Jump to content

Kuran tvrdi da je zemlja okrugla


Препоручена порука

U suri Lukman,poglavlje31.,29.ajet,Uzvišeni kaže:

Zar ne vidiš da Allah uvodi noć u dan idanu noć...“UVODJENJE je spor i postepen proces,noć se polahko i postepeno mijenja u dan, a dan se polahko i postepeno mijenja u noć...

Ovaj fenomen je moguć samo ako je Zemlja okrugla,a ne bi bio moguć da je Zemlja ravna...Da je ravna, ove promjene bi bile nagle.

U suri Zumer,u 5. ajetu,Uzvišeni kaže:

Nebesa i Zemlju je mudro i s istinom stvorio. On noću zavija dan idanom zavija noć...“ Arapska riječ koja je ovdje upotrebljena je KEWWERE. Kako će te obaviti turban oko glave? Ovo obavijanje ili zavijanje dana u noć i noći u dan jedino je moguće ako je Zemlja okrugla.

Dalje u Kur'anu u suri Naziat poglavlje 79.u30.ajetu, Uzvišeni kaže:

Poslije toga je Zemlju rasprostro...“Arapska riječ DEHAHA izvorno dolazi od riječi koja znači- jaje,i to ne bilo koje, već se njeno značenje specijalno odnosi na NOJEVO JAJE! Danas nam je poznato da Zemlja nije potpuno okrugla kao lopta,već ima elipsoidan oblik-blago spljoštena na polovima i izdužena na ekvatoru. Ako pogledate nojevo jaje ono ima baš takav oblik odozgo blago spljošteno,a izduženo sa strana. Dakle, Kur'an nam daje precizan opis elipsoidne Zemlje još prije 1400 godina! Doskora smo vjerovali da Mjesec ima svoju svjetlost. Tek nedavno je otkriveno da Mjesečeva svjetlost ustvari refleksija svjetlosti sa sunca.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

DA LI JE ZEMLJA RAVNA PLOČA

Pitanje:

Esselamu alejkum. Jedan ateista koji je detaljno proučavao Kur'an me ubjeđuje da se u njemu kaže da je Zemlja ravna kao ploča... puno sam razmišljao o tome... vjernik sam čitav zivot, ali ovaj čovjek me uznemirio sa svojim govorom. Poslije toga nisam mogao da spavam, srce mi lupa, samo o tome razmišljam..očajan sam, ne znam šta da radim... molim te pomozi mi sa odgovorom.

Odgovor:

Alejkumusselam. Ja ne znam koji je on Kur'an proučavao, jer ako je proučavao onaj koji je u rukama muslimana u njemu nema ni jedan ajet u kojem se kaže da je Zemlja kao ravna ploča. Jedino ako ne misli na dvadeseti ajet u suri El-Gašije u kojem je došlo da Uzvišeni kaže: "I Zemlju, kako je prostrta", tu je spomenuta riječ "sutihat" što na arapskom znači "površina" a mufessiri Kur'ana poput Ibn Kesira tumače riječima: "busitat " – produžena, "meddet" – proširena, "mehhedet" – prostrta. U svakom slučaju, ni jezičko ni tefsirsko značenje ničim ne upućuje na to da je u ajetu rečeno da je Zemlja ravna ploha.

A da je to tako najbolje ukazuje to što je donesen idžmau (konsenzus) islamskih učenjaka da je Zemlja okruglog oblika. Zaista je nespojivo da u Kur'anu dođe da je Zemlja ravna ploča (kako to tvrdi ovaj "veliki poznavalac" Kur'ana) a da sa druge strane islamski učenjaci budu složni na tome da je Zemlja okruglog oblika.

Naime, malo je poznato među muslimanima da su muslimani, tačnije muslimanski učenjaci, smatrali da je Zemlja okruglog oblika i za to imali argumente. To su tvrdili prije na nekoliko stoljeća nego što će Crkva u Italiji spaliti Džordana Brunu a anatemisati ostale znanstvenike zbog njihove tvrdnje da je Zemlja okrugla, jer je Crkva držala da je Zemlja ravna ploča. Naravno ovi znanstvenici koji su živjeli u vrijeme takozvanog Humanizma i Renesanse, kako su nas učili u školama, su bili pod uticajem španske muslimanske civilizacije, a što nas nisu učili u školi.

