Jump to content
  • JESSY
    JESSY

    Скромни и смирени дајбабски старац

    Поводом празника Преподобног Симеона Дајбабског, подсјетићемо се бесједе коју је на трогодишњем помену Светом старцу изговорио још један светитељ Митрополије црногорско-приморске, свештеномученик Митрополит Јоаникије (Липовац).

    Јуче се навршило равно три године, браћо и сестре, од дана, када је завршио свој овоземаљски живот архимандрит о. Симеон Поповић, старјешина манастира Дајбабе код Подгорице. Ко и приближно зна високу вриједност о. Симеона биће му јасно, зашто је Митрополија припремила овај парастос.

    И поред свега тога, што је свето богослужење доста дуго трајало, а многи су дошли и прије почетка свете литургије, ипак ћу, браћо моја, рећи неколико ријечи о многозаслужном архимандриту о. Симеону Поповићу. Његов овоземаљски живот би се састојао у овом:

    Рођен је на Цетињу 1855. г. гдје је свршио и основну школу. Затим је пошао у Русију, гдје је у свето Кијево, како то Његош у „Горском вијенцу“ говори, завршио богословску семинарију и Духовну академију 1885. године. Послије двије године дана примио је монашки чин, гдје је у Кијевско-печерској лаври рукоположен у чин јерођакона, а одмах иза тога у чин јеромонаха, од ондашњег ректора Кијевске духовне академије чувеног епископа Силвестра, од оног Силвестра, који је био један од најученијих и најпознатијих руских архијереја. Одмах послије примања свештеничког чина о. Симеон, као велики родољуб, дошао је да послужи својој много вољеној Отаџбини Црној Гори.

    Браћо и сестре, у животу покојног архимандрита Симеона Поповића, поред осталих врлина и особина, видимо и два, код других ријетка символа. То су: символ учености и символ светости. Символ учености видимо, што је он био рукоположен, ни од кога мање, него од једног ученог и јавности добро познатог епископа Силвестра, који је, поред осталог, написао и то у неколико књига, догматско богословље. Епископ Силвестар, био је онда магистар богословља, што је у оно вријеме, у Русији било врло тешко добити. Видјећи у младом Симеону један велики интелектуални таленат, имао је жељу, да га сам лично рукоположи у чин свештеника, што је и учинио. То је један, док други символ, символ светости, видимо у томе што је епископ Силвестар, нашао за мудро да младога Симеона замонаши, нигдје другдје, већ у једној Кијевско-печарској лаври, као једној од највећих ондашњих руских светиња. По овоме се огледа, драга браћо и сестре, да се архимандрит Симеон Поповић још од младости своје одликовао светошћу живота свога.

    Драга браћо, још у почетку нагласио сам да је млади Симеон, одмах послије завршеног школовања и примања свештеничког чина дошао да користи драгој Отаџбини Црној Гори. Чим је овамо дошао, био је постављен за управитеља манастира Врањине. На овом је положају, остао пуне двије године дана, када је премјештен за сабрата манастира острога. Ту у Острогу, остао је о. Симеон осам година дана, када је у сну добио виђење да иде у село Дајбабе. И по овоме се чудном и ријетком Божјем јављању о. Симеону види, драга браћо, символ велике његове светости. Ту је он, као што сами знате, направио у једној пећини ријетко лијепу црквицу посвећену Пресветој Богородици. Радећи на овом светом дјелу, он овдје и остаје, све до завршетка свога овоземаљскога живота.

    Браћо и сестре, у животу и раду архимандрита Симеона Поповића, поред осталих дивних, имамо и једну, код других врло ријетку врлину, а то је: скромност и смиреност, Због своје велике скромности, с једне стране, а с друге, да би испунио Божје наређење за довршење и унапређење манастира Дајбабе одбио је архимандрит Симеон да се прими за епископа кад је био једнодушно изабран 1921. г. од Светог Архијерејског Сабора.

    Због своје велике скромности и смирености, био је често пута исмијаван, јер је то онда била мода. Али, драга браћо, како смо радили онако смо и добили. Он нас је редовно поучавао, не само ријечима, већ и животом својим, како да управимо наш живот овдје на земљи. Нијесмо га за то слушали, те смо доживјели ово што данас преживљујемо. Вјерујте ми, браћо моја, а будите и тврдо убијеђени, да ово данашње стање није ништа друго, већ Божја казна за наше зле жеље, рђаве мисли, слаби рад и неваљали живот, којим смо живјели. Но, драга браћо, ако ријечи архимандрита Симеона, нијесмо слушали за вријеме његовог овоземаљског живота, неопходно је потребно, ради спаса нашега и среће наше, да их послушамо бар послије његове смрти. Он нас, исто тако и данас учи. Поручује нам да живимо оним животом, којим је он живио, те ћемо тако стећи вјечно блаженство, а у овом случају, то ће за њега бити највећа радост коју му можемо причинити.

    Во блаженом успении вјечни покој подажд Господи усопшему рабу Твојему архимандриту Симеону и сотвори јему вјечнују памјат. Амин!

