Jump to content

Епископ захумско-херцеговачки Григорије на Wikileaks-u

Оцени ову тему


IgorEr

Препоручена порука

Episkop zahumsko-hercegovački je moćan igrač u svetu SPC i političkom miljeu Srpske, navodi se u depeši koju je svojevremno centrali u Vašingtonu poslao američki ambasador u BiH.

v217260p0.jpg

Foto: Tanjug

"Vladika Grigorije ima duhovnu i svetovnu moć u Trebinju. Sa vlašću koja se pruža duž čitave južne BiH, uključujući i Mostar. Relativno mladi Grigorije je jedan od glavnih igrača u svetu SPC i ima značajnu moć u BiH u političkoj sferi putem lokalnih i nacionalnih veza", naglašava se u depeši tadašnjeg ambasadora Čarlsa Ingliša poslatoj 2009. godine, objavile su banjalučke "Nezavisne novine".

Dodaje se da ga njegov pritisak za promene unutar SPC stavlja na poziciju mlađe frakcije verskih vođa, te da će Grigorije biti snaga na koju treba računati u vremenu koje dolazi.

"Sam Grigorije nam je rekao da ga smatraju vođom među 'mlađim vladikama' zbog čega se često nalazi u opoziciji prema starijim zvaničnicima SPC, naročito vladike Vasilija Kačavende, crnogorskog mitropolita Amfilohija i banjalučkog vladike Jefrema", dodaje se u depeši, a kao primer se navodi rasprava Sinoda o prihvatanju ili neprihvatanju ostavke patrijarha Pavla.

Ingliš vladiku Grigorija opisuje kao "mudru političku životinju" sposobnu da gleda mnogo dalje u budućnost nego većina političkih vođa u BiH, kao i to da će u narednom periodu sigurno biti značajan sabesednik, bilo u njegovoj eparhiji, ili na nekoj moćnijoj poziciji u Beogradu.

"Nedavni izbori u Svetom Sinodu su to već potvrdili. Njegova nastojanja su daleko od demokratskih ili nastojanja uključivanja i zbog toga zahtevaju korektibilni i srčani, ali ne i preterano prijateljski pristup od strane nas. Uvek spreman da kaže 'pravu stvar', Grigorije može biti od koristi", pojašnjava Ingliš.

U depeši se naglašava da vladika Grigorije nema problematičnu ratnu prošlost kao što je slučaj sa vladikom Kačavendom, te da ima šire svetske poglede i veze nego vladika Jefrem i drugi u hijerarhiji SPC.

"Njegov kadar mladih obrazovanih sveštenika, kojima izgleda daje širok dijapazon delovanja, dobro služi za očuvanje srpske kulture i službe Crkve", smatra Ingliš.

Извор: http://www.mondo.rs/s217260/Info/ex-YU/I_mocni_vladika_Grigorije_na_Wikileaks-u.html

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Које је то смарање. Владика нема (нити жели) војску и полицију да намеће своје идеје другима, а то што је паметан и способан могу само да му завиде. Проблем су ови бедници који управљају војском и полицијом.

ΜΟΛΩΝ ΛΑΒΕ

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Гости
"Njegov kadar mladih obrazovanih sveštenika, kojima izgleda daje širok dijapazon delovanja, dobro služi za očuvanje srpske kulture i službe Crkve", smatra Ingliš.

Sve остало пада у воду као и наводне депеше које прикупља Викиликс.

На многаја љета Преосвећени Владико! Да Бог да још оваквих Епископа нашој Светој Цркви Божијој.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

on se transformisao od kad sam ga prvi put video, sad je ozbiljniji i mudriji nasznak9877777777777777777

Zayron: Pa tamo ni nema svađa oko vjere i nacije jer se o tom uošte ni ne priča. Priča se kakva je koja ribica i na šta se fata, na mrmka, na glistu, na kruh, hljeb ili angelbrot, na na lažni mamac itd. Evetualno o tom kako se koja peče i koja je ukusnija.

cloudking: "Ne postoje cuda... postoje samo stvari koje jos ne razumemo."

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Sve остало пада у воду као и наводне депеше које прикупља Викиликс.

На многаја љета Преосвећени Владико! Да Бог да још оваквих Епископа нашој Светој Цркви Божијој.

amin-nas

Ово је још један доказ да је СПЦ "трн у оку" западу, и да је посматрају веома обазриво, поготово оне који се својом харизмом и ауторитетом истичу.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Episkop zahumsko-hercegovački je moćan igrač u svetu SPC i političkom miljeu Srpske

руку на срце и ово је истина, и Богу хвала да је тако :0104cheesy: amin-nas

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ovaj vikiliks je jako dobra stvar samo zbog jednog - lepo se vidi kako političari (svi na svetu) ne rade ništa, samo ogovaraju ko najgore babe. Čovek bi pomislio da je ta američka ambasada neka institucija sa makar minimalnim nivoom ozbiljnosti, a ono cirkusijada samo takva. Takoďje je zanimljivo videti koliko su ti klovnovi glupi i površni. Oni samo imaju golu silu u rukama i to je sve. Nikakvu iole inteligentnu ideju nemaju ni u tragovima.

