Jump to content

Прижељкујем и помишљам да се замонашим... недоумице, осећања и искуства


Препоручена порука

  • Одговори 213
  • Креирано
  • Последњи одговор

Популарни чланови у овој теми

Prastajte bratije, ali reci i saveti apostola Pavla vaze i danas, sta to pricate, i kakve veze ima sto je on bio devstvenik, pa znaci on najbolje moze i da zna o devstvenosti; zaista ne razumem sta je nejasno u tome da je monastvo uzvisenije-npr, pade mi na pamet: 1) Adam pozna zenu svoju van raja, 2) u Carstvu nebeskom ne zene se niti udaju(i sve sto je vezano s tim, tj.bracni odnosi) nego su kao andjeli 3) monastvo je 'andjeoski obraz', znaci mogli bi reci da je monastvo uzvisenije zato sto nema telesnih odnosa, valjda je jasno da je vece, bolje, vise, vrednije kad si netaknut od strane muskarca/zene, nego kad si 'taknut', pa 4) u Otkrivenju se pominju koji se ne oskvrnise sa zenama jer su devstvenici. Moraju se stvari postaviti na svoje mesto, a to je: 1. monastvo, 2. brak, a spasonosno je oboje, svako onako kako ga je Bog prizvao!!!

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Prastajte bratije, ali reci i saveti apostola Pavla vaze i danas, sta to pricate, i kakve veze ima sto je on bio devstvenik, pa znaci on najbolje moze i da zna o devstvenosti; zaista ne razumem sta je nejasno u tome da je monastvo uzvisenije-npr, pade mi na pamet: 1) Adam pozna zenu svoju van raja, 2) u Carstvu nebeskom ne zene se niti udaju(i sve sto je vezano s tim, tj.bracni odnosi) nego su kao andjeli 3) monastvo je 'andjeoski obraz', znaci mogli bi reci da je monastvo uzvisenije zato sto nema telesnih odnosa, valjda je jasno da je vece, bolje, vise, vrednije kad si netaknut od strane muskarca/zene, nego kad si 'taknut', pa 4) u Otkrivenju se pominju koji se ne oskvrnise sa zenama jer su devstvenici. Moraju se stvari postaviti na svoje mesto, a to je: 1. monastvo, 2. brak, a spasonosno je oboje, svako onako kako ga je Bog prizvao!!!

Dogme, i učenja generalno ne mogu se posmatrati van istorijskog konteksta u kom su nastali/e. I mnogo toga što je onda važilo danas ne važi (a ljudi ne razmišljaju o tome. Ima sijaset apostolskih pravila koja danas naprosto ne važe). To što je ap. Pavle bio devstvenik ima veze u smislu da će on naravno da brani devstvenost. Ali je, kao što je Milan istakao, devstvenost u to vreme (kao i hrišćanstvo uopšte) bila podvig kakav danas naprosto nije. Monaštvo se ne može smatrati uzvišenijim zato što to nije u duhu jevanđelja Hristovog, a ni u duhu stvaranja čoveka uopšte, jer bi to maltene potiralo onu Božiju "rađajte se, množite, napunite zemlju". Adam pozna svoju ženu van raja pokazuje nam samo nove odnose u paloj prirodi (jer ne znamo da li je seksualnost kao takva uopšte postojala u raju, niti da li će postojati u eshatonu). Ovo pod "2" ne znamo - otkud ti to? Čovek je čak i iznad anđela u Božijem domostroju, tako da to što su monasi anđeoski obraz bi u tom svetlu zapravo moglo da se tumači i kao da su monasi "ispod" običnih ljudi. I da, stvari se postavljaju na svoje mesto: 1. čovek, posvećen Bogu kroz Evharistiju. Sve ostalo su u suštini nebitni detalji, jer nijedan čovek nije iznad drugog.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ovo pod "2" ne znamo - otkud ti to?

Јер о васкрсењу нити ће се женити ни удавати; него су као анђели Божји на небу.

свето Јеванђеље по Матеју, глава 22, стих 30

е сад, да ли ће света Тајна брака престати или бити другачијег облика, пошто не подразумева само сексуалне и друге телесне односе у браку већ подразумева ''и биће двоје једно тело'', то не знамо како ће Господ регулисати у Царству Небеском.

----------

нормално да Реч Божја и данас важи, ништа нисмо покушали да уклонимо, али поента је у блаженству а не висини. велика је разлика између та два.

поента већег блаженства је да воља човечија ближе у девствености стоји вољи Божјој да се споји ...

иначе је Миљан у праву кад каже да нема већег једног човека од другог, или већег подвига између монаштва или брака.

сваком по таленту, и за то га треба greengrin

треба такође имати на уму да је брак света Тајна а монаштво ''само'' личносни однос са Богом.

друго је и света Тајна свештенства, кад и монаси, сем мирских свештеника постану свештенослужећи.

онда, треба имати на уму и да су народ, лаос, ''царско свештенство'' - род изабрани са неким подједнаким правима са клиром, али не и дозволом служења у оном облику у којем то врше свештеници (мирски + монаси).

