Jump to content

Боготражитељи света (фото, видео и остало)

Оцени ову тему


Препоручена порука

Људи Атињани, по свему вас видим да сте врло побожни... (Дела ап. 17, 22)

Како схватамо ове речи? Да ли их схватамо? Предлажем да ову тему користимо као корак ка свим осталим боготражитељима без обзира којој вери припадају. Не морамо да се бавимо (пр)оцењивањем, потцењивањем, далеко било - осуђивањем. Погледајмо и послушајмо како се благочестиви људи широм света труде да задобију спасење без обзира на начин на који доживљавају спасење.

 

Mrznja,odbacivanje,ignoriranje, kosi s nasom krscanskom vjerom i iz tih razloga bilo bi dobro otvorenih ociju sagledati sve ...i uciniti korak naprijed.. Svaki vjerink je duzan po nacelima Evandjelja upoznati druge bez obzira tko on bio i kojoj religiji pripadao..i koju boju koze imao,kao i narodnost.. Trebalo bi GRADITI MOSTOVE..to jest dobre odnose..jer svaki covjek je na "na Božju sliku stvoren" (Post 1, 26-27). Isto tako,sto god smo ucinili bilo kojem covjeku ,ucinili smo Kristu..Licemjerje je ponasati se suprotno.. Nista nije za odbaciti sto je istinito i sveto u tim religijama ..vec zbog postovanja prema ljudima kojima te stvari predstavljaju vrijednosti..trebalo bi i njihovo cijeniti.. Duznost nam je upoznati i ostale religije,dobro zadrzati i iskoristiti za bolje sutra,napredak i ljudskog roda.. Osnovno pravilo mora biti ljubav,jer mi zelimo sluziti Kristu,Slaviti Boga a ne mrziti...a to je moguce samo s LJUBAVI...i to moze svaki covjek koji zaista vjeruje..u Boga..

 

"Када уважавам другог човека, не значи да прихватам дрво коме се он моли, не верујем у дрво, али уважавам човека који се моли, не ругам му се, не осуђујем га, не чиним било шта против њега."

(Напад на другог показује да сам имаш проблем са вером… – Митрополит Атанасије Лимасолски)

 

saint-paul-preaching.jpg

http://www.internetmonk.com/archive/40204

"Пролази обличје овога света..." (Кор. 7, 31)

podviznickaslova.wordpress.com

Link to comment
Подели на овим сајтовима

80faiths_203x152.jpg

http://www.bbc.co.uk/stoke/content/articles/2009/01/12/around_world_80_faiths_feature.shtml

 

"Пут око света кроз 80 вера", осам епизода документарног материјала у којима нас англикански викар Питер Овен-Џонс упознаје са разним верским системима широм света. Мене је много подсетио на нашег Јована Мемедовића (чак има и сличан смисао за хумор :) ) с тим што се не бави толико природњачким колико верским питањима. Немојте очекивати дубоко залажење у догматику, овај живописни пројекат је остварен првенствено ради упознавања света са постојањем, праксом и основним веровањима различитих култура.

 

Епизода 1: Аустралазија и Пацифички "ватрени појас"

 

Епизода 2: Далеки исток

 

Епизода 3: Африка

 

Епизода 4: Блиски исток

 

Епизода 5: САД

 

Епизода 6: Индија

 

Епизода 7: Латиноамерика

 

Епизода 8: Европа

 

Детаљнији списак можете погледати на Википедији:http://en.wikipedia.org/wiki/Around_the_World_in_80_Faiths.

"Пролази обличје овога света..." (Кор. 7, 31)

podviznickaslova.wordpress.com

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Baraka

Ko smo mi? Šta tražimo ovde? Šta radimo ovde? Šta radimo jedni drugima? Šta radimo bićima i stvarima oko sebe? Dokle možemo ovako? Da li treba samo da slegnemo ramenima i uživamo u komforu koji imamo ili da učinimo nešto?

 

 

Baraka je izuzetan film. U njemu nema dijaloga, nema radnje, nema pucanja, ljubavne drame, glumaca, zapleta i raspleta. Umesto svega toga, videćete prekrasne pejzaže, život gradova, sveta mesta, rituale, lica, životinje, primere uništavanja zemlje i ljudske vrste.

