Jump to content

Проблеми савременог доба- Владика Давид крушевачки (аудио & видео)

Оцени ову тему


Препоручена порука

  • Гости

ako ziloti idalje ne shvate, onda stvarno....

Мислим да је Владика јасно рекао. Ко не жели и неће да схвати, а хоће да диже буне против Цркве, сама његова савест му неће дати мира.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Слушајући владику подсјетио ме је на св.архиђакона Стефана, када, послије оптужби на њега, проговори, а лице му бијаше свијтло као у Анђела... И како бих волио да је некако снимљен видео материјал, вјерујем да би израз лица овог човјека био врло врло изузетан. Но, слава Богу и на аудио материјалу-онај ко је снимио вјероватно није ни имао појма шта ће да сними. Слава Богу!

А бесједа - ма све сте већ рекли. Неколико пута сам враћао поједине одломке и слушао поново и поново, а надахнуће владике Давида тако плијени, па и у ове ситне сате!

Хвала Богу и нека је благословен владика Давид, а и ми његовим светим молитвама!

Хвала и онима који су снимали а и поставили, као и вриједним преписивачима, руке вам се позлатиле :).

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Питање забринутог члана Цркве владики Давиду:

,,Преосвећени Владико, мати Христина, браћо и сестре.

Долазак Епископа у парохију је велики догађај, велика част, увек била, у овој светињи од када ја долазим овде - нисам тако кратко овде - али данас је један од најтужнијих дана у мом животу. Ја то отворено признајем и волео бих да сам ово могао да кажем што желим да кажем много пре него данас и на овакав начин.

Ми знамо да је данас проблем у нашој Цркви озбиљан. Као народ који није дошао у Цркву ради користи, осим духовне користи, ми желимо да останемо оно што смо научили. Иако смо у комунистичком времену образовани, у неких двадесет година последњих кад је мало попустило, кад смо могли мало да дођемо до неких информација, до неких сазнања, онда смо се обликовали и образовали као православни хришћани, и научили нека правила у Цркви и научили Литургију онаква каква је била, кажу, вековима.

Ја то не знам и нисам ни позван да судим о томе, али сам тако научио. Пратили смо и сва дешавања у Цркви, врло помно, из интереса - духовног интереса - не да би се сврстали на ову или на ону страну, него искључиво из духовног интереса не би ли смо сачували душе, јер смо схватили да је изнад тела, изнад овога живота вечни живот и вечно спасење. И зато смо и желели - и зато смо овде данас у Цркви, и зато смо и увек у Цркви.

Оно што се дешава у Цркви, када је у питању Литургија, пошто је данас то проблем - то је проблем који није разјашњен, без обзира на сва објашњења овако ад хок у пролазу, он није разјашњен и није довољно познат. Колико је мени познато, на Сабору је та тема била на дискусији - саборска одлука за времена блаженопочившег патријарха Павла - и договорено је да се служи по досадашњем обреду док се не установи, док се не расправи, док се не разреши проблем.

Проблем је у томе што је данас разнородност богослужења у Српској Православној Цркви и што народ, који се буни и који реагује овако како данас реагује управо из тих разлога, није довољно добро упућен ни информисан о истинама о правом богослужењу. Данас, ко је год одреаговао овако како је одреаговао, није желео да повреди ни светињу ни епископа нити било ког од свештеника, него је то једноставно због неприпремљености, необавештености, непознавања, неслагања са начином односа, због тога што сматрамо да постоји саборска одлука да се Литургија служи по устаљеној форми док се не успостави други обред, односно други начин богослужења. Разнородност у Цркви, то је оно што боли све нас и због тога смо неспокојни, и због тога мислим да се ова ситуација данас десила а вероватно ће се дешавати и дешава се, нажалост, на многим местима.

