Jump to content

Проблеми савременог доба- Владика Давид крушевачки (аудио & видео)

Оцени ову тему


Препоручена порука

  • Гости

Скоро нисам чуо овако дивне речи! Владика Давид је духовна и теолошка величина. заиста је срамота ових који на овакав начин дочекују Епископа! Мислм да је потребно да што више поделите ову тему на интернету у позовете људе да сви поразговарамо. Ево, ту су речи Епископа, ту су теолиошки аргументи, ту је све. КО има уши да чује, нека чује!

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Чек, значи ми треба да критикујемо а монаси не могу :)

Не знам је ли то твоје мишљење, али стално се истиче да монаси немају право да се нешто буне и критикују. А ми пак имамо..

Ово на прво читање звучи јако довитљиво и паметно, али је неозбиљно.

Једно је критика, а друго је прекидање Литургије и напуштање и раскол и избегавање епископа и нарушавање богослужења.

Или је то тако тешко схватити?

  • Волим 1
Link to comment
Подели на овим сајтовима

Чек, значи ми треба да критикујемо а монаси не могу :)

Не знам је ли то твоје мишљење, али стално се истиче да монаси немају право да се нешто буне и критикују. А ми пак имамо..

Брате,евидентна нам је криза у монаштву и евидентно је да су нам свештеници све бољи и да се све више труде.

Монаси нису здраво критиковали,они су исмевали и спрдали се(опрости на изразу) са свештенством и "световним стварима",лично сам слушала то доста пута,и то са таквом гордошћу и сујетом и зато смо дошли довде докле смо дошли,а ја сам лепо написала,сви да се трудимо да радимо најбоље оно што знамо,а нисам написала:Јуриш сви да грдимо монаштво.Не,то никада не бих помислила ни написала.

Једноставно су потребне промене и мењање свести.

Extra ecclesiam nulla salus.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Po mom mišljenju veliki je problem u krajnostima kojima su ljudi skloni u poslednjih nekoliko godina,kao i problem neposlušnosti i nerasudljive poslušnosti.Generalno jedna grupa ljudi nema poverenja u crkvu.A mislim da je nema jer je ustupila mesto strahovima , gde je strah tu malo ljubavi ima.Nastaje ostrašćenost zbog koje ljudi nisu u stanju da rasuđuju.Onda problem ne znanja,istorije crkve,Liturgike itd.I nije sramota ne znati ne znam ni ja pomalo čitam pa su mi neke stvari jasnije,ali treba čitati , učiti,pitati pa onda ako ima ikakve potrebe kritikovati,a pre svega imati poverenja u crkvu koja tu istoriju poznaje.Ljudi su skloni da idealizuju,na našim prostorima monaštvo,pa postoji problem idealizovanja nacije i u kombinaciji sa strahovima od" papizma" menjanja Liturgije nastaje sveopšta histerija.A sve zbog zahladnjenja ljudskih srca,odakle dolaze sve neposlušnosti,konflikti i ne rasuđivanja.Kriza jeste u monaštvu ali kriza je i u verujućem narodu,jedno sa drugim je neraskidivo povezano.

Ova Vladikina beseda je izvanredna naprosto da se čovek postidi dok sluša.

“There are four questions of value in life... What is sacred? Of what is the spirit made? What is worth living for, and what is worth dying for? The answer to each is the same. Only love.”
Link to comment
Подели на овим сајтовима

Скоро нисам чуо овако дивне речи! Владика Давид је духовна и теолошка величина. заиста је срамота ових који на овакав начин дочекују Епископа! Мислм да је потребно да што више поделите ову тему на интернету у позовете људе да сви поразговарамо. Ево, ту су речи Епископа, ту су теолиошки аргументи, ту је све. КО има уши да чује, нека чује!

Ја не волим никог и ништа да хвалим, али ово је антологијска беседа.

Слушам и јежим се...

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Брате,евидентна нам је криза у монаштву и евидентно је да су нам свештеници све бољи и да се све више труде.

Монаси нису здраво критиковали,они су исмевали и спрдали се(опрости на изразу) са свештенством и "световним стварима",лично сам слушала то доста пута,и то са таквом гордошћу и сујетом и зато смо дошли довде докле смо дошли,а ја сам лепо написала,сви да се трудимо да радимо најбоље оно што знамо,а нисам написала:Јуриш сви да грдимо монаштво.Не,то никада не бих помислила ни написала.

Једноставно су потребне промене и мењање свести.

Сад ћу ја ону излизану фразу, монаштво се регрутује из народа као и свештенство. Стога, какав народ такви и монаси и свештеници.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Сад ћу ја ону излизану фразу, монаштво се регрутује из народа као и свештенство. Стога, какав народ такви и монаси и свештеници.

Тачно.

Али се у појединим (као што видимо) манастирима још додатно деформишу, на жалост.

А негде се и промене, покају, нешто науче, буду бољи.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Genijalan je ovaj deo govora gde vladika David objašnjava kako su jezuiti ubacili svoju teologiju u našu preko Rusije

Ма за литургију би му некако и опростили, али немој Русију да им дира... :)

ΜΟΛΩΝ ΛΑΒΕ

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Уби нас незнање!

"He who fights with monsters should look to it that he himself does not become a monster... when you gaze long into the abyss the abyss also gazes into you..." — Friedrich Wilhelm Nietzsche

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Genijalan je ovaj deo govora gde vladika David objašnjava kako su jezuiti ubacili svoju teologiju u našu preko Rusije

Мени је најбољи део од 77мин, па надаље...

Било би добро кад би неко урадио транскрипт ове беседе, веома корисно.

Измењено од Лазар Нешић
Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Гости

Лазо, ако имаш времена и воље, одради транскрипт најинтересантнијих делова. Сигурно ће многима бити интересантан и занимљив.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Лазо, ако имаш времена и воље, одради транскрипт најинтересантнијих делова. Сигурно ће многима бити интересантан и занимљив.

Може, све ћу ставити на папир што је беседио еп. Давид.

Крај беседе је ... вау! Прејако!

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Чланови који сада читају   0 чланова

    • Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу
×
×
  • Креирај ново...