Jump to content

Pomazivanje osveštanim uljem je magijsko?!

Оцени ову тему


Препоручена порука

Vi pravoslavci ste haos. Ludilo čoveče.

Imam jednu haverku koja je poznata u lokalnoj pravoslavnoj zajednici kao vatrena hrišćanka koja se razlikuje od onih baba u crkvi samo po tome što je mlađa. Inače isti trend. Marame, šalvare i duboka korota. Mislim da je nisam video nikad u patikama ili kraćem haljetku kako to običavaju druge žene.

Pričam ponekad sa njom o pravoslavlju i njeno poimanje mi je uvek imalo dozu ličnog a ne realnog pravosalvlja. Znači, kako mala Ceca zamišlja pravoslavlje. Ništa kanoni, ništa simvoli, ništa šta popovi pričaju, nego onako kako mala Ceca oseća i misli da treba.

Poslednja diskusija se vodila o lečenju. Pokažem ja njoj neku flajku sa osveštanim uljem što sam dobio i kažem joj kako je to meni kao lek. Da pored medicinskog leka koristim i taj osveštani lek za pomazivanje glave.

Ona pogleda onako sa nekim poluprezirom i reče kako je to magija.

Moljim??? - rekoh ja.

I tu krenu neka diskusija u kojoj ona kao školovan teolog ali ipak protestantski nastrojena pravoslavka poče meni da priča da oseća pomazivanje osveštanim uljem kao magijski ritual koji sa pravoslavljem ima taman toliko što se čini znak krsta pri pomazivanju.

Ja naravno ne razumem se u to vaše pravoslavlje nešto naročito, ali mislim da mogu koliko-toliko parirati, rekoh joj ja: "Znači po tebi onda ne mora se ni prekrštavati, paliti sveće, celivati ikone... sve je to ako posmatraš u tom smislu, zapravo magijski ritual. Tu se ona nešto naljuti, jer je žensko i ne trpi da joj se protivreči i sujetna je, okrenusmo temu na drugu stranu, i posle smo se zapili, ali dobro to nije ovde tema.

Setio sam se sada tog kratkog razgovora koji smo imali, i rekoh da ga podelim sa svima vama. Da li vi doživljavate te radnje kao što je pomazivanjem osveštanim uljem, kao magijske.

Meni je poznato da se kod srba pravoslavlje razvijalo na paganskom temelju, ali sam siguran da ako je nešto od paganskog i ostalo to svakako nije pomazivanje uljem.

Možda jesu Krsna Slava, crveni končići, pljuvanje beba i kunjenje, ali i to se zakrštavanjem ohristovilo.

Χριστὸς ἀνέστη ἐκ νεκρῶν θανάτῳ θάνατον πατήσας, 

καὶ τοῖς ἐν τοῖς μνήμασι ζωὴν χαρισάμενος...

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Skoro na liturgiji iza mene bejase dve bakice, koje su jedno 15 minuta komentarisale sto neke zene u crkvi nemaju maramu i kako je to mnogo veliki greh.

oh sh*t man... i was taking life seriously, now i will divide  things by zero. 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Jedna od odlika pravoslavnog hrišćanstva jeste upravo mističnost. Tako da se nemojte čuditi ovakvim reakcijama, pogotovo od školovanih teologa (da mi je znati koji joj je to profesor usadio u glavu!!??).

Ja razumem u srcu zašto ona to tako misli. I ja mislim da za verovanje u Boga i spoznaju o Njemu, nije potrebno ništa. On je u svemu prisutan i bez Njega je i disati nemoguće, i čemu onda sve te radnjice i ritualčići. To na neki način samo odaljuje od suštine Boga. Opet sa druge strane gledam na rituale kao na ukrašavanje i hranu. Može čovek ceo život svoj živeti na mani, kako su to ovi moji 40 godina u pustinji. Može jesti samo leba i piti vode, ali daj malo nekad i neki kolačić. Možeš ti ceo život ići samo u farmerkama i bos, ali i Versaće lepo stoji i krasi te.

Tako i ti rituali. Može se bez njih možda, ali oni donose korist i prijaju.

Ako bi krenuli tako da zanemarujemo osveštane i bogonadahnute sveštene radnje, danas sutra ne bi se još malo ni pričešćivali.