 

Baraka je stara arapska (sufi) reč koja označava blagoslov ili suština života. Film sobom nosi oba značenja.

Kroz vrhunske snimke načinjene na 152 lokacije u 24 zemlje na 6 kontinenata, Ron Frik i Mark Madžidson su, uz muziku Majkla Sternsa, film priča o životu - jedinstvenoj pojavi koju mi Zemljani imamo privilegiju da iskusimo, kao i svemu što činimo da se izborimo sa onim što život sobom nosi: tradicije i moderno doba, priroda i tehnologija, mir i rat, dostojanstvo i pad, briga i uništavanje, život i smrt. 

Govoreći o filmu, Frik je istakao da je Baraka trebalo da bude 'putovanje kojim ponovo otkrivamo prirodu, istoriju, ljudski duh i, konačno, carstvo beskonačnosti'. Poruka filma je da su sve stvari na Zemlji medjusobno povezane i da moramo brinuti o svemu ako želimo da i dalje nastanjujemo naše majušno parče Svemira.

 

Sniman je u izuzetnom 70 milimetarskom Todd-AO formatu. Ako vam se svidi, vredi naručiti DVD kopiju, pustiti je na dobrom kućnom videu, na velikom ekranu, sa zvukom na maksimumu.

 

Preuzeto sa stranice: http://blog.b92.net/text/15305/Baraka/

 

Ceo film možete pogledati na nekoj od ovih YouTub adresa:

 

www.youtube.com/watch?v=dqF5tvWm7CA

 

www.youtube.com/watch?v=gyXKQCTBKFc

 

www.youtube.com/watch?v=zkZjwS7uMHo

 

www.youtube.com/watch?v=roHrOZOTm8M

"Пролази обличје овога света..." (Кор. 7, 31)

podviznickaslova.wordpress.com

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Тибетански Гјуто монаси

 

 

Не знам за вас али мени ово звучи импресивно.

"Пролази обличје овога света..." (Кор. 7, 31)

podviznickaslova.wordpress.com

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Намаз у Меки / молитва муслимана

 

 

http://www.youtube.com/watch?v=BW7_TLxCpok

"Пролази обличје овога света..." (Кор. 7, 31)

podviznickaslova.wordpress.com

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Исконска лепота света (одломак)

 

Православни нису самодовољни и небрижни за спасење других. Црква љуби свет као Божју творевину и жели да га преобрази у Царство Божје; свет је „објекат њене љубави, бриге и делања“ (Шмеман 1997: 97). Зато Црква не сме да буде „самозатворени и аутоцентрични религијски гето“, јер „она не постоји ради себе саме, већ ради света и његовог спасења“  (Шмеман 1997: 97, 177). У природи хришћана је да зидају мостове, без обзира колико их други рушили.

 

Предање није музеј старина који се за празнике и прославе отвара и проветрава, већ је то жива баштина која се непрекидно обнавља и објављује у богослужењу Цркве, али и у другим видовима живота православних народа. Предање је непрекидно актуелно јер оно дише Светим Духом, који му чува сјај, укус и боју. Предање, као ни православна култура која се на њему назиђује, није затворено према другим православним народима, као ни  према другим народима, културама и религијама (Стокановић 2004: 48). Као што је човек који нема општење са другим особама себе осудио на духовно и душевно разбољевање, тако су и затворени и самодовољни народи и културе осуђени на кварење и нестајање, зато „јер човек живи не у самоћи, не у затвору као монада, и црпи моћи за свој живот не из самога себе. Човек се корени у ‘другоме’“ (Флоровски 1991: 8). Поготово православна култура, будући да је Христом ослобођена од лажи, лицемерја и смрти, може и мора слободно да излази пред друге народе и културе, без обзира на то колико они то хтели или били искрени у томе. Архиепископ Анастасије о овоме пише: „Култура која ствара не идентификује се са једном облашћу, са једним народом. Не постоји затворени круг. Она је стално отворена према другим групацијама. Не тражи се једнообразност, већ једнодушност у вишезвучју. Прихватање културне вишеобразности увек је било карактеристично за православно Хришћанство“ (Јанулатос 2002: 108). Човек и народ утврђени у вери, могу слободно излазити пред друге људе и народе, и сведочити истину о Христу, дајући, али и примајући. Наша култура, заједно са информативним системима, треба да посведочи да ми желимо да се што већи људи број спасе и задобије вечни живот (Стокановић 2004: 48).

