Jump to content

Православни пост – сврха, смисао, избор хране и разлози за придржавање правила поста

Оцени ову тему


Препоручена порука

31.dec. pada u zadnju nedelju kad je strogi post - na vodi. Znaci, po pravilu, ni riba. NOva godina je 14.tj.1.po starom. Meni ne pada tesko jer sam 'svoj gazda', a moji prijatelji su vec navikli da kad je post - kod mene je posno. Zapravo mrzim Nove godine 8.martove i slicne 'obavezne' pijanke i slavlja. Naravno omladini je mnogo teze da ispadnu iz 'sablona' grupe.

@izgubljena, sorry, Katarina - probaj da svoje privolis da te razumiju, ako ne ide, ne svadjaj se i ne insistiraj. Ne mogu ti 'zabraniti' da postis bar prvu nedelju i zadnju i da se pricestis, probaj kompromisno. Kad vide da ti je stalo popustice valjda. Post je prije svega period ociscenja duse od svakog zla, doba mira i prastanja, svadja radi posta unistava svrhu i dobit od bilo kakvog tjelesnog lisavanja. Svaka dobra namjera uzece se u dobro. U svakom slucaju posavjetuj se sa svestenikom.

  • Волим 1
Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Одговори 1.8k
  • Креирано
  • Последњи одговор

Популарни чланови у овој теми

Божићни пост се пости средом и петком на води,а викендом - риба.

Катарина,само буди упорна,али немој ипак што каже Дијана да се свађаш... Навићиће се они кад виде да ти не одустајеш... Само тихо и упорно

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Божићни пост траје до 25. децембра. По оба календара. Тако да се 31.12./1.1. уз мало сналажење и добро оправдање углавном мрси. njamnjam

Збуњујеш људе.

У нашој помесној Цркви пост по новом календару траје до 7. јануара, а по старом траје до 25. децембра. Траје до истог дана, само зависи по ком календару гледаш.

Nisam znao mislio sam da post traje sve do 7 janura. Manastir Rukumija je izdao neke knjizice mislim da je posni kuvar, i tu sam procitao da se predvidja strog post na vodi od 25 decembra do 7 januara.

Строги пост (на води, нема рибе) пада у задњих 7 дана поста. односно од 31. децембра до 7. јануара. Субота и недеља на уљу.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ма нема везе,знаш како то иде,прво те оптуже да си у некој секти,па онда кажу да то није за тебе,да то посте монаси,па да није здраво..-

Сви смо ми прошли кроз то.

Да ниси у секти,укапираће,да посте и други осим свештеника и монаха,и то ће укапирати,а да није здраво,и за то не брини :)

Покушај колико можеш да постиш. Колико год,добро је.

Ha, upravo tako. Pre krstenja sam pomenula caletu post, odmah je krenulo-nemoj da ti pada napamet, razboleces se, nije to za tebe, ne mozes zdravstveno to da podneses...:D

Danas sam postila, ne umreh od gladi :D

  • Волим 1
Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ha, upravo tako. Pre krstenja sam pomenula caletu post, odmah je krenulo-nemoj da ti pada napamet, razboleces se, nije to za tebe, ne mozes zdravstveno to da podneses... :D

Danas sam postila, ne umreh od gladi :D

Mozes samo da budes zdravija posteci! Nek vide makrobioticki program pa nek onda kazu nesto. Meni je jedna makrobioticarka rekla 'covjek jede lesinu i postaje lesina'. Pa onda razni programi zdrave hrane i citave knjige - o kiseloj i baznoj hrani (a bazno je samo povrce i neke zitarice, npr.psenica ne!), a kisela hrana je ta koja hrani celije raka i goji sve bo0lesti u stvari.

Nas nacin ishrane - malo ovo malo ono , otprilike pola-pola vremenski, je toliko zdrav jer je uravnotezen, a nije zgoreg ocistiti organizam od hrane zivotinjskog porijekla s vremena na vrijeme, ko zna mozda su oni sektasi u pravu - da ljudi kad to skapiraju, da bi trebali da postuju iz zdravstvenih razloga ako nista drugo.

Pravi post - mislim na molitvu, introspekciju i svjestan napor za ociscenje duse od svega ruznog i kontrolu misli, rijeci i djela - toliko snazi i dusu i tijelo, um je bistriji, duh poletniji, da, kad se covjek navikne, jedva ceka, a plus radost pricescivanja /NEPROCJENJIVO!!!!

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Збуњујеш људе.

У нашој помесној Цркви пост по новом календару траје до 7. јануара, а по старом траје до 25. децембра. Траје до истог дана, само зависи по ком календару гледаш.

Строги пост (на води, нема рибе) пада у задњих 7 дана поста. односно од 31. децембра до 7. јануара. Субота и недеља на уљу.

Значи за НГ нема ни рибе, само кувани кромпир ;)

Могли би на неком сабору да помакну то од 1. јануара :P

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Строги пост (на води, нема рибе) пада у задњих 7 дана поста. односно од 31. децембра до 7. јануара. Субота и недеља на уљу.

Зависи где гледаш. У "Православном кувару",пише да се последња недеља пости,ако је могуће "на води". Е сад шта би то значило,немам појма. Хвала на коментару :)

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ha, upravo tako. Pre krstenja sam pomenula caletu post, odmah je krenulo-nemoj da ti pada napamet, razboleces se, nije to za tebe, ne mozes zdravstveno to da podneses... :D

Danas sam postila, ne umreh od gladi :D

Чекај док провале да је посна храна укусна ... То има да им буде тек откриће,има да капирају да је то нешто безвезе,док не пробају :)

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Божићни пости и Нова година? Одговор је веома једноставан: 31.12. по новом календару, православни хришћани посте, прирпемајући се за Божић.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Na Krstarici me banovali sto sam reklamirao Sestodnev.

и ја бих овде то исто урадио сваком, имајући у виду шта је Шестоднев светог Василија Великог.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Nisam znao mislio sam da post traje sve do 7 janura. Manastir Rukumija je izdao neke knjizice mislim da je posni kuvar, i tu sam procitao

da se predvidja strog post na vodi od 25 decembra do 7 januara.

јел теби манастир Рукумија исповедник или имаш свештеника који ти одрешује и разрешује кад, шта и како?

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Мени не значи ништа Нова Година,ни једна ни друга,с обзиром да прослављамо св.Василија Великог и обрезање Господње на тзв "српску" Нову Годину,а не неке тамо промене датума.

а 1./14. септембар, шта ти то дође?

Link to comment
Подели на овим сајтовима

[quote name=Милан Меденица :)' timestamp='1321237523' post='526484]

јел теби манастир Рукумија исповедник или имаш свештеника који ти одрешује и разрешује кад, шта и како?

Naravno da imam svestenika, ali ne vidim kakve to veze ima sa tekstom koji si citirao? Mozda da pitam svestenika da me oslobodi posta 31 decembra i 1 januara.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Чланови који сада читају   0 чланова

    • Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу
×
×
  • Креирај ново...