Jump to content

Шта мислите о богословљу о. Серафима Роуза?


Guest

Препоручена порука

Име му није унесено у диптих светих а и рано је за тако нешто. Људи га сматрају светим и то је значајна ствар...
Да ли се сећаш оне приче у Декамерону о оном ниткову за кога су масе биле убеђене да је светац?
Jesi ti to Bogadanovicu poce da priznajes Rimokatolicke "svece"?
Никако. Али исто тако не признајем ни Роуза.

Шефе, који ти је враг?

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Одговори 202
  • Креирано
  • Последњи одговор

Популарни чланови у овој теми

Да ли се сећаш оне приче у Декамерону о оном ниткову за кога су масе биле убеђене да је светац?

"Аргументи" су ти помало у фазону:рећи ћу било шта ,само да сам у праву...

Митрополит Амфилохије дао да се изради О.Серафимова икона а ти то побијаш тамо неким русима који направише Распућинову икону...

Да би се дошло до истинитог и правилног заклјучка потребно је увидети историски контекст,намеру,конкретну заједницу и гомилу других ствари а не тек тако офрлје...тамо неки урадили нешто...

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Веома прецизној анализи? Руморења и жуборења тамо неких људи из Америке? Прецизна анализа?

Не, него на основу мог читања његових књига и чланака.

Дакле, после увида у његов опус (и то добар део), ја кажем: ради се о незрелом и неофитском богословљу у богослову.

Наравно, спреман сам да исто и покажем да делу, само ми треба мало времена.

Руморења и жуборења сам једино споменуо у контексту његове смрти, која је изггеда била ван Цркве у то време, а затим од његових ученика рехабилитована.

Мислим да ми нисмо свјесни,колика је пред Богом жртва једног преподобног Серфима.Имајући у виду вријеме и околности гдје је порастао и како се упознао са православљем све говори да је то много,много изнад наших мишљења.

Уосталом књига Јеромонаха Дамаскина у три тома,коју је издао манастир Хиландар говори много ближе о самој личности и животу о преподобном Серафиму.Је ли неко читао?

А ево је и икона,коју ја имам на мом молитвеном углу :

seraphimroseikon.jpg

Наравно, ја сам ти и рекао више пута овде: колико је могао и за услове у којима је живео, отац Серафим је постигао што је постигао. За Амере је он итекако значајан.

Али, ми нисмо Амери и имамо много веће и признатије ауторитете живота и теологије у нашој Цркви и народу.

Зато се ја чудим због чега толика помама око Серафима Роуза!

Читао сам Дамаскинову књигу и упознао га лично тамо у САД.

Лепо је он то све представио, заиста и хвала му на томе.

Само, и он је нешто био ћутљив када се је спомињала канонска припадност манастира за живота оца Серафима.

Ту је био јако недоречен и на мене није баш оставио утисак. Чини ми се како се је вадио и објашњавао штошта.

Отац Серафим Роуз је значајна личност Православља у Америци и у њему има своје место.

Али, морамо бити и поштени и не варати једни друге, те изнети и његове недостатке, ако већ о томе причамо.

Моја највећа замерка њему је. већ сам сморио са тиме, неотесаност у богосовским рапсравама са великим теолозима његовог времена у САД, које је он (из њему познатимх разлога) нападао на неукусне ад хоминем начине. Шмемана је нападао да "пуши" и да тиме не може да буде прави богослов. А исти отац Серафим је заборавио колики је био наркоман и алкохолочар пре свог монашења, док се је звао Јуџин. Ипак је то нехришћански са његове стране, као да он није имао никаквих грехова и слично.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

А исти отац Серафим је заборавио колики је био наркоман и алкохолочар пре свог монашења
Изоставио си и чињеницу да је био практикујући хомосексуалац...

"Аргументи" су ти помало у фазону:рећи ћу било шта само да сам у праву...

Митрополит Амфилохије дао да се изради О.Серафимова икона а ти то побијаш тамо неким русима који направише Распућинову икону...

Да би се дошло до истинитог и правилног заклјучка потребно је увидети историски контекст,намеру,конкретну заједницу и гомилу других ствари а не тек тако офрље...тамо неки урадили нешто...

То што је митрополит дао да се направи иконе није никакав аргумент, па макар ставио и хиљаду наводника на реч аргумент када причаш о ономе што ја кажем. Јер онда бих ја могао да узем да се позивам на владику Атанасија, и друге епископе (широм света, додао бих) који имају веома лоше мишљење о Роузу, па да кажем: види, види шта су они рекли о њему...

Шефе, који ти је враг?

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Naravno da možeš ,ali razlika je ako nešto kaže vladika slavonski Sava a kad kaže vladika Irinej Bulović...a tiče se teologije i sl...

Ja sam slušao šta je govorio vladika Atanasije ,nisam došao do zaključka da je imao nešto protiv oca Serafima ,već je imao dozu predostrožnosti iz razloga što smo o njemu vrlo malo znali a vrlo naglo je stekao popularnost.Ako ti imaš neki snimak ilio slično gde vladika govori o ocu serafimu,postvi voleo bi da čujem.

Znaš,neki su se protivili da vladika Nikolaj bude kanonizovan...

