Jump to content

Ствари које ми нису јасне а износе се на форуму

Оцени ову тему


Препоручена порука

Како је могуќе човек који се налази у блудни грех да се причести? Ако знамо да према свети апостол Павле најголем грех је блудни грех, јер ми се сајединујемо са блудницом и постајемо једно тело са њу, уместо да будемо једно Тело са Христа? Кад знамо да сви канони Православне Цркве бране блудницима да се причесте бар једну годину.

Дали на Светој литургији Хлеб се претвара у Вистинско Тело Христово, а вино у Вистинска Крв Христова?

Дали наша крв по свето Причешќе се сајединује са Крв Христова и дали ми једеќи Тело Христово, сви постајемо једно Тело?

Ти ме волиш, ал ја не осећам.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

ortophill- bratanče, ti pod vidom hleba i vina primaš telo i krv Hristovu... ne realnu krv već božanske energije jer u protivno bi bio ljudožder... tvoje vidjenje je veoma blisko učenju papske kurije (i pravoslavne murije lol )

https://www.pouke.org/forum/topic/16842-%D1%81%D0%B2%D0%B5%D1%82%D0%B8-%D0%B3%D1%80%D0%B8%D0%B3%D0%BE%D1%80%D0%B8%D1%98%D0%B5-%D0%B2%D0%B5%D0%BB%D0%B8%D0%BA%D0%B8-%D0%B4%D0%B2%D0%BE%D1%98%D0%B5%D1%81%D0%BB%D0%BE%D0%B2-%D0%BC%D0%B5%D0%BD%D1%81%D1%82%D1%80%D1%83%D0%B0%D1%86%D0%B8%D1%98/page__st__228__p__553975#entry553975

Значи Виното не е Вистинската Крв Христова?

Ти ме волиш, ал ја не осећам.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Orthophill

то ти је неки нови покрет...теолога..који никада неће мантију носити..јер нема у разним бојама..

немој на њих да обраћаш пажњу :)

Magen VeLo Yera'e

מגן ולא יראה‎,

Link to comment
Подели на овим сајтовима

ortophill- bratanče, ti pod vidom hleba i vina primaš telo i krv Hristovu... ne realnu krv već božanske energije jer u protivno bi bio ljudožder... tvoje vidjenje je veoma blisko učenju papske kurije

Nema nista spornog u ovom objasnjenju , samo sto pojedinci idu do trica i kucina (komlikuju stvari). Ti jednostvano prihvati da primas krv i telo Hristovo kao sto je to prihvatio i Sveti Nikola Kavasila ( a bio je Liturgicar par ekselans).

A sto se tice Bozanskih energija, pa sve je Bozanska Energija od hleba, vina pa do same liturgije.

  • Волим 1

Ora et labora

Link to comment
Подели на овим сајтовима

1. Жена у циклусу није блудница.

2. Православни не верују у трансубстанциацију (пресуштавање). То је римокатоличка јерес.

"He who fights with monsters should look to it that he himself does not become a monster... when you gaze long into the abyss the abyss also gazes into you..." — Friedrich Wilhelm Nietzsche

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Како је могуќе човек који се налази у блудни грех да се причести? Ако знамо да према свети апостол Павле најголем грех је блудни грех, јер ми се сајединујемо са блудницом и постајемо једно тело са њу, уместо да будемо једно Тело са Христа? Кад знамо да сви канони Православне Цркве бране блудницима да се причесте бар једну годину.

A ko je ovo ikada branio?

Domine, adiuva incredulitatem meam!

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Православни не верују у трансубстанциацију (пресуштавање). То је римокатоличка јерес.

Potpuno u si u pravu, ali probaj na jedan normalan nacin to objasnis obicnom verniku koji se vec 200 godina starim terminon uzmite krv i telo Gospoda Isusa Hrista srece.

Dal presustavanje ili transubstancija (latinski) je pojam dalek od obicnog vernika. To sa mladjim genercijama koje sada prate veronauku ce ici ali sa starijima tesko.

I jos nesto, na Svetom Sergeju su transubstancija jos uvek koristi kao osnovni termin i ako nije validan, barem po knjigama vladike Atansija, koji ih je na Srpskom jeziku izdao.

