Jump to content

Šta je hula na Duha Svetoga?


Препоручена порука

mislim da je hula na Duha Svetoga svesno odricanje od Spasitelja i zbog toga je neoprostiva jer se taj koji se svesno odrice ne kajeza to

radost zivljenja je svesnost obitavanja u liturgijskoj zajednici

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Samoubistvo je hula na Duha Svetoga,osoba nema kad da se pokaje,i samim tim svesno se odrice od Spasitelja..jer tako?

posaljisvojuporuku.png

"Ако је бол све што видиш, можда тада губиш из вида Мене?"

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Kада је Господ чинио чуда ,фарисеји су говорили да то ради уз помоћ ђавола,то је хула.Један наш епископ је рекао владици Атанасију Јевтићу да је запоседнут ђаволом,дела владике Атанасије несумњиво говоре да су то плодови Духа Светога,тако да је и та тврдња да је владика запоседнут хула.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

mislim da je hula na Duha Svetoga svesno odricanje od Spasitelja i zbog toga je neoprostiva jer se taj koji se svesno odrice ne kajeza to

Svaki greh je u principu svesno odricanje od spasenja,zar ne? Mi vecinu greha cinimo zaista svesno, ugusimo "glas savesti" i zgresimo,svesni smo da to nije dobro ali - kazemo to je jace od mene,slab sam,nisam se ucvrstio u veri,ziv covek gresi...itd,I iako smo svesno zgresili mislim da se kasnije ipak kad tad pokajemo...pa znam po sebi da mi se desava vise puta da upadam u isti greh i ispovedam sve iznova i iznova(mada tu ima i onoga da to pokajanje onda verovatno nije pravo i duboko kada mi ne da snage da istrpim iskusenje sledeci put)onda ja stalno hulim...Ali mislim da sam negde procitala da je hula na Duha Svetoga upravo i jedino samoubistvo,ali ne zbog toga sto je to ucinjeno svesno nego zato sto osoba nema prilike da se pokaje....i naravno to mu se automatski ne prasta...

Jer ispada onda da posto se "svesni"gresi ne prastaju mi jedino "smemo"da gresimo nesvesno a ako nismo svesni da smo zgresili kako da postanemo svesni da treba da se pokajemo?Sad mi je nesto bas sve ispalo komplikovano... 8084.gif

posaljisvojuporuku.png

"Ако је бол све што видиш, можда тада губиш из вида Мене?"

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Помаже Бог!

Хула на Духа Светога по мом мишљењу јесте изузетно битна тема и то најпре из разлога што је Бог Дух Свети, као Део Нераздељиве Тројице, Бога Оца,Бога Сина и Бога Светог Духа, од самог почетка хришћанског живота сваког појединца, од Крштења, уткан у сваког од нас. Ми се читав живот молимо да да Бог не одузме од нас благодат Светог Духа, а начином живљења свог живота, показујемо Богу да желимо Његову милост, да нам већ подарену благодат чином Крштења, умножава. Са гледишта искуства Светих Отаца, н.пр. Светог Серафима Саровског, најбитнији задатак нашег живљења, како би остварили циљ којим тежимо, месту у Царству Небеском, јесте задобијање Светог Духа. Задобијање, по мени значи умножавање благодати, која је Божјом вољом и милошћу , Крштењем већ подарена. Имајући ово у виду, хула на Светог Духа, по мени, много је шира област, од самог чина самоубиства или недоличног и неосонованог разапињања мисли, па чак и личности Светих Отаца, Свештенства. То јесте најочигледнији облик хуљења, али зар није хуљење на Светог Духа, који је у нама и са нама, сваки грех који изнова чинимо? Грехова је безброј, и не само оних које познајемо из свог, или живота других, већ има грехова који изгледају као савршено добра и хумана дела, тако да је потпуно очекујуће да људи греше стално, а самим тим и да је спасење увек под Божјом милошћу.Али с друге стране, описано нам је Светим Писмом, Светим Јеванђељем, Житијама Светих, шта да чинимо, како би Пресудна Божја Милост била извеснија. Тако да греху се тешко можемо одупрети сами, без Свете Цркве, исповеди, покајања,Свете Литургије, и као неописиве награде Самог Бога, Светог Причешћа, јер тада осећамо Царство Небеско. Зашто би онда чинили изнова исти грех, односно зашто би изнова хулили на Бога Светог Духа у нама, ако смо искрени у својој жељи да задобијемо место у Царству Небеском?

Праштајте мени најгрешнијем међу вама

"Прости верник"

Господе, дај ми да мирно примим све што ми данашњи дан донесе и да се потпуно предам Твојој светој вољи. Упућуј ме и помажи свакога часа у току овога дана. Управљај мојим мислима и осећањима у свим делима и речима. Не допусти да у непредвиђеним случајевима заборавим да све долази од Тебе.

http://www.pravoslav...ta Filareta.htm

Link to comment
Подели на овим сајтовима

???? ?? ??? ????? ?????? ?? ?? ??? ???? ?????????,??? ?????? ??? ?? ????.

pa to je pre maloverije nego li hula

??? ????????? ?? ?????? ???????,? ??? ???? ?????? ?? ?? ??? ????? ???? ????????? ??? ?? ???? ?????????? ?????????
Link to comment
Подели на овим сајтовима

Хула на Духа Светога је и када се некоме каже да је нечастиви ушао у њега, то поготово наш старији народ говори и нразмишљајући шта су рекли...  Дакле, да је нечастиви ушао у Храм Духа Светога, у нечије тијело...

А можда и гријешим...

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Hula  se može se primeniti na grehe proklinjanja, psovanja Boga, ili samovoljnog degradiranja nečeg što se odnosi na Boga.

Želiš li biti mudar, nauči razumno pitati, pažljivo slušati, mirno odgovarati - i prestani govoriti kad se ništa više nema reći.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Hula na Duha Svetoga je kada i mi po ovim forumima hulimo na klir nase crkve jer su oni nasi posrednici pred samim Gospodom. Huleci na njih hulimo i na Duha Svetoga. Stoga prestanimo da hulimo na bilo kojeg svestenika, djakona, monaha, vladiku itd...da ne bi hulili na samog Duha Svetog.

:)

My wish for you

Be with God-and may God be with you!

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • 2 months later...

Po meni je hula na Duha Svetoga sledeća situacija.....Hristos dodje u slavi po 2. put,svi Ga vidimo...strašni sud i  blabla......i elem,On kaže svima...hajte sa mnom u carstvo...a neki od nas kažu-ne,fala....Gospod kaže-jel to vaša poslednja-a oni...-aha-

verujte mi,takvih likova ima.......takvi će verovatno biti u tzv. paklu

strogo uzevši,Duh Sveti je duh života....duh istine,utešitelj....znači neko ko svesno,svim silama ubija,laže i u isto vreme uživa u tome......slobodnom voljom....taj huli na Duha Svetog

Zato kažem ti: opraštaju joj se gresi mnogi, jer je veliku ljubav imala; a kome se malo oprašta ima malu ljubav.


 


0526200500.jpg


Link to comment
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Чланови који сада читају   0 чланова

    • Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу
×
×
  • Креирај ново...