Jump to content

Проблематична житија или можда и није то баш тако....

Оцени ову тему


Препоручена порука

Читам житије које је поставио наш врлински и љубављу пун брат Марти... за данас...

Мастридија

Живела у Александрији и проводила свој усамљенички живот сав у молитви и ручном раду. Неки младић разгори се телесном похоти крема њој и непрестано јој досађиваше. Не хотећи згрешити Богу а видећи да се не може лако отрести разузданога младића св. Мастридија упита га једном, шта га то највише привлачи к њој? Он одговори: очи твоје! Мастридија тада узе иглу којом је шила, па избоде себи очи. Тако спасе себи мир и младићу душу. Младић се љуто покаја и оде у монахе.

--------------------------

Колико ово пије воду, и да ли је то хришћанска врлина?

Могуће да ће неко да цитира одмах познати део из Библије "Ако те саблажњава уд твој, одсеци га..."

Знам да су неки људи чак секли своје пенисе због овог цитата, али да ли то има везе са тим што је Господ хтео рећи, и да ли то има икакве везе са хришћанством. Повређивати себе.

Χριστὸς ἀνέστη ἐκ νεκρῶν θανάτῳ θάνατον πατήσας, 

καὶ τοῖς ἐν τοῖς μνήμασι ζωὴν χαρισάμενος...

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Одговори 238
  • Креирано
  • Последњи одговор

Популарни чланови у овој теми

ovo je za mene ludilo, a za nju nije, njen izbor

Zayron: Pa tamo ni nema svađa oko vjere i nacije jer se o tom uošte ni ne priča. Priča se kakva je koja ribica i na šta se fata, na mrmka, na glistu, na kruh, hljeb ili angelbrot, na na lažni mamac itd. Evetualno o tom kako se koja peče i koja je ukusnija.

cloudking: "Ne postoje cuda... postoje samo stvari koje jos ne razumemo."

Link to comment
Подели на овим сајтовима

kako god bilo čin oduzimanja očinjeg vida sebi je svakako greh-osim možda u nekoj na kub fiktivnoj situaciji a to svakako nije ova (kolko se sećam,sveti oci od svih čula izdvajaju čulo vida kao najvažnije) i ovakve stvari nemaju ništa korisno da prenesu verniku niti ateisti koji ih čita-samim tim nemaju šta da traže u žitiju svetih...

možda imaju veze sa origenizmom

što reko jedan profa sa teološkog o žitijima-pis'o ko je šta stigo

Zato kažem ti: opraštaju joj se gresi mnogi, jer je veliku ljubav imala; a kome se malo oprašta ima malu ljubav.


 


0526200500.jpg


Link to comment
Подели на овим сајтовима

Povredjivati sebe nije isto sto i povrediti sebe i zrtvovati svoj zivot zbog ljubavi prema Hristu i neodricanja puta kojim se poslo.

Mozemo danas samo da sanjamo o tome.

Covek nije spreman ni na najmanju zrtvu a kamo li na sta vece ni prema sebi ni prema bliznjem.

Tako je sve u skladu sa savremenim slepilom - umesto da vidimo koliko smo odstupili od vere i ljubavi i svega sto one nose, mi smatramo za neverovatno nesto sto je u stvari toliko logicno i istinito.

al' tako je to danas.....

Link to comment
Подели на овим сајтовима

ne shvatam -zašto nije mogla da ide dalje bez ubadanja-rekao bih da je u pitanju fanatizam... naravno,raj je veliki i daleko od toga da u njemu neće biti fanatika ali svakako nisu za primer a mislim da Emilija nije baš najbolje uspostavila korelaciju izmedju današnje krize hrišćanskog identiteta i nekadašnjeg,vrlinskog života kome nije ništa strano ako je cilj Hristos

Zato kažem ti: opraštaju joj se gresi mnogi, jer je veliku ljubav imala; a kome se malo oprašta ima malu ljubav.


 


0526200500.jpg


Link to comment
Подели на овим сајтовима

nekada..zavet devicanstva se branio zivotom, meni je logicno da se odrekla neceg, za nju manje vaznog od zaveta koji ne zeli da pogazi. Ujedno je jos jednu dusu pokajanika privela Gospodu....