U narednom tekstu ćemo navesti islamske učenjake od kojih se prenosi da su rekli da nema razilaženja među islamskim učenjacima da su nebesa i Zemlja poput lopte. prenosi imam Ibn Tejmije u knjizi Medžmu'u-fetava (25/195) da je učenik imama Ahmeda, poznati veliki učenjak koji je napisao oko 400 djela, Ahmed ibn Džafer ibnul-Munadi rekao: "Nema razilaženja među učenjacima da su nebesa poput lopte". Dodaje Ibn Tejmije: "Takođe, složni su učenjaci da je Zemlja sa svim kopnima i morima poput lopte". A na drugom mjestu u istoj knjizi (6/586) prenosi Ibn Tejmije da su se dva čovjeka sporila oko izgleda nebesa i Zemlje, da li su ona poput dva okrugla tijela ili ne. Jedan je to tvrdio a drugi negirao. Pa im je on odgovorio: "Nebesa su kružnog oblika kod muslimanskih učenjaka, prenosi idžma'u muslimana po ovome više od jednog učenjaka, poput Ahmeda ibn Džafera el-Munadija, jednog od od velikih učenjaka iz druge generacije (živio po Miladu 870-947), učenika Imama Ahmeda, koji je napisao oko 400 knjiga. Prenosi idžma' na tome imam Ebu Muhammed ibn Hazm (živio po Miladu 996-1064), Ebul-Feredž ibnul-Dževzij (živio po Miladu 1114 –1201) i prenijeli su učenjaci to isto u poznatim senedima od ashaba i tabi'ina, spomenuli su to iz Allahove knjige i sunneta Njegovog Poslanika, sallallahu alejhi ve sellem. Pojasnili su taj stav i sa razumskim dokazima a o tome su već donešeni i astronomski proračuni. Nije mi poznato među poznatim učenjacima muslimana da je neko to negirao osim jedna mala skupina od Ehlul-kelama kada su se raspravljali sa astrolozima rekli su, navodeći kao primjer da je dozvoljeno da (nebesa i Zemlja) budu četvrtaste ili šestougaone i slično, oni nisu zanegirali da su nebesa i Zemlja kružnog oblika nego kažu da je moguće da bude i suprotno tome. A nije mi poznat neko ko je rekao da nisu kružnog oblika osim nekog čija se ne uzima od neznalica". Kaže Ibn Hazm (živio po Miladu 996-1064) u svojoj knjizi El-Fisalu (2/78): "Niko od muslimanskih imama koji zaslužuje ime imama po znanju nije zanegirao okrugli oblik Zemlje (tekvirul-erd), niti je od ijednog od njih zabilježena i jedna riječ u neprihvatanju istog. Nego argumenti Kur'ana i sunneta su došli sa potvrđivanjem njenog okruglastog oblika". Zatim je naveo dokaze o tome. Od glavnih dokaza iz Kur'ana sa kojima dokazuje Ibn Hazm, Rešid Rida, Zuhajli, Ibn Usejmin i ostali učenjaci loptast izgled Zemlje su riječi Uzvišenog:"Nebesa i Zemlju je sa ciljem stvorio; On noću zavija dan i danom zavija noć, On je Sunce i Mjesec potčinio, svako se kreće do roka određenog. On je Silni, On mnogo prašta!" (Ez-Zumer 5) Dokaz je u riječima: "On noću zavija dan i danom zavija noć", jer riječ "zavija" znači da se nešto oko nečeg omotava a općepoznato je da noć i dan smjenjuju jedno drugo na Zemlji, onda to znači da ako dan zavija noć i obrnuto, a smjenjuju se oko Zemlje, to neminovno ukazuje da je Zemlja loptasta jer se noć i dan zavijaju oko nje smjenjujući jedno drugo. Takođe, prenosi se od mnogih učenjaka da bi govorili da ako bi čovjek krenuo sa jednog mjesta na Zemlji i kretao se u jednom pravcu da bi opet došao na to mjesto.

