Jump to content

ЛИТУРГИЈСКИ ПРЕПОРОД КОД НАС-приближавање Ватикану или приближавање народу?!

Оцени ову тему


Guest ага пије млеко

Препоручена порука

То је одлично, оче Иване и хвала Богу, ми смо прво живјели у Београду и нисам имала појма какве се свађе дешавају, онда преселимо у једно село код Косјерића тамо је тотални хаос.... људи се потпуно дијеле а сви су одлични људи и побожни и православни али хаос... и тамо су заиста веома побожни и једни и други  (како да већ наѕовем) сад живим у Богутовцу овдје су тотални атеисти значи црква их не занима а о у свештенику само ружно.. право безбожје, на Литургији за Божић седам људи .... ја сам јако срећна кад чујем да је свештеник успио да привуче људе цркви, али то је нешто што нема веза са самом обновом или како се већ зове већ са карактером свештеника његовом пожртвованошћу. Немој ме схватити погрешно ја идем у све цркве и тамо гдје слузе овако и онако... али сам заиста јако тужна због овога. и код једне и код друге стране чујем исто само су актери други... сви говоре да ови други нису у праву, разлог свако има... а ко је у праву... да ли је то битно сад или је важније да се не свађамо и називамо једни друге погрдно... Дај Боже да се бар некад ми сложимо....наш народ

ја нисам теолог нити знам све шта се дешавало кроз историју цркве нити знам ко је сад у праву а ко је сутра само знам да је наступула једна јако погубна за нас Србе и за Цркву подјела која никако није добра. Знам то јер сам све то видјела и осјетила и јако ми је жао. Одем код оца Ивана у Ражану и јако је лијепо на Литургији, одем код оца Пајсија у Стјеник и тамо је дивно, одем у Овчарско Кабларске  манастире и тамо је Литургија лијепа... и сви су тако у праву и нико није у праву јер је тај јаз међу људима.

"И кад стојите на молитви, праштајте ако шта имате против кога; да и Отац ваш који је на небесима опрости вама сагрешења ваша. Ако ли пак ви не опраштате, ни Отац ваш који је на небесима неће опростити вама сагрешења ваша." (Марко 11, 25-26)

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Гости
Guest свештеник Иван

Да сестро, ја Ти верујем и видим да све искрено и чисто говориш. Оно што је данас постала мода, а то мене јако изнервира (а тада покажем ону своју најгору особину коју имам- тврдоглавост, да терам мак на конац) јесте да браћа која су била на Литургији, одмах потом, као да нису сишли са самих небеса (јер је Литургија икона Царства Небеског) оплету по Владикама, свештеницима новотарцима и старотарцима, хранећи своју душу мржњом. Рекох код мене су долазили неколико пута и покушали да унесу немир у заједницу. Наравно, нису успели, јер су прво моја браћа скочила у одбрану вере, а на крају сам им рекао само једно: Ко сте ви, да судите Духу Светом где ће Он да обитава? Одмах је завладао мук. Онда сам им одржао кратку беседу о греху против Духа Светог који се не опрашта ни овога ни онога света и да ће им њихова борба бити на срамну пропаст. Сутрадан су ти људи дошли на Литургију, замолили за опроштај, нека је Господу хвала.

Ово што си Ти казала је све, нажалост, тачно, но оно што ми као неко ко су, надам се да јесте, свесни шта је Литургија (а Влада је лепо изнео многе детаље на врло пластичан начин, како само он то уме кад хоће), да устајемо против Ње? Еј, које је то безумље!!! На крају, морам и ово да кажем, да ја нисам чуо да неки човек који се залаже за литургијску обнову излази са литургије и позива народ да и они то учине, али сам зато чуо да ови лажни бранитељи итекако чине. Наравно, не сами, већ подбоднути лажним духовницима, којима није циљ заједничарење у Христу, него секташтво и расколништво. Но, молимо се да Господ ускоро сатре све устанке јереси и раскола, а хоће, не бојте се.

Паметном је доста да закључи који је то дух. А ви радите како хоћете, свако ће за себе да поднесе рачуне из овога живота код Господа. И да знате, још вечерас можемо да не осванемо живи. Добро размислите.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Јесте то јесте... праштајте сви које увриједих...стварно човјек увијек мора мислити на смрт јер то ће да га сачува од гњева и од не љубави а без љубави сам ништа и како ћу пред Господа ако је немам....

