Jump to content

Ganutost


Danijela

Препоручена порука

Kako POLITIKA nije objavila u svom internet izdanju moj članak o osećanju ganutosti, objavljujem ga ovde:

Ganutost

Zoran Milivojević

Neki ljudi zaplaču dok gledaju neku scenu u nekom filmu. Suze su znak da doživljavaju snažnu emociju, da je data scena u njima nešto pokrenula. Ti isti ljudi često imaju teškoću da definišu i imenuju šta tačno osećaju. Zbunjuje ih što su suze i plakanje povezani sa tugom, a date scene nisu žalosne. Pravo ime za ovo osećanje je ganutost. Pojava osećanja ganjenosti je znak da smo procenili da je događa nešto što je veoma lepo, plemenito i pravedno. Slikovito rečeno ganuti smo kada nas nešto »dodirne« našu dušu ili naše »srce«.

Osoba koja je sposobna da oseti ganutost pokazuje da je sposobna da u svetu oko sebe prepozna dobrotu, lepotu i plemenitost. Što osoba češće doživljava spoljašnji svet kao takav, to će i češće doživljavati osećanje ganutosti. Zato na osnovu toga koliko često se doživljava ovo osećanje možemo zaključivati kako savremeni čovek doživljava svet oko sebe.

Da bi čovek reagovao i na one pozitivne događaje u svetu oko sebe, a na koje ne gleda samo u smislu ostvarenja njegovih egoističnih ciljeva, potrebno je da ima izvestan stepen emotivne osetljivosti. Problem sa ovom osetljivošću što je ona opšta, tako da ne možemo postići da smo manje osetljivi na negativne stvari, a da zadržimo osetljivost na pozitivne. Kada se smanjuje osetljivost na negativno, smanjuje se osetljivost i na pozitivno.

Opšti je zaključak da je savremeni čovek postao relativno neosetljiv na one događaje koji ga se ne tiču neposredno. Razlog za smanjenje osetljivosti tražimo upravo u njegovoj izloženosti negativnim događajima i odbrambenom povećavanju praga za draži koje kod njega izazivaju nelagodnost. Nije toliko reč o negativnim događajima u stvarnom životu, već o negativnoj slici sveta koju nam svakodnevno serviraju mediji u svojoj borbi za našu pažnju.

Unoseći TV aparate u svoje domove, uneli smo svakodnevne slike o raznim vrstama tragedija širom planete. Televizija je prvooptužena za porast ravnodušnosti i svojevrsnu »idejo-afektivnu disocijaciju« savremenog čoveka – pojavu da nas strašne slike više ne uzbuđuju. Taj trend se danas nastavlja, tako da dok večeramo možemo na televiziji gledati kako patolog seče ljudski mozak i zaviruje u raščerečeno telo. Te slike kod mnogih ne izazivaju reakciju gađenja koja bi omela unošenje hrane, tako da i ne protestuju kod emitera, već se mire sa situacijom.

Savremeni čuvari senzibiliteta »slovenske duše« su kategorije osetljivih: deca i žene. U potrazi za plemenitim, osećanje ganutosti možemo doživeti u literaturi i pojedinim italijanskim filmovima. Nedostatak ovog osećanja u savremenom životu ukazuje da smo se suviše zatvorili, da zbog odbrambene ravnodušnosti gubimo kvalitet življenja.

 

https://www.facebook.com/permalink.php?story_fbid=791036944244073&id=190718774275896

"Grobe moj! Zašto te zaboravljam? Ti me čekaš, čekaš i ja ću se sigurno nastaniti u tebi. Zašto te zaboravljam i ponašam se kao da je grob sudbina samo drugih ljudi a ne i moja?"

sv. Ignjatije Brjančanjinov

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Iritira me izraz "ganutnost", a ne znam da nadjem neki koji mi je prijatniji, ali i nekako razumljiviji.

 

Nikada nisam ni videla, primetila imenicu " ganutnost". danas je to nazalost empatija ili nedostatak

ili potpuno odsustvo empatije kod coveka a to bi bilo neka otudjenost bilo kakvih osecanja i osecaja

za neciju nersecu, tugu pa i smrt.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Iritira me izraz "ganutnost", a ne znam da nadjem neki koji mi je prijatniji, ali i nekako razumljiviji.

 

Nikada nisam ni videla, primetila imenicu " ganutnost". danas je to nazalost empatija ili nedostatak

ili potpuno odsustvo empatije kod coveka a to bi bilo neka otudjenost bilo kakvih osecanja i osecaja

za neciju nersecu, tugu pa i smrt.

 

Možeš li objasniti šta si htjela reći...ne razumijem...da nije lapsus?

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Tebi svakako ne mogu i ne umem.

Ne, nije nikakav lapsus, a ako ne razumes sta ja tu mogu?

 

Pa, evo ja sam spremna tebi da odgovorim...

Izraz - Ganutost, za to postoji više objašnjenja ili formi. Možeš koristiti nešto tipa....potrešenost, ili emotivni dodir, ili ...imalo bi se još navesti dosta toga.

