Jump to content

Logika I Bog?

Оцени ову тему


Препоручена порука

ne samo kosmologija.tj astro-fizika nego debeli dio nauke pociva na nedokazivim modelima...

ovo što brat Aleksandar priča o preciznim mjerenjima u svemiru je isto vrlo problematičan model

 

Ja ti brate zaista iskreno savetujem da sam istrazis kako funkcionise naucni metod i kako se formiraju i pravdaju sudovi u nauci. Zato sto i iznosis slike o naocnom metodu koji uopste ne odgovara onome sto se u praksi desava. Ja ti prosli put napisah sta je hipoteticko deduktivni metod i zbog cega je on kljucan za sva naucna sa saznanja ali posto nisam naucnik ostavljam da sam proveris i da vidis kako jeste.



 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Kreacionizam i inteligentni dizajn se ne kvalifiluju cak ni da budu hipoteze a kamoli teorije. To su supljoglava naklapanja dokonih prevaranata i ostalih mamipara.

Inteligentno stvaranje je ocigledno, negirati inteligentni dizajn znaci negirati boga.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

A da li ti poznajes pojam "naucna teorija" i da li razlikujes konkretno i apstraktno saznanje u nauci i sta to znaci?

 

Дао ти је човек линк, погледај. Научна теорија је заснована на чињеницама. Заправо, она чињенице повезује у рационалну и функционалну целину. 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

 Toerija je najvisi oblik saznanja, nema niceg veceg i vrednijeg, u prirodnim naukama, od teorije.

 

U prirodnim naukama nema dokaz (proof). To je matematicko logicki koncept. U prirodnim naukama ima samo ukaza(evidence) a to su empirijski podaci skupljeni za obaranje neke hipoteze.

 

Али зар теорија није предпоставка док се не потврди или одбаци ?

Ја нисам против науке , али сматрам да је још увек далеко од тога да је све одкрила.

Помозимо слабим и немоћним и људима у невољи јер добро се добрим враћа. :mazenje:

Наше писмо   је старо преко 1000 година . Чувајмо то наше благо .

Link to comment
Подели на овим сајтовима

To je tacno ali u Bibliji pise da je Bog posebno uzeo prah zemaljski i sazdao coveka nezavisno od drugih zivih bica. Dok kod stvaranja zivotinja stoji da zemlja pusti iz sebe sva ziva bica.

koristio je isti materijal,kuća je zidana od cigle ,isti majstor je zidao kao i onaj sto je zidao školu ,isto od cigle,to nikako ne zači da je kuća evoluirala u školu

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Али зар теорија није предпоставка док се не потврди или одбаци ?

 

Не. То је научна хипотеза. 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Али зар теорија није предпоставка док се не потврди или одбаци ?

 

 NE!

 

 To sto ti nazivas teorije se u nauci zove hipoteza. I ne dokazuje se niti se potvrduje nego se ili obara ili podrzava. Potvrditi ili dokazati je bi znacilo ustanoviti  je za napromenljivu istinu. A posto sve prirodne nauke imaju za cilj postaviti predvidjanje promenljivih prirodnih fenomena takav cilje je u startu iskljucen.



 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Али зар теорија није предпоставка док се не потврди или одбаци ?

 

Nije. Hipoteza je pretpostavka koja ne postaje teorija dok se ne potvrdi ili odbaci. Teorija može da prestane da bude teorija ako se pokažu novi ukazi (evidence- hvala, akvila) koji nisu u skladu sa teorijom.

944528_10151568645482440_1674994958_n.jp

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Али зар теорија није предпоставка док се не потврди или одбаци ?

 

Nije, to se zove pretpostavka ili hipoteza. Teorija nastaje sumacijom PARCIJALNIH empirijskih dokaza i hipoteza i u osnovi predstavlja uopsteno i apstraktno saznanje o nekoj oblasti.

