Jump to content

Питајте Николу Попмихајлова у вези са византијским појањем

Оцени ову тему


Препоручена порука

i249MF5S31qZq.jpg

 

 

 

 

Поштовани чланови форума

 

Сви који желе да поставе питање у вези са појањем које називамо византијским, или са радом хора Мојсије Петровић, могу то урадити на овој теми.

 

 

Поздрав

 

Никола

 

 

______________________

 

Контакти за хор "Мојсије Петровић"

 

 
 Никола Попмихајлов: skype: popmihajlov
 
Никола Попмихајлов: mob: 063455619
 
 Никола Попмихајлов: email: [email protected]
Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Одговори 102
  • Креирано
  • Последњи одговор

Популарни чланови у овој теми

Популарни чланови у овој теми

Јакове

 

Прво питање па одмах најтеже.

 

Подразумева се да онај који учи мора да има извесан дар, од чега ће зависити темпо учења и крајњи ниво који је могуће достићи. За учење византијске музике, као и свега другог, најважнија је мотивација. Радио сам са ученицима који су били веома надарени, други су били просечни, а неки су кренули практично од нуле.

 

Испоставило се да су неки од наизглед неталентованих ђака били спремни да уложе много више времена и труда и то им се исплатило.

 

Такође је веома важно имати праксу за певницом. У много бољем положају су они који већ поју у цркви, али не у хору, већ за певницом, краловачким напевом, од оних који немају певничког искуства. Међутим, мањак искуства за певницом није трајни хендикеп. Годину дана редовног учешћа на бденију и литургији довољно је да се науче неке ствари.

 

Свако ко жели да учи византијску музику, мора да научи нотацију и основе осмогласја.

 

Разумећеш да као аутор уџбеника, морам да препоручим своју књигу. Зато сам је и писао.

 

Књига "Водич за појце кроз савремену неумску нотацију" конципирана је тако да се кроз неколико десетина вежби учи нотација за релативно кратко време, а гласови се савладавају кроз примере литургијских песама, које се потом могу користити на богослужењу.

 

Књигу прати диск на којем су снимљени сви музички примери из уџбеника.

 

Знам да може да се купи у књижари Благодарник у Београду. Не знам где се још продаје.

 

Што се тиче технике певања, разни појци имају различиту технику. Важно је не оптерећивати грло јер, за разлику од жица на виолини, гласне жице не могу да се замене када пукну.

 

Начин испевавања украса је прилично важан, али то се савладава временом, уз много слушања и испробавања.

 

И на крају, идеално би било ако би имао живи контакт са учитељем да не би лутао у недоумицама.

 

Ученик треба да учи од једног учитеља, а учење византијске музике треба схватити на старински начин, како су се некада учили занати.

 

У почетку, шегрт чисти (нпр. берберску) радњу и посматра како мајстор ради. Потом мења пешкире, слаже алат, док му мајстор не дозволи да сапуна муштерије. Тек на крају, постепено добија конкретна задужења са бритвом и туђим вратом. Процес траје годинама, али изграђује карактер, лични однос и занатске вештине.

Кад мајстор процени, шегрт полаже испит за калфу те добија дозволу да прима муштерије. После много година може да полаже и мајсторски испит.

 

Питање је да ли је то код нас данас могуће.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Sta je ovo, kakvo je ovo pojanje?

Meni se inace jako svidja,

makedonci su izgleda ovim nacinom pojanja nasli pravu crtu izmedju njih, grka i bugara!

Sta vi mislite?

 

Jesus said to him, “Away from me, Satan! For it is written: ‘Worship the Lord your God, and serve him only.’'

Matthew 4:10

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Jedno tehnickije pitanje: gde mogu da kupim sve do sad izdate cd-ove hora Mojsije Petrovic, i koliko je izdanja do sad bilo? `Fala...

"Ви морате упознати земаљско да би сте га волели, а Божанско се мора волети да би се упознало." Паскал "Свако искључиво логичко размишљање је застрашујуће: без живота је и без плода. Рационална и логична особа се тешко каје." Шмеман "Always remember - your focus determines your reality." Qui-Gon Jinn

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Da li su te pesme zapisane isključivo neumskom notacijom, ili postoje i verzije u petolinijskom notnom sistemu? 

 

Иване

 

постоје песме записане у петолинијском нотном систему. Записивали су их и Грци, и Бугари, и Румуни. Међутим, неумска нотација је изворни начин записивања ових мелодија. Постоје доста добри разлози због којих треба чувати и неговати познавање неумског писма, као што постоје добри разлози за чување ћирилице, чак иако се у Србији претежно користи латиница.

 

Плаћамо дуг времену, али не заборављамо и не одричемо се онога што је некада било главно обележје наше културе.