Moje pitanje je bilo vezano za kontradiktornost u rečenici, a ona glasi:

 

danas je to nazalost empatija ili nedostatak ili potpuno odsustvo empatije kod coveka a to bi bilo neka otudjenost bilo kakvih osecanja i osecaja za neciju nersecu, tugu pa i smrt.

 

Zaista ne shvam šta si htjela reći...zato sam molila da objasniš.

Ne sumnjaj u mene da ću shvatiti, samo malo uloži napor :)

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Kako POLITIKA nije objavila u svom internet izdanju moj članak o osećanju ganutosti, objavljujem ga ovde:

Ganutost

Zoran Milivojević

Neki ljudi zaplaču dok gledaju neku scenu u nekom filmu. Suze su znak da doživljavaju snažnu emociju, da je data scena u njima nešto pokrenula. Ti isti ljudi često imaju teškoću da definišu i imenuju šta tačno osećaju. Zbunjuje ih što su suze i plakanje povezani sa tugom, a date scene nisu žalosne. Pravo ime za ovo osećanje je ganutost. Pojava osećanja ganjenosti je znak da smo procenili da je događa nešto što je veoma lepo, plemenito i pravedno. Slikovito rečeno ganuti smo kada nas nešto »dodirne« našu dušu ili naše »srce«.

Osoba koja je sposobna da oseti ganutost pokazuje da je sposobna da u svetu oko sebe prepozna dobrotu, lepotu i plemenitost. Što osoba češće doživljava spoljašnji svet kao takav, to će i češće doživljavati osećanje ganutosti. Zato na osnovu toga koliko često se doživljava ovo osećanje možemo zaključivati kako savremeni čovek doživljava svet oko sebe.

Da bi čovek reagovao i na one pozitivne događaje u svetu oko sebe, a na koje ne gleda samo u smislu ostvarenja njegovih egoističnih ciljeva, potrebno je da ima izvestan stepen emotivne osetljivosti. Problem sa ovom osetljivošću što je ona opšta, tako da ne možemo postići da smo manje osetljivi na negativne stvari, a da zadržimo osetljivost na pozitivne. Kada se smanjuje osetljivost na negativno, smanjuje se osetljivost i na pozitivno.

Opšti je zaključak da je savremeni čovek postao relativno neosetljiv na one događaje koji ga se ne tiču neposredno. Razlog za smanjenje osetljivosti tražimo upravo u njegovoj izloženosti negativnim događajima i odbrambenom povećavanju praga za draži koje kod njega izazivaju nelagodnost. Nije toliko reč o negativnim događajima u stvarnom životu, već o negativnoj slici sveta koju nam svakodnevno serviraju mediji u svojoj borbi za našu pažnju.

Unoseći TV aparate u svoje domove, uneli smo svakodnevne slike o raznim vrstama tragedija širom planete. Televizija je prvooptužena za porast ravnodušnosti i svojevrsnu »idejo-afektivnu disocijaciju« savremenog čoveka – pojavu da nas strašne slike više ne uzbuđuju. Taj trend se danas nastavlja, tako da dok večeramo možemo na televiziji gledati kako patolog seče ljudski mozak i zaviruje u raščerečeno telo. Te slike kod mnogih ne izazivaju reakciju gađenja koja bi omela unošenje hrane, tako da i ne protestuju kod emitera, već se mire sa situacijom.

Savremeni čuvari senzibiliteta »slovenske duše« su kategorije osetljivih: deca i žene. U potrazi za plemenitim, osećanje ganutosti možemo doživeti u literaturi i pojedinim italijanskim filmovima. Nedostatak ovog osećanja u savremenom životu ukazuje da smo se suviše zatvorili, da zbog odbrambene ravnodušnosti gubimo kvalitet življenja.

 

https://www.facebook.com/permalink.php?story_fbid=791036944244073&id=190718774275896

 

 

Znas postalo je neko cudno vreme kada je otvoreno pokazivanje osecanja ganutosti prikazano kao slabost ili mlakost i kada je to osecanje drustveno neprihvatljivo. A tu je i ono tipicno balkansko da muskarac ne sme pokazati ganutost  jer je to osecanje rezervisano za kako i autor ovog clanka rece za zene i decu.  Svidja mi se sto je autor primetio da tv umnogome doprinosi tome ali bih dodao ne samo tv. Tv se sluzi onom cuvenom taktikom grejanja hladne vode i zabe. Tako da je najvecim delom upleten u tu igru.

 

"Лажно смирење је смирење које има потребу да се покаже. На првом месту, то је смирени изглед (кад кроз понашање и изглед глумимо смиреног човека). Као друго, то је коришћење "смирених" речи и фраза: човек говори о себи да је велики грешник и гори од свих, а ако га у реалности неко увреди он се одмах буни и врло ревносно брани своја права. Као треће, лажно смирење се показује у томе што човек понавља неке научене смирене фразе, рецимо изреке Светих о смирењу, сматрајући да он мисли тако искрено, док смисао тих изрека уопште не долази до његовог срца."

