Jump to content

Monaštvo i volja za moć... problem ili LOL


w.a.mozart

Препоручена порука

по ономе што сам рачунао има их барем за 150 више

ово је статистика што сам покупио разним информацијама .

https://www.pouke.org...post__p__260708

Хвала на исправци, мада суштински не мења ништа - 150 више или мање и није нека претерано велика цифра...

И свака част на труду - ово су изузетно корисни подаци. Пет бамбија за тебе!

:)

Катодна цев све трпи, а интернет свакога.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Одговори 409
  • Креирано
  • Последњи одговор

Популарни чланови у овој теми

  • Гости

мислим да у сваком случају већи је квалитет монаштва у сваком смислу него пре двадесетаг година када је било упола мање монаха него данас.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

E cega se necu nacitati na ovom forumu...

Kaze:

a koliko je monaska duhovnost uzela maha...itd...

A koja je i kakva ta monaska duhovnost , to je valjda neka neprimerena dihovnost sta li ?

Претпостављам да си мене цитирао...

Верујем да си свестан да између монашког и немонашког начина живота постоје одређене разлике?

Утолико је и монашка духовност специфична. А да ли је непримерена - зависи шта под тим подразумеваш, ниси био баш прецизан. Монасима јесте. Онима који то нису - није.

Катодна цев све трпи, а интернет свакога.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Da se ja pitam, vec odavno bih vratio mogucnost da se episkopi zene, posto sadasnja praksa i nema bas mnogo smisla.

Naravno, morale bi da se smanje eparhije i jos neke druge stvari, ali to i nije toliko neizvodljivo. Najveci je problem sto ne postoji volja da se to uradi, niti je to nadleznost jedne pomesne crkve vec svepravoslavnog sabora, koji cemo verovatno cekati do sudnjeg dana.

Domine, adiuva incredulitatem meam!

Link to comment
Подели на овим сајтовима

треба имати на уму да ту постоји и жртва човека, колико и жене и деце у таквој заједници и служби.

није то лака служба ни монашким владикама, а камоли би била жењеним.

некад није лако разлучити шта је исправно а шта право.

можда због тога владике и јесу монаси данас, вишак времена за бављење административним и духовним стварима, а и природа завета које дају олакшава службовање.

опет, ми бисмо волели идеалне службе са идеалним људима, ал то једноставно не постоји.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

треба имати на уму да ту постоји и жртва човека, колико и жене и деце у таквој заједници и служби.

није то лака служба ни монашким владикама, а камоли би била жењеним.

некад није лако разлучити шта је исправно а шта право.

можда због тога владике и јесу монаси данас, вишак времена за бављење административним и духовним стварима, а и природа завета које дају олакшава службовање.

опет, ми бисмо волели идеалне службе са идеалним људима, ал то једноставно не постоји.

Кад би епархије биле мање, онда би и могао са породицом, јер би имао мање административних послова.

Било некад, било сад лакше је путовати од мјеста до мјеста на мањем простору.

Е ал кад имаш мањак монаха као у Бугарској, или код нас, а много више свештеника онда је логичније да епископи могу бити и презвитеи.

Ниши је то добро објаснио да је због образовања које је највише било заступљено старини, монасма припала част да буду владике.

Данас сваки свештеник може имати огромни образовање, питање је само распореда епархија и потенцијално могућег броја кандидата за епископа.

Али кад би неко покренуо то питање, због наше окошталости дошло би до велике буре и могућих раскола.

Српски менталитет карактеришу изненадни подвизи кратког даха, понесеност која прво улије наду, али капитулира у завршници, све се то после правда вишом силом и некаквом планетарном неправдом што само на нас вреба.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Претпостављам да си мене цитирао...

Верујем да си свестан да између монашког и немонашког начина живота постоје одређене разлике?

Утолико је и монашка духовност специфична. А да ли је непримерена - зависи шта под тим подразумеваш, ниси био баш прецизан. Монасима јесте. Онима који то нису - није.

Da, tebe sam citirao.Naravno da postoje razlike izmedju monaskog i nemonaskog nacina zivota ali to se odnosi na nacin zivota a ne na duhovnost. Doduse ni ti nisi precizan pa ne kazes sta podrazumevas pod monaskom duhovnoscu.

Po mom shvatnju duhovnost kod Hriscana je jedna bili mi monasi ili ne, tj ka istom Duhu stremimo (ili bi trebali)

Светост не може да сапостоји заједно са еластичном савешћу која трпи компромисе тамо где њима места нема.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

[quote name=Милан Меденица :)' timestamp='1326511635' post='560547]

треба имати на уму да ту постоји и жртва човека, колико и жене и деце у таквој заједници и служби.

није то лака служба ни монашким владикама, а камоли би била жењеним.

