Jump to content
  • Поуке.орг инфо
    Поуке.орг инфо

    Игуман Петар (Драгојловић): Не судимо неопрезно Патријарху Цариградском

      Видимо да поједина браћа и сестре, дају себи превелику слободу да Патријарха Цариградског називају јеретиком и расколником. Но, браћо и сестре, то није добро. Ако би боље познавали бурну Историју Цркве Христове, и како Црква Христова врло опрезно суди било коме, а посебно Патријарху Цариградском, не би сте упали у замку да Патријарха Вартоломеја, без обзира на све његове јавне слабости и грешке, називате јавним јеретиком и расколником.

    Пазите, св. Кирило Александријски се у V веку, није усудио да сам, без одлуке Сабора, једног јавног безбожника и јересеначалника - Патријарха Цариградског Несторија, који је јавно проповедао да Богоридица није Богородица него христородица, одлучи од Цркве и избрише из Диптиха за помињање на Литургији у Александрији. Он га је и даље, до Саборске одлуке, називао Патријархом Цариградским, и помињао га је на Литургијама. А нека браћа и сестре се саблажњавају и на недавно саслужење нашег Српског Патријарха Г. Иринеја са Цариградским Патријархом Г. Вартоломејем, који заиста чини поједине грешке из Цариграда, али који још увек јесте Патријарх Цариградски, и није лично Саборски осуђен ни за једну јерес. Једно је рећи нешто погрешно, или учинити нешто погрешно, а сасвим друго, тај грех сматрати коначним и неког назвати јеретиком или расколником. То се нису усуђивали ни свети оци. Пазимо кад судимо другима.

    Jeromonah-Petar-Dragojlovic-774x633.png

    отац Петар (Драгојловић)

    Постоји нешто што се зове, ПРИВРЕМЕНО ОЧЕКИВАЊЕ ЦРКВЕ, да се неко покаје, и стога Црква није преки војни суд. Мудрост Цркве није у брзоплетом осуђивању, већ у мудром ишчекивању са вером, надом и љубављу, да се неко исправи. Сетимо се само тога да се западна јерес „филиокве„ веома раширила у 9 веку, пре свега због Франака и Карла Великог, али да је Црква Христива чекала 200 година, док коначно није дошло до одбацивања Рима због јереси у коју су коначно упали. Мада је и тада на западу било оних који су остали верни православној вери, и остали у Цркви Христовој.

    Зар у саслужењу нашег Српског Патријарха са Цариградским Патријархом не видимо и покушај посредништва нашег Патријарха да спречи велики раскол који је могућ због украјинског и македонског Црквеног питања? Хајдемо да будемо мало више људи вере, љубави, наде и поверења у Мудрост Цркве, а не у наше преке војне судове у глави.

    Игуман Петар (Драгојловић)




    Повратне информације корисника

    Recommended Comments



    пре 13 минута, Kifa рече

    Ни једно ни друго. Нити смо сви ми неки пргави момци, нити треба да ћутимо.

    Prgav sam ja, nisam ni mislio na sve. Mozda ovde jos par njih, kao ovaj Bukvojed, ali sta da se radi, ima nas i takvih.

    A za ovo drugo - ako ne treba da cutimo, sta onda nije u redu sa onim sto se prica? Ako neko u zestini izrekne neku jacu rec to svakako ne znaci da je istrcao mimo same Crkve - siguran sam da to nikad nikom ne bi palo na pamet, barem medju ljudima ovde na forumu, i uopste medju onima koje znam licno - te da je tim jacim recima stavio sebi neznamkakvo pravo da nesto sam za sebe odlucuje.

    Jasno je da ce Crkva kao celina (a to opet znaci i mi prgavi i temperamentni, koji smo isto Crkva kao i ovi drugi smireniji) da dadne konacnu rec, kao sto je uvek i davala u svemu i oko svega, ali upravo ovom zustrom i zestokom pricom ljudi i pokazuju dokle je sve to stiglo, tj. da je konacno prevrsila dara meru. Nije ovo ni izbliza prvi problem koji vaseljenska patrijarsija pravi uopste u PC, nego kap u prepunoj casi.

    Znaci jos jednom - sta nije u redu sa ovim sto se prica? Zar nije raskolnik svaki onaj koji izaziva raskole, makar i potencijalno? Sta drugo treba da se kaze za takvog?

    Drustvo na Fanaru odavno je izgubilo svaku osnovu da se uopste zove patrijarsijom, kamoli vaseljenskom. To treba otvoreno reci, i to se i prica.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 18 минута, obi-wan рече

    @"Tamo daleko" 

    Nesto ti nije jasno? Kazi sta je da razjasnimo, iz nemog cudjenja nista ne moze da se zakljuci.