  • Волим 1
Link to comment
Подели на овим сајтовима

Изоставио си и чињеницу да је био практикујући хомосексуалац...

Да, и то је тачно, макар како нам сведоче његови биографи.

Али, наравно да се је после покајао и постао монах, то му не треба одрицати.

Ипак, тужно је да један такав бивши грешник критикује људе због цигарета. Тужно и жалосно.

Марија Египћанка (који је иначе у односу на Јуџина била "само" блудница и то по природи=са мушкарцима) је отишла у пустињу на ћутање, а отец Серафим је распалио по богословима широм Америке, оптужујући их редом за "издају" и "латинско богословље".

Link to comment
Подели на овим сајтовима

zanimljiv je taj fenomen "leba preko pogace" gringrin

Zayron: Pa tamo ni nema svađa oko vjere i nacije jer se o tom uošte ni ne priča. Priča se kakva je koja ribica i na šta se fata, na mrmka, na glistu, na kruh, hljeb ili angelbrot, na na lažni mamac itd. Evetualno o tom kako se koja peče i koja je ukusnija.

cloudking: "Ne postoje cuda... postoje samo stvari koje jos ne razumemo."

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Naravno da možeš, ali razlika je ako nešto kaže vladika slavonski Sava a kad kaže vladika Irinej Bulović... a tiče se teologije i sl...

Ja sam slušao šta je govorio vladika Atanasije, nisam došao do zaključka da je imao nešto protiv oca Serafima, već je imao dozu predostrožnosti iz razloga što smo o njemu vrlo malo znali a vrlo naglo je stekao popularnost. Ako ti imaš neki snimak ilio slično gde vladika govori o ocu serafimu, postvi voleo bi da čujem. Znaš, neki su se protivili da vladika Nikolaj bude kanonizovan...

Јесте. Немам снимак владике Атанасија, али има читав канал снимака архиепископа Лазара, где он разобличава све то. Ако ико зна ситуацију то је архиепископ Лазар, он је био ђакон у РЗЦ када је избио педофилски скандал, и супротставио се заташкавању, а такође се још онда борио против погрешних уења која су била уобичајена у РЗЦ, али је због супротстављана заташкавању био избачен из РЗЦ, а сада је архиепископ у ПЦА. Знам, али због пушења дувана; а не због било чега другог.

Шефе, који ти је враг?

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Да, и то је тачно, макар како нам сведоче његови биографи.

Али, наравно да се је после покајао и постао монах, то му не треба одрицати.

Ипак, тужно је да један такав бивши грешник критикује људе због цигарета. Тужно и жалосно.

Марија Египћанка (који је иначе у односу на Јуџина била "само" блудница и то по природи=са мушкарцима) је отишла у пустињу на ћутање, а отец Серафим је распалио по богословима широм Америке, оптужујући их редом за "издају" и "латинско богословље".

Али, поред свега тога, ипак мислим да је далеко најлицемерније од свега било оптуживање оца Александра Шмемана да је заточеник "протестантских рационалистичких идеја"...

Шефе, који ти је враг?

Link to comment
Подели на овим сајтовима

али има читав канал снимака архиепископа Лазара, где он разобличава све то

Изгледа да ни Архиепископ Лазар у то вријеме као ђакон није имао баш толико мира и смирења.Мислим да га у оној књизи "Дванаестогодишња преписка јеромонаха Серфима Роуза и свештеника Алексеја Јанга",о.Серафим помиње на пар мјеста...и тамо се зове ђакон Лав Пухало.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Изгледа да ни Архиепископ Лазар у то вријеме као ђакон није имао баш толико мира и смирења.Мислим да га у оној књизи "Дванаестогодишња преписка јеромонаха Серфима Роуза и свештеника Алексеја Јанга",о.Серафим помиње на пар мјеста...и тамо се зове ђакон Лав Пухало.
Да, они су се заиста сукобили, поготово око учења о митарствима...

Шефе, који ти је враг?

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ипак, тужно је да један такав бивши грешник критикује људе због цигарета. Тужно и жалосно.

Марија Египћанка (који је иначе у односу на Јуџина била "само" блудница и то по природи=са мушкарцима) је отишла у пустињу на ћутање, а отец Серафим је распалио по богословима широм Америке, оптужујући их редом за "издају" и "латинско богословље".

Што да глуми неку лажну скромност? Зашто да не каже оно што мисли?

И света Марија Египћанка је указала оцу Зосими на неправилност у манастиру, сећаш се? Практично је искритиковала неку појаву у манастиру за коју је сматрала да није добра, јел може тако да се каже?

Зашто не би могао о. Серафим да критикује неког свог савременика. А није ни о. Шмеман остајао дужан, јел тако? Умео је да критикује када му се критиковало, зар не?

А можда је и та критика о. Серафима била одговор на неку критику о. Шмемана.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Archbishop Lazar Puhalo, censing an icon of Fr.Seraphim Rose

Puhalo.jpg

Причао је о том догађају у једном од својих видеа на каналу...

Шефе, који ти је враг?

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Чланови који сада читају   0 чланова

    • Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу
×
×
  • Креирај ново...