  • Волим 1
Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ovaj vikiliks je jako dobra stvar samo zbog jednog - lepo se vidi kako političari (svi na svetu) ne rade ništa, samo ogovaraju ko najgore babe. Čovek bi pomislio da je ta američka ambasada neka institucija sa makar minimalnim nivoom ozbiljnosti, a ono cirkusijada samo takva. Takoďje je zanimljivo videti koliko su ti klovnovi glupi i površni. Oni samo imaju golu silu u rukama i to je sve. Nikakvu iole inteligentnu ideju nemaju ni u tragovima.

Управо тако. Сви ми имамо слику како су то неки "супер озбиљни" ликови који се баве "супер важним" стварима, а они ко бабе неке... :)

ΜΟΛΩΝ ΛΑΒΕ

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Један од момената који показује њихово слепило произашло из предрасуда јесте да је епископ Григорије опозиција митрополиту Амфилохију. Они то морају ставити, јер у њиховом црно-белом свету без љубави увек имамо "доброг" и "лошег" момка. Тако да "ултра-конзервативни" митрополит по њима не може бити у добрим односима са модернима младим епископом.

Интересантно је из депеша америчких амбасада да видимо колики је степен њиховог неразумевања свега онога што се уклапа у њиховом шаблон, иако су врхунски обавештени. То је проблем свих Империја, које дођу до свог зенита.

Добра је последња реченица, јер не знам колико је по њима оцена да "Njegov kadar mladih obrazovanih sveštenika, kojima izgleda daje širok dijapazon delovanja, dobro služi za očuvanje srpske kulture i službe Crkve" позитивна. Али свакако за нас јесте.

Ис полла ети деспота!

Призван или не, Бог је увек ту

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ово је још један доказ да је СПЦ "трн у оку" западу, и да је посматрају веома обазриво, поготово оне који се својом харизмом и ауторитетом истичу.

А шта тачно подразумеваш под "запад"? Овог кловна Инглиша? Треба да разумемо да није "запад" проблем него да се и он сам налази у дубокој душтвеној кризи идентичној као што је и ова наша домаћа. Није проблем у "западу" него је проблем у политичарима (домаћим и иностраним) и у систему који им омогућава да на основу оваквих прича узимају паре од слободних грађана.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ако се мало подробније замислите о речима које су изговорене (написане у тој депеши) о преосвећеном епископу Григорију, моћи ће те да видите (схватите) како они (амерички а и остали западни политичари) гледају на Цркву и како виде њено деловање. Односно може се јасно видети колико су слепи код очију (како се то народски каже).

С обзиром да свеобухватно, живот доживљавају кроз призму политике, тако гледају и на сваку реч, дело па и мисао (када успеју да сазнају шта неко мисли).

Дозволили су себи (у осталом као и наши политичари - сами су себе завели том идејом) да свет не могу да гледају другачије него са политичким наочарима (свугде виде само и једино политику), и није никакво чудо што све, али апсолутно све доживљавају само као политичко деловање.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

А шта тачно подразумеваш под "запад"? Овог кловна Инглиша? Треба да разумемо да није "запад" проблем него да се и он сам налази у дубокој душтвеној кризи идентичној као што је и ова наша домаћа. Није проблем у "западу" него је проблем у политичарима (домаћим и иностраним) и у систему који им омогућава да на основу оваквих прича узимају паре од слободних грађана.

Моје мишљење је да том "западу" јако смета СПЦ као једини могући чувар српског јединства, и нешто што се коси са њиховим плановима. Знам да ово звучи као оне чувене теорије завере, али мислим да постоје примери који то потврђују. Овај кловн како га ти називаш, не ради ништа друго осим што извршава оно што се од њега тражи, а то што он не види даље од носа, то је већ други проблем. Само не разумем ово што си написао, какве паре?

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Моје мишљење је да том "западу" јако смета СПЦ као једини могући чувар српског јединства, и нешто што се коси са њиховим плановима. Знам да ово звучи као оне чувене теорије завере, али мислим да постоје примери који то потврђују. Овај кловн како га ти називаш, не ради ништа друго осим што извршава оно што се од њега тражи, а то што он не види даље од носа, то је већ други проблем. Само не разумем ово што си написао, какве паре?

Како "какве"? Па он је амбасадор америчке федералне државе у БиХ. Шта мислиш одакле он добија плату и бонусе ако не од новца отетог слободним грађанима у виду пореза?

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Како "какве"? Па он је амбасадор америчке федералне државе у БиХ. Шта мислиш одакле он добија плату и бонусе ако не од новца отетог слободним грађанима у виду пореза?

Не видим какве везе има то што се амбасадори (као и остала државна управа) финансирају из пореза, па све државе овог света имају амбасадоре, зашто би то био проблем у вези са овом темом?

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Чланови који сада читају   0 чланова

    • Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу
×
×
  • Креирај ново...