 

Текст преузет са веб-странице часописа "Православље": http://pravoslavlje.spc.rs/broj/926/tekst/iskonska-lepota-sveta/print

  • Волим 1

"Пролази обличје овога света..." (Кор. 7, 31)

podviznickaslova.wordpress.com

Link to comment
Подели на овим сајтовима

У ред боготражитеља могу мирне савести да сврстам и мени врло драге готичаре. Извесна сестра Оливера их је на овој теми представила као секту али то је несумњиво последица неупућености. Могао бих о овом феномену много и радо да вам приповедам и дискутујем али за сада ћу издвојити неколико цитата, чисто илустрације ради.

 

moz1a.jpg

http://arhiv.slobodnadalmacija.hr/20080123/mozaik01.asp

 

"Gotička subkultura je suvremena subkultura rasprostranjena u mnogo zemalja. Započela je u Ujedinjenom Kraljevstvu tijekom kasnih 1970-ih do ranih 1980-ih u gothic rock sceni kao ogranak post-punka. Gotička subkultura je preživjela mnogo dulje nego drugi na istom području i nastavila se mijenjati. Predožba gotičara i kulturna skladnost ukazuju na utjecaje gotičkog romana iz devetnaestoga stoljeća, uglavnom kroz horor filmove.

Ova kontrakultura je povezala gothic ukuse u glazbi i modi. Gothic glazba obuhvaća velik broj različitih stilova. Zajedničko svima je sklonost prema "mračnom" zvuku i izgledu. Stilovi odijevanja su u okviru subkulturnog ranga iz death rocka, punka, androginosti, zatim renesansni i viktorijanski stil odijevanja, te kombinacija svega gore navedenoga - najčešće sa crnom odjećom, šminkom i kosom."

Извор:http://hr.wikipedia.org/wiki/Goti%C4%8Dka_subkultura

 

Следеће би такође могло бити занимљиво за форумаше пошто су углавном људи верници а воле и кад (се) засвира... ;)

 

"Religijska uverenja

Česta je predrasuda da su pripadnici ove subkulture ili satanisti ili okultisti/ pagani. Takvo mišljenje uglavnom imaju neupućeni ili stariji ljudi koji to pretpostavljaju zbog crne odeće i crnog make-upa. A tome je pridonela i Mansonova eksponiranost medijima i njegove izjave da je аntihrist i sl.
Ipak, sve su to samo predrasude. Karakteristika ove subkulture je što ona ne insistira na nikakvim određenim religijskim uverenjima, tako da unutar «gothic» subkulture možemo naći i katolike i sataniste i budiste i sledbenike Wicce i ateiste, i još mnoge druge. Možemo reći da su većina njih agnostici, no ipak ni jednu religijsku grupu ne možemo izdvojiti – sloboda izbora u odabiru religije je ovde maksimalna.

 

Muzički  ukus

U samim počecima ove subkulture dominirala je goth rock muzika 80-ih godina. S vremenom su u obzir došle i druge vrste muzike kao što su: darkwave, industrial, medieval, dark ambiental, gothic metal, celtic, glam rock, synth pop, psychedelic itd. Kao što je velika sloboda u izboru religije, tako je i velika sloboda u odabiru muzičkog stila i pripadajućih bendova. «Gothic» subkultura ne promiče pesimizam, morbidnost i ograničene poglede na svet; ona želi naglasiti umetnički pogled na svet, želi naći lepotu i dubinu u svim stvarima, teži originalnosti i otvorenosti naspram novog i naizgled čudnog. Želi razbijati stereotipe i predrasude, odbija mainstream kulturu i nudi nova, originalna, alternativna rešenja. Odbija biti bezličan deo mase i podstiče pojedince da se odvoje i imaju hrabrosti biti ono što zapravo jesu."
Остатак студије можете прочитати овде: http://www.bendografija.i8.com/Stranice/index3.htm.
 
