Jump to content

Monaštvo i volja za moć... problem ili LOL


w.a.mozart

Препоручена порука

поменула бих и о.Доситеја Хиландарца....слушала сам га вечерас на предавању...било је дивно слушати га...

Да, Доситеј ми је баш френд!

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Одговори 409
  • Креирано
  • Последњи одговор

Популарни чланови у овој теми

Можда ћу зазвучати тендециозно,али не могу а да не направим једну велику ограду између женског и мушког монаштва данас :)

Опростите,али то је тако.

Женско монаштво је данас стожер и носиоц завета који су дали и то аутентично,што ми је импресивно.

Такве радилице и молитвенице.

Погледајте само симпосијум које су организовале у Жичи,стварно изузетан труд и рад.

Имали смо прилику скоро супруг и ја да будемо на једном женском монашењу.

У дворишту је била невероватна сцена и богами опомињућа.Монаси се скупили у групе,ко је с ским,ко је овај,ко је онај,шала,смех а монахиње? :)

Одмах се прихватиле да помогну,није важно која је из ког манастира,одмах кренуле да раде и послужују а о нашем старом,женском монаштву,не смем ни да говорим.Нека моје срце побожно ћути и радује се,јер су те старице мелем и благоуханије за душу.

Extra ecclesiam nulla salus.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

e pa svaka čast... divan opis i istinit... dok ne upoznate mati Lidiju

lol

molim da se ovaj post ne shvata ozbiljno, došlo mi od muke da se malo našalim-za promenu

Zato kažem ti: opraštaju joj se gresi mnogi, jer je veliku ljubav imala; a kome se malo oprašta ima malu ljubav.


 


0526200500.jpg


Link to comment
Подели на овим сајтовима

Да, сасвим тачно, сасвим!

Признајем, то ми је промакло...али ова примедба ми сад отвара нека нова размишљања.

Добро, али шта је онда питање?

Да ли су монаси престали да буду носиоци те есхатолошке свести Цркве?

Посебно данас, када се мешају са политичарима?

Мислим да ће вас мој одговор разочарати:

јесу, као покрет монаштво више нема ту есхатолошку снагу опомене и јављања Царства Божијег.

Али, има појединаца, као што сам и навео неке.

Ne bih se složio iz razloga što je monaštvo autentična pojava u Crkvi,

anahoreza je postala istinski bijeg iz svijeta koji je Crkva priznala.

Ja bih samo rekao da je možda vrijeme za smjenu generacija :)

"Kakvi su da su, moji su" Džizs

Apokrifno jev. po Oglu

-taj njihov svijet će te ubiti

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Можда ћу зазвучати тендециозно,али не могу а да не направим једну велику ограду између женског и мушког монаштва данас :)

Опростите,али то је тако.

Женско монаштво је данас стожер и носиоц завета који су дали и то аутентично,што ми је импресивно.

Такве радилице и молитвенице.

Погледајте само симпосијум које су организовале у Жичи,стварно изузетан труд и рад.

Имали смо прилику скоро супруг и ја да будемо на једном женском монашењу.

У дворишту је била невероватна сцена и богами опомињућа.Монаси се скупили у групе,ко је с ским,ко је овај,ко је онај,шала,смех а монахиње? :)

Одмах се прихватиле да помогну,није важно која је из ког манастира,одмах кренуле да раде и послужују а о нашем старом,женском монаштву,не смем ни да говорим.Нека моје срце побожно ћути и радује се,јер су те старице мелем и благоуханије за душу.

Nemam vise amina, pa moram ovako da kazem da se skroz slazem sa vama :)

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ja bih samo rekao da je možda vrijeme za smjenu generacija :)

С обзиром на цео ваш наступ на овој теми и било је за очекивати да ћете тако нешто словесно рећи...не могу да се не сложим :) То је можда најумеренији пут.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Стварно је истина,није то што сам жена,па сад да наводим нешто на своју воденицу,једноставно ствари се виде и резултати.

Extra ecclesiam nulla salus.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

e pa svaka čast... divan opis i istinit... dok ne upoznate mati Lidiju

lol

molim da se ovaj post ne shvata ozbiljno, došlo mi od muke da se malo našalim-za promenu

Свака част за ово...леле, где се ње сети ...лоллол лол

Чувена мати Лидија, стуб Православља целе Свињарице и Големе Њиве :)

У ширим народним масама је позната и као мати Мати Лидија. Ко зна, зна!

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Добро,да будемо до краја искрени и коректни,женско монаштво нема тај притисак који носи мушко монаштво,могуће је и да тај простор који имају,служи им да мало више напредују у врлини послушања,рада...

Extra ecclesiam nulla salus.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Добро,да будемо до краја искрени и коректни,женско монаштво нема тај притисак који носи мушко монаштво,могуће је и да тај простор који имају,служи им да мало више напредују у врлини послушања,рада...

Да, код монахиња има мало простора за вољу-за-моћ...(или назовите како год хоћете)

Ја не знам женске манастире (осим Жиче, али тамо не познајем ни једну монахињу нити сам имао разговоре са њима), па не могу да причам, али верујем на овим сведочењима о њима.

Знам само да сам се на једном бдењу у Студеници (дааавно је то било) једном "заљубио" у једну монахињу, али онако постимпресионистички. Она је једна чувена игуманија, али није имала проблем многих мушких игумана, тј. није била гладна управљања над душама људи. Била је јако слатка. И сад је....вероватно.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Добро,да будемо до краја искрени и коректни,женско монаштво нема тај притисак који носи мушко монаштво,могуће је и да тај простор који имају,служи им да мало више напредују у врлини послушања,рада...

pa sad... zavisi i tu-nije ništa ni crno ni belo...

i na njih se nekad vrši pritisak smiley-dance007

Zato kažem ti: opraštaju joj se gresi mnogi, jer je veliku ljubav imala; a kome se malo oprašta ima malu ljubav.


 


0526200500.jpg


Link to comment
Подели на овим сајтовима

Мени је ова тема постала неукусна. Претворила се у бацање блата и саблажњавање као у Куриру.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

da,preterao sam u nekim postovima ... sorry

Zato kažem ti: opraštaju joj se gresi mnogi, jer je veliku ljubav imala; a kome se malo oprašta ima malu ljubav.


 


0526200500.jpg


Link to comment
Подели на овим сајтовима

Треба се отрезнити, отрезнити се од идеологије.

Уосталом, чему онолика монашка писанија о "трезвености" у Филокалији.

Монаси не воле кад их лаици обожавају.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Чланови који сада читају   0 чланова

    • Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу
×
×
  • Креирај ново...