Prema tome kod muslimana nije nikad bilo sumnje da je Zemlja loptastog oblika. Oni koji su tvrdili da je Zemlja ravna kao ploča su filozofi i Crkva, zato nemaš razloga da se sikiraš ili uznemiravaš. Budi ponosan što si sljedbenik jedine ispravne vjere Islama koja se nikad nije kosila sa validnim naučnim činjenicama. Ve billahi tevfik.

Mr. Zijad Ljakić

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Е ако је округлост земље доказ истинитост ислама... Мислим, ствааарно...

"В церкви смрад и полумрак..." (В. Высоцкий, Моя цыганская)

"Утопија је место где се рађају секте и расколи" (ђакон Андреј Курајев)

--- Упокој, Господи, души усопших раб твојих: дједа мојего Мирослава, оца мојего Слободана. ---

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Da je Zemlja okrugla su tvrdili Pitagora, Platon, Aristotel i drugi starogrčki mislioci 1000 godina pre nastanka islama. A Erastoten je približno izmerio obim Zemlje još 240. god. pre nove ere.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Poslije toga je Zemlju rasprostro...“Arapska riječ DEHAHA izvorno dolazi od riječi koja znači- jaje,i to ne bilo koje, već se njeno značenje specijalno odnosi na NOJEVO JAJE! Danas nam je poznato da Zemlja nije potpuno okrugla kao lopta,već ima elipsoidan oblik-blago spljoštena na polovima i izdužena na ekvatoru. Ako pogledate nojevo jaje ono ima baš takav oblik odozgo blago spljošteno,a izduženo sa strana. Dakle, Kur'an nam daje precizan opis elipsoidne Zemlje još prije 1400 godina! Doskora smo vjerovali da Mjesec ima svoju svjetlost. Tek nedavno je otkriveno da Mjesečeva svjetlost ustvari refleksija svjetlosti sa sunca.

I kada raspravljaš sa sljedbenicima knjige čini to na najljepši način!( Kuran)

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Е ако је округлост земље доказ истинитост ислама... Мислим, ствааарно...

A šta kaže vaša sveta knjiga o izgledu zemlje?Da provjerimo tačnost informacija iz Biblije koje govore o tome?

I kada raspravljaš sa sljedbenicima knjige čini to na najljepši način!( Kuran)

Link to comment
Подели на овим сајтовима

A šta mislite o ovome?

Kur'an i moderna nauka, konflikt ili podudaranje?

Časni Kur'an je posljednja i konačna objava od Allaha s.w.t. koja je bila objavljena posljednjem poslaniku Muhammedu s.a.v.s. Svaka knjiga za koju se smatra da je objava od Allaha s.w.t. i da bismo bilo koju knjigu okarakterisali kao Riječ Svemogućeg Boga, ta knjiga mora odolijevati izazovima svakog vremena.Mora sebe dokazati da je Božija Riječ za sva vremena. Nekada, bila su vremena nadnaravnih stvari i mu'džiza. Mu'džiza je svaka neobična pojava za koju ljudska bića nemaju nikakvo objašnjenje. To je svaka pojava koja ima za cilj da dokaže moć Svemogućeg Allaha s.w.t. Časni Kur'an je čudo nad čudima!

Današnji čovjek, da bi prihvatio bilo kakvo čudo, on će ga najprije analizirati i provjeriti. Hvala Allahu, Kur'an se dokazao kao Božija Riječ prije 14 vijekova, čak i danas se može analizirati a i u budućnosti će biti tako, i uvijek će se dokazivati da je on govor Uzvišenog Allaha!On je mu'džiza za sva vremena.

Nakon objave Kur'ana, došlo je doba poezije. I muslimani i nevjernici su se složili da je Kur'an literarno najjača knjiga koja se ikad pojavila na arapskom jeziku.