На интернету има заиста много извора преко којих се можете упознати са готичком субкултуром. Мени се, примера ради, веома допала једна научна студија под називом "Finnish Gothic Subculture". Акценат је на сцени у Финској али рад обилује драгоценим подацима и што је такође згодно, није оптерећен мноштвом стручних израза већ је приступачан и просечном читаоцу.
 
 
У приказаном споту коришћени су снимци са фестивала "Wave Gothic Treffen" који се сваке године одржава у Лајпцигу и окупља готичаре из целог света. Чињеница је да људи постају део те заједнице из различитих побуда али ја их дефинитивно видим као богочежњиве душе које лутају по овосветском мраку (и свесни су тога) трагајући за Светлошћу.

"Пролази обличје овога света..." (Кор. 7, 31)

podviznickaslova.wordpress.com

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Будизам у Кореји

 

"Пролази обличје овога света..." (Кор. 7, 31)

podviznickaslova.wordpress.com

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Link to comment
Подели на овим сајтовима

4933766.jpg

http://london-zen-centre.weebly.com/teaching-by-zen-master-su-bong.html

 

Близак Буди


Један студент универзитета, док је био у посети учитељу Газану, постави му питање: „Да ли си икада читао хришћанску Библију?“

„Нисам, прочитај ми нешто из ње“, рече учитељ Газан.

Студент отвори библију и прочита му одломак из Јеванђеља по Матеју: „И за одијело што се бринете? Погледајте на љиљане у пољу како расту; не труде се нити преду. Али ја вам кажем да Соломон у свој својој слави, не обуче се као један од њих… Не брините се, дакле, за сутра; јер сутра бринуће се само за себе. Доста је сваком дану зла свога.“

Газан рече: „Само је просветљен човек могао да изрекне овакве речи.“

Студент настави да чита: „Иштите, и даће вам се; тражите и наћи ћете; куцајте и отвориће вам се.“

„Изврсно“, примети Газан „ко год да је то рекао, врло је близак Буди.“

"Пролази обличје овога света..." (Кор. 7, 31)

podviznickaslova.wordpress.com

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Молитва Жутог Јастреба, поглавице Сијукса

 

YellowHawk.jpg

http://www.themerrymonk.com/prayer-of-sioux-chief-yellow-hawk/

 

"О Велики Душе, чији глас чујем у ветровима,

и чији дах даје живот читавом свету,

чуј ме, припадам ти ја, једно од Твоје деце.

Мали сам и слаб. Треба ми Твоја снага и мудрост.

Даруј ми да ходам у лепоти а моје очи

вечно гледају црвено-пурпурни залазак сунца.

Нека моје руке поштују све што си створио,

моје уши слушају Твој глас.

Умудри ме да бих знао

оно чему си учио мој народ,

поуку коју си положио у сваки лист и камен.

Тражим снагу, не да бих био већи од своје браће,

већ да бих се борио против најљућег непријатеља - себе.

Учини да будем спреман да Ти дођем

чистих руку и правог погледа,

а кад живот ишчили као залазеће сунце

нек ти мој дух дође без стида."

                               (поглавица Жути Јастреб)

 

На адреси испод фотографије налази се текст на енглеском, за сваки случај. Можда нисам превео баш идеално... :blush:

"Пролази обличје овога света..." (Кор. 7, 31)

podviznickaslova.wordpress.com

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Неколико изрека Далаи Ламе

 

dalai-lama1.jpg

http://freefromharm.org/animal-products-and-culture/dalai-lama-to-speak-at-kentucky-fried-chicken-yum-center-in-louisville/

 

Искрено верујем да појединци могу променити свет.

Време промена тако ретко долази, а на сваком од нас је да најбоље искористимо управо ово време

у циљу стварања срећнијег света.

Не добијање онога што желите када то желите је често велика срећа.

Научите сва правила, да бисте знали како их треба правилно прекршити.

Проведите неко време потпуно сами, сваког дана.

Сетите се да је тишина понекад најбољи одговор.

Будите отворени за проене, али не дозволите одлазак правих вриједности.

При учењу толеранције непријатељ вам је најбољи учитељ.

Не допустите да вам понашање других наруши унутрашњи мир.