"И кад стојите на молитви, праштајте ако шта имате против кога; да и Отац ваш који је на небесима опрости вама сагрешења ваша. Ако ли пак ви не опраштате, ни Отац ваш који је на небесима неће опростити вама сагрешења ваша." (Марко 11, 25-26)

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Hristos se rodi!

Ništa se po pitanju zajedničarenja nije promenilo u odnosu na prvi vek, kada su po

zemlji hodali oni - koji su Gospoda Vaskrslog i Vaznetog gledali i dodirnuli, i sa Njime obedovali...

Evo kako jedan svetitelj, sv. Apostol Pavle, piše vernicima koji su malo .. 'otišli u emocije' a živeli

su tada u Korintu:

Pavle, Božijom voljom pozvan za apostola Isusa Hrista, i brat Sosten, Crkvi Božijoj u Korintu, osvećenima u Hristu Isusu, pozvanim svetima sa svima koji prizivaju ime Gospoda našega Isusa Hrista na svakom mestu, Gospoda koji je njihov i naš: blagodat vam i mir od Boga Oca našega i Gospoda Isusa Hrista.

......................

Nego molim vas, braćo, imenom Gospoda našega Isusa Hrista, da svi jedno govorite i da ne bude među vama cepanja, već da budete usavršeni u jednom razumu i jednoj misli. Obavešten sam o vama, naime, braćo moja, od Hlojinih domaćih, da su svađe među vama. Mislim to što svaki od vas govori: ja sam Pavlov, a ja sam Apolosov, ja pak Kifin, a ja Hristov. Da li se Hristos razdelio? da nije Pavle raspet za vas? ili ste kršteni u ime Pavlovo?

(A onda se obraća onima koji se 'kite' njegovim imenom da bi valjda dokazali da su bolji od 'onih drugih': )

Hvala Bogu što ni jednoga od vas nisam krstio osim Krispa i Gaja, da ne bi ko rekao da ste u moje ime kršteni. Krstio sam još i Stefanin dom; dalje ne znam da li sam koga drugog krstio. Mene, uostalom, Hristos nije poslao da krštavam, nego da propovedam evanđelje, i to ne u rečitoj mudrosti - da Hristov krst ne bi izgubio svoju vrednost.

I ovo u našem narodu će se stišati, jer Gospod Bog je Bog mira i zato i govorimo da je došao:

Mir Božiji (jer) Hristos se rodi!

brat Toma

Приручник 'О Божанственој Литургији' светог Јована Златоустог - збирка одабраних светоотачких и савремених текстова, који објашњавају лепоту схватања и учествовања у Божанственој Литургији!
Цена 330,00 дин./ком. + ПТТ или +381 (0)63 839 6761

Link to comment
Подели на овим сајтовима

?? ?????? ?????????? ?? ?? ???? ?????????? ? ????? ????.... ? ????? ????.... ? ?? ?? ?? ???.... ? ??? ????? ???? ??????... ???? ????? ???? ??? ? ?????.... ?????? ?? ?????? (?????? ??????)

?? ???? ?????? ??????. ?? ?? ??? ??? ??? ??????, ? ???? ??? ?? ???? ??????...???? ? ????????? ??????? ?? ??? "???? ??? ????". ????? ????? ?????.

ИСПОВЕДАЈТЕ и славите Господа, јер је добар, јер је до века милост Његова.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

sad kad se izabere novi patrijarh resice se i pitanje liturgije.nadam se da ce stvari da se postave na svoje mesto.

? ?? ?? ???? ????? ?????.

ИСПОВЕДАЈТЕ и славите Господа, јер је добар, јер је до века милост Његова.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Сама та синтагма "Литургијска обнова" је скроз неправославна. Оно што "Литургијска обнова" импликује је да или је Православна црква заборавила или изгубила своју литургију. Дакле "Литургијска обнова"-не, већ обнова литургијског живота. Међутим, да се приметити да код неких заговорника Литургијске обнове јасно провејава дух Реформације и 2 Ватиканског концила-ово су две суштински исте појаве и у складу с тим свођење Православља само на Литургију-што наравно не стоји. Мислим да је у жару Литургијске обнове запостављен суштински елеменат саме Литургије-хришћански живот. 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