    Православни митрополит

    Црногорско-приморски

    ЈОАНИКИЈЕ

    2. април 1944.

    Цетињски манастир

     

    https://mitropolija.com/2023/04/01/skromni-i-smireni-dajbabski-starac/

     




    Повратне информације корисника

    Recommended Comments

    Свети Симеон је рођен 1854. године на Цетињу, у доњокрајском братству Поповића као мали Саво. Основно школовање завршио је на Цетињу. Касније се образује у Кијевској богословији, а потом и у тамошњој Духовној академији, надахњујући се животима и подвизима оснивача и преподобних отаца Кијевске лавре. У Кијеву је замонашен, рукоположен у чин јеромонаха, а 1888. године враћа се на Цетиње, гдје му је одређена служба Божјег служитеља у манастиру Светог Николе на Врањини, а годину дана касније и у манастиру Острог, гдје је био и предавач у тамошњој монашкој школи, коју је покренуо Митрополит Митрофан Бан.

    На основу чудесног виђења, које му је Бог открио, јеромонах Симеон је иницирао градњу цркве на мјесту данашњег манастира Дајбабе крајем 19. вијека.trans.gif Остатак свог живота јеромонах Симеон је провео служећи новооткривеној Дајбабској светињи.

    Преподобни Симеон Дајбабски упокојио се у Господу 1. априла (по грегоријанском календару) 1941. године. Његове преподобне мошти су откривене на 55. годишњицу од његовог упокојења 1996. године у манастиру Дајбабе, настојањем Његовог високопреосвештенства Архиепископа цетињског Митрополита црногорско-приморског г. Амфилохија, бројног свештенства и вјерног народа, поклоника Дајбабског манастира. Од тада, сваке године се на дан старчевог упокојења одржава велики сабор у манастиру Дајбабе.

    Преподобни Симон Дајбабски је канонизован 29. априла 2010. године на заседању Светог архијерејског сабора Српске православне цркве.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    Молитва прва преподобном СИМЕОНУ ДАЈБАБСКОМ чудотворцу
    Преподобни и богоносни оче Симеоне, који си живот свој даровао на службу Господу и кроз Кога се правовернима указала велика тајна древне Дајбабске светиње, не престај као онај који слободу и смелост имаш да нас заступаш пред престолом Цара Славе, са свима светима и Пресветом Владичицом нашом Богородицом. Научи и нас недостојне да се путем јеванђељске истине ходећи удостојимо са свима светима вечних блаженстава, неућутно славећи Бога Тројичнога, Оца и Сина и Светога Духа, сада и увек и у векове векова. Амин.
    Молитва друга преподобном СИМЕОНУ ДАЈБАБСКОМ чудотворцу
    Љубављу према Господу ношени, притичемо к теби, о чудесни старче Симеоне, да нас молитвено закрилиш и немире и страдања наша ублажиш, непрестано нас заступајући пред Царем Славе, Којим си блистао у време земнога живота и сада у вечности слободно предстојиш Њему. Сажали се на немоћи наше, туге и страдања наша у радост преточи, болести тела и духа као весник непролазне благодати исцели да бисмо се радовали Господу и прослављали тебе, угодника Његовог. Не презри нас који са љубављу приступамо светоме кивоту часних моштију твојих, целивајући их са вером и сузама ничице падајући пред смиреношћу твојом. Као што си свакога са радошћу примао у телу будући, тако и сада радосно пригрли нас у вечности блаженствујући. Симеоне, старче благословени, похитај да буре сагрешења наших и небројена дела и помисли и свако одступање наше од истиноживља обратиш на спасење, како бисмо у љубави Господњој, са чистим сведочанством и жељом, били непрестано сједињени у Светој Литургији, у којој смо са тобом вечно заједничарећи призвани на непролазно блистање у слави Тројичнога Бога, Оца и Сина и Духа Светога, сада, свагда и увек и у векове векова. Амин.
    Тропар, глас 1.
    Спаситеља и Господа животом посведочио јеси, истину јеванђељску ревносно проповедајући, тајанствених откровења Божијих испуњење,преподобни оче наш Симеоне, похвало Дајбабске обитељи, монахујућих правило и правоверних утехо, заступај нас усрдно пред престолом Цара Славе.
    Кондак, глас 8.
    Послуживши од младости своје Господу, сведок тајне векова постао јеси, откривши светиње древних времена, уписао си се у књигу вечности, богоносни старче Симеоне, моли Христа Бога, да спасе душе наше.
     
     

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    MITROPOLIJA.COM

    Део путописа „Кроз земље Срба“ из 1904. године Енглескиње Мери Едит Дарам. Описала је и њено путовање кроз Црну Гору, посете Острогу, Цетињу...

     

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима



    Придружите се разговору

    Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

    Guest
    Додај коментар...

    ×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

      Only 75 emoji are allowed.

    ×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

    ×   Your previous content has been restored.   Clear editor

    ×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Вести са званичног сајта Српске Православне Цркве

×
×
  • Креирај ново...