Будите љубазни кад год је то могуће. Увек је могуће...   (^_^)

 

dalai-lama-tour.jpg

http://the-kundalini.com/the-dalai-lamas-great-tour-on-peace/

"Пролази обличје овога света..." (Кор. 7, 31)

podviznickaslova.wordpress.com

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Конфуције                                                                                                                  Лао Це

Confucius.jpeg     lao_tzu.jpg

http://www.google.rs/url?sa=i&rct=j&q=&esrc=s&source=images&cd=&cad=rja&uact=8&docid=IVqhkGjC7rQHvM&tbnid=jncVKZD9IJAqMM:&ved=0CAQQjhw&url=http%3A%2F%2Fblog.myheritage.com%2F2011%2F03%2Fwhose-tree-goes-back-the-furthest%2Fconfucius%2F&ei=-bQpU_vuMMeztAaD9YCQAg&bvm=bv.62922401,d.Yms&psig=AFQjCNH4CMATDyaaXLjNrp6v2om7u40fgg&ust=1395327336504097                             http://createzenspace.wordpress.com/category/zen-quotes/

 

Опис таоистичког схватања односа на примеру брачних односа.

 

Taoist Master, Yun Xiang Tseng

www.WudangTao.com

 

180px-Yin_yang.svg.png

http://sh.wikipedia.org/wiki/Tao

Највиша врлина је попут воде.

Врлина воде огледа се у томе

што безазлено користи свим бићима.

Почивајући тамо где људи не залазе

блиска је ТАО-у.

Врлина становања

значи боравити на правом месту.

Врлина размишљања огледа се у дубини.

Врлина давања огледа се у љубави.

Врлина говора огледа се у истини.

Врлина владања огледа се у поретку.

Врлина рада огледа се у спретности.

Врлина кретања огледа се у тачности.

А беспрекоран је само онај

ко се ослободио самоважности.

                                                  Лао Це - Тао Те Ђинг, 8

 

Коментар Рихарда Вилхелма:

Реч "вода" често се користи у Тао Те Ђингу као слика ТАО-а чија моћ почива у стремљењу наниже.

Што се тиче шестог реда уп. Конфуције - "Аналекти", књига 4, 1.

Овај и наредних шест редова вероватно представљају цитате из неке постојеће збирке мудрих изрека. Дванаести ред можда упућује на учешће народа у одређеним јавним радовима, уз напомену да су они отпочињали у тачно одређено време; овај обичај био је вазда присутан кроз кинеску историју.

Последња два реда надовезују се на почетак поглавља.

 

Ни ово није лоше погледати... www.youtube.com/watch?v=T9VjvPRPghY

"Пролази обличје овога света..." (Кор. 7, 31)

podviznickaslova.wordpress.com

Link to comment
Подели на овим сајтовима

rumi-300x180.jpg

http://www.reinventing64.com/2012/08/we-come-spinning-out-of-nothingness-rumi/

 

Непрестано мрмори снег: "Растопићу се и постати бујица, што тече пут мора, јер део сам мора! Бејах сам, тврд попут леда, и гле, потекох, смрвљен чељустима туге!"

Пију ли жедни воду из чаше, они ће у њој видјети Бога. Они, који су љубављу Божјом незанијети, видјет ће у њој тек своје лице.

Наша жеља за Богом разгоријева се Његовом љубављу: сви путници свој пут преваљују захваљујући сили Његове привлачности. Узлијеће ли прах без вјетра? Плови ли лађа без мора?

Рече вода нечистоме: "Дођи!" Рече нечисти води: "Стид је мој превелик." Одговори му вода: "Како ће се без мене опрати твој стид?

Тај глас, искон свакога крика и звука, збиља је једини Глас; све је остало јека.

Нисам ли ти рекао: "Не одлази, јер Ја сам ти пријатељ?" У овом привиђењу ништавила, Ја сам праизвор Живота! Чак и ако Ме гневан напустиш за наредних стотину хиљада година, на крају ћеш се вратити, јер Ја сам твој истински Циљ!

Сунчев је зрак пао на зид; зид је заблистао позајмљеним сјајем. О лудаче, зашто поклањаш срце прегршти земље? Тражи Извор који вјечито сја.

 

Руми

"Пролази обличје овога света..." (Кор. 7, 31)

podviznickaslova.wordpress.com

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Чланови који сада читају   0 чланова

    • Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу
×
×
  • Креирај ново...