Časni Kur'an izaziva ljude u suri Bekara , 23-24 ajet: „A ako vi sumnjate u ono što smo Mi objavili robu Svome, donesite vi jednu suru sličnu tome; pozovite i božanstva vaša ako istinu govorite. Pa ako to ne učinite, a nećete učiniti onda se čuvajte vatre čije će gorivo biti ljudi i kamenje, a pripremljena je za nevjernike.“

Onaj ko prihvati izazov i pokuša napraviti suru sličnu Kur'anu, a u Kur'anu postoje sure od samo 3 ajeta, morao bi napraviti suru na arapskom jeziku, i ona bi morala imati isti stil izražavanja kao i Kur'an. Jezik Časnog Kur'ana je čudesan, neprevaziđen, nepresušan...Ima najjaču retoriku, a istovremeno, veoma je lak za čitanje!Kada neko hoće da pohvali neku osobu, ili da nekom oda počast, on tada pomalo odstupa od realnosti. Najbolji primjer za to možemo naći u nekim indijskim filmovima, kada glavni heroj pokušava da se dopadne glavnoj heroini pa kaže:„Donijet cu ti mjesec, donijet ću ti zvijezde...“Što god se više trudite da se dopadnete nekoj osobi, utoliko se udaljavate od realnosti. Hvala Allahu, iako je Kur'an rječit, on se ne udaljava od realnosti.Bilo je nekih ljudi koji su pokušavali da naprave suru sličnu Kur'anu, ali su doživjeli bijedan poraz. Niko do sada nije bio u stanju to uraditi i niko insaAllah neće ikada moći to uraditi!Ako neka knjiga koja se danas mnogo čita vrlo jasno napominje da je svijet ravan,u obliku ploče hoće li to savremeni čovjek povjerovati?Naravno da hoće.Ovo nije doba poezije,ovo je doba nauke i tehnologije.Hajde da analiziramo da li se Kur'an suprostavlja modernoj nauci ili je u skladu sa njom?

Da li je Kur'ankontradiktoran sa naukom,ili je sa njom kompatibilan?

ASTRONOMIJA, FIZIKA, GEOGRAFIJA,GEOLOGIJA,BOTANIKA

Albert Ajnštajn, poznati fizičar,dobitnik Nobelove nagrade,rekao je:„Nauka bez vjere je osakaćena,a vjera bez nauke je slijepa .“

Želim vam napomenuti da Kur'an nije naučna enciklopedija, Kur'an je knjiga ZNAKOVA ajeta! Postoji preko šest hiljada znakova,odnosno ajeta,od kojih njih preko hiljadu govori o nauci. Ima ljudi kojima je dovoljan jedan ajet. Nekim ljudima treba deset ajeta da bi prihvatili istinu. Nekima možda treba stotinu,a ima nekih ljudi ... U nastavku današnjeg predavanja,držat ću se samo onih naučnih činjenica koje su naučno potvrdjene,a neću govoriti o teorijama koje su zasnovane na predpostavkama i hipotezama. Jer kao što znate,često se dešava da su teorije zasnovane na predpostavkama prepravljaju i mijenjaju ako upitate nekog astronoma- kako je formiran kosmos,kako je nastao,on će vam govoritio Teoriji Velikog praska,da je kosmos u početku bio jedna cjelina pa se u djeliću sekunde raskomadao,a to je dovelo do formiranja galaksija,u okviru kojih su nastali sistemi kao što je naš Sunčev sistem, i Zemlja na kojoj mi živimo.

Ovaj govor sam započeo citiranjem riječi iz Časnog Kur'ana,iz sure El-Enbija,ajet30..

Zar ne znaju nevjernici da su nebesa i Zemlja bili jedna cjelina, pa smo ih Mi raskomadali...“

Ovako Kur'an sa malo riječi govori o teoriji Velikog praska. Zamislite Kur'an je spomenuo još prije 1400godina!

