Jump to content

Прешао из православља у протестантску деноминацију


Препоручена порука

Šta ste odmah uzeli toliko plakat i ridat, da vas utješim, svuda je to po Evropi isto. I ovdje u srednjoj Evropi absolventi teoloških visokih škola i fakulteta rješavaju iste te takve probleme. Već sam jednom negdje pročitao gdje sve rade mladi svršeni češki teolozi, to bi vam izletile oči van od čuda kad biste to vidjeli. A nije samo njima tako, mlada završena nuklearna fizičarka radi u praškoj filijali  LEGO kockica i maluje, farba četkicom one dijelove koji se moraju ofarbat ručno jer drugačije to nejde. Najviše je tih teologa zaposlenih u menadžmentu raznih trgovačkih firmi i može se reći da su se vrlo dobro snašli jer svi govore po nekoliko stranih jezika tečno i onda je tim firmama sasvim svejedno šta si istudirao ako znaš tečno engleski, njemački, francuski, španski, ruski itd. I koju bi znači vjeru morala promjenit nukearna fizičarka kako ne bi morala s takvim teškim fakultetom farbat pitome LEGO kockice, da pređe na nuklearnu hemiju i postane nuklearna hemičarka?

 

Filipika proti pragmatismu a církevnímu novoosvícenectví na teologických fakultách

http://www.teologicketexty.cz/casopis/2003-1/Filipika-proti-pragmatismu-a-cirkevnimu-novoosvicenectvi-na-teologickych-fakultach.html

 

Fakulta teologie se stává školou žen - Fakulta teologije postaje školom žena

http://www.nase-rodina.cz/article.php?clanek=1124

  • Волим 1
Link to comment
Подели на овим сајтовима

Жао ми је тог човека што је у таквој ситуацији. Ипак, бити веручитељ нечега у шта не верујеш ми је нелогично.

Pa neće da promeni Boga samo zato što menja konfesiju-ostaje čovek u Hrišćanstvu,samo će da promeni ritual i neke sitnice,kao što je pitanje egzistencije!  .smesko.

Doćiće Dan Kada Dan Neće Doći

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Teologija će vrlo brzo postati domenom bogatih i dovoljno materijalno osiguranih koji od nje ne moraju da žive jer rade sasvim nešto drugo što ih izdržava a teologija će im biti takvo prikladno ispunjenje, dopuna života duhovnim sadržajima i onim što vole da rade. Ili će to jednostavno biti žene koje će svoju egzistenciju imati riješenu bračnim životom - izdržavaće ih bogati i imućan muž.

 

Fakulta teologie se stává školou žen

Fakultet teologije postaje školom žena

http://www.nase-rodina.cz/article.php?clanek=1124

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Pa podobni dobiaju verouciteljska mesta i parohije u podobne spadaju clanovi porodica donora ,deca svestenika rodjaci politicara itd .Ukoliko to niste ne razmisljajte o angazmanu u Crkvi .

Zavrsene studije i naucni radovi su cisto tu zbog vas ,od posla u SPC  nista .

Ali to tako treba prihvatiti samo unapred pre pocetka Bogoslovije predociti to javno svim kandidatima ,jednostavno u SPC ni pod kakvim uslovima necete dobitit posao ,ako zelite studirajte 

 Srbija je carstvo nepotizma.Sva nesreća koja nas je zadesila je ne malim delom posledica tog nepotizma.Kad na odgovorna mesta dolaze po rodbinskoj i mito liniji,kad se biraju podobni a ne sposobni,šta očekujete.

  • Волим 1

Doćiće Dan Kada Dan Neće Doći

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Можда би ову тему требало пребацити у студентски форум?

"В церкви смрад и полумрак..." (В. Высоцкий, Моя цыганская)

"Утопија је место где се рађају секте и расколи" (ђакон Андреј Курајев)

--- Упокој, Господи, души усопших раб твојих: дједа мојего Мирослава, оца мојего Слободана. ---

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Да ли људи који су узроковали овакав поступак дотичног колеге уопште имају ма какву представу како ће им бити суђено јер "саблазнише једног од малих"?!!

"В церкви смрад и полумрак..." (В. Высоцкий, Моя цыганская)

"Утопија је место где се рађају секте и расколи" (ђакон Андреј Курајев)

--- Упокој, Господи, души усопших раб твојих: дједа мојего Мирослава, оца мојего Слободана. ---

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Pa neće da promeni Boga samo zato što menja konfesiju-ostaje čovek u Hrišćanstvu,samo će da promeni ritual i neke sitnice,kao što je pitanje egzistencije!

 

Написао си баш екуменистички одговор и то вишег степена.

 

Ако су по теби Једна Света Саборна и Апостолска Црква и Свете Тајне ритуали и ситнице, не знам шта да мислим.

