Jump to content

Да ли разликујете "злу" етику од добре етике?Да ли је моралисање јерес?


Препоручена порука

Ja sam uvek lepo govorio da biti hriscanin znaci biti do srzi posvecen ZLU. Jer masa, narod, demos, laos

kako hoces nikad ne ocenju ZLO i DOBRO po principima Hristocenticnog obozenja gde je DOBRO sloboda

kroz licno a ZLO ropostvo kroz bezlicno. Nego upravo obrnuto. Masi je DOBRO utapanje u bezlicni

platonicki   mehuric a zlo je satiranja idilicne bezlicnosti zarad licnosne stvarnosti i sadasnjosti.

Malo je u istoriji bilo pravih hriscana ikada. To su sve platonicari sa blagocestivim hriscanskim recnikom i

nekom mutnom etikom. Ideje, ideali, drzave, narodi, porodicem, klanovi, paritije sve su to bezlicni mehurici

koji  porobljavaju.

I zato ko zeli slobodu kroz licno mora da satire idile i ideje. Mora da bude posvecen zlu i da se spremi da ce

biti pljuvan i proklinjan strasno.



 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Mislim da nije ako je izraz duhovnosti.

Ako je izraz!

To znači da je on prirodna posledica duhovnosti i nije usiljen.

Ili je nemoral više prirodna posledica našeg pada, prema tome dobar moral je deo naše prave prirode? Ili zar majka mora da veruje u Boga da bi volela svoje dete? Apostol Pavle govori nešto o zakonu po Adamu i da je taj zakon u svima nama, kod jednih više a kod drugih manje razvijen, ali je tu.

nije nemoral posledica pada već zlo a nemoral prirodna posledica zla
Link to comment
Подели на овим сајтовима

Možemo i tako da napišemo. Ali ipak nam valja da se trudimo o dobrim stvarima, zar ne.. Pravda ne znači da samo nama bude dobro. I time imamo jednu odgovornost, imamo jednu dužnost, da hranimo gladne, da branimo slabe, da pomažemo nemoćnima, da učimo nenaučene. Kako beše ona priča o monahu koji je dostigao do raja vodeći sa sobom hiljadu spašenih duša, pa on reče: ako je tako, onda mi valja da se vratim i dovedem još hiljadu ljudi. Moral..?

Ne,dobrota!

Bože ako ne spaseš sve ljude nemoj ni mene spasiti.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

A zašto Bog ne bi spasio sve ljude? Ja ne sumnjam da Bog jeste apsolutna, savršena ljubav. To što smo ja i ti nesavršeni, ne znači da Bog nije savršen. Ne treba, dakle, da kušamo Boga postavljajući mu ultimatum, nego mu se iskreno poveriti: "Gospode, želeo bih da se svi ljudi spase, pa ako je moguće, učini da bude tako. A kako, ovo ti Gospode najbolje znaš." Verujem da Bog voli takve koji mu se tako obraćaju..

A kako on to da uradi ako je moralista i striktno se drži zakona?
Link to comment
Подели на овим сајтовима

Jа више немам појма шта је јерес, шта није. Екуменисти, еволуционисти, креационисти, националисти, моралисти...и ко зна ко још. Мени више ништа није јасно  :bla:

Враћам се ја старој доброј сигурности, постићу Бадњи дан и Велики Петак, примаћу попа у кућу и од мене доста. За ово сам сигуран да није јерес

Када би неко могао доказати да је Христос ван истине, и када би истина збиља искључивала Христа, ја бих претпоставио да останем са Христом, а не са истином

Link to comment
Подели на овим сајтовима

moralnost je za ateiste :drugarstvo:

Zayron: Pa tamo ni nema svađa oko vjere i nacije jer se o tom uošte ni ne priča. Priča se kakva je koja ribica i na šta se fata, na mrmka, na glistu, na kruh, hljeb ili angelbrot, na na lažni mamac itd. Evetualno o tom kako se koja peče i koja je ukusnija.

cloudking: "Ne postoje cuda... postoje samo stvari koje jos ne razumemo."

Link to comment
Подели на овим сајтовима

На крају ће нам се теологија као акт исповедање егзистенцијалне вере претворити у безличну рутину где морал није битан уопште. То нас доводи до саможивости. Морал није мерило благодати али морал има своје место ако га посматрамо као рефлексију благодатног додира. Човек дела морално јер је озарен Духом Светим. Сада рећи да морал није битан или да је лош сам по себи, може доћи само од оних који у њему покушавају стриктно да нађу фарисеја. Али није тако. Јер долазимо до дуализма између морала и благодати а да они уопште не искључују једно друго.

О овој теми, прикључите се на:

https://www.pouke.org/forum/index.php/topic,11977.0.html

па ћемо опширније да истражујемо проблематику...

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Чланови који сада читају   0 чланова

    • Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу
×
×
  • Креирај ново...