Jump to content
  • JESSY
    JESSY

    Игуман Силуан Туманов - Да ли постоји технологија спасења

    Молим вас да покажете (ако она постоји, а ње нема) технологију спасења. То јест, каква конкретна дејства/акције доводе до каквих конкретних резултата. И реч више није о некаквим тамо "унутрашњим променама"! Бар покажите спољашње - спремност да прихватите туђе мишљење, поштовање вредности ближњег, саосећање према онима који страдају, а не само "по прописаном", љубазност у комуникацији итд.

    Одговарају ми да саме радње ничему не воде, али могу бити поштапалице и помоћно средство (да, читао сам о овоме пре 25 година).

    Молим за примере овога, јер из искуства видим сасвим супротно – људи иду у ритуализам и самољубље и "обожавање поштапалица". Притом се ја наивно надам да ће се човек сетити сопственог "труда" и жалосног резултата, постидети се и разговор ће се спустити у другу раван.

    Али не. Зашто би? У одговору се говори о свом личном искуству непосредне светости због пар поклона и уздржања од паштете у конзерви петком.

    Овде је потребно скромно заћутати и управо овде учинити наклон из поштовања према пресветом бодисатви, који се спустио до беседе са грешним попићем. Али ја нисам џентлмен и не намеравам да будем. Зато ћу и да питам даму: у чему је ваше лично искуство у узрастању у љубави уз помоћ постова и поклона, ако се та љубав не примећује на друштвеним мрежама кроз реплике (па чак и мирно прихватање туђег мишљења)?

    У одговору ми, очекивано, кажу да сам "невиђена будала" (тм). То јест, зашто сам ја не живим свето? Али не расправљам се са тим. Глуп сам, неправедан, и у мени нема љубави. И ја сам о себи сам спреман да то кажем. Тако и мислим о себи. Али сваког другог ко ми ово каже, осим мојих претпостављених (да, лицемер сам, не спорим), духовног оца и владике, смирено ћу подсетити на основу аскетике: онај који сведочи о свом духовном узрасту, који говори о својим аскетским "подвизима" по правилу пребива у прелести, самообмани. Ово је тешко духовно стање, када човек себе искрено сматра бољим од других људи, практично испуњавајући све што се захтева, а свакакве фразе "од којих сам први ја" изговара као нешто ритуално, јер "такав је обред".

    "А зашто онда сав тај аскетизам? А? Зашто? Зар треба све одбацити, да?"

    Нема потребе. Само треба схватити да је аскетика аскета за аскете. А за мирјане који живе у дубинама света потребна је аскеза сасвим друге врсте. И не треба изигравати анђеле и отшелнике древности, већ живети пуним хришћанским животом.

    (Како и заповеда апостол Павле.)

    https://www.facebook.com/profile.php?id=100014723475780

     




    Повратне информације корисника

    Recommended Comments

    Одавно је тачно запажено да спасење у хришћанству, православљу није лутрија, није методологија, ноје скуп јединствених правилних радњи.

    Није лутрија, зато што спасење није случајна награда за срећнике који, у нади на чудо, испуњавају све службе у храму и ишчитавају све текстове у молитвословима.

    Спасење није лајф хак, зато што не подлеже никаквој методици. Ми немамо скуп исправних радњи које ће са десет корака учинити од тебе од грешника свеца и кандидата за Небеску обитељ. Код нас нема ни једног храма или манастира где би смело могли рећи: "Ево, чините ово у току одређеног времена и сигурно ћете бити спасени! И ето вам видљивих плодова резултата – погледајте, ови људи су дошли код нас, примили су постриг код нас и спасли се: победили су страсти и чине чуда!"

    Спасење није од нас, није од наших заслуга и технологије, већ од Божијег дара (види Еф. 2:8). Дар љубави. И иако у свакој култури постоје поступци и речи које помажу онима који се љубе да се зближе и постану породица, али немогуће је развити универзалну методологију за гарантовано постизање љубави уз помоћ само ових боја, речи, акција и слаткиша.

    Тако је и спасење. Ово је тајна која се не може поделити на методологију. Тајна љубави Божије према човеку и човека према Богу.

    Али "Ако ко каже: „Волим Бога”, а мрзи свога брата, лажа је; јер ко не воли свога брата кога је видео, не може волети Бога кога није видео" (1 Ин. 4:20).

    То јест, спасење ни на који начин не зависи од поста, молитве, вршења поклона, самомучења. А једини његов услов – стварање љубави у себи.

    И ето ту је заседа...

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима



    Please sign in to comment

    You will be able to leave a comment after signing in



    Пријави се одмах

×
×
  • Креирај ново...