Ја се заиста извињавам, али, делим мишљење браће, зато што мислим да овакав однос који није нама познат јер смо научили на један начин, не можемо да прихватимо и ово је заиста један тужан тренутак. Али ето, ја мислим да у циљу интереса, општег интереса, изнад свих нас - сви смо пролазни, и ја као обичан смртник (сви ћемо једног дана пред Господом стати и одговорити на питања) - да би требало бити више дискусија, више разговора, да једноставно ствар буде онако како треба да буде на општу користи.

Значи није ствар само народа који је дошао данас да се побуни нити је ко народ побунио. Ово је спонтана реакција из, једноставно, отпора и страха према ономе што се дешава. Ми не желимо да буде Свети Сава и Алојзије Степинац у истој равни, а осећамо данас неке таласе који дувају, у Православљу уопште - велика веза, велики дијалог који се остварује са Ватиканом, то је оно што нас боли и због чега страхујемо.

Отворено исповедамо овде и од тога страхујем и сам.

Опростите.''

Наука верујућих каже:

Апсолутан је само Бог

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Тему видео око 01:00

Одслушао у даху.

Сада је 03:00 устајем у пола седам а не могу да заспим...

Када је у августу долазио код нас на свеноћно бденије са нашим Владиком, на Литургији није био Владика, него Анђео...

Да, намерно не правим поређење са Христом по чину, јер је за време Литургије скоро све време био затворених очију, негде горе, високо,високо, али опет ту, са нама, нераздељено, појући, кличући, узвикујући и говорећи:Свет, Свет, Свет Господ Саваот...

Таквог ЧОВЕКА још нисам срео...

Линк стављам и на скајп, и на гугл, и у потпис овде као други Символ Вере...

"Христос васкрсе, радости моја!"

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Средио сам текст и вратио Анастасији... фали још мањи део текста који је није још прекуцан, мораће неко други да преконтролише. Било је баш пуно тога за преправљање.

Наука верујућих каже:

Апсолутан је само Бог

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Hoće li mi neko objasniti na kakva je 4 stuba na kojima počiva svet mislio vladika?

Od kojih je jedno srpstvo???

nisam jos poceo da slusam, ali ostala tri stuba na kojima pociva svet jesu Otac, Sin i Sveti Duh

manje razmisljam, vise osecam

sad cu da poslusam

Zayron: Pa tamo ni nema svađa oko vjere i nacije jer se o tom uošte ni ne priča. Priča se kakva je koja ribica i na šta se fata, na mrmka, na glistu, na kruh, hljeb ili angelbrot, na na lažni mamac itd. Evetualno o tom kako se koja peče i koja je ukusnija.

cloudking: "Ne postoje cuda... postoje samo stvari koje jos ne razumemo."

Link to comment
Подели на овим сајтовима

sad sam na pola i nisam dostojan uopste da ista kazem, sem da se slazem

Zayron: Pa tamo ni nema svađa oko vjere i nacije jer se o tom uošte ni ne priča. Priča se kakva je koja ribica i na šta se fata, na mrmka, na glistu, na kruh, hljeb ili angelbrot, na na lažni mamac itd. Evetualno o tom kako se koja peče i koja je ukusnija.

cloudking: "Ne postoje cuda... postoje samo stvari koje jos ne razumemo."

Link to comment
Подели на овим сајтовима

На многаја љета Владико свети!

"Господ је неизрециво милосрдан, али нам се даје у мери у којој смо ми, надарени неограниченом слободом, спремни да Га примимо"

Архимандрит Софроније

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Sico evo pri kraju sam i ipak mislim da su jos one tri stvari na kojima pociva svet: Vera, Nada i Ljubav, koje je Vladika Danilo na kraju i naglasio

Zayron: Pa tamo ni nema svađa oko vjere i nacije jer se o tom uošte ni ne priča. Priča se kakva je koja ribica i na šta se fata, na mrmka, na glistu, na kruh, hljeb ili angelbrot, na na lažni mamac itd. Evetualno o tom kako se koja peče i koja je ukusnija.

cloudking: "Ne postoje cuda... postoje samo stvari koje jos ne razumemo."

