Jump to content

О вечности мучења нераскајаних грешника. Исправљање погрешних мишљења о томе како усагласити Божије милосрђе са вечношћу мучења - Св.Теофан Затворник

Оцени ову тему


Препоручена порука

Sta ima Bozje Milosrdje sa ljudima koji su se svesno odrekli Boga???

 

Nema nikakve veze. u djavolu Boga nema tako da ni milosrdja a takodje Ga nema u ljudima koji su se ga svesno odrekli i ne kaju se!

Ljubav se u duši ogleda, nebo je još nesagledivo.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Одговори 411
  • Креирано
  • Последњи одговор

Популарни чланови у овој теми

Своди се на то да упорног грешника не можеш чак ни силом натерати у рај и само такви непокајани грешници имају загарантован одлазак у пакао. Сви остали, који се више или мање кају за своја прегрешења имају наде да ће се наћи у Рају "па макар и у крају" :)

Мени је она прича о Блудном сину у том смислу јако утешна и пружа наду. Тамо се каже да је Отац видео "издалека" блудног сина који се покајао и Отац му је потрчао у сусрет. Дакле, није чекао да покајани блудни син пређе читав пут до Оца сам, него му је потрчао у сусрет. Тако пише у Јеванђељу. То трчање Оца у сусрет сину је управо оно милосрђе Бога и жеља да се сви спасу. Било је потребно да блудни син принесе тако рећи само почетак покајања, Отац је видео његово покајање и остало је све било у "надлежности" Оца и син је примљен у дом Очев. Бог је са радошћу прихватио покајање блудног сина и увео га је у рај, и није било никаквог мерења величине сагрешења, шта и како и колико, у центру приче су синовљево покајање и Очево безусловно праштање које је описану у Јеванђељу врло дирљиво.  

"Наситио сам се преслатких причешћа Раја и старао сам се да се не погордим. Напио сам се прегорких вода пакла, али сам се старао да се не утопим у безнађу." Јефрем Катунакијски

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Своди се на то да упорног грешника не можеш чак ни силом натерати у рај и само такви непокајани грешници имају загарантован одлазак у пакао. Сви остали, који се више или мање кају за своја прегрешења имају наде да ће се наћи у Рају "па макар и у крају" :)

Мени је она прича о Блудном сину у том смислу јако утешна и пружа наду. Тамо се каже да је Отац видео "издалека" блудног сина који се покајао и Отац му је потрчао у сусрет. Дакле, није чекао да покајани блудни син пређе читав пут до Оца сам, него му је потрчао у сусрет. Тако пише у Јеванђељу. То трчање Оца у сусрет сину је управо оно милосрђе Бога и жеља да се сви спасу. Било је потребно да блудни син принесе тако рећи само почетак покајања, Отац је видео његово покајање и остало је све било у "надлежности" Оца и син је примљен у дом Очев. Бог је са радошћу прихватио покајање блудног сина и увео га је у рај, и није било никаквог мерења величине сагрешења, шта и како и колико, у центру приче су синовљево покајање и Очево безусловно праштање које је описану у Јеванђељу врло дирљиво.  

 

Slazem se da je otac potrcao prema sinu posle sinovog pokajanja i nikako ali nikako pre toga. Toliko je znao o sebi i sinu da ga je sve vreme cekao da se vrati i nikad nije gubio veru u to.

Ljubav se u duši ogleda, nebo je još nesagledivo.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Odgovor sv. Teofana, kao i mnogi drugi tekstovi koji zele da opravdaju ideju o vecnom paklu i usklade je sa Bozijim milosrdjem i ljubavlju, po obicaju zaobilaze glavno pitanje, i brane i dokazuju nesto sto nije ni bilo sporno. Nije pitanje to da li je Bog spreman da oprosti svima (jer jeste), niit je pitanje to kako Bog ljubavi moze da kaznjava vecnim paklom (jer ne kaznjava). Jedino pitanje na koje niko od zagovornika ideje o vecnom paklu ne moze da da (zadovoljavajuci) odgovor jeste: zasto Bog ljubavi daruje slobodnu volju samo u ovome zivotu?

Domine, adiuva incredulitatem meam!

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Odgovor sv. Teofana, kao i mnogi drugi tekstovi koji zele da opravdaju ideju o vecnom paklu i usklade je sa Bozijim milosrdjem i ljubavlju, po obicaju zaobilaze glavno pitanje, i brane i dokazuju nesto sto nije ni bilo sporno. Nije pitanje to da li je Bog spreman da oprosti svima (jer jeste), niit je pitanje to kako Bog ljubavi moze da kaznjava vecnim paklom (jer ne kaznjava). Jedino pitanje na koje niko od zagovornika ideje o vecnom paklu ne moze da da (zadovoljavajuci) odgovor jeste: zasto Bog ljubavi daruje slobodnu volju samo u ovome zivotu?

 

И мислио сам да више не учествујем у дискусијама на ову тему, пошто никад нисам дошао до неког одговора, али да се надовежем на питање зашто Бог дарује слободну вољу само у овом животу : зашто је, по том правцу мишљења, човек заиста човек само у овом животу, и шта човек постаје ако му се одузме слободна воља, самим тим и сама воља уопште.

Et cognoscetis Veritatem et Veritas liberabit vos.
"Овако вели Господ : ево, што сам саградио ја разграђујем, и што сам посадио искорењавам по свој тој земљи. А ти ли ћеш тражити себи велике ствари? Не тражи..." Јер. 45, 4, 5.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

zasto Bog ljubavi daruje slobodnu volju samo u ovome zivotu?

Bog ne ukida slobodnu volju u onom zivotu nego ce ljudi koji budu spaseni da se oboze pa ce njihova volja da bude 100% kompatibilna sa Bozijom.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Bog ne ukida slobodnu volju u onom zivotu nego ce ljudi koji budu spaseni da se oboze pa ce njihova volja da bude 100% kompatibilna sa Bozijom.

 

Krajnje jednostavno, samo da ljudi jos ukapiraju sta je to obozena volja... :)

"Ви морате упознати земаљско да би сте га волели, а Божанско се мора волети да би се упознало." Паскал "Свако искључиво логичко размишљање је застрашујуће: без живота је и без плода. Рационална и логична особа се тешко каје." Шмеман "Always remember - your focus determines your reality." Qui-Gon Jinn

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Bog ne ukida slobodnu volju u onom zivotu nego ce ljudi koji budu spaseni da se oboze pa ce njihova volja da bude 100% kompatibilna sa Bozijom.

To vazi samo za obozene, a mi pricamo o onima u paklenom stanju.

Domine, adiuva incredulitatem meam!

Link to comment
Подели на овим сајтовима

U ovom tekstu Sveti Teofan kaze da ce da postoje i telesne muke samo ce mozda one da budu drugacije nego sto je na zemlji.

 

Ok, kako god. Iskreno, nisam ga ni citao sa paznjom, jer sam video da se ni po cemu ne razlikuje od drugih tekstova na tu temu.

Domine, adiuva incredulitatem meam!

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Krajnje jednostavno, samo da ljudi jos ukapiraju da ne pricam o obozenoj volji... :)

 

Bitno je bas da se prica samo o obozenoj volji u coveku.

 

Sve posle dolazi za svakog nekome sa mukom nekome jednostavnije i brze to je Zivot.

Ljubav se u duši ogleda, nebo je još nesagledivo.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Чланови који сада читају   0 чланова

    • Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу
×
×
  • Креирај ново...