Jump to content

Град одлучио да укине семафоре и ...


Препоручена порука

Pa semafori u principu i ne trebaju. Semafori su bitni na raskrsnicama.

 

Kruzne raskrsnice su mnogo efikasnije nego semafori. Medjutim i kruzne raskrsnice su vid regulacije, i u nekim gradovima ne moze bez regulisanih raskrsnica jer saobracaj je pregust. 

 

Ne mogu da vidim video, o kom gradu je rijec, ako je neki manji grad onda regulisanje saobracaja na raskrsnicama nema nekog znacaja. 

Српски менталитет карактеришу изненадни подвизи кратког даха, понесеност која прво улије наду, али капитулира у завршници, све се то после правда вишом силом и некаквом планетарном неправдом што само на нас вреба.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Град у Великој Британији укинуо семафоре и саобраћај се вишеструко унапредио - нема више гужве, чекања, смањено загађење... Ко би рек`о!

 

odlično, sad to treba regulisati da bude još bolje :)

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Do te mjere ne treba ici, pa smatrati da bilo kakva regulacija u zivotu za bilo sta predstavlja problem. 

 

Naprotiv mnoge regulacije su dobre. Recimo putevi, sami po sebi su regulacija kretanja, gdje se kretanje usmjerava ka odredjenom pravcu. Moze se i bez puteva kretati, preko brda i dolina, ali nije efikasno. Mostovi su regulacija kretanja preko rijeke. Moze se i plivati, ali daleko je efkiasnije prelaziti rijeku preko mosta. Itd..moze se puno toga navoditi. 

Српски менталитет карактеришу изненадни подвизи кратког даха, понесеност која прво улије наду, али капитулира у завршници, све се то после правда вишом силом и некаквом планетарном неправдом што само на нас вреба.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Do te mjere ne treba ici, pa smatrati da bilo kakva regulacija u zivotu za bilo sta predstavlja problem. 

 

Naprotiv mnoge regulacije su dobre. Recimo putevi, sami po sebi su regulacija kretanja, gdje se kretanje usmjerava ka odredjenom pravcu. Moze se i bez puteva kretati, preko brda i dolina, ali nije efikasno. Mostovi su regulacija kretanja preko rijeke. Moze se i plivati, ali daleko je efkiasnije prelaziti rijeku preko mosta. Itd..moze se puno toga navoditi. 

 

Брате Јусто, ја мислим да Звонко циља не на одсуство регулације, него на то да за уређен систем није неопходна регулација из центра. Баш бих волео да видим математику самореглуације у овом случају. Како ће скуп индивидуа да без централне регулације спонтано створи уређен саобраћајни систем (а да то не иде кроз неку форму природне селекције која ће елиминисати оне који неписана правила не поштују, јер то баш и није људско решење)? Код тржишта је јасно. Конкуренција игра улогу селекције, али овде се ради о људским животима. ОК, неки град у ВБ је можда и успео. Немају ни села у Србији регулацију саобраћаја, па то опет не начи ништа. Волео бих да видим опште, теоријско објашњење одозго, а не одоздо на основу неких појединачних примера. Зашто онда фирма има шефове, менаџере, координаторе и сто чуда?  И за коју се тачно ствар либертаријанци залажу кад је у питању саобраћај, за приватизацију (код које ће онда сваки власник да доноси правила за свој пут) или за решења као на овој теми? То су ипак две различите ствари.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Mislim da misli na to da su semafori ogrnicavanje slobode ljudskog kretanja, i da pride jos su instalirani od strane vlasti - iz centra i da onda po tome nevaljaju. 

 

Ako ne valjaju semafori, onda ne valja ni sva vertikalna ni horizontalna signalizacija. Recimo zebra za pjesake, bijele linije koje razdvajaju saobracajne trake, putokazi, itd...

 

No dobro, prvo da cujemo Zvonka sta zapravo ne valja, ako ne valja kod semafora. :)

Српски менталитет карактеришу изненадни подвизи кратког даха, понесеност која прво улије наду, али капитулира у завршници, све се то после правда вишом силом и некаквом планетарном неправдом што само на нас вреба.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ма нисам хтео нешто посебно да мудрујем, само једна илустрација како неке ствари на које смо навикли у ствари нису (увек) неопходне. Некад можда чине више штете него користи.

ΜΟΛΩΝ ΛΑΒΕ

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ма нисам хтео нешто посебно да мудрујем, само једна илустрација како неке ствари на које смо навикли у ствари нису (увек) неопходне. Некад можда чине више штете него користи.

 

normalnom svetu i ne trebaju neka naročita pravila, ali koliko je neodgovornosti i koliko ljude ono baš briga, prosto time iznuđuju pisana i detaljisana pravila pod pretnjom kazne, kako bi se održala kakva takva civilizacija

 

što se motornog saobraćaja konkretno tiče, mislim da stvarno moraju postojati semafori, što zbog pešaka, što zbog toga da se ne bi na svakoj raskrsnici sudarali

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Чланови који сада читају   0 чланова

    • Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу
×
×
  • Креирај ново...