Jump to content
  • Поуке.орг - инфо
    Поуке.орг - инфо

    Владика Григорије богослужио у Минхену

      У недељу двадесет прву по Духовима, о спомену Светих отаца VII Васељенског сабора, Преподобне Пелагије и Преподобне Таисе, светом архијерејском Литургијом у храму Светог краља Јована Владимира у Минхену,, први пут после устоличења, началстовао је Његово Преосвештенство Епископ франкфуртски и све Немачке г. Григорије.

    Ðладика ÐÑигоÑиÑе богоÑлÑжио Ñ ÐинÑенÑ

    У Божанственом благодарењу Епископу су саслуживали пароси минхенски: протојереји-ставрофори Ђорђе Трајковић и Милорад Јовановић, протојереји Предраг Гајић и Илија Ромић, као и протојереј Станко Ракић парох штутатгартски, јеромонах Стефан Југовић, умировљени протојереји-ставрофори Слободан Милуновић и Зоран Андрић, ђакони Александар Секулић, Оливер Груловић и Младомир Милуновић. Током Литургије певали су чланови Црквеног хора под управом проф. Јелене Стојковић.

    Владика је у својој беседи, у храму препуном верног народа између осталог рекао: -Шта је та плодна њива на коју пада семе Исусове речи? То је човеково срце, једино сигурно тло на коме ће, ако га се дотакне, семе речи Божје засигурно опстати и многи род донети. Семену речи Божје прети опасност да буде позобано од птица грабљивица споља, а и изнутра од нас самих. Наш задатак је да ова плодна њива не зарасте у трње и коров и тако сами спречимо да на њу падне семе речи Божје. Зато треба да искажемо огромно поштовање према дару који смо примили од Бога. Наше је да само искрено отворимо наша срца речи Божјој. Пророци су рекли да је Бог човеку дао срце како би могао да позна Бога. Свако човеково срце је рођено за добро и реч Божју. Потребно је своје срцео слободити од мржње, злобе и зависти, јер оноје створено за мир, љубав и доброту. 

    У току Литургије многи верници су приступили са вером и љубављу чаши са Телом и Крвљу Господњом и причестили се. Светој архијерејској Литургиј присустовали су гђа Снежана Миљанић, генерални конзул, и гђа Јелена Стојановић, конзул Републике Србије у Минхену.

    После сусрета и разговора са народом, литругијско славље настављено је у црквеној сали трпезом љубави и пригодним програмом који су припремили у част доласка Епископа ученици веронауке и допунске школе српског језика, као и чланови КУД Свети Сава и Соко из Минхена.  

     

    Извор: Српска Православна Црква




    Повратне информације корисника

    Recommended Comments



    пре 1 сат, Adelaida рече

    Recimo, katolici placaju porez na veru, tj odbija im se od plate za crkvu. Pa i to je bolje. SPC bi imala vise novca na taj nacin jer gde god da

    Na taj nacin crkva bi tek znala koliko malo vjernika ima, voli Srbin vise novac . Zivim u Austriji i znam mnogo njih koji se ispisuju iz crkve zbog poraza .

    A ovo simbolicno naplacivanje podrzavm jer ovde mnogo kosta odrzavanje objekta, jer svi cuvaju prilog za kuci kad odu i dole pomognu.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    Све у свему па да ремизирамо (што рече Шојић).

    Треба ли наплаћивати верницима кафу и крофну у црквеној сали након Литургије као у кафани или не треба?

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 15 часа, obi-wan рече

    Pa neka je, sta je tebi do toga? Ako njima tako odgovara i mi se slazemo.

    Дал знају за боље?

    Више пута сам био, ал прескаках агапе. Добро је што то радих, јер бих се још више изнервирао. Иначе, виђао сам људе који испред цркве пију пиво, током литургије. Црква тамо дође као неки "Културни" клуб, где дођу људи да се виде, и добију информације о гостовању "естрадних" звезда, чије плакате се налазе на згради црквеног дома.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 2 часа, Ђорђе Р рече

    Више пута сам био, ал прескаках агапе. Добро је што то радих, јер бих се још више изнервирао. Иначе, виђао сам људе који испред цркве пију пиво, током литургије. Црква тамо дође као неки "Културни" клуб, где дођу људи да се виде, и добију информације о гостовању "естрадних" звезда, чије плакате се налазе на згради црквеног дома.

