Jump to content

Питајте Николу Попмихајлова у вези са византијским појањем

Оцени ову тему


Препоручена порука

  • Гости

 

 

Зосима, стварно немаш диск Игора Зиројевић-а и Српског византијског хора, одмах иди да купиш. .smesko.

Заисте Игор је одличан и много волим да слушам њега и његов хор :0104cheesy: .

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Одговори 102
  • Креирано
  • Последњи одговор

Популарни чланови у овој теми

  • Гости

стварно је штета што се јако мало људи разуме у појање, не знам како вама али мени служба не изгледа исто са ниједним појцем или једним или њих више, био сам присутан у све три околности и као да су три различите службе упитању иако добро знам да је  служба иста, јако је жалосно сто нас верни народ дође у цркву а не учесвује у литургији

Код нас учествује заиста додуше пјева се за пјевницом Мокрањчево или народно како ми волимо да кажемо

византиско се пјева само на велике празнике ито не цјела литургија :)

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Код нас учествује заиста додуше пјева се за пјевницом Мокрањчево или народно како ми волимо да кажемо

византиско се пјева само на велике празнике ито не цјела литургија :)

 

Идеално би било када бисмо имали могућност да појемо на литургији карловачке мелодије, а да звуче византијски.

 

Ако могу грчки појци да певају италијанске канцоне:

O%20theos.gif

онда су мелодије нашег, карловачког појања ближе предању и заслужују да их огрнемо у ново рухо. Да одбацимо оно што је Степан Василевич Смоленски критиковао још пре више од једног века и да их појемо у стилу који одговара предању.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Гости

Идеално би било када бисмо имали могућност да појемо на литургији карловачке мелодије, а да звуче византијски.

 

Ако могу грчки појци да певају италијанске канцоне:

 

 

O%20theos.gif

онда су мелодије нашег, карловачког појања ближе предању и заслужују да их огрнемо у ново рухо. Да одбацимо оно што је Степан Василевич Смоленски критиковао још пре више од једног века и да их појемо у стилу који одговара предању.

 

Дали би могли ставит неки снимак Карловачког натпјева (мелодије) ?Тражила сам на нету нисам нашла .А нисам сигурна да сам слушала тај натпјев можда и јесам али док нечујем немогу да се сјетим.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Недо,

 

Карловачки напев је онај који се популарно зове "мокрањац" по Стевану Стојановићу Мокрањцу, једном од записивача српског - карловачког појања.

 

Мислим да ти је ова мелодија позната:

 

 

То је карловачко појање.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Имам Осмогласник Старог српског црквеног појања, чији сте Ви приређивач. Веома ме обрадовало што сте учинили напор и издали нешто такво, што може бити на корист ширем кругу људи. Византијско појање се вероватно не може учити без познавања читања неума, али то захтева много времена и потпуну посвећеност. 

Желим да Вам поставим питање: Да ли постоји неки снимак  Литургије отпеване по нотама које се налазе на крају овог Осмогласника? 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Имам Осмогласник Старог српског црквеног појања, чији сте Ви приређивач. Веома ме обрадовало што сте учинили напор и издали нешто такво, што може бити на корист ширем кругу људи. Византијско појање се вероватно не може учити без познавања читања неума, али то захтева много времена и потпуну посвећеност. 

Желим да Вам поставим питање: Да ли постоји неки снимак  Литургије отпеване по нотама које се налазе на крају овог Осмогласника? 

 

Сања, потрудићу се да постепено поставим снимак целог уџбеника на јутјуб, оним темпом који ми остале обавезе буду дозволиле.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • 2 weeks later...

Помаже Бог

 

 

Поштовање Никола, имам вашу књигу - одлична је, хвала за труд.

 

Интересује ме само у току приче поменути карловачки напев, да ли је пример тога Дивнин: "Плотију уснув" и "Волсви Персидстиј"..

Здраво и ти друго Светлано, драго ми је да учествујеш у теми, јер си ти међу првима превела "Агни Партене" на српски. Слободно окачи тај водич на ЕНГ за почетнике, не може да шкоди.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Помаже Бог

 

Поштовање Никола, имам вашу књигу - одлична је, хвала за труд.

 

Интересује ме само у току приче поменути карловачки напев, да ли је пример тога Дивнин: "Плотију уснув" и "Волсви Персидстиј"..

Здраво и ти друго Светлано, драго ми је да учествујеш у теми, јер си ти међу првима превела "Агни Партене" на српски. Слободно окачи тај водич на ЕНГ за почетнике, не може да шкоди.

 

Бог ти помогао ЛукаЗ

 

Карловачки напев је онај који можемо чути у већини наших храмова. Тај напев се учи у богословијама. Међутим, морамо направити разлику између мелодијске линије коју су забележили Корнелије, Мокрањац, Барачки и други, с једне стране, и начина извођења ових записа, у шта убрајам и стил певања и аранжмане којима се песме прате. У највећем броју случајева, начин њиховог извођења прилагођен је музичком укусу с краја 19. и почетка 20. века.

 

Уколико желимо ове мелодије да изводимо на начин на који то раде светогорски монаси, са својом непрекинутом музичком традицијом, али и на начин на који су то радили, по Мокрањчевом сведочењу, наши појци у првој половини 19. века, морамо извршити њихову темељну анализу према расположивим подацима и поштујући одређену методологију, а потом и предложити реконструкцију.

 

Велики број тих, реконструисаних мелодија изводи и наш хор. Неке снимке сам поставио на другим темама, а неке ћу тек поставити.

 

Дивни, свакако, желим пуно успеха на вечерашњем концерту на којем учествују и моји велики пријатељи из Санкт Петербурга, са којима сваког лета другујем на Валааму. 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

nesto sam trazio po internetu oko vizantijskog pojanja i sasvim slucajno sam naleteo na ovaj sajt, mozda nekom moze da pomogne posto sam ja jos pocetnik ili bolje reci laik trenutno, mada imam zelju da naucim, sajt je na engleskom i nadam se da nece biti tesko da se prati

 

 

http://stanthonysmonastery.org/music/ByzMusicFonts.html

Link to comment
Подели на овим сајтовима

da znam, nego sam ovo postavio mozda nekom zatreba i mozda nekom moze da pomogne, sasvim slucajno sam nasao taj sajt, Bozija volja, kos sam ja jako daleko od neceg ozbiljnog mada zelja je tu sada samo treba uhvatiti slobodnog vremena pored decice koja su jedva docekal lepo vreme ovde kod nas, verujte mi da ne stignem ni da jedem

Link to comment
Подели на овим сајтовима

:) Само ти немој да остављаш добру вољу и биће све, не брини.

 

Него да питам, где могу заинтересовани који живе у Београду да се укључе у неку групу за учење Византијског појања?

 

 

Ова школска година је на измаку.

 

Ускоро ћемо објавити термин пријемног испита и услове уписа у Школу византијске црквене музике која ради у Хеленском фонду за културу, Београд, за следећу школску 2013/14 годину.

 

Свако ко је заинтересован моћи ће да се пријави.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Чланови који сада читају   0 чланова

    • Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу
×
×
  • Креирај ново...