опет, Апостолски чин је по тежини на земљи светитељски, Апостолски, па га треба и гајити да остане, као што сваки верник гаји своју благодат примљену светом Тајном крштења - улазницу имамо, питање је Пута и живљења литургијским животом.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

da tako je......  confused1

''Имај времена за РАД - то је цена УСПЕХА ... Имај времена за РАЗМИШЉАЊЕ - то је извор МОЋИ ... Имај времена за ИГРУ - то је тајна МЛАДОСТИ ... Имај времена за ЧИТАЊЕ - то је основа МУДРОСТИ ... Имај времена за ПРИЈАТЕЉСТВА - то је пут СРЕЋЕ ... Имај времена за САЊАРЕЊЕ - то је пут ка ЗВЕЗДАМА ... Имај времена да ВОЛИШ и да те ВОЛЕ - то је привилегија богова ... Имај времена да гледаш ОКО СЕБЕ - сувише је кратак дан за себичност ... Имај времена за СМЕХ - то је МУЗИКА ДУШЕ ...''.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ovo pod "2" ne znamo - otkud ti to?

Јер о васкрсењу нити ће се женити ни удавати; него су као анђели Божји на небу.

свето Јеванђеље по Матеју, глава 22, стих 30

е сад, да ли ће света Тајна брака престати или бити другачијег облика, пошто не подразумева само сексуалне и друге телесне односе у браку већ подразумева ''и биће двоје једно тело'', то не знамо како ће Господ регулисати у Царству Небеском.

Ali upravo - ne znamo kako će to izgledati u Carstvu.

Ali znamo da je Bog stvorio čoveka i ženu i rekao im da se množe - to je valjda dovoljan pokazatelj blagoslovenosti braka.

нормално да Реч Божја и данас важи, ништа нисмо покушали да уклонимо, али поента је у блаженству а не висини. велика је разлика између та два.

поента већег блаженства је да воља човечија ближе у девствености стоји вољи Божјој да се споји ...

иначе је Миљан у праву кад каже да нема већег једног човека од другог, или већег подвига између монаштва или брака.

сваком по таленту, и за то га треба confused1

треба такође имати на уму да је брак света Тајна а монаштво ''само'' личносни однос са Богом.

друго је и света Тајна свештенства, кад и монаси, сем мирских свештеника постану свештенослужећи.

онда, треба имати на уму и да су народ, лаос, ''царско свештенство'' - род изабрани са неким подједнаким правима са клиром, али не и дозволом служења у оном облику у којем то врше свештеници (мирски + монаси).

опет, Апостолски чин је по тежини на земљи светитељски, Апостолски, па га треба и гајити да остане, као што сваки верник гаји своју благодат примљену светом Тајном крштења - улазницу имамо, питање је Пута и живљења литургијским животом.

Sveštenstvo dugo nije bilo sv. Tajna bangin

Meni inače strašno smeta tako juridička podela životnih opcija, pošto je svaki čovek zasebna ličnost i svako ima svoj put. Brak i monaštvo nisu dve suprotstavljene stvari, i poslušanja jednog načina života nisu kontra poslušanjima onog drugog. Možda ima ljudi koji nisu za brak, a pritom nisu ni za monaško poslušanje? Ne možemo mi ograničavati ni Boga ni ljude i sužavati izbor puteva ka Bogu - jer rekoh, jedino što je bitno je Evharistija, bez nje je sve ostalo uzaludno.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

''форумашки манастир''  confused1 IDEJA

''Имај времена за РАД - то је цена УСПЕХА ... Имај времена за РАЗМИШЉАЊЕ - то је извор МОЋИ ... Имај времена за ИГРУ - то је тајна МЛАДОСТИ ... Имај времена за ЧИТАЊЕ - то је основа МУДРОСТИ ... Имај времена за ПРИЈАТЕЉСТВА - то је пут СРЕЋЕ ... Имај времена за САЊАРЕЊЕ - то је пут ка ЗВЕЗДАМА ... Имај времена да ВОЛИШ и да те ВОЛЕ - то је привилегија богова ... Имај времена да гледаш ОКО СЕБЕ - сувише је кратак дан за себичност ... Имај времена за СМЕХ - то је МУЗИКА ДУШЕ ...''.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

pa ...mozda mogu biti i mesoviti...to je bas  confused1...a svedoci smo da ih po Srbiji itekako ima...

''Имај времена за РАД - то је цена УСПЕХА ... Имај времена за РАЗМИШЉАЊЕ - то је извор МОЋИ ... Имај времена за ИГРУ - то је тајна МЛАДОСТИ ... Имај времена за ЧИТАЊЕ - то је основа МУДРОСТИ ... Имај времена за ПРИЈАТЕЉСТВА - то је пут СРЕЋЕ ... Имај времена за САЊАРЕЊЕ - то је пут ка ЗВЕЗДАМА ... Имај времена да ВОЛИШ и да те ВОЛЕ - то је привилегија богова ... Имај времена да гледаш ОКО СЕБЕ - сувише је кратак дан за себичност ... Имај времена за СМЕХ - то је МУЗИКА ДУШЕ ...''.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Meni inače strašno smeta tako juridička podela životnih opcija, pošto je svaki čovek zasebna ličnost i svako ima svoj put. Brak i monaštvo nisu dve suprotstavljene stvari, i poslušanja jednog načina života nisu kontra poslušanjima onog drugog. Možda ima ljudi koji nisu za brak, a pritom nisu ni za monaško poslušanje? Ne možemo mi ograničavati ni Boga ni ljude i sužavati izbor puteva ka Bogu - jer rekoh, jedino što je bitno je Evharistija, bez nje je sve ostalo uzaludno.

напротив, нема јуридике, нити причамо о наспрамности ...

слажем се да су сви подвизи су пред Богом једнаки.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Чланови који сада читају   0 чланова

    • Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу
×
×
  • Креирај ново...