U časnom Kur'anu,u suri Fussilet, poglavlje 41.u 11. ajetu se kaže:

Zatim se prema nebu usmjerio dok je nebo još maglina bilo,pa je njemu i Zemlji rekao:-Pojavite se milom ili silom!-Pojavljujemo se drage volje!-odgovorili su.“ Arapska riječ koja je ovdje upotrebljena ja DUHAN,ŠTO ZNAČI –dim.,da je kosmos prije nego što je dobio ovaj oblik,bio posebna vrsta gasa. Arapska riječ duhan, što znači dim, je naučno ispravnija nego riječ prašina. Stiven Hokins, veoma poznati naučnik ,rekao je:najveće je otkriće stoljeća,i baca svjetlo na početak stvaranja kosmosa i na teoriju Velikog praska.....

Isprije ljudi su vjerovali da je svijet ravan,pa su se plašili putovati predaleko,da nebi pali sa Zemlje.

U suri Lukman,poglavlje31.,29.ajet,Uzvišeni kaže:

Zar ne vidiš da Allah uvodi noć u dan idanu noć...“UVODJENJE je spor i postepen proces,noć se polahko i postepeno mijenja u dan, a dan se polahko i postepeno mijenja u noć...

Ovaj fenomen je moguć samo ako je Zemlja okrugla,a ne bi bio moguć da je Zemlja ravna...Da je ravna, ove promjene bi bile nagle.

U suri Zumer,u 5. ajetu,Uzvišeni kaže:

Nebesa i Zemlju je mudro i s istinom stvorio. On noću zavija dan idanom zavija noć...“ Arapska riječ koja je ovdje upotrebljena je KEWWERE. Kako će te obaviti turban oko glave? Ovo obavijanje ili zavijanje dana u noć i noći u dan jedino je moguće ako je Zemlja okrugla.

Dalje u Kur'anu u suri Naziat poglavlje 79.u30.ajetu, Uzvišeni kaže:

Poslije toga je Zemlju rasprostro...“Arapska riječ DEHAHA izvorno dolazi od riječi koja znači- jaje,i to ne bilo koje, već se njeno značenje specijalno odnosi na NOJEVO JAJE! Danas nam je poznato da Zemlja nije potpuno okrugla kao lopta,već ima elipsoidan oblik-blago spljoštena na polovima i izdužena na ekvatoru. Ako pogledate nojevo jaje ono ima baš takav oblik odozgo blago spljošteno,a izduženo sa strana. Dakle, Kur'an nam daje precizan opis elipsoidne Zemlje još prije 1400 godina! Doskora smo vjerovali da Mjesec ima svoju svjetlost. Tek nedavno je otkriveno da Mjesečeva svjetlost ustvari refleksija svjetlosti sa sunca.

U suri Furkan, u 61.ajetu Uzvišeni kaže:

Neka je Uzvišen Onaj Koji je na nebu velike zvijezde stvorio, i na njemu da Svjetiljku i Mjesec koji sija...“

Također, u suri Junus, u 5. ajetu, Uzvišeni kaže:

On je Sunce izvorom svjetlosti učinio a Mjesec sjajnim:

“Sličan tekst nalazimo u suri Nuh, 15-16 ajet. Arapska riječ za Sunce je ŠEMS. Osim toga, ono se u Kur'anu opisuje riječima SIRADŽ – lampa, WEHADŽ – uplamtio, sjajan ili DIJA' – svjetlost, sjaj... mjesec se na arapskom kaže KAMER. Osim toga u Kur'anu se opisuje i riječima MUNIR – osvijetljen ili NUR – refleksija svjetla... nigdje u Kur'anu Mjesec nije opisan riječima siradž, wehadž ili dija' već uvijek kao munir ili nur tj. koji reflektuje svjetlo.