Ora et labora

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Гости

Orthophill

то ти је неки нови покрет...теолога..који никада неће мантију носити..јер нема у разним бојама..

немој на њих да обраћаш пажњу :)

Сва срећа па је ту Михајло да појасни ствари... види се да си начитан, да си се бавио теолошким питањима, прочитао Свете оце, бавио се озбиљним студијама...

Ако већ износиш такве твдње без икаквог обзира да заиста са оваквим ставовима можеш некога саблазнити боље би било да изнсесеш то Твоје јединствено и најсветије учење, па да видимо где смо.

Још, у теологији увек постоји дијалог и вођење разговора, непрестано истраживање, ипитивање на које нас и сам Господ позива. Ово што си сада Ти урадио ништа није више до показивање дијалошке некултуре а и затварање у своју самодовољност.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Православни не верују у трансубстанциацију (пресуштавање). То је римокатоличка јерес.

Mnogi veruju medju narodom a i svestenstvom pravoslavnim da se pretvaraju u telo i krv Isusa Hrista, da je u sustini to ona ista krv i telo Hristova,pod vidom hleba i vina. I ako tako neko veruje ili oni koji su do sada verovali,da li su spasavali duse svoje posto su verovali jereticki?

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Vjerujem da je ovo samo prečasno tijelo Tvoje...

To ispovijedamo pred pričešće,i dovoljno je da vjerujemo,jer to i jeste! prečasna Krv i Tijelo

kako dolazi do toga je druga stvar na koju je dovoljno dati odgovor Duhom Svetim.

"Kakvi su da su, moji su" Džizs

Apokrifno jev. po Oglu

-taj njihov svijet će te ubiti

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Гости

Полако, полако.... одлазите на сасвим другу страну са вашим непромишљеним закључцима. Наравно да је Причешће Тело и Крв Господа Исуса Христа. Но, како то оно бива? Магијском формулом или некако другачије?

Литургија је најпре догађај а не ствар. Данас под утицајем схоластичке теологије Литургија престаје да буде догађај већ ствар поистовећена са хлебом и вином.Одатле и та силма препиорка међу западним богословима у средњем веку , како се врши трансубстанцијација, претварање, кад се то врши, на који начин, шта се говори, под којим условима итд...а што никада није било присутно у православном предању. Зашто? Зато што Христос ниукада није поистовећиван са стварима већ са свеукупним литургијским догађајем. Томе нас учи и сам Господ: Тамо где су двојица или тројица сабраних у Име моје тамо сам и Ја. Дакле, Христос је неодвојив од догађаја Литургије. Наравно, то има огромне последице за наш хришћански живот. Једно је ако Христа поистоветимо са стварју те зато имамо однос према вечном животу да нам се он даје као медикамент, лек који узимамо причешћујући се (причешће му дође као аспирин, презнојиш се и буде супер) и то нам даје живот вечни, док ова друга димензија димензија, православна, указује на Христа као заједницу, однос који имамо сви једни према другима. Такав начин пројављује да смо сви заједно Тело Христово-Син Божији.Ако хоћете и Молитва Господња (Оче наш) указује управо на ту дименизију.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

ortophill- bratanče, ti pod vidom hleba i vina primaš telo i krv Hristovu... ne realnu krv već božanske energije jer u protivno bi bio ljudožder... tvoje vidjenje je veoma blisko učenju papske kurije (i pravoslavne murije lol )

https://www.pouke.org...975#entry553975

Значи Виното не е Вистинската Крв Христова?

Naravno da jeste istinsko Telo i istinska Krv, brate, ne smucuj se ovakvim sitnicarenjima i misaonim sportom.

"Verujem da je ovo samo precasno Telo Tvoje, i ovo sama casna Krv Tvoja..."

"Ви морате упознати земаљско да би сте га волели, а Божанско се мора волети да би се упознало." Паскал "Свако искључиво логичко размишљање је застрашујуће: без живота је и без плода. Рационална и логична особа се тешко каје." Шмеман "Always remember - your focus determines your reality." Qui-Gon Jinn

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Чланови који сада читају   0 чланова

    • Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу
×
×
  • Креирај ново...