Христос је основао Једну Цркву (а не цркве), коју ни врата пакла неће надвладати. Само је Православна Црква Jеднa, Света, Саборна и Апостолска. Друге, које себе називају црквама, нису цркве, већ ђавољи кукољ међу пшеницом и зборишта ђавола.

Преподобни Лаврентије Черниговски

Link to comment
Подели на овим сајтовима

koristio je isti materijal,kuća je zidana od cigle ,isti majstor je zidao kao i onaj sto je zidao školu ,isto od cigle,to nikako ne zači da je kuća evoluirala u školu

 

Majstor je sagradio kuću, onda je srušio par zidova, pa je dodao par zidova (nasumice), pa je dodao sprat, pa je shvatio da mu trebaju i stepenice, pa je napravio podrum, pa je izbušio nove prozore, pa je dodao još zidova i dobio si školu.

 

banalno, ali, nadam se, slikovito.

944528_10151568645482440_1674994958_n.jp

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ja ti brate zaista iskreno savetujem da sam istrazis kako funkcionise naucni metod i kako se formiraju i pravdaju sudovi u nauci. Zato sto i iznosis slike o naocnom metodu koji uopste ne odgovara onome sto se u praksi desava. Ja ti prosli put napisah sta je hipoteticko deduktivni metod i zbog cega je on kljucan za sva naucna sa saznanja ali posto nisam naucnik ostavljam da sam proveris i da vidis kako jeste.

ono što si ti meni pričao je filozofskki pokušaj odgonetanja kako funkcioniše mozak naučnika... ja ne pričam o tome,ja pričam o konkretnim modelima koji su problematični... tebi ako je naučna fikcija sama za sebe dovoljna ako je ništa ne ugrožava a nemaš čime da je podržiš u realnosti to je druga stvar,samo ja nisam toliko lakovjeran...

jesi ti gledao npr.kako određuju udalejnost najdaljih objekata u svemiru,traže reference na zvjezdam pa uupoređuju sjaj,ajde molim te i to na udaljenostima od tzv 40 milijardi svjetlosnih godina

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Majstor je sagradio kuću, onda je srušio par zidova, pa je dodao par zidova (nasumice), pa je dodao sprat, pa je shvatio da mu trebaju i stepenice, pa je napravio podrum, pa je izbušio nove prozore, pa je dodao još zidova i dobio si školu.

 

banalno, ali, nadam se, slikovito.

bio si slikovit,ali u pogrešnom pravcu,pošto je kod mene majstor Bog,u tvom slučaju se radi o evoluciji,pa se dolazi do zaključka da kod tebe sem temelja na školi fali i majstor :)

Link to comment
Подели на овим сајтовима

ono što si ti meni pričao je filozofskki pokušaj odgonetanja kako funkcioniše mozak naučnika...

Smesna neistina. Ono sto sam ti ja pricao je kako funkcionise naucni metod na ne mozak naucnika. Svasta.

ja ne pričam o tome,ja pričam o konkretnim modelima koji su problematični... tebi ako je naučna fikcija sama za sebe dovoljn

Nije to fikcija nego naucni metod. Proveri!

a ako je ništa ne ugrožava a nemaš čime da je podržiš u realnosti to je druga stvar,samo ja nisam toliko lakovjeran...

jesi ti gledao npr.kako određuju udalejnost najdaljih objekata u svemiru,traže reference na zvjezdam pa uupoređuju sjaj,ajde molim te i to na udaljenostima od tzv 40 milijardi svjetlosnih godina

Sta je za tebe podrzanost u realnosti?



 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

@@GresanCovek,

 

Ali, svakim novim ukazom dobijaš sve tačniju i tačniju teoriju. Onog momenta kad dobiješ ukaz koji je u suprotnosti sa teorijom, teorija pada i vraća se na status hipoteze. Još se nisu pojavili dokazi koji kontradiktuju sa, recimo teorijom evolucije... 

944528_10151568645482440_1674994958_n.jp

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Чланови који сада читају   0 чланова

    • Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу
×
×
  • Креирај ново...