Jump to content

Преподобни Макарије Оптински: РЕЧНИК СПАСЕЊА

Оцени ову тему


Препоручена порука

  • Гости

Да ли смо хришћани?

... Они, који се на нас љуте, они нас поучавају размишљању у самоиспитивању: да ли смо заиста хришћани? Волимо ли непријатеље наше? - и познању своје слабости у томе.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Одговори 411
  • Креирано
  • Последњи одговор

Популарни чланови у овој теми

СКРУШЕНОСТ СРЦА

Хтели бисте да имате срце скрушено, али га код себе не видите; а ако бисте тај дар Божији добили, онда би се сигурно заносили мишљу да сте се већ довољно припремили (за Свету Тајну Причешћа); управо зато Господ то и не допушта; него прихвата вашу жељу и племениту намеру; а због недостатка скрушености треба се смиривати, уз свест о своме сиромаштву, па ћете се и успокојити; а у немиру се познаје скривена духовна гордост, која и не може да вас успокоји.

Ja sam ga onda nagrabusila e blago meni confused-smileys-327.gif' class='bbc_emoticon' alt='confused1' /> .mislise. .mislise. pravopop

Радуј се, Нектарије, велики Архијереју Божји!

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Гости

ЦАРСТВО БОЖИЈЕ

Царство Божије унутра је у вама, - рекао нам је Господ (Лк. 17,21), тј. у срцу; онда га и треба тражити у срцу, очишћујући га од страсти и утицаја нечастивих, никога не осуђујући и не корећи...

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Гости

ЦРКВА

О устројству Цркве

...Када се потпуно уверите у исправност православне вере наспрам лутеранске, тада се присаједините Православној Цркви. У томе видим да постоји то позвање од Бога на познање истине. Ви читате Јеванђеље и видите да је Исус Христос о Себи рекао: Ја сам пут, истина и живот (Јн. 14, 6). Он је основао на земљи Свету Саборну и Апостолску Цркву, којој је Сам темељ и глава, и рекао је: ако ли не послуша ни Цркву, нека ти буде као незнабожац и цариник (Мт. 18,17), а свети апостол Павле пише Тимотеју и каже: Црква је стуб и тврђава истине (1 Тим. 3,15), а јошје Господ заповедао ученицима Својим: Ко вас слуша мене слуша, и ко се вас одриче, мене се одриче; а ко се мене одриче, одриче се Онога који је мене послао (Лк. 10,16); а то се, преко Апостола, односи на њихове наследнике, пастире Цркве. Црква Православна се стално уређивала по поретку и учењу, које је засновано на речи Божанског Писма; на Васељенским саборима, на којима су се повремено окупљали васељенски патријарси, митрополити, архиепископи и епископи, одбацивали су настале јереси, расколе, супротне учењу речи Божије и утврђивали су правила хришћанског живота. Таквих Сабора је било седам Васељенских и десет помесних, на чему је заснована Саборна Апостолска Православна Црква, - а по отпадању Западне Цркве због разлика у догматском учењу, назива се Источном, која и до сада траје у чистоти и светлости јеванђеоског учења. Ето где треба тражити решења ваших недоумица: у учењу Православне Цркве... О истини учења Православне Цркве има много књига, од којих можете да прочитате: Православно исповедање вере, Катехизис, Истина Васељенске Цркве, и остале. Господ нека просветли срце ваше ради познања истине.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Гости

ЧИСТОТА

Ти мислиш да чистоту стичеш, али ипак видиш да још ниси слободна од страсти телесне; исто тако и остале страсти улазе у срце твоје: клеветничке, завидничке, нетрпељиве, сујетне; а уз њих, умислила си да си тобоже стекла осећање љубави Божије, када кажеш: "плашим се да не изгубим осећање љубави према Богу". Одмах спомињеш и утехе, које добијаш у молитви; чини се да је једно другоме супротно, бити од страсти побеђен и умишљати да се има љубав Божија: о томе прочитај приложене одломке из књиге св. Исаака Сирина и схватићеш да је без чистоте уопште немогуће стећи љубав Божију; а чистота је изнад страсти; у 21. Беседи управо његовој, на питање: шта је чистота срца и које е њено обележје? - одговара: "Када види све људе као добре и не привиђа му се неко да је нечист и нечастан, онда је ваистину чиста срца; када тога у њему нема, онда је од чистоте удаљен веома".

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Гости

ШАЛЕ

Шале не пристоје нашем позиву, па их убудуће не треба збијати - и молити се Богу треба уз покајање: Јер ја знам пријеступе своје, и гријех је мој једнако преда мном... (Пс. 51, 3). Када памтили будемо грехе наше, онда нећемо у нове упадати.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Чланови који сада читају   0 чланова

    • Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу
×
×
  • Креирај ново...