некад није лако разлучити шта је исправно а шта право.

можда због тога владике и јесу монаси данас, вишак времена за бављење административним и духовним стварима, а и природа завета које дају олакшава службовање.

опет, ми бисмо волели идеалне службе са идеалним људима, ал то једноставно не постоји.

Mislim da je to poenta. Ako se ne varam to je i bio razlog u starini zasto su se Episkopi birali iz redova monastva pa je tako ostalo do danas.

Светост не може да сапостоји заједно са еластичном савешћу која трпи компромисе тамо где њима места нема.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Mislim da je to poenta. Ako se ne varam to je i bio razlog u starini zasto su se Episkopi birali iz redova monastva pa je tako ostalo do danas.

Eпископи су у почетку били жењени јер и није било монаштва у почетку.

Касније оснивањем монашких заједница у Египту крајем 3 и почетком 4 вијека, монаштво је по броју знатно превеазишло мирјански клир. Они су постали носиоци и чувари знања, и према томе најобразованији сталеж у Цркви, и онда коме дати улогу епископа ако не најобразованијим људима.

Српски менталитет карактеришу изненадни подвизи кратког даха, понесеност која прво улије наду, али капитулира у завршници, све се то после правда вишом силом и некаквом планетарном неправдом што само на нас вреба.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Mislim da je uslov za izbor Episkopa uvek bio njegov besprekoran zivot a manje njegovo obrazovanje. Naravno da je najbolja kombinacija besprekoran zivot i obrazovanje.

Светост не може да сапостоји заједно са еластичном савешћу која трпи компромисе тамо где њима места нема.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Da, tebe sam citirao.Naravno da postoje razlike izmedju monaskog i nemonaskog nacina zivota ali to se odnosi na nacin zivota a ne na duhovnost. Doduse ni ti nisi precizan pa ne kazes sta podrazumevas pod monaskom duhovnoscu.

Po mom shvatnju duhovnost kod Hriscana je jedna bili mi monasi ili ne, tj ka istom Duhu stremimo (ili bi trebali)

Ка истом духу стремимо, али на сасвим различите начине. Код нас се практично сва литература која се том проблематиком бави писана управо за монахе, и подразумева монашки начин живота, да би се могла спроводити.

Због тога и имамо појаву да у последњих пар десетина година јако велики број људи, под утицајем ове духовности, живи животом који се граничи са белим монаштвом, што је, по мом мишљењу, више него погрешно...

И што је најгоре, такав начин живота се намеће као једини исправан и могућ...

Катодна цев све трпи, а интернет свакога.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ne znam,

razumijem da postoji problem sa ljudim akoji slijepo prilaze pravoslavlju i u monaštvu nalaze nepogrešivost,

ili sa druge strane monasi koji nailaze na potrebu ljudi za konzumacijom pravoslavlja, i prilegnu na misao da su poput šefova kuhinje elitnih restorana - nezamenljivi,

kažem znam da ima i toga,

ali ipak generalizacije tipa da je duhovnost specifična (ili jeste ili nije duhovnost),

ili da monasi preuzimaju vlast (tek ovo:lele: od koga preuzimaju,kakva je to vlast,ko je vlast u Crkvi? itd),

djeluju mi previše rogobatno ,a iz iskustva znam da kad se ovako stvari rješavaju nečija kičma puca.

"Kakvi su da su, moji su" Džizs

Apokrifno jev. po Oglu

-taj njihov svijet će te ubiti

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Mislim da je uslov za izbor Episkopa uvek bio njegov besprekoran zivot a manje njegovo obrazovanje. Naravno da je najbolja kombinacija besprekoran zivot i obrazovanje.

Није то баш тако.

Монаха, осим неких добровољних подвижника, није било све до св.Антонија Великог, па јел то значи да није било беспрекорних хришћана?

Погрешно је мислити да је монаштво једини беспрекоран начин живота, и да се другачије не може бити беспрекоран.

Српски менталитет карактеришу изненадни подвизи кратког даха, понесеност која прво улије наду, али капитулира у завршници, све се то после правда вишом силом и некаквом планетарном неправдом што само на нас вреба.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Није то баш тако.

Монаха, осим неких добровољних подвижника, није било све до св.Антонија Великог, па јел то значи да није било беспрекорних хришћана?

Погрешно је мислити да је монаштво једини беспрекоран начин живота, и да се другачије не може бити беспрекоран.

Pogresno si shvatio brate. Gde sam ja napisao da ozenjen covek ne moze biti besprekoran Hriscanin?

Светост не може да сапостоји заједно са еластичном савешћу која трпи компромисе тамо где њима места нема.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Чланови који сада читају   0 чланова

    • Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу
×
×
  • Креирај ново...