 

Пре две године објављен је Осмогласник - старо српско појање у издању Синода СПЦ, у којем су забележене "византијске" мелодије у европској нотацији.

 

Да би биле верно забележене морали смо се користити помоћним знацима за четвртине степена, које је у употребу током 20-их година ХХ века увео чешки композитор Алојз Хаба. Немојте се збунити ако видите ове знаке. Можете их просто занемарити.

 

Судећи по напоменама у предговору Осмогласника, можда би их користио и Мокрањац, да је Хаба живео пола столећа раније.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Sta je ovo, kakvo je ovo pojanje?

Meni se inace jako svidja,

makedonci su izgleda ovim nacinom pojanja nasli pravu crtu izmedju njih, grka i bugara!

Sta vi mislite?

 

 

Македонци, као и ми, трагају за звуком којим би "вратили" овај начин певања. Код њих је, као и код нас, званично појање Карловачко. Неки хорови су успешнији, неки мање увежбани.

 

Најбољи хор у Македонији су, по мом мишљењу, Хармосини. Имао сам прилику да их слушам у Санкт-Петербургу на концерту у Капели (тако се зове концертна сала). Осим тога, познајемо се лично. Жао ми је што не можемо да певамо заједно на богослужењима.

 

Овај хор не познајем мада постоји велики број хорова у Грчкој и Бугарској који негују овакав стил.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Jedno tehnickije pitanje: gde mogu da kupim sve do sad izdate cd-ove hora Mojsije Petrovic, i koliko je izdanja do sad bilo? `Fala...

 

О.В. 1

 

Наш хор је већи број дискова снимио са братијом манастира Ковиљ него самостално. Као СВХ Мојсије Петровић објавили смо ЦД "Ангел Белого города" у Москви 2005 и аудио ДВД "Великопостные концерти" 2011 у Санкт Петербургу. Оба издања могу се наћу у продавници Благодарник у Београдској улици у Београду.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

@Никола Попмихајлов

 

Evo ga Harmosini, dobri su;

ali po meni ovde nema traganja,

zvuci kao cista vizantija?!

 

 

Jesus said to him, “Away from me, Satan! For it is written: ‘Worship the Lord your God, and serve him only.’'

Matthew 4:10

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

@Никола Попмихајлов

 

Evo ga Harmosini, dobri su;

ali po meni ovde nema traganja,

zvuci kao cista vizantija?!

 

Нема трагања код Хармосина или код Јустинијана прима?

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Elem, ovo je za mene nacin u kom pravcu kod nas treba ici

i time na neki nacin ~pomiriti~ karlovac i vizantiju?

 

Epohalno

Jesus said to him, “Away from me, Satan! For it is written: ‘Worship the Lord your God, and serve him only.’'

Matthew 4:10

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Elem, ovo je za mene nacin u kom pravcu kod nas treba ici

i time na neki nacin ~pomiriti~ karlovac i vizantiju?

 

Epohalno

 

Не бисмо више смели да долазимо у ситуације у којима морамо да се опредељујемо за једно или друго. Карловачко је византијско. Када је Адамантиос Кораис (грчки Доситеј) слушао српско појање у Карловцима, изјавио је да је то истинско православно појање.

 

Ако будемо учили византијско појање, сачуваћемо и обогатити карловачко. Ако сачувамо карловачке мелодије имаћемо богатије и лепше византијско појање. Показало се да досадашњи приступ не доприноси развоју црквене музичке уметности.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Иване

 

постоје песме записане у петолинијском нотном систему. Записивали су их и Грци, и Бугари, и Румуни. Међутим, неумска нотација је изворни начин записивања ових мелодија. Постоје доста добри разлози због којих треба чувати и неговати познавање неумског писма, као што постоје добри разлози за чување ћирилице, чак иако се у Србији претежно користи латиница.

 

Плаћамо дуг времену, али не заборављамо и не одричемо се онога што је некада било главно обележје наше културе.

 

Пре две године објављен је Осмогласник - старо српско појање у издању Синода СПЦ, у којем су забележене "византијске" мелодије у европској нотацији.

 

Да би биле верно забележене морали смо се користити помоћним знацима за четвртине степена, које је у употребу током 20-их година ХХ века увео чешки композитор Алојз Хаба. Немојте се збунити ако видите ове знаке. Можете их просто занемарити.

 

Судећи по напоменама у предговору Осмогласника, можда би их користио и Мокрањац, да је Хаба живео пола столећа раније.

Поменули сте Осмогласник старог српског појања, да ли знате где може да се купи?

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Чланови који сада читају   0 чланова

    • Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу
×
×
  • Креирај ново...