U suri Tarik, u 3. ajetu, Uzvišeni kaže:

Zvijezda blistava...“Arapska riječ nedžm – znači zvijezda, a njena svjetlost je opisana riječju SAKIB, što znači – koja se pojavljuje pa nestaje. Nekada su Evropljani vjerovali da se Zemlja nalazi u centru kosmosa, a da se sve planete, pa i Sunce okreću oko Zemlje. To je bila takozvana – teorija GEOCENTRIZMA. Ta je teorija nastala dva vijeka prije nove ere, i smatrala se tačnom 16 vijekova, sve dok Kopernikus nije rekao da se Zemlja i ostale planete okreću oko Sunca. Kasnije, 1608. godine Johanes Kaplar je napisao u svojoj knjizi NOVA ASTRONOMIJA, da ne samo da se Zemlja i ostale planete okreću oko Sunca, već se okreću i oko svoje ose. Kad sam ja išao u školu, učio sam o tome da se planete okreću oko svoje ose, ali sam također učio i da je Sunce nepomično, da se ne okreće oko svoje ose.

Ali, u suri Enbija, u 33. ajetu Uzvišeni kaže:

I On je Taj Koji je stvorio noć i dan, i Sunce i Mjesec, i svi oni u svemiru plove...“

Arapska riječ JESBEHUN izvedena je od riječi SEBEHA, koja označava tijelo u pokretu. Ako kažem da je neki čovjek SEBEHA na zemlji, ne mislim da se taj čovjek kotrlja, već to znači da on hoda ili trči. Ako kažem da neki čovjke SEBEHA u vodi, to ne znači da je on zaronio, već da on pliva. Isto tako, ako Uzvišeni kaže JESBEHUN za neko nebesko tijelo, to ne znači da to tijelo leti, već znači da se okreće oko svoje ose. Danas, kao što je poznato, možete imati sliku Sunca na radnom stolu. Možemo vidjeti da na Suncu postoje crne mrlje. Potrebno je 25 dana da te crne mrlje kompletiraju rotaciju. To upućuje na zaključak da je Suncu potrebno oko 25 dana da se okrene oko svoje ose. Možete li zamisliti da Kur'an govori o rotaciji Sunca i njegovom kretanju još prije 1400 godina, a to je nauka tek danas otkrila!

U suri Ja-Sin, u 40. ajetu Uzvišeni kaže:

„Nit' Sunce može Mjesec dostići, nit' noć dan preteći, svi oni u svemiru plove.“

Šta se misli pod Kur'anskim riječima:„Sunce ne može dostići Mjesec...“?

Nekda se vjerovalo da su orbite Sunca i Mjeseca jednake. Ali Kur'an kaže – NE! Orbite Sunca i Mjeseca su različite. Nema ni govora o prestizanju jedno drugog! A i Sunce i Mjesec, ne samo da se rotiraju, već i plove po kosmosu.

U suri Ja-Sin, poglavlje 36, ajet 38, Uzvišeni kaže:

„I Sunce se kreće do svoje određene granice...“

Danas, naučnici su došli do otkrića da se Sunce, zajedno sa planetama, kreće u kosmosu po specifičnoj putanji, a taj fenomen je nazvan – Solarni efekat. Kreće se brzinom od oko 20 km u sekundi.

Slične poruke su nam upućene u suri Ra'd, poglavlje 13, ajet 2. u suri Fatir, poglavlje 35, ajet 13. u suri Lukman, poglavlje 31, ajet 29. kao i u suri Zumer, poglavlje 39, ajet 5. gdje

Uzvišeni kaže:

„...On je Sunce i Mjesec potčinio, svako se kreće do roka određenog...“

U suri Zarijat, poglavlje 51, ajet 47. Uzvišeni kaže:

Mi smo nebo snagom sazdali, i Mi uistinu PROŠIRUJEMO...“

Arapska riječ MUSI'UN, znači širenje prostora... Jedan poznati naučnik je došao do jednog otkrića, i kaže da se kosmos širi, da se galaksije udaljavaju jedna od druge. To je ono što Kur'an spominje još prije 1400 godina!Neki ljudi će reći:“Ništa posebno to što Kur'an govori o astronomiji, jer su Arapi ionako bili veoma upućeni u astronomiju...!“Želim samo napomenuti da su prošli čitavi vijekovi nakon objave Kur'ana pa su tek onda Arapi postali dobri poznavaoci astronomije,jer su iz Kur'ana crpili znanje o astronomiji...