     Ljudi sa nasih prostora, koji su u Minhenu, su potpuno " operisani " od svega sto se tice Crkve. :smeh1:

    To nema nikakve veze sa Vladikom Grigorijem, niti mozda sa samom Crkvom...jednostavno je tako. Secam se da sam pre tri godine kada sam otisla po prvi put tamo na Liturgiju bila...zatecena nacinom na koji se ispoveda vera u Minhenu 

     

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 4 часа, Adelaida рече

     Ljudi sa nasih prostora, koji su u Minhenu, su potpuno " operisani " od svega sto se tice Crkve. :smeh1:

    To nema nikakve veze sa Vladikom Grigorijem, niti mozda sa samom Crkvom...jednostavno je tako. Secam se da sam pre tri godine kada sam otisla po prvi put tamo na Liturgiju bila...zatecena nacinom na koji se ispoveda vera u Minhenu 

     

    Gledam tvoje lamentiranje nad crnom sudbinom nasih izgubljenih ovaca u Dijaspori, pa se pitam, posto vidim da si smerna Hriscanka, kako to da se nisi zauzela da svojim primerom nesto promenis u toj minhenskoj zajednici, dok si bila tamo? Kamo hriscanski podvig zarad drugoga? Dao Bog mi smo svi spremni na kritiku I osudu, a za samokritiku samo na kasicicu. Neko lepo rece iznad : sve cemo dati za muziku, svadbu, kao I popularno proslavljanje mature I sl, a za Crkvu - e to vec ne moze, jer sta ce crkvi novac… mi Srbi nemamo kulturu davanja (u Crkvi) I to je opste poznata stvar. Ako ti ljudi (a to su sve nasa braca I sestre u Hristu) ne znaju za neki drugi nacin prikupljanja novca za tu istu zajednicu, sto je to tebi neprilicno? Od cega mislis da crkva treba da opstaje u ovom svetu I vremenu? Od cega zivi svestenik sa porodicom? Mislim , pusti te sentimentalije da agape druzenja ne treba da se naplacuje kafa. Ma kad nekoga volis, nije ti tesko ni poslednji dinar da das. 

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 7 минута, "Tamo daleko" рече

    Gledam tvoje lamentiranje nad crnom sudbinom nasih izgubljenih ovaca u Dijaspori, pa se pitam, posto vidim da si smerna Hriscanka, kako to da se nisi zauzela da svojim primerom nesto promenis u toj minhenskoj zajednici, dok si bila tamo? Kamo hriscanski podvig zarad drugoga? Dao Bog mi smo svi spremni na kritiku I osudu, a za samokritiku samo na kasicicu. Neko lepo rece iznad : sve cemo dati za muziku, svadbu, kao I popularno proslavljanje mature I sl, a za Crkvu - e to vec ne moze, jer sta ce crkvi novac… mi Srbi nemamo kulturu davanja (u Crkvi) I to je opste poznata stvar. Ako ti ljudi (a to su sve nasa braca I sestre u Hristu) ne znaju za neki drugi nacin prikupljanja novca za tu istu zajednicu, sto je to tebi neprilicno? Od cega mislis da crkva treba da opstaje u ovom svetu I vremenu? Od cega zivi svestenik sa porodicom? Mislim , pusti te sentimentalije da agape druzenja ne treba da se naplacuje kafa. Ma kad nekoga volis, nije ti tesko ni poslednji dinar da das. 

    Uz duzno postovanje, 

    Ne poznajes me, nemas pojam ko sam, sta radim, kako radim, koliko radim i da li uopste ista radim za bilo koga. Tako da nemam ni najblazu nameru da tebi ili bilo kome drugom objasnjavam i opravdavam svoje licne stavove. :)

    Uzdravlje Tamo daleko....:mahmah:

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    Све у свему, црква је била пуна и препуна, слава Богу. Литургија лепа, а владика краљина. Први владика(нисам имала прилике много да их чујем, уживо наравно) кога сам чула да позива на Свето Причешће. Мени довољно. За после литургијско дружење нисам имала времена. 

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    За Дојчланд не знам.....али код нас овде у Србији (Београд ) једно приградско насеље (релативно нова црквена заједница ) фукционише се тако што  увек неко нешто донесе (без договора)  и то што се донесе то се и поједе (попије ) расподели . Некада има и пита и колача и сокова и кафе . А некада само кафа , сокић  и по неки кексић. Али оно најбитније у свему је окупљање после Литургије, е сад да ли је уз пите и колаче или само уз кафу и сок, па скоро и небитно. Битно је да се ми окупљамо  и да разговарамо, да се упознајемо .  Понекада има и домаћег вина, а  и  тортица некада падне. Чини ми се ракије има увек...:D Па изволте дођите код нас, ништа не наплаћујемо, али можете донети (неће сЕ љутимо ) и ви нешто, што више то боље....:)   

    Пиве нема....одмах да вам кажем....:smeh1:

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима




    Please sign in to comment

    You will be able to leave a comment after signing in



    Пријави се одмах

×
×
  • Креирај ново...