Jump to content
  • Поуке.орг - инфо
    Поуке.орг - инфо

    Шта је Василијада?

    Sv-Vasilije-Veliki-pise-tekst-Liturgije.

    На први дан Нове године када Црква прославља Светог Василија Великог чије житије Свети ава Јустин почиње речима „Међу јерарсима изврсном, међу учитељима премудром и међу свим светима великом угоднику Божијем Василију отаџбина беше Кападокија“ морамо се сетити да је овај велики муж и стуб Цркве Христове из четвртог века за нас данас и диван пример делатне љубави и служења потребитима.

     

    Рођење Светог Василија ВеликогСвети Василије је после свог крштења разделио своје имање сиромашнима. О њима је у духу Јеванђеља увек размишљао и творио. Тако је своју визију Новог града настојао да оствари у предграђу Кесарије Кападокијске. Василијада је била место где су сиромашни, сирочићи и стари могли бесплатно добити храну, бескућници уточиште и склониште, а болесни медицинску помоћ. О томе су бринули монаси и монахиње који су свој монашки живот проводили помажући другима.

    Људима који живе у свету у једној од својих беседа Свети Василије конкретно говори како да поштују заповест љубави дељењем са другима:„Хлеб који не дајете је за гладне, одећа која је одложена је за голе, ципеле које труле због не коришћења су за оне који их немају, сребро које сте сахранили у земљу је за потребите“.

    Грађење Новог града је сигурно задивљујућа друштвена визија Светог Василија. Задивљујуће је и оно што је у њеној основи, озбиљност и страхопоштовање Светог Василија према Речи Божијој и Јеванђељу. У беседи О милости и о суду он каже да у свету који је заборавио Бога влада неправедност према ближњему и нечовечност према немоћнима. У беседи он упозорава на последице: „О немилостивима је пак, речено: Онај ко затвара уши своје да не би чуо сиромаха неће бити услишен када ме призове (Прич.21,13)… Оне, пак, које узводи ка богопоштовању, Бог учи и уздржавању од злих дела и старању о милости према ближњем, као што поучава пророк Исаија, говорећи у име Божије: Престаните са лукавствима и научите се да чините добро (Ис.1,16-17)“

    Свети Василије у овој беседи истиче и поучава да је милосрђе кључно за наш однос према Богу и Божији однос према нама. „Јер, Он говори: Дајите, и даће вам се (Лк.6,38). Кроз такво општење Он им је обећао и општење са самим собом. Јер, милостиви ће стати са десне стране Господа. Њима ће Цар који ће доћи рећи: Ходите благословени Оца мога; примите Царство које вам је припремљено од постања света. Јер огладњех и дадосте ми да једем; ожедњех и напојисте ме; странац бих и примисте ме; Наг бијах и одјенусте ме; болестан бијах и посетисте ме; у тамници бих и дођосте ми…Заиста вам кажем; кад учинисте једном од ове најмање браће, мени учинисте (Мт.25,34-40).

    Јер усрдност према светима јесте благочестивост пред Христом. Усрдни слуга сиромаха постаје Христов заједничар, не само када даје нешто велико, већ и кад пружа оно незнатно што има, тј. уколико и само чашом студене воде напоји ученика у име Учитељево (Мт.10,42)… Небески Цар не принуђава, не захтева данак, већ прима усрдне како би дародавци сами добијали, како би они који указују част били почаствовани и како би они који другима допуштају приступ у општење временским добрима били призвани у заједницу вечних добара.“

    Велики угодник Божији Свети Василије нам је оставио пример Василијаде и свој благослов и спасоносни савет којим завршава беседу О милости и о суду: „Нека нам речено у свако време буде у сећању и пред душевним очима како не бисмо губили садашње време и како не бисмо, изгубили тренутно, очекивали неко друго време. Јер, у том очекивању и одлагању може да нас предухитри кончина. Нека нам Господ дарује да се покажемо плодни и бодри, те да се сећамо Његових заповести. Нека нам да да смо спремни и да нас ништа не омете у спремању за Његов славни сусрет, у Христу и Богу нашем, са којим Оцу и Духу Светом нека је слава, сила и част сада и увек и у векове векова. Амин“.

     

    Извор: Ризница лиургијског богословља и живота




    Повратне информације корисника

    Recommended Comments

    Неколико изузетно битних детаља о Св. Василију Великом:

    Знајући историјат настанка празника Св. Три Јерарха човек не треба да се упушта у непотребне расправе ко је већи светитељ пред Господом неба и земље а ко не.

    АЛИ заиста Св. Василије Велики је један од највећих светитеља Божијих. А зашто?