To su za mene sve demonske zamke, ali kako da joj to kažem, kad će da se naljuti. :(

Χριστὸς ἀνέστη ἐκ νεκρῶν θανάτῳ θάνατον πατήσας, 

καὶ τοῖς ἐν τοῖς μνήμασι ζωὴν χαρισάμενος...

Link to comment
Подели на овим сајтовима

znaci, ceca tvrdi da je mazanje uljem u svrhu lecenja neka vrsta magije...

ti se ne slazes...

zasto se ti ne slazes? sta jeste a sta nije magija za tebe?

sto se mene tice, to dozivljavam kao meni magijski pristup bogu i veri... kad me boli glava popijem kafetin, i mogu da se pomolim bogu da deluje,,, nemam obicaj da se mazem osvestanim uljem jer ne vidim vezu izmelju ulja i boga, tj tu neki svestenik citao molitvu, ili je to iz nekog kandila i sad to ulje ima cudotvorna dejstva... ja se uzdam u boga a ne u cudotvorna dejstva ulja... jer mi takav pristup zaista deluje magijski...

Link to comment
Подели на овим сајтовима

http://www.manastir-lepavina.htnet.hr/duhovnezamke21.html

није магијско, и у еванђељу је поменуто да се врши помазивање св. јелејем тако да не видим шта је ту магијско.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Prorok Samuil, je pomazanjem Davidove glave posvećenim uljem istog učinio carem naroda Izrailjskog. Znači pomazanje imamo i u SZ. Apostoli su takođe bolesne pomazivali uljem što nam svjedoči Jakovljeva poslanica. A u RKC i danas tokom biskupskog ređenja pomazuju glavu novog biskupa svetim uljem (krizmom) kao znakom izlivanje Duha Svetog ređenika...

  • Волим 1
Link to comment
Подели на овим сајтовима

Чуда се свакако дешавају како и када Бог то хоће, на разне начине па и преко освештаног јелеја.

Могуће је да неко и то (помазивање јелејем) доживљава магијски, а други да мисле је то заиста тако у свим случајевима - као што су неки иконопоштовање сматрали идолопоклонством јер нису разумели да икона осим уметничког достигнућа може бити и прозор у други свет када хоћемо да то она буде.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Магија је у суштини слична као технологија. За одређени инпут добијаш одређени аутпут. Значи ако правилно одрадиш ритуал добијаш ефекат, ако не делује онда си нешто погрешио у ритуалу. Код јелеосвећења тога нема, свештеник се моли заједно са нама за оздрављење, а оздрављење је питање вере и Божије воље. Јер и сам Исус је некад полагао руке на болесника, некад помазивао а некад лечио и не видевши болесника па зашто би сада то било необично. Док год је у питању искрена вера у Бога не може да се прича о магији..

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Konkretno se radilo o ulju koje se dobija u manastiru Ostrog. To je mislim ulje iz kandila koje gori u Crkvi u kojoj se nalaze svečeve mošti.

Uz to ulje ide uputstvo da se pomazuje lice (čelo, usta, vrat...) i da se ne koristi nesavesno (radi zadovoljenja čula, masaže ili pomodarstva).

Χριστὸς ἀνέστη ἐκ νεκρῶν θανάτῳ θάνατον πατήσας, 

καὶ τοῖς ἐν τοῖς μνήμασι ζωὴν χαρισάμενος...

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • 2 weeks later...

znaci, ceca tvrdi da je mazanje uljem u svrhu lecenja neka vrsta magije...

ti se ne slazes...

zasto se ti ne slazes? sta jeste a sta nije magija za tebe?

sto se mene tice, to dozivljavam kao meni magijski pristup bogu i veri... kad me boli glava popijem kafetin, i mogu da se pomolim bogu da deluje,,, nemam obicaj da se mazem osvestanim uljem jer ne vidim vezu izmelju ulja i boga, tj tu neki svestenik citao molitvu, ili je to iz nekog kandila i sad to ulje ima cudotvorna dejstva... ja se uzdam u boga a ne u cudotvorna dejstva ulja... jer mi takav pristup zaista deluje magijski...

a inace u cudotvorno dejstvo kafetina se uzdas par exelans .smesko.

Jesus said to him, “Away from me, Satan! For it is written: ‘Worship the Lord your God, and serve him only.’'

Matthew 4:10

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Чланови који сада читају   0 чланова

    • Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу
×
×
  • Креирај ново...