 

Наравно да не мења Бога, није постао Будиста или Муслиман, али како можеш да предајеш и учиш друге нешто у шта сам не верујеш. Једино да напомиње то да је православни теолог и да предаје оно што се не коси са Православљем,  али не знам колико је то могуће.

 

Ситуација тог човека је тешка. Још увек размишљам о његовој ситуацији и не могу да кажем ништа конкретно. Немам ни жену ни децу имам хвала Богу шта да једем, и не знам како бих поступио да сам у његовој кожи. Оно више нагињем ка томе да бих одбио такву понуду али сам Бог зна како би било.

 

Цела ситуација је жалосна, да не кажем алармантна. Разне религије и секте ти силом нуде Библију и књиге, храну, посао, плаћање дугова.... док се ми гордо поносимо како припадамо јединој правој Цркви, бијемо се у груди како смо Православци и у свој тој уверености смо се превише уљуљкали, заборавили оно што читамо и учимо , заборавили и занемарили ближње своје... И сами великим делом створили плодно тло за цветање атеизма, нецрквености и разних религија и секти.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Гости

@@Nebojsa,

 

И ако мислим да треба о овоме разговарати, мислим да је веома битно да се зна да то што је неко "породичан човек" и да је "завршио теологију" у старту не мора да значи да је  спреман за вероучитељску или свештеничку службу.

 

Друго, сви би волели да буду свештеници у Бгд, тако да многи одбијају да буду свештеници у селима. Још, веома је чудно то да неко дипломираном теологу неће да да службу вероучитеља. Просто, нешто има у читавој причи. 

 

Дакле, овако постављена тема може да изазива сумњу у све и свашта у Цркви. Дакле, најбоље је да се сам човек јави па нека каже шта је то његов проблем. А то што ће неко да се разочара, па да оде у неку другу веру, то само може да значи да и није спреман на жртву.  Ех, каква све искушења морамо да пребродимо у свом животу. 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Što reče Josip, svuda je tako.. Duhovne nauke (npr. Bogoslovija, filozofija itd.) su interesantne, ali nisu sigurne za egzistenciju. 

 

Ko ustvari sudira teologiju na zapadu?

 

1. seminaristi - to su bogoslovi koji je studiraju u okviru sviojih priprema za svešteničko zvanje, to nisu bilo kakvi stufenti teologije već samo tačno takvi koji se spremaju za svoje buduće svešteničko zvanje i imaju blagoslov nadležnog episkopa za taj studij, najčešće im Crkva i snosi sve troškove studija i internata. Za njih je sve besplatno ali moraju se pridržavati internatskog reda, hodati redovno na predavanja, Mise, na molitve časoslova i sl. Za vrijeme studija žive kao u manastiru.

2. drugi klirici: obično su to laički redovnici, monasi,

časne sestre, monahinje u okviru svoje duhovne formacije

te dvije grupe imaju osiguran svoj dalji posao

jer su ustbari već kliricima ili budućim kliricima

3. mirjani - samostalni laički, svjetovni studenti

oni studiraju za svoje pare, na svoj lični trošak,

njima niko ne garantuje nikakav posao u struci,

sve to poslije zavisi od njih, od situacije i lične sreće

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ustvari čudno je da neko od teologije očekuje da mu obezbijedi materijalnu budućnost. To se može desiti samo iznimno kad ste toliko plodan teološki autor pa pišete vrlo čitane i prodavane knjige i članke kao na primjer emeritni papa Benedikt XVI koji da nije bio papom mogao bi se sasvim pristojno uživit od prodaje svojih knjiga i pisanja za razne časopise, mislim da ih je izdao preko 50 knjiga koje se prodavaju i na Amazonu i svuda kud se okrenete. Da je imao više vremena za pisanje napisao i izdao bi toga sigurno mnogo više, na takvoj poziciji pape opet je uspio "ukrasti" vremena i za to pisanje, to valjda ni on sam ne zna kako mu je to uspjelo za rukom,.

Pope Benedict XVI bibliography

http://en.wikipedia.org/wiki/Pope_Benedict_XVI_bibliography

http://www.ignatiusinsight.com/authors/cardinalratzinger.asp

Sam sv. Avgustin bi valjda dobio strašan napad smijeha kad bi mu neko rekao da od teologije očekuje materijalno obeznjeđenje, on sam se prije nego što je postao episkopom izdržavao ne teologijom već davanjem lekcija rimskog prava i govorništva. Zato je previše od teologije očekivati da će vas materijalno osigurati, to samo iznimno. A tada vas opet ne zbrine teologija sama već recimo status klirika ili prodaja knjiga koje srte napisali i tantijeme i honorari od držanja predavanja, hodanja i učešća na seminarima ili rada na visokoj školi kao predavača, profeosra teoloških disciplina.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Написао си баш екуменистички одговор и то вишег степена.

 

Ако су по теби Једна Света Саборна и Апостолска Црква и Свете Тајне ритуали и ситнице, не знам шта да мислим.