    Mislim da Ti licno ne mozes da mi razjasnis cudjenje pri procitanom komentaru, jer me iznova iznenadi kako pojedini Hriscani, teolozi pa I svestenik , dozvole sebi takve sentimentalne I emocionalne gafove, kada je u pitanju bilo kakvo iskusenje, a kamoli ova svojevrsna kriza medjupravoslavnih odnosa. Kakvu li tek imaju odgovornost pred Bogom I svetom, svi oni koji se kriju iza temperamenta I gordeljivih izjava, a u ime samoproglasene (ne)pravde, poznavanja crkvenih prilika, bilo putem crkvenih analiticara ili strucnjaka svake vrste, koji svesno I bez imalo smernosti, pozivaju na "lincovanje", rat , poodvajanje I tome slicno.

    Malo ko od nas Srba je izabrao da "cuti" kako ti kazes, vec naprotiv , posto smo siti svega, na politickoj sceni I svakoj drugoj dimenziji danasnjeg zivota, e onda cemo punom parom protiv koga nego protive Crkve. Ti dobro znas, da unutrasnji neprijatelj moze da napravi vecu stetu nego spoljasnji. Pa Zasto da mi podgrevamo sukob I da stavljamo so na rane?  Ako je iko pobornik toga da se stvari nazovu svojim pravim imenom - bez lazne skromnosti, mogu reci za sebe da to cenim. Medjutim, u ovom konkretnom slucaju, mislim da si preterao kako u iskljucivosti rasudjivanja, tako I u bezrazlozno drcnom obracanju igumanu Petru, koji je jedan od retkih sto poziva na mir, smernost, jevandjelsku mudrost (a ne od ovoga sveta) I strpljenje, a ne trcanje pred rudu. 

    Pre svega nemojmo pretendovati da bas sve znamo o ovom sporu. Moj stav je moliti se I za jedne I za druge, kao I za sav rod Pravoslavni, a Bog ce nas pogledati kada dobije smerna srca od nas.

    Moglo bi se jos stosta reci, ali I ovo je dosta/previse. 

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    @"Tamo daleko" 

    Da skratimo pricu...

    1) Nemam pojma o kakvom lincovanju i ratu pricas.
    2) Upravo i pricamo o tome da unutrasnji neprijatelji, vuci u jagnjecoj kozi, gledaju da pocepaju Crkvu. I protiv toga dizemo glas.
    3) A sta tebe briga kako se kome ja obracam? Gledaj sebe i uzivaj. Ocu ne trebaju drveni advokati.
    4) Mir i smirenost ne znace da ljudi postanu raskilavljena melasa.
    5) Molitva je obaveza svakog hriscanina uvek, u volji i nevolji, vazduh kojim dusa dise, i nema ni najmanje veze sa ovim o cemu pricamo.

    Eto, nadam se da ti je sad malo jasnije.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

     

    Kao sto rekoh malocas, nisam ni ocekivala da ti mozes razjasniti nesto, pa se evo I potvrdilo tvojim uh mozes misliti cak taksativnim glupostima, onako da skratis pricu, kao neki autoritet. Uzivaj, ali I oladi kapisle

     

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 37 минута, "Tamo daleko" рече

    Kao sto rekoh malocas, nisam ni ocekivala da ti mozes razjasniti nesto, pa se evo I potvrdilo tvojim uh mozes misliti cak taksativnim glupostima, onako da skratis pricu, kao neki autoritet. Uzivaj, ali I oladi kapisle

    Bas cu tebe da pitam za kapisle. Ja sam se lepo izjasnio sta imam i pitao sam uljudno sta sam imao o tome: sta tacno nije u redu sa nasim pricama? Zestina?
    Pa ima i toga, ne moze sve da bude bas maslac i mleko.

    I ovo sitno bacanje prasine u oci ostavi za nekog drugog, mene to ni ne zasvrbi.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    1 hour ago, "Tamo daleko" рече

     

    Kao sto rekoh malocas, nisam ni ocekivala da ti mozes razjasniti nesto, pa se evo I potvrdilo tvojim uh mozes misliti cak taksativnim glupostima, onako da skratis pricu, kao neki autoritet. Uzivaj, ali I oladi kapisle

     

    sad ga i ti pretjera, popujes o nekoj smirenosti, miru, a mac ti visi iz usta :))

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    Mislim da smemo da kritikujemo... ali nekoga nazivati pogrdnim rečima, ovo mislim da ne bi trebalo da bude, pre svega što u neke možda ostane da lepi ta u gnevu igovorena reč (patrija jeretik itd.).. i eto nam klevete, i podela Crkve. Niko nije jeretik. Jedino crkveni sud imamo pravo nekoga nazvati jeretikom. Pa kad ni sam patrija nema pravo nekoga nazvati jeretikom, a kamoli mi da imamo.

