Археолози су открили добро очуван манастир из византијског доба у Негеву, пустињском региону јужног Израела, у близини библијског града Бершебе. Откривени су и остаци сеоске куће, која је, заједно са манастиром, изгледа била напуштена крајем 6. или почетком 7. века, вероватно због опасности коју је представљао прелазак у рани исламски период, преноси Јерусалим Пост.
У извештају о ископавањима Израелске управе за антиквитете цитира се археолог Нир- Шимшон Паран манастир је био добро очуван, што сведочи о свакодневном животу монаха у Негеву у византијском периоду. Био је поплочан подовима од мозаика, који су вероватно поставили сами монаси.
„Већина археолошких открића о манастиру везана је за подове, што сведочи о његовом напуштању у касном византијском или на почетку периода Омајада (6.-7. век нове ере)“,
приметио је Паран. Манастир је био добро утврђени објекат, обухватао је капелу, трпезу, кухињу, као и пресу за вино. У центру капеле је мозаик малтешког крста, испод којег се налази грчки натпис који
помиње име манастира и имена његових житеља.
У апсиди су пронађене и две гробнице.
Јужно од манастира, археолози су открили сеоску кућу из византијског доба, која је укључивала
правоугаони објекат са прозором. На поду је пронађен новчић из прве половине VI века нове
ере.
Верује се да су и манастир и сеоска кућа локалитети из истог периода.
Јуче је Orthochristian известио и о траговима древног врта који је откривен испод пода храма
Гроба Господњег.
https://mitropolija.com/2025/03/31/vizantijski-manastir-otkriven-u-pustinji-svete-zemlje/
Recommended Comments
Нема коментара за приказ.
Придружите се разговору
Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.