Link to comment
Подели на овим сајтовима

moki, a sta onda sa silnim mucenicima koji su dali zivot a ne samo oci????

mučenici i ubadanje u oči.... hmmmmm

pa mučenici se nisu igrali -Ko prvi u koloseum Bog ga najviše voli- (da jesu,verujem da bi reputacija Usaina Bolta bila dovedena u pitanje) mislim da se slažemo oko ovoga tj. da nisu sami trčali u koloseum već su bili progonjeni i hvatani

da jesu ovo radili,tvoje poredjenje bi bilo na mestu

Zato kažem ti: opraštaju joj se gresi mnogi, jer je veliku ljubav imala; a kome se malo oprašta ima malu ljubav.


 


0526200500.jpg


Link to comment
Подели на овим сајтовима

ja bih stavio zaista veliki znak pitanja što se tiče poučnosti ovog žitija... Možda ima nešto više u njenom žitiju koje je pisao Ava Justin, sa nekim dodatnim objašnjenjem... sad ću da gvirnem.

Χριστὸς ἀνέστη ἐκ νεκρῶν θανάτῳ θάνατον πατήσας, 

καὶ τοῖς ἐν τοῖς μνήμασι ζωὴν χαρισάμενος...

Link to comment
Подели на овим сајтовима

nekada..zavet devicanstva se branio zivotom, meni je logicno da se odrekla neceg, za nju manje vaznog od zaveta koji ne zeli da pogazi. Ujedno je jos jednu dusu pokajanika privela Gospodu....

Завјет девичанства се даје ријечију да се неће никад доборвољно ступати у интимне односе.

Када те неко силује, ако си била девица, ти си даље девица, јер твоја воља је остала увијека таква, непромјењена каква је и била дата у завјету.

Овог горе ми лични на фантизам каквог су Јевреји гајили када су мисли да је гријех извршити самоубиство, а није убиство у одређеним случајевима. А тај један случај се десио око 250 г прије Христа, када група побуњених Јевреја није хтјела да се преда римским војницма, па како нису хтјели да изврше самоубиство јер је то према тори гријех, један другог су постепено убијали, док се тек онај задњи није убио. И сад као таква убиства нису била гријех....Е то је тај фанатиам који до бесвсти иде ка томе да је Богу битна форма, а на дух и воља са чиме је неко дело учињено.

Српски менталитет карактеришу изненадни подвизи кратког даха, понесеност која прво улије наду, али капитулира у завршници, све се то после правда вишом силом и некаквом планетарном неправдом што само на нас вреба.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

ajde Sićo,gvirni ... p.s.ne očekujem ništa radikalno drugačije

poučnost se uopšte ne dovodi u pitanje jer ne postoji... a znak pitanja se stavlja na autentičnost-mada verujem da ima ljudi koji bi raznorazne stvari radili zbog Boga

Zato kažem ti: opraštaju joj se gresi mnogi, jer je veliku ljubav imala; a kome se malo oprašta ima malu ljubav.


 


0526200500.jpg


Link to comment
Подели на овим сајтовима

ma nisu trcali da bi ih Bog voleo najvishe, nego su se cesto smatrali toliko nedostojnima i neokajanima da su molili od Boga mucenicku smrt , nekoliki i posli sami namestajuci priliku kja nije dolazila spontano...niko to nije radio zbog svoje slave ili mazohizma , hocu da kazem da je tadasnjim hriscanima sopstveni zivot bio sasvim nebitan u situacijama kad se zelela pokazati ili ljubav za Gospoda ili strah od sagresenja, ma i protiv svoje volje.

A mi smo daleko od toga, gledamo to sve i citamo kao na bioskopskom platnu....

  • Волим 1
Link to comment
Подели на овим сајтовима

Завјет девичанства се даје ријечију да се неће никад доборвољно ступати у интимне односе.

Када те неко силује, ако си била девица, ти си даље девица, јер твоја воља је остала увијека таква, непромјењена каква је и била дата у завјету.

Kako se olako prelazi preko nekih stvari

A zašto onda anđeo bi poslat Josifu,i zašto je uopšte Djeva morala da se uda

"Kakvi su da su, moji su" Džizs

Apokrifno jev. po Oglu

-taj njihov svijet će te ubiti

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Чланови који сада читају   0 чланова

    • Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу
×
×
  • Креирај ново...