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Како Господ уређује ствари, ма феноменално предавање о Литургији. Свако зло за неко добро.

Него може ли се ово некако даунлоадовати?

Link to comment
Подели на овим сајтовима

"Проблем је у томе што је данас разнородност богослужења у Српској Православној Цркви"

Evo ga koren problema - ljudi, nedouceni, u poluznanju, misle da u Crkvi sve biva uniformno kao u partiji.

A nikad nije bilo niti ce da bude tako.

"Ви морате упознати земаљско да би сте га волели, а Божанско се мора волети да би се упознало." Паскал "Свако искључиво логичко размишљање је застрашујуће: без живота је и без плода. Рационална и логична особа се тешко каје." Шмеман "Always remember - your focus determines your reality." Qui-Gon Jinn

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Гости

Како Господ уређује ствари, ма феноменално предавање о Литургији. Свако зло за неко добро.

Него може ли се ово некако даунлоадовати?

Наравно драги Оче:

https://www.pouke.org/audio.php?cid=117&id=5226&do=view

изволи и шири даље...

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Заиста је за савременог просечног Србина који иде редовно у Цркву проблем неуниформност. И то заиста потиче од комунистичког менталитета. Али их због тога не можемо осуђивати - они су одрасли у томе. Уосталом, наметање униформности је постојалои за време последње две краљевске династије - или си, или си. Према томе, то је наша вековна, а можда и вишевековна тековина

"В церкви смрад и полумрак..." (В. Высоцкий, Моя цыганская)

"Утопија је место где се рађају секте и расколи" (ђакон Андреј Курајев)

--- Упокој, Господи, души усопших раб твојих: дједа мојего Мирослава, оца мојего Слободана. ---

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Evo ga koren problema - ljudi, nedouceni, u poluznanju, misle da u Crkvi sve biva uniformno kao u partiji.

A nikad nije bilo niti ce da bude tako.

Брате Оби, јеси ли чуо кад на почетку онај лик управо и помиње да су живели у таквом времену, да су били незналице па се у задњих двадесетак година образовали и учили вери...од кога су имали... И да је на крају, ПОСЛЕ владикине беседе (што је сам владика благословио, иако није по правилу) чини ми се исти тај човек ПРИЗНАО да је ово што је чуо њему просто отворило очи, да му је жао што овако нешто није раније чуо... Ма једва чекам транскрипт, ово да се умножава и чита...И да се учимо како љубављу и истинским познавањем (=живљењем) вере може сваки унутарцрквени (а и сваки други) проблем да се реши.

Заиста, на многаја љета, Владико ...

"Христос васкрсе, радости моја!"

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Заиста нас незнање уби. Али има још нешто. Ако неко критикује владику, службу нека. Живи смо људи. Неки просто незнају како да своју слободу или веру покажу, а хоће нешто, немогу да каналишу своју веру , своје тежње у Цркви. Пример, бакице у Московским храмовима. Чик стани испред бакице, а оне су мале растом метар и по а ми метар и деведесет, или ако почнеш да певаш па и тихо на служби, или фото с мобилног да направиш за време службе)....Например, Јеванђеље. Читајмо, како су се разни људи сусретали са Христом. Колико људи, колико мишљења, односа, па Марте и Марије се сетимо. Христос је већ прошао земни пут када су га нападали, осуђивали, баш као неке владике, па и ово време данас. Дакле, ништа ново. Али! Авај. Ми се данас Причешћујемо! Наша телеса су постала храм Духа Светога и неможемо ( или не смемо) да препознамо нити времена ни праве људе! Тешко нама ако немамо те очи и уши о којима Христос је толико говорио!

Зашто данас ми немамо лично Литургијско искуство?

У Русији су службе много, много дуже....па се нико не буни, нарочито не у манастирима.

П.С. Око 85 посто људи у Србији је једноставно...неписмено.....

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Чланови који сада читају   0 чланова

    • Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу
×
×
  • Креирај ново...