Jump to content

Питајте Николу Попмихајлова у вези са византијским појањем

Оцени ову тему


Препоручена порука

ја мислим да богослужбена музика или појање треба, пре свега, да одражава молитвено расположење, а што верујем да може и у мање и у више од квинте

али ок, човек је вероватно хтео да каже да су неке песме досадне

 

Баш тако! И може и треба да одржава, а сигурно је хтео да каже да су му досадне.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Одговори 102
  • Креирано
  • Последњи одговор

Популарни чланови у овој теми

Популарни чланови у овој теми

  • Гости

Да и мене занима дали има негдје цд од женског хора Касјана мени се много свидјају женски византиски хорови иако их је баш баш мало чак на јуттубу нисам могла нац него 1 или 2 снимка .

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Да и мене занима дали има негдје цд од женског хора Касјана мени се много свидјају женски византиски хорови иако их је баш баш мало чак на јуттубу нисам могла нац него 1 или 2 снимка .

 

Не знам. Жао ми је.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Sta je ovo, kakvo je ovo pojanje?

Meni se inace jako svidja,

makedonci su izgleda ovim nacinom pojanja nasli pravu crtu izmedju njih, grka i bugara!

Sta vi mislite?

 

Ovo je Georgije Protopsalt iz MPC

Link to comment
Подели на овим сајтовима

до сада сам само читао тему али ево и ја да се укључим мало и да поставим пар питања. Ја нисам још ни почетник у појању али би волео да га научим и да појем, редовно идем у цркву али пошто сам на западу овде има слабо учитеља црквеног појања, имамо хор који нема диригента па је и хор неусклађен и ја би волео да нама почетницима објасните све од почетка око црквеног појања, карловачког и византијског напева, да нас мало уведете у тематику и проблематику, пошто по свему судећи мораћу сам да почнем да учим црквено појање а вероватно нисам једини који има овакав проблем па вас молим да нама објасните шта, како, када, колико?? Шта су неуми, итд....??? Ако имате да поставите нешто у електронском формату за нас д аби могли да учимо макар самостално, ипак је боље ишта него ништа. Унапред вам хвала свима на помоћи и на уложеном труду око нас неуких за сада али заинтересваних. .smesko. .smesko. .smesko. .smesko.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ovo je Georgije Protopsalt iz MPC

 

 

Odlicni su makedonci, drago mi je da traze svoj autenticni izraz u pojanju.

 

Jesus said to him, “Away from me, Satan! For it is written: ‘Worship the Lord your God, and serve him only.’'

Matthew 4:10

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

до сада сам само читао тему али ево и ја да се укључим мало и да поставим пар питања. Ја нисам још ни почетник у појању али би волео да га научим и да појем, редовно идем у цркву али пошто сам на западу овде има слабо учитеља црквеног појања, имамо хор који нема диригента па је и хор неусклађен и ја би волео да нама почетницима објасните све од почетка око црквеног појања, карловачког и византијског напева, да нас мало уведете у тематику и проблематику, пошто по свему судећи мораћу сам да почнем да учим црквено појање а вероватно нисам једини који има овакав проблем па вас молим да нама објасните шта, како, када, колико?? Шта су неуми, итд....??? Ако имате да поставите нешто у електронском формату за нас д аби могли да учимо макар самостално, ипак је боље ишта него ништа. Унапред вам хвала свима на помоћи и на уложеном труду око нас неуких за сада али заинтересваних. .smesko. .smesko. .smesko. .smesko.

 

Што се тиче византијске музике, кад се вратимо из Италије, поставићемо нешто. Мислим да је неко већ постављао вежбе из Водича за појце.

 

Међутим, то је само делимично важно, а чак није ни најважније.

 

Свако ко жели да учи појање мора да га учи наменски, ради певања на служби. Дешавало се, пре двадесет година, да сам умео да станем за певницу и правим се да сам појац, јер умем да певам и знам песме, али нисам знао када коју треба отпевати.

 

Сећам се свеноћних бденија на којима смо нас неколицина "појали". Служио је садашњи митрополит катарски Макарије. За десном певницом били су грчки студенти, а за левом нас двојица - тројица љутих византинаца свезналица.

 

Знали смо отприлике поредак вечерње службе, и литургију, али јутрења нам је била потпуна непознаница. Отпевамо спремљени репертоар, поносни на себе, све антифоно са Грцима. Прави поци они, прави(мо се) и ми. Онда дође јутрења, а ми ни да бекнемо. Тек с времена на време препознамо неку песму, по мелодији, и почнемо махнито да је тражимо у књизи. Док ми пронађемо степена, Грци су их већ отпевали. Онда дође "некакав" канон, а ми гледамо бело. Време пролази, стојимо сами за левом певницом, народ нас гледа, већ нас стид, а немамо куд. Онда, одједном, у сред канона, Чесњејшују. Вртимо опет књиге, млатимо по страницама напред, назад. Док пронађосмо, прошло и то. Еј животе! Какви појци!

 

Прво ваља научити саставне делове богослужења; редослед; шта пише у којој књизи. Морамо научити језик којим су писане службе па тек онда и мелодије.

 

Много је посла, али за оне који заиста желе да буду појци - таман.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Да. Написао сам. Хоћу само да кажем да је почетнику много важније да препозна службу, њене делове и било које мелодије напамет. Лако ће после научити да прочита песме које већ познаје.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Важно јесте, али се учење почиње од учења неума, тако је у грчким школама Византијске Црквене музике. И ти си дошао до πτυχίο и знаш да иде тим редом.

 

У сваком случају, мислим да је неко већ припремио вежбе из Водича у електронском формату. То је оно што могу да понудим осим савета, наравно.

 

Службу свако мора научити у својој парохији. То не може на форуму.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

стварно је штета што се јако мало људи разуме у појање, не знам како вама али мени служба не изгледа исто са ниједним појцем или једним или њих више, био сам присутан у све три околности и као да су три различите службе упитању иако добро знам да је  служба иста, јако је жалосно сто нас верни народ дође у цркву а не учесвује у литургији

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Чланови који сада читају   0 чланова

    • Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу
×
×
  • Креирај ново...