Схиархимандрит Авраам

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Pa, evo ja sam spremna tebi da odgovorim...

Izraz - Ganutost, za to postoji više objašnjenja ili formi. Možeš koristiti nešto tipa....potrešenost, ili emotivni dodir, ili ...imalo bi se još navesti dosta toga.

Moje pitanje je bilo vezano za kontradiktornost u rečenici, a ona glasi:

 

 

Zaista ne shvam šta si htjela reći...zato sam molila da objasniš.

Ne sumnjaj u mene da ću shvatiti, samo malo uloži napor :)

 

Radi se samo o osecaju za jezik. Nista vise, a ni manje.

Rogobatan mi je ta izraz Ganutost.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Radi se samo o osecaju za jezik. Nista vise, a ni manje.

Rogobatan mi je ta izraz Ganutost.

 

To sam shvatila, zato uložih napor da ti pomognem.

Nisi raspoložena da objasniš ono što je meni nejasno? Bila bih ti zhvalna :)

Izvinjavam  se zbog upornosti, ali...

 

danas je to nazalost empatija ili nedostatak ili potpuno odsustvo empatije kod coveka a to bi bilo neka otudjenost bilo kakvih osecanja i osecaja za neciju nersecu, tugu pa i smrt.

...ne shvatam.

  • Волим 1
Link to comment
Подели на овим сајтовима

To sam shvatila, zato uložih napor da ti pomognem.

Nisi raspoložena da objasniš ono što je meni nejasno? Bila bih ti zhvalna :)

Izvinjavam  se zbog upornosti, ali...

 

...ne shvatam.

 

Pa vidi, bas me briga sta i zasto nesto ne shvatas.

Rekla sam da mi se imenica ne svidja, a kako da ti to objasnim?

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Pa vidi, bas me briga sta i zasto nesto ne shvatas.

Rekla sam da mi se imenica ne svidja, a kako da ti to objasnim?

 

Interesantno...sada se pitam, da li je tvoj problem u ograničenju ili jednostavno potreba za kontriranjem i igrom.

Iz ovoga što nudiš shvatam da nisi kapacitet koji može sebi dozvoliti verbalnu, a još manje mentalnu igru sa drugima. 

Hvala na objašnjenju, dobila sam odgovor.

Neću te zadržavati više.

Prijatan dan :)

Link to comment
Подели на овим сајтовима

jos jedan divan tekst Zorana Milivojevica.... :aplauz:

''Старајте се да имате љубав. Иштите свакодневно од Бога љубав. Заједно са љубављу долази сво богатство добара и врлина. Волите, да бисте били вољени од других.''
(Св.Нектарије Егински)

ЖИВА ДЕЛА УТЕХЕ - искрено се надам да ће ова акција пробудити оно најбоље у нама

Link to comment
Подели на овим сајтовима

и мени се често јављају сузе приликом доживљавања неке снажне емоције....значи, то не мора бити само туга или жалост...уме стварно да ме гане доброта и племенитост људи....нарочито када је то данас постала реткост....

може то бити и нека песма....и било ккоји трен кад осетим присуство Божије.....

''Старајте се да имате љубав. Иштите свакодневно од Бога љубав. Заједно са љубављу долази сво богатство добара и врлина. Волите, да бисте били вољени од других.''
(Св.Нектарије Егински)

ЖИВА ДЕЛА УТЕХЕ - искрено се надам да ће ова акција пробудити оно најбоље у нама

Link to comment
Подели на овим сајтовима

postalo je neko cudno vreme kada je otvoreno pokazivanje osecanja ganutosti prikazano kao slabost ili mlakost i kada je to osecanje drustveno neprihvatljivo. A tu je i ono tipicno balkansko da muskarac ne sme pokazati ganutost jer je to osecanje rezervisano za kako i autor ovog clanka rece za zene i decu.

 

bas zato su jaki oni muskarci ih pokazju....

''Старајте се да имате љубав. Иштите свакодневно од Бога љубав. Заједно са љубављу долази сво богатство добара и врлина. Волите, да бисте били вољени од других.''
(Св.Нектарије Егински)

ЖИВА ДЕЛА УТЕХЕ - искрено се надам да ће ова акција пробудити оно најбоље у нама

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Овај текст је И З У З Е Т А Н !!! 

 

Сваком речју сте обухватили управо оне аномалије у нашој масовној психологији које се провлаче и на крају свело се на свеопште одобравање уместо осуде. 

 

Интересантне су ипак последице које се, нормално сагледавајући свеопшти став јавности, увек на крају дуплирају или оду у недоглед. 

 

Свака Вам част. Одавно нисам читала овако "питко " штиво. 

 

ХВАЛА ВАМ 

  • Волим 1
Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Чланови који сада читају   0 чланова

    • Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу
×
×
  • Креирај ново...