???? ?? ???????? "??????????? ??????" ?? ????? ?????????????. ??? ??? "??????????? ??????" ????????? ?? ?? ??? ?? ??????????? ????? ?????????? ??? ???????? ????? ?????????. ????? "??????????? ??????"-??, ??? ?????? ???????????? ??????. ???????, ?? ?? ????????? ?? ??? ????? ??????????? ??????????? ?????? ????? ????????? ??? ??????????? ? 2 ??????????? ???????-??? ?? ??? ????????? ???? ?????? ? ? ?????? ? ??? ??????? ??????????? ???? ?? ?????????-??? ??????? ?? ?????. ?????? ?? ?? ? ???? ??????????? ?????? ??????????? ????????? ???????? ???? ?????????-?????????? ?????. 

?? ?????? ?? ?? ??? ???????? "??????????? ??????" ?????????????. ? ???? ?? ??????

??????????? ????? ???? ?? ??????????, ???? ???????? ????? ?????????.

???? ?? ????? ??????????? ???? ?? ?????????, ??? ?? ???? ?? ?????? ??????????? ??? ?????????? ?? ? ????? ???????. ???? ???????, ? ???????????????(??????? ?? ???, ??? ??????), ??? ??????? ??????????? ?????? ? ?????, ? ??? ??????? ?????? ?????, ???? ?? ????? ????? ?? ????????, ??????, ????????, ? ??. ? ?????? ?? ? ???? ?? ????? ??? ???????. ????? ?? ?????? ??????? ?? ?????????, ???????? ? ????? ??????? ? ?????????????? ?????? ?????, ???????? ????? ??????? ????????-?????????. ???? ???????? ????? ????? ????????? ??? ??????, ?????? ?? ?? ???????? ? ??????? ??? ??????????? ?????(???????? ????? ??? ?????).

??????????? ??????? ??!

?????? ?????, ??? ???? ?????????? ????????? ? ????? ????????, ??? ??? "???? ?? ?? ??????, ? ?? ??? ?? ?? ??????"(?????????).

??????? ??????? ? ?????????????? ? ?????????????? ?????, ? ?? ???? ?? ?????. ???, ????? ?? ??????? ? ? ??????, ?????? ?? ???????????, ??????? ??????????? ????? ?? ?????????????? ???????, ? ???????? ????? ???? ?????????. ? ?? ?????? ? ? ???????? ???? ???? ???, ???? ??????? ????? ?????? ? ?????? ???????? ???????? ???????? ?? ?????. ?? ?? ?????????????, ? ?????????? ?? ?????? ???????, ??? ? ?? ?????. ? ??????????? ?? ?????? ???? ?????? ??????????? ??????????, ??????????? ???????????? ?????? ?? ?? ???? ??? ???? ???????, ????????? ??? ?????? ???????. ??? ?? ???, ??? ?? ????????? ?????? ?????? ? ?????, ???????? ?? ???????? ?????. ????????? ????, ?????? ??? ???? ???? ?? ?? ???? ??????? "??????". ?? ????? ?? ????? ???????, ? ?? ???? ?????-???? ???? ??? ????? ? ????, ? ???? ?? ?? ??? ???? ? ????? ??? ???????? ? ???????.

??????????? ?????? ?? ????? ???? ?? ??????? ???????? ?? ?????????. ??? ????, ????? ???? ???????, ?? ?????? ??? ?????? ??????????? ? ??????????, ?????? ???? ???? ????????? ?????? ?????-???. ??? ???? ?????? ?????? ????????????, ? ?????? ?? ?????????? ? ?????????? ???? ?? "???????? ????? ?? ??????...",?? ?? ??? ????? ?? ???? ??? ???? ????? ?????? ???????? ???? ????????.

???????, ??? ? ????? ???? ??? ???? ??????????? ??????, ???? ?? ???? ??????? ???????????, ???? ????????? ???????????? ?????????. ??? ??? ??????????? ?????, ??? ???????? ? ??, ??? ????????? ???? ?????????, ????? ?? ?? ?? ??? "?????????? ?????" ???? ???? ??????????, ? ??????? ?? ?????? ???????? ??????? ??????.

