_zpsqgjjkx0v1.jpg.8a2fd97cd3aa7dcd0237c412e2234aee_zpsut3tszcy.jpg

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Па, човјек може прочитати разне ствари:ево,баш вечерас читам озбиљног човјека који тврди да је земља 7500 година стара...ја тој интерпретацији нисам склон, чак мислим да је фундаментално погрешна,али...дословних тумачења је одувијек било...а опет не смије се ниподаштавати сам текст на уштрб духа...

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Па види, на једном тасу имам креационизам и особе као што си ти, а на другом имам ТЕ и особе које тврде на сличан начин као ти, само што наравно правдају ТЕ. Свако износи неке доказе, чињенице. Коме веровати? 

 

На овом форуму сам приметио теологе и вернике који се слажу са ТЕ и противе се креационизму који долази од протестаната са Запада. Занима ме баш њихов одговор на ово што сам питао. 

 

prvo ako se malo bolje upoznaš sa TE onda ćeš shvatiti da se ona bavi predviđanjima baziranim na osnovu zakona koji važe u genetici  i  ekologiji kao oblastima biologije , dakle pozivaju se na čvrste stvari sa jedne strane a pričaju sanjarije sa druge strane, dalje ako baciš pogled šire na TE onda shvataš da kod njih ima isto mnogo razmimoilaženja i  više grana TE koje se međusobno manje više pobijaju, najnovija saznanja kolik omeni su poznata je što se ljudski genom koji je nedavno mapiran, ne uklapa sa mehanizmima evolucije nikako i geneticari su danas baš iz tog razloga u potrazi za nekim genetskim ključevima koji čuče i čekaju da na jednom eksplodiraju i urade čudo, to su sve brate teške hipoteze...

sa druge strane također imaš kreacioniste koji prate stvari onako kako su zapisane u knjizi postanja, imaju također svoje argumente, imaj ujake argumente ne može niko reći da nemaju , ali ni to ne mora biti istina, knjiga postanja brate ne ovisi ni o TE ni o teoriji kreacionizma, ja lično ne vijerujem u TE bile su teske rasprave ovdije na tu temu i ovi zagovornici TE nemaju po mom misljenju neke jake argumente

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Прво мораш да схватиш да Стари Завет није била само књига о Богу, него и књига која је прописивала друштвене норме, онда је радила на јединству народа кроз преношење историје и стварање заједничког порекла, величанствене историје, итд. Од 10 Божијих заповести, само се две или три тичу односа човека и Бога, све остало су друштвене норме.

 

Кад имаш то на уму, није логично да тумачиш дословно било шта што се тиче историје или културе или тако неких ствари које се налазе у Старом Завету, па тако ни Постање.

 

Мислим да је ту најбитнији однос између Бога и човека, ово остало је ствар фолклора и једне етничке групе, и тако је морало да се направи пре толико хиљада година, имајући на уму сврху коју је имала, поред тога што је била верска књига.

57ed8623960a6_banerRylah_zpsqgjjkx0v1.jpg.8a2fd97cd3aa7dcd0237c412e2234aee_zpsut3tszcy.jpg

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Све зависи од твоје вере . Ја верујем у Бога и Библију 

Помозимо слабим и немоћним и људима у невољи јер добро се добрим враћа. :mazenje:

Наше писмо   је старо преко 1000 година . Чувајмо то наше благо .

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Све зависи од твоје вере . Ја верујем у Бога и Библију 

Помозимо слабим и немоћним и људима у невољи јер добро се добрим враћа. :mazenje:

Наше писмо   је старо преко 1000 година . Чувајмо то наше благо .

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Еволуција је измишљотина које се и сам Дарвин пред смрт одрекао.

Веруј Светом Писму и нећеш погрешити. Сумњај у љуске речце и ставове а не у Реч Божију.

 

haha.. idemo opet. Nope...

 

Онда ТЕ није тачна и не постоји ланац који потврђује исту, чак у неким ископинама су нађени људски остаци из периода неандерталаца, као и остаци неандерталаца у времену људи. 

Наравно атеисти су прихватили теорију и убацили је у школе као нешто што није испитано и што се не може са тачношћу доказати, и онда су измишљали разно разне бајке па их надопуњавали.

 

 

Bice da ne razumes TE... prvo neardetalci i ljudi su srodnici, ljudi su nastali od vrste homoerectusa... koji su takodje nastavili da postoje za vreme ljudi. To nikako ne "pobija te"

 

Drugo... Veliki broj vernika nema problema sa TE zapravo neki od vecih naucnika u oblasti TE naprimer Kenet Miller  su - hriscani.

 

 

Dakle nije TE neka ateisticka tvorevina ali je ateisti koriste cesto u svojoj argumentaciji. I ta argumentacija radi za verzije hriscanstva koje bibliju tumace bukvalno i doslovno. Kod nas u pravoslavlju ne postoji takav dogmat, te nema potrebe da imamo ikakvu predrasudu ili strah od argumenta TE.

 

 

Први проблем је Постање:

Ако наука каже да је теорија еволуције тачна, пре свега еволуција човека од неког мајмуноликог бића, да ли то онда руши све у вези Постања и првог греха, јер ако руши, онда Адам и Ева нису постојали а нити је било догађаја у Едену? Да ли су Адам и Ева постојали или нису? Или је то само прича, мит, објашњење старих Јевреја?

 

To nikako nije problem, jer pricu o stvaranju i prvom grehu mozes uklopiti u TE kako zelis. Poenta te price nije dao pise nesto istorijski tacno vec da prenese poruku. To kaze hermeneutika biblije u pravoslavlju. Kompletan stari zavet se uglavno tumaci simbolicki.  Npr nije sombolicki da je prvi greh nastao, ali nacin na koji je on nastao - jeste simbolicki.

 

Ukoliko se pogleda pravoslavna dogma, ne nalazimo nista sto je u suprotnosti sa TE, takodje ako pogledamo pravoslavnu Hermeneutiku starog zaveta - takodje. Nista sto je u suprotnosti sa TE.

 

Ako te to zanima - nemas brige. Naravno raznorazni "pravednici" u obliku zilota ce ti tvrditi da to nije tachno, ili pak neki ljudi unutar crkve koji ce ti reci da su odredjeni sveti oci smatrali stari zavet bukvalnim. Ja nisam procitao svete oce od a do sh, i verovatno neki jesu smatrali stari zavet bukvalnim, ali zna se sta se od svetih otaca uzima kao istina vere, a ne uzima se to da se stari zavet tumaci bukvalno.

O tome bi vise teolozi kao A.MILojkov mogli.

oh sh*t man... i was taking life seriously, now i will divide  things by zero. 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

ТЕ је наручено измишљена, како би се оправдало поробљавање других раса.

 

 

Brkaš TE (naučna teorija) sa socijaldarvinizmom (politička ideologija). Ovo drugo nema nikakve veze sa naukom, nego je obična zloupotreba iste, izmišljena od nekih kao izgovor za, između ostalog, porobljavanje i uništavanje drugih rasa (a takođe ne postoje nikakve 'rase' ljudi, to je isto nenaučna glupost koju su izmislili politički ideolozi).

  • Волим 1
Link to comment
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Чланови који сада читају   0 чланова

    • Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу
×
×
  • Креирај ново...