    :) 

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    У овој слободи да сви кажемо шта мислимо, зашто је проблем да и отац Петар каже шта мисли? Не разумем. 

    Да ли је рекао нешто погрешно? То је питање. А не шта он доживљава и шта ко од нас преживљава итд. Не видим да јесте рекао нешто неприлично. 

    Неки овде говоре нешто у стилу како он брани да се раскол зове раскол. Ја то не прочитах. Он је писао о томе да не треба олако потезати оптужбе за "јерес", и сасвим је у праву. И то је његова пастирска дужност.

    Иако нисам приметио да у овом конкретном случају имамо мноштво људи који то чине (оптужују за јерес), ми данас ипак имамо општу хистерију и манију називања једни других јеретицима. Па тако добисмо разне, Акакије, Артемите, Хрисофоре, Никодиме, итд.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 3 минута, Ведран* рече

    У овој слободи да сви кажемо шта мислимо, зашто је проблем да и отац Петар каже шта мисли? Не разумем. 

    Да ли је рекао нешто погрешно? То је питање. А не шта он доживљава и шта ко од нас преживљава итд. Не видим да јесте рекао нешто неприлично. 

    Неки овде говоре нешто у стилу како он брани да се раскол зове раскол. Ја то не прочитах. Он је писао о томе да не треба олако потезати оптужбе за "јерес", и сасвим је у праву. И то је његова пастирска дужност.

    Иако нисам приметио да у овом конкретном случају имамо мноштво људи који то чине (оптужују за јерес), ми данас ипак имамо општу хистерију и манију називања једни других јеретицима. Па тако добисмо разне, Акакије, Артемите, Хрисофоре, Никодиме, итд.

    Свакако да и о.Петар има право да каже али нико сем Андреја Кураева није назвао јеретиком

    цариградског патријарха тако да је било постављено право питање.Чему овај текст?Поготово без објашњења ширег контекста који некима није уопште јасан.Неки стварно мисле да је цариградски патријарх у праву.Ипак није.А овакав текст може да им послужи као потврда њихове заблуде.Јер у јавном исказу ништа се не подразумева.Поготово када се поставља одређена теза.Ја на пример нисам дужан да знам ни ко је отац Петар ни шта мисли док он то не каже.Како је на пример еп.Ириниеј Буловић лепо и јасно све објаснио и ништа није пропустио да каже.

    • Свиђа ми се 1

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 2 минута, Августин рече

    Свакако да и о.Петар има право да каже али нико сем Андреја Кураева није назвао јеретиком

    цариградског патријарха тако да је било постављено право питање.Чему овај текст?Поготово без објашњења ширег контекста који некима није уопште јасан.Неки стварно мисле да је цариградски патријарх у праву.Ипак није.А овакав текст може да им послужи као потврда њихове заблуде.Јер у јавном исказу ништа се не подразумева.Поготово када се поставља одређена теза.Ја на пример нисам дужан да знам ни ко је отац Петар ни шта мисли док он то не каже.Како је на пример еп.Ириниеј Буловић лепо и јасно све објаснио и ништа није пропустио да каже.

    Па ја не знам како из текста оца Петра неко може закључити да је Вартоломеј у праву? Једино ако чита што није написано или је у питању не посве интелигентна особа. 

    А такви људи, ако се и напише текст "који ништа не пропушта да каже", свеједно ће га прочитати по своме. 

    Узгред где је Курајев назвао Барта јеретиком? Пошто он готово да промовише неке идеје Цариграда по питању Кијева. 

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    Андреј Ткачов је рекао да је Курајев написао како цариградски патријарх каже да је извор благодати и да је то јерес.И још каже да је рекао да мора да се родио са неким магичним моћима када чак ни његов Сабор није извор благодати.А особа има и неинтелигентних и злонамерних и разних.А све ово је веома крупна ствар и не треба увек све објашњавати али овде чини ми се да треба.Ко је Барт кад већ говоримо о поштовању јерархије?

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 21 минута, Августин рече

    Барт кад већ говоримо о поштовању јерархије?

    Скраћено од Бартоломео :)))

    Ја му тепам, јер пишем неформално у комникацији са братом. Ако брату смета, нећу више?

    П.С. нема везе са поштовањем/непоштовањем јерархије.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 2 минута, Ведран* рече

    Скраћено од Бартоломео :)))

    Ја му тепам, јер пишем неформално у комникацији са братом. Ако брату смета, нећу више. 

    Не смета ми али сам мислио да ћеш се сложити са мном.Ти си мени драг и нема потребе ни за каквим формализмима.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима




    Please sign in to comment

    You will be able to leave a comment after signing in



    Пријави се одмах

×
×
  • Креирај ново...