?? ?????? ??????? ????? ?????? ?????(? ????? ??? ?????????) ?????? ????????? ????????. ???? ?? ?? ??????(????????) ?????? ?? ?????? ?????, ??? ?? ?? ?????? ??? ????? ????? ????? ?? ???? ????????(??? ?????? ?? ?????? ????? ?? ??????? ????? ?????????), ?? ?? ?????????: ? ?????? ???????, ???????? ?? ?????, ???? ??? ?? ?? ??????! 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

sabor je stavio u duznost komisiji za proucavanje liturgijskih pitanja da nastavi zapoceti rad i da rezultat rada dostavi saboru spcna konacnu odluku,o cemu konsultovatipraksu i duhovno iskustvo ostalih pomesnih crkava.u meduvremenu dok ne dode do prihvatanja rezultata rada u svim eparhijama spc u pogledu sluzenja svete liturgije i drugih bogosluzenja  DRZATI SE USTALJENOG VEKOVNOG PORETKA nase crkve.vl jefrem je u dva navrata pisao pisma saboru zabrinut zbog toga sto se ne postuju obavezujuce odluke sabora spc.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Их бре, ко ће ићи у народ - блато, макадамски путеви, хладно, народ ништа не разуме, причаш му о љубави за цео свет а он само о неком Јасеновцу, причаш му о љубави за браћу англиканце и латине, а народ само дречи: Унија Унија. Знаш ли ти бре брате рођени шта је то српски народ - пригрлио Светог Саву и не пушта, а Хочевар се пуши од муке. А овако лепо седнеш у Јат Ервејз и ето те за сат времена код папе. Па кафица, па седиш на кожи и мермеру, па оне слике од Микеланђела, па широки булевари Рима, па се мало прича о светској политици и економији, мало о лепо уметности а мало о теологији. А све то уз рахатлокум и добре обичаје. Лакше брате, нема шта, него задртим Србима објашњавати да је сада друго време, и да нема више што је било некад.

Верујем Господе, и исповедам да си ти заиста Христос, Син Бога живога, који си дошао у свет да грешнике спасеш, од који сам први ја.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

?? ???, ?? ?? ??? ? ????? - ?????, ?????????? ??????, ??????, ????? ????? ?? ??????, ?????? ?? ? ?????? ?? ??? ???? ? ?? ???? ? ????? ?????????, ?????? ?? ? ?????? ?? ????? ?????????? ? ??????, ? ????? ???? ?????: ????? ?????. ???? ?? ?? ??? ????? ?????? ??? ?? ?? ?????? ????? - ???????? ?????? ???? ? ?? ?????, ? ??????? ?? ???? ?? ????. ? ????? ???? ?????? ? ??? ?????? ? ??? ?? ?? ??? ??????? ??? ????. ?? ??????, ?? ????? ?? ???? ? ???????, ?? ??? ????? ?? ???????????, ?? ?????? ???????? ????, ?? ?? ???? ????? ? ???????? ???????? ? ?????????, ???? ? ???? ????????? ? ???? ? ?????????. ? ??? ?? ?? ?????????? ? ????? ???????. ????? ?????, ???? ???, ???? ??????? ?????? ??????????? ?? ?? ???? ????? ?????, ? ?? ???? ???? ??? ?? ???? ?????.

njamnjam

ИСПОВЕДАЈТЕ и славите Господа, јер је добар, јер је до века милост Његова.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

sabor je stavio u duznost komisiji za proucavanje liturgijskih pitanja da nastavi zapoceti rad i da rezultat rada dostavi saboru spcna konacnu odluku,o cemu konsultovatipraksu i duhovno iskustvo ostalih pomesnih crkava.u meduvremenu dok ne dode do prihvatanja rezultata rada u svim eparhijama spc u pogledu sluzenja svete liturgije i drugih bogosluzenja  DRZATI SE USTALJENOG VEKOVNOG PORETKA nase crkve.

? ??? ??? ????? ???? ?????, ?????? ?? ????? ??? ????.

? ???? ???? ???? ???? ?? ?? ???? ????? ?????????? - ?? ???? ??????? ???? ??????????????.

vl jefrem je u dva navrata pisao pisma saboru zabrinut zbog toga sto se ne postuju obavezujuce odluke sabora spc.

?????? ????.

ИСПОВЕДАЈТЕ и славите Господа, јер је добар, јер је до века милост Његова.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Чланови који сада читају   0 чланова

    • Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу
×
×
  • Креирај ново...