I kada raspravljaš sa sljedbenicima knjige čini to na najljepši način!( Kuran)

Link to comment
Подели на овим сајтовима

A šta kaže vaša sveta knjiga o izgledu zemlje?Da provjerimo tačnost informacija iz Biblije koje govore o tome?

22. Он седи над кругом земаљским, и њени су Му становници као скакавци; Он је разастро небеса као платно и разапео их као шатор за стан.

ISAIJA 40,22

OKO 700. god. pre Hrista

Zato kažem ti: opraštaju joj se gresi mnogi, jer je veliku ljubav imala; a kome se malo oprašta ima malu ljubav.


 


0526200500.jpg


Link to comment
Подели на овим сајтовима

Da je Zemlja okrugla su tvrdili Pitagora, Platon, Aristotel i drugi starogrčki mislioci 1000 godina pre nastanka islama. A Erastoten je približno izmerio obim Zemlje još 240. god. pre nove ere.

Pravo u centar. Sta sad, treba da vicemo : Ptagora Ekbar i da sledimo ucenja njegove skole.Da budemo pitagorejci ? 0409_feel

Daj da budemo ozbiljni.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Куран је поприлично касно настао, и већ одавно је у Грчкој астрономији постојало увјерење поткрепљено доказима да је земља сферична и да лебди у космосу. Тако да ако нешо у Курану и пише о округлој земљи то није никаква мудрост, нити богом пренесена, јер за то се већ знало одавно.

Библија, тј Стари Завјет је писан знатно раније и тамо нема јасних израза који упућују на лоптасту земљу, изузев овог моцијевог горе цитата, који нешто као упућује на сферичност земље, али и даље оставља сумњу да није ријеч о равној земљи која је са висине некоме изгледала као круг. Људи тад нису имали научно знање да би могли да иоле претпоставе приближан облик земље. Е да није писац текста имао неко мистично искуство у коме је био вазнет на висину, па је одатле могао да види земљу? Свашта може бити, али у Библији има превише цитата који упућују на то да је земља замишљана као комад земље која је утемељена на води, а изнад се налази свод на кога су окачена небеска тијела које Бог покреће.

Свеједно, тражити научне доказе у обе књиге апсурдно је јер свете књиге не служе тој сврси, нити оне истину објављују на такав начин. Бар је тако са Светим Писмом.

Српски менталитет карактеришу изненадни подвизи кратког даха, понесеност која прво улије наду, али капитулира у завршници, све се то после правда вишом силом и некаквом планетарном неправдом што само на нас вреба.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Dokaz za Bibliju je kontinuitet njenih knjiga sa razvojem covecanstva i ispunjenje prorocanstva o Spasitelju i dogadjajima posle Njega sve do ovih poslednjih vremena.

Postoje i mnogi arheoloski i istorijski dokazi.

Kuran nije rekao nista sto narodi tog vremena nisu znali. I da je rekao to ne bi bio nikakav dokaz da je od Boga. Vec je receno da su mnogi naucnioci iz starih vremena znali da je Zemlja okrugla kao i njen obim.

Tesla bi po toj logici trebalo da bude poslednji prorok.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Dokaz za Bibliju je kontinuitet njenih knjiga sa razvojem covecanstva i ispunjenje prorocanstva o Spasitelju i dogadjajima posle Njega sve do ovih poslednjih vremena.

Postoje i mnogi arheoloski i istorijski dokazi.

Е тако треба гледати Библију. Она је доказ исупњења Божијег обећања да ће доћи Христос. Библију и њене независне књиге међусобно можемо само тако посматрати, ставити их у зависан контескт,на шта оне све упућују, а то је Богооткривење људима, објављивање истине о односуа човјека са Богом, објава доласка Царства Божијег.

Српски менталитет карактеришу изненадни подвизи кратког даха, понесеност која прво улије наду, али капитулира у завршници, све се то после правда вишом силом и некаквом планетарном неправдом што само на нас вреба.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Чланови који сада читају   0 чланова

    • Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу
×
×
  • Креирај ново...