Jump to content

О вечности мучења нераскајаних грешника. Исправљање погрешних мишљења о томе како усагласити Божије милосрђе са вечношћу мучења - Св.Теофан Затворник

Оцени ову тему


Препоручена порука

A danas nas je, izgleda, sasvim nadvladalo telesno mudrovanje, i otud dolaze i ova - bez daljnjeg - necrkvena i nehristolika zamisljanja o apokatastazi

 

Није брате телесно мудровање, већ људско размишљање и искрена забринутост. Како ће бити спашен "праведник" од којег су одвојени њгови "неправедни" ближњи?

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Одговори 411
  • Креирано
  • Последњи одговор

Популарни чланови у овој теми

Grigorije, cuvaj snagu, zalud ti je prica, ovde ima ljudi koji ni samog Hrista ne bi poslusali. A danas je bas na Liturgiji o tome govorio...

 

"И отићи ће ови у вечну казну, а праведници у живот вечни..." Mt. 25,46

 

...

 

https://www.pouke.org/svetopismo/biblija.php?lang=carnic&lang2=&book=40&chap=25

 

Niko ne spori da ce za sve one koji se ne pokaju, to biti vecno mucenje. Bez pokajanja nema spasenja i to je kristalno jasno. Samo sto iz toga nikako ne sledi da nakon Drugog dolaska nece postojati mogucnost pokajanja. Jevandjelski citat samo govori o stanju nepokajanih, bez da se na bilo koji nacin dotice teme mogucnosti pokajanja nakon smrti. To kao prvo. 

 

A drugo, kao sto se ovaj izraz "zivot vecni" ne tumaci bukvalno kao puko vecno postojanje (vec oznacava pre svega punocu zajednistva sa Bogom), ne vidim ni razloga da se "vecna kazna" tako shvata. 

Domine, adiuva incredulitatem meam!

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Nema apokatastaze, Crkva je to jasno osudila i odbacila.

 

I ne znam vide li ovi ljudi koji otvoreno zagovaraju apokatastazu da time najbukvalnije pljuju na Rec Boziju?

 

'Ajde se malo vrati unazad i ponovo procitaj sta je pisano na ovoj temi (kao i na svim slicnim),pa ces videti da niko ne zagovara apokatastazu. Jedino sto tvrdimo jeste da ce ljudi i nakon Drugog dolaska imati slobodu i da ce moci da se pokaju. A to sa apokatastazom nema veze. Svi ce imati slobodu da se pokaju, ali je nece i svi iskoristiti.

 

Sto se tice tvrdnje da je Crkva osudila apokatastazu, Aleksandar ti je lepo odgovorio (a to se jasno vidi i iz kanona koji govore o tome) da je osudjena Origenova apokatastaza, koja je bila problematicna po mnogo cemu. Takodje (a o tome smo ti i ja raspravljali na nekoj od prethodnih tema, ali si ti odlucio da "zaboravis" na to), gotovo da je izvesno da se radi o pomesnom saboru koji je osudio origenizam, a nikako o Petom vaseljenskom. Al' evo da se ne mucis da nadjes... KLIK

Domine, adiuva incredulitatem meam!

Link to comment
Подели на овим сајтовима

A zbog cega je to problem sto gresnici nece moci da se kaju u paklu?

 

Ти си човек за кога никад нисам сигуран да л је озбиљан или тролује. :D

Et cognoscetis Veritatem et Veritas liberabit vos.
"Овако вели Господ : ево, што сам саградио ја разграђујем, и што сам посадио искорењавам по свој тој земљи. А ти ли ћеш тражити себи велике ствари? Не тражи..." Јер. 45, 4, 5.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

A zbog cega je to problem sto gresnici nece moci da se kaju u paklu?

 

Што ћу и ја, ако будем, у Рају вечно туговати за својим "неправедним" ближњима. То нису тако једноставне ствари. Лако је осудити и то на вечне муке неког ко ти не значи ништа у животу. Али када некога волиш не интересује те његов "правни" кредибилитет. Само желиш да је ту, поред тебе. 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Није брате телесно мудровање, већ људско размишљање и искрена забринутост. Како ће бити спашен "праведник" од којег су одвојени њгови "неправедни" ближњи?

 

Pravednici će ući u život večni, živeće u novoj Vaseljeni, u Carstvu sa Hristom. Biće bogovi po blagodati. Biće oboženi, dostignuće vrhove blaženstva.

 

- Neće biti tužni zbog svojih rođaka (koji su u paklu)?

 

- Rođačke veze prestaju sa trenutkom smrti. I svi bračni odnosi se završavaju. I telesni. Ako rođaci priđu bližnjem, to onda nije zbog rođačke veze, već zbog duševne. Ako je nije bilo, onda i ne dolaze. Shvatate? "U onu noć dva će biti na jednoj postelji, jedan će se uzeti a drugi ostaviti" (Lk. 17:34). Gospod je, sećate se, rekao: svako odgovara samo za sebe (vidi Jezekilj 18.). I opet, ako među venčanim supružnicima postoji duševno i duhovno srodstvo, i tada će postojati, ali ne kao između muža i žene, već kao između dva deteta Božija. Ako toga nema, onda ne.

Ljudi će biti vaskrsnuti upravo u ovom telu u kome se sada nalazimo. I tada će biti plata za grehe i apsolutno puna nagrada. Tada će nastupiti veliko Carstvo gde neće biti ni smrti, ni truležnosti. Kako je rečeno, večno veselje će doći, bolest, tuga i uzdasi će otići.

  • Волим 1
Link to comment
Подели на овим сајтовима

Што ћу и ја, ако будем, у Рају вечно туговати за својим "неправедним" ближњима. То нису тако једноставне ствари. Лако је осудити и то на вечне муке неког ко ти не значи ништа у животу. Али када некога волиш не интересује те његов "правни" кредибилитет. Само желиш да је ту, поред тебе. 

 

A hoce li Bog vecno da tuguje za onima koje je osudio?

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Neće biti tužni zbog svojih rođaka (koji su u paklu)

 

То није тачно. Бићу тужан. Осим ако ме Бог потпуно, као личност, не измени. У том случају то више нећу бити ја, тако да се не може говорити ни о мом спасењу. 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

То није тачно. Бићу тужан. Осим ако ме Бог потпуно, као личност, не измени. У том случају то више нећу бити ја, тако да се не може говорити ни о мом спасењу. 

Bices ti samo neces vise da funkcionises po telesnim vec duhovnim principima. Novo nebo i nova zemlja znaci da ce i radosti da budu nove.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

- Rođačke veze prestaju sa trenutkom smrti. I svi bračni odnosi se završavaju.

Ovo je nepravoslavno ucenje. Za Pravoslavnu Crkvu, brak je vecna sveza ljubavi koja pocinje ovde, a nastavlja se u Carstvu nebeskom. Nema nikakvog "prekida" braka nakon smrti. Zato je Crkva i bila protiv toga da se udovice/udovci ponovo udaju/zene nakon smrti bracnog druga. Dok, sa druge strane, ovo sto ti citiras jeste ucenje RKC, gde je brak prosto zemaljska institucija bez ikakvog eshatoloskog karaktera.

Domine, adiuva incredulitatem meam!

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Чланови који сада читају   0 чланова

    • Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу
×
×
  • Креирај ново...