Budući da sam istoričar i da znam zbog čega je došlo do Velike šizme 1054.ta stvar oko ekumenizma mi je toliko bljutava i gadna i kada je pomene i pravoslavac i katolik podjednako.

Zato kažem,hajte molim vas,nemojte meni tu priču oko jedine Apostolske crkve i Svetih tajni,i Hristovih priroda,jer stvar je mnogo prizemnijeg karaktera.

 

Наравно да не мења Бога, није постао Будиста или Муслиман, али како можеш да предајеш и учиш друге нешто у шта сам не верујеш. Једино да напомиње то да је православни теолог и да предаје оно што се не коси са Православљем,  али не знам колико је то могуће.

Ni onda ne bi promenio Boga,jer Budizam je filozofija a islam je copy paste Hrišćanstva.

Ситуација тог човека је тешка. Још увек размишљам о његовој ситуацији и не могу да кажем ништа конкретно. Немам ни жену ни децу имам хвала Богу шта да једем, и не знам како бих поступио да сам у његовој кожи. Оно више нагињем ка томе да бих одбио такву понуду али сам Бог зна како би било.

Ako ste Svešteno lice predajte vaš posao vašem kolegi kome je posao u struci potreban da odhrani dete i familiju i na taj način se žrtvujte za bližnjeg svoga kao što propovedate. .smesko.

Цела ситуација је жалосна, да не кажем алармантна. Разне религије и секте ти силом нуде Библију и књиге, храну, посао, плаћање дугова.... док се ми гордо поносимо како припадамо јединој правој Цркви, бијемо се у груди како смо Православци и у свој тој уверености смо се превише уљуљкали, заборавили оно што читамо и учимо , заборавили и занемарили ближње своје... И сами великим делом створили плодно тло за цветање атеизма, нецрквености и разних религија и секти.

Koliko god se mi i vi trudili da usmerimo život ka Hrišćanskoj i duhovnoj dimenziji,život nas opominje stalno da je ovaj svet ipak MATERIJALNI svet koji ima svoje zakone pred kojima se savijamo svi,pa čak i religije.Drugim rečima,ako pastir ne može da obezbedi prosperitet za svoje stado,onda će njegovo stado potražiti ili boljeg pastira ili će poumirati zbog nesposobnosti pastira. .smesko.

Doćiće Dan Kada Dan Neće Doći

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Muka je što se stalno srećem sa mladim sveštenicima SPC, a mučenici, dobri, obrazovani, kulturni, fini al moraju da ćute i trpe teror pojedinih episkopa, koji su daleko od Crkve i  od Boga. 

 

Takav je valjda ovozemaljski život, najgore ne sme niko ništa  da piše, jer istina je  jeres.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ustvari čudno je da neko od teologije očekuje da mu obezbijedi materijalnu budućnost. To se može desiti samo iznimno kad ste toliko plodan teološki autor pa pišete vrlo čitane i prodavane knjige i članke

svi naši eminentni i čitani su bili a i sada su ,siromašni kao crkveni miševi :)
Link to comment
Подели на овим сајтовима

moje neko subjektivno mišljnje- Ako je to stvarno tako da ne može da neđe posao u službi crkve, da mu je teško i da mora obezbediti život svojoj deci, na njegovom mestu ja bi 99% tako postupio. Ja bih taj posao kod tih protestanata shvatio kao i svaki drugi posao profesionalno, a ne kao da je to moj lični stav. To što je on otišao da radi za protestante ne znači da je promenuo i Boga, to što je uradio je veoma teška odluka, ali ja to ipak shvatam kao žrtvu za porodicu.

Царство Божије није у речи него у сили

Link to comment
Подели на овим сајтовима

svi naši eminentni i čitani su bili a i sada su ,siromašni kao crkveni miševi :)

 

Tomu je krivo nešto drugo, svi koji objavljuju na takvim jezicima kao što su srbština, čeština, svahilština, tagalština itd. itd. su odmah diskriminisani u startu. zato oni koji objave ne znam ti šta na nekom od svjetskih jezika s tim nemaju nikakav problem. Glavno na engleskom ali može i na njemačkom, francuskom, španskom, najbolje na nekoliko najednom. Kad na engleskom objaviš i Plakala mala Vidica... svi se polome čitajući to kao da je posljednje filoziofsko otkrovenje. Evo ti Herr Hansa Künga, o njegove i Benediktove knjige se svi otimaju, sve na njemačkom, engleskom i ostalim jezicima, po Amazonu, Herrderu itd.

 

Bibliografie von Hans Küng, Stand: Dezember 2011

http://www.weltethos.org/data-ge/c-40-literatur/43-b101.php

Amazon - Books by Hans Kung

http://www.amazon.com/Hans-Kung/e/B000APY9HA

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Чланови који сада читају   0 чланова

    • Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу
×
×
  • Креирај ново...