Jump to content

...Образовање у духовним школама и институцијама Српске Православне Цркве...

Оцени ову тему


Препоручена порука

3 minutes ago, Aleksandar Ciganović рече

Pa dobro ja sam neuk pa pitam vas ucene teologe :D

ти треба нама да преносиш знање, а не ми теби.

Радуј се, Нектарије, велики Архијереју Божји!

Link to comment
Подели на овим сајтовима

3 minutes ago, Aleksandar Ciganović рече

Pa ja vidim da je obrnuto :D 

Тераш шегу с нама?

Радуј се, Нектарије, велики Архијереју Божји!

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Nije nego je kolega verum est in beer postupio dosta ostro sto je sramota za ovu stranicu..Nije sramota pitati za misljenje, bar po meni, jer covek se uci dok je ziv..Pozdrav i svako dobro od Gospoda vam zelim!!

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Pa odgovorite iz kog predmeta?Ako je u pitanju liturgika ja se iskreno ne secam tog predavanja..Pozdrav! Nema potrebe da budete cinicni i odgovarate kako je sramota da to ne zna neko ko je zavrsio Bogoslovski faks..Mogli ste samo jednostavno reci da li se moze naci odgovor na ovo pitanje ili ne.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

А мени  није ,као лаику, јасно како се о томе не учи на факсу?

Кад треба да се то научи, кад се обуче мантија или далеко пре тога.

 

Нико овде није циничан. Ај лаку ноћ.

Радуј се, Нектарије, велики Архијереју Божји!

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ah, mladi svrseni bogoslovi u susretu s realnoscu :D

Aleksandre, entuzijazam,,optimizam i sve te lepe i poletne stvari najcesce eksponencijalno opadaju s godinama posle zavrsetka pbf-a. Nisi samo ti zavrsio faks, a upravo su ti starije kolege dale sugestiju da malo trezvenije razmisljas.

Znas, za nekog ko je makar prvu godinu odslusao malo je previse da kaze -moramo se dostojno ipak spremiti sa par dana posta. Jer cim se u pricu uplete dostojnost, Hrista tu nigde vise nema. A to si mogao cuti jos na prvoj godini. Tako da sumnja u to da si zavrsio pbf i jos dosao ovde da siris jelte veru nije toliko cudna. Ovaj forum postoji ipak malo duze od toga koliko si ti ako si sveze diplomiran studirao i vode ga ozbiljni ljudi, svestenici, teolozi, veroucitelji, laici malo i stariji i sa vecim,zivotnim iskustvom.

Ako imas dobre namere shvatices to i spustices loptu.

Zivot se ne uci na stranicama knjiga ;)

Mi obicno procenjujemo sebe na osnovu namera, a druge na osnovu akcija

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ukratko..Kod nas na faksu misle da svi dolazimo uglavnom iz bogoslovija pa se ne trude da nam mnogo objasnjavaju momente u vezi pricesca, ispovesti itd..Vise se okrecu dogmatici, filozofiji itd sto i nije pogresno na neki nacin, ali dosta zaboravljaju na duhovnost, kao i na nase duhovne ucitelje Justina Popovica, Nikolaja Velimirovica itd..Nadamo se da ce se u buducnosti nesto popraviti na tom planu :D

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Narsvno, zato imate kapelu tamo i sluzbe, na koje treba ici i ziveti tim,zivotom i tad bi dovio odgovor koji trazis. Ako faks shvatis kao obican faks i spremas kao obicne predmete, ne postoji strana udzbenika koja bi ti dala odgovor na pitanje.

( to sto ljudi od svega samo doskoce na liturgiju i zaborave celokupan bogosluzneni krug to je drugi padez, ali ko hoce moze)

Mi obicno procenjujemo sebe na osnovu namera, a druge na osnovu akcija

Link to comment
Подели на овим сајтовима

1 minute ago, Aleksandar Ciganović рече

Lepo ste ovde sve napisali..Da li ste i vi zavrsili teologiju?Eh kako bih voleo da navucem masku nekog starca od 80 godina..Ljudi te cesto shvataju neozbiljnog zbog mladosti :D 

Ne, zao mi je ako si tako shvatio. Starost je ok za nesto a mladost za nesto drugo :D

Mislim nisu svi ovde matori majku mu :D

Samo mladost koliko god bila divna, poletna i puna energije zaboravlja da tiha voda breg roni. To ide s godinama i iskustvom. Ne moze se lazirati. Ima i mladih staraca, i pibenavljenih matoraca...

Ali generalno s godinama malo smo realniji.

I na forumu si, dobrodosao si, ne moras tim persiranjem kao da smo sad mi ne znam sta a ti ne znam sta. Opusti se, i uzivaj :D

Mi obicno procenjujemo sebe na osnovu namera, a druge na osnovu akcija

Link to comment
Подели на овим сајтовима

1 hour ago, Aleksandar Ciganović рече

Pa odgovorite iz kog predmeta?Ako je u pitanju liturgika ja se iskreno ne secam tog predavanja..Pozdrav! Nema potrebe da budete cinicni i odgovarate kako je sramota da to ne zna neko ko je zavrsio Bogoslovski faks..Mogli ste samo jednostavno reci da li se moze naci odgovor na ovo pitanje ili ne.

У моје време, то се учило у могло чути понајвише на литургици и канонском праву, али и пре тога у Уводу у богословље, патрологији, догматици, аскетици. Велика већина професора, међ њима и епископа и свештеника, али и лаика је заговарала то и крајње аргументовано то објашњавала. Али питање није било само о учесталости причешћа него уопште о значају богослужбеног живота који почиње и завршава литургијом и причешћем у њој.

Искрено, мени је исто чудно да се ти са тим стварима било на предавањима, било у литератури која се читала за испите али и шире, ниси сусрео са тим. Узми Шмемана за почетак. Или текстове вл. Атанасија....

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Чланови који сада читају   0 чланова

    • Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу
×
×
  • Креирај ново...