    Ево само неке битне детаље да споменем:

    Па зато што је Св. Василије био 100% комплетан као Епископ/свешетнослужитељ, био је комплетна личност као неко ко је управљао Црквом и водио словесно стадо Христово.

    Шта то значи бити комплетан као човек/личност/свештеослужитељ?

    Покушаћу у што краћим цртама да одговорим на ово питање. Данас у СПЦ имамо свештенослужитеље којима је јача страна теологија али немају пуно додира са људима/паством, или пак има свештенослужитеља који тако раде, труде се око словесног стада Христовог, али нису нешто баш теолошки потковани, или тређа најгора група су нјамници/занатлије који нити имају везе пуно са паством а нити их интересује теологиј а ни молитва, али зато редовно кеширају зелембаће кад сервисирају-обављају занатлијски део посла....

    Дакле, Св. Василије је ујединио у себи све елементе који се не тако често срећу у Цркви код свештенослужитеља и то:

    1. био је изузетан дубок Теолог/Богослов неписао је многа значајна дела...

    2. сву Теологију/Богословље је живео-прекатиковао на исправан начин: као истински пастир бринуо се  о сиротињи, гладнима, жеднима..... као ретко ко од јерараха Цркве...

    3. био је човек молитве....

    Св. Василије је практиковао не само да духовно нахрани паству већ их је хранио и физичком храном, дакле бринуо се и за душу и тело своје пастве....

    Значи у овоме горе се огледа комплетност једног свештенослужитеља и по овоме Св. Василије је уистину пример за све векове на који се можемо и требамо угледати... Св. Јован Златоуст би се могао ставити у раван Св. Василија Великог-једино што Златоусти није био тако дубок као Богослов, већ је у својим писањима био више пастирски настројен....

    Један од пустињских отаца који је био ученик Кападокијаца каже: Ако је неко Теолог он ће се истински молити и ако се неко истински моли он је Теолог.

    Περί προσευχής – 153 Κεφάλαια, 61.

    Αν είσαι θεολόγος, θα προσευχηθείς αληθινά. Και αν προσεύχεσαι αληθινά, είσαι πράγματι θεολόγος.

    Што значи да се Теологија (изучавање Свештених списа Отаца Цркве) не може одвојити од молитве, нити се молитва може одвојити од Теологије. Дакле, Теологија и молитва иду заједно уједном пакету а не одвојено. Данас имамо људе који говоре о молитви, инсистирају на молитви а без да се изчавају Списи Отаца/теологија.....

    Према оцима Цркве Христос је дошао међу нас донио нам теологију/знање објавио нам Оца Свога Небеског, показо нам у коме правцу треба да идемо... Свети Василије је поседовао иситинско знање Теологије а овоме је придодао молитву и добра  дела....

    Св. Василије је посебно значајан за монаштво, јер је поставио добар разборит баланас у односу на строгу Египтаску монашку праксу а донекле и у односу на Сиријску монашку праксу... Св. Василије као и Св. Златоуст иако велики подвижници/испосници увидели су да мисију Цркве треба организовати по узору на Господа нашег Исуса Христа који је био у народу и са народом - дакле ГИХристос није основао неки манастир у некој далекој неприступној пустињи....Наравно Кападкојици никад нису оспорили важност овога али су знали шта је претежније, тј. директан и непосредан рад са људима....тако да су своје монашке насеобине градили у билизини насељних места, како би своју Теологију могли 100% практиковати...

    Ко жели да упозна Св. Владику Николаја Велимировића неће узети његову докторску дисертацију да чита (мада и то је за похвалу), већ ће узети и исчитати пажљиво лична писма Св. Владике Николаја, где ће уистину моћи да упозна тог светког човека.... исти случај је и са Св. Василијем Великим, човек може и треба да исчита Василијева Богословска дела, али ако заиста хоће да упозна овог светог човека треба да узме његова многобројна сачувана писам да прочита, и да види каквог је духовног и интелектуалног калибра био тај Свети човек...

    Укратко само сам хтео да споменем неколико иузетно битних детаља о Св. Василију Великом

    Ево и један важан текст/предавање о Св. Василију Великом од Fr. Maximos Constas-a (ово сам већ негде на поукама поставио):

    https://youtu.be/xWhpQpbV1o8?t=219

    https://www.academia.edu/10376852/St_Basils_Social_Concerns_unpublished_paper_

    Поздрав за све људе добре воље!

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима



    Придружите се разговору

    Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

    Guest
    Додај коментар...

    ×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

      Only 75 emoji are allowed.

    ×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

    ×   Your previous content has been restored.   Clear editor

    ×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Вести са званичног сајта Српске Православне Цркве

×
×
  • Креирај ново...