Jump to content

Izvorno čisto hriščanstvo

Оцени ову тему


Eniz

Препоручена порука

Мислим да би било лепо да се нађу књиге које говоре о мењању старог завета од стране јевреја и убацивања оног што њима највише одговара.Чуо сам причу о томе,мислим да би то био добар основ можда за нелогичности које постоје у старом завету.Мада постоје и у Курану на кило!

Ако се зна историја настанка библијских књига ( а та наука се у теологији зове: Увод у Свето Писмо Старога Завета), онда су овакве тврдње смешне. Људи обично верују да су књиге писане у времену које описују, што није тачно. Бог људима није давао никакве књиге, већ им се откривао у заједници. У тој заједници су и настајале књиге, као плод искуства и надахнућа Богом.

Međutim ta nadahnuča su bila krajnje čudna.Nebože biti nadahnuče da Bog nekome kaže jedno a drugome drugo.Ili nadahnuče da je  Bog ponižen na ovaj ili onaj način(govorim još o Starom zavjetu).

Čudno je to nadahnuče u kojem se genocid i masovno silovanje vrši, bog osvečuje, bog se kaje itd.Naravno reći će neko:moj brate sve ti je to poređenje s ljudima i to nije bukvalno značenje.Neke stvari se nemogu ni tu svrstati.Čitao sam uvod u sveto pismo od jednog vašeg cjenjenog učenjaka (ove godine u avgustu mi dala jedna Beograđanka) i onaj citat stari zavjet u novom se skriva a novi u starom otkriva ili obrnuto je iz te knjige.) i tu se navodi jedna vremenska distanca  od objave i pisanje koja je trajala i po nekoliko stotina godina čak se za neke djelove starog zavjeta nezna ko ih je napisao.Čudno, nema šta!

vmzn06.jpg
Link to comment
Подели на овим сајтовима

Napomena:Zamolio bih vas da mi ne uzimate za zlo ovo što pišem.Ja sam teolog kao i brat Aleksandar.Svako iz ugla svoje vjere govori.Ovo su teološki stavovi dvije različite konfesije, islama i pravoslavnog hriščanstva.Moji lični odnosi sa Aleksandrom su na jednom jako dobrom nivou i ovo nemojte shvatati kao atak na vašu vjeru ili na vas lično.Zamolio bih da ovo razumijete.Ljudima koji su izučavali komparaciju religija je jasno da su ove stvari normalne u dijalogu svoje vjere.Ništa lično ovdje nema između mene i vas.Svako dobro od Boga vam želim!
vmzn06.jpg
Link to comment
Подели на овим сајтовима

Мислим да би било лепо да се нађу књиге које говоре о мењању старог завета од стране јевреја и убацивања оног што њима највише одговара.Чуо сам причу о томе,мислим да би то био добар основ можда за нелогичности које постоје у старом завету.Мада постоје и у Курану на кило!

Za stari zavjet se slažem ali za Kuran ne!
vmzn06.jpg
Link to comment
Подели на овим сајтовима

Мислим да би било лепо да се нађу књиге које говоре о мењању старог завета од стране јевреја и убацивања оног што њима највише одговара.Чуо сам причу о томе,мислим да би то био добар основ можда за нелогичности које постоје у старом завету.Мада постоје и у Курану на кило!

Za stari zavjet se slažem ali za Kuran ne!

Ма да! smej.gif smej.gif smej.gif

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Мислим да би било лепо да се нађу књиге које говоре о мењању старог завета од стране јевреја и убацивања оног што њима највише одговара.Чуо сам причу о томе,мислим да би то био добар основ можда за нелогичности које постоје у старом завету.Мада постоје и у Курану на кило!

Ако се зна историја настанка библијских књига ( а та наука се у теологији зове: Увод у Свето Писмо Старога Завета), онда су овакве тврдње смешне. Људи обично верују да су књиге писане у времену које описују, што није тачно. Бог људима није давао никакве књиге, већ им се откривао у заједници. У тој заједници су и настајале књиге, као плод искуства и надахнућа Богом.

Međutim ta nadahnuča su bila krajnje čudna.Nebože biti nadahnuče da Bog nekome kaže jedno a drugome drugo.Ili nadahnuče da je  Bog ponižen na ovaj ili onaj način(govorim još o Starom zavjetu).

Čudno je to nadahnuče u kojem se genocid i masovno silovanje vrši, bog osvečuje, bog se kaje itd.Naravno reći će neko:moj brate sve ti je to poređenje s ljudima i to nije bukvalno značenje.Neke stvari se nemogu ni tu svrstati.Čitao sam uvod u sveto pismo od jednog vašeg cjenjenog učenjaka (ove godine u avgustu mi dala jedna Beograđanka) i onaj citat stari zavjet u novom se skriva a novi u starom otkriva ili obrnuto je iz te knjige.) i tu se navodi jedna vremenska distanca  od objave i pisanje koja je trajala i po nekoliko stotina godina čak se za neke djelove starog zavjeta nezna ko ih je napisao.Čudno, nema šta!

Једно је божије надахнуће, а друго је историја грешних људи која је описана у Библији. Да би човек исправно разумео Библију потребна је на само људска памет, већ и надахнуће Духом Светим. Мени је у Курану чудно да Бог нема милости и љубави макар колико човек, чудан ми је рај где људи оргијају а Бог све то гледа, па шта да радим... smej.gif

Link to comment
Подели на овим сајтовима

smej.gif

Мислим да би било лепо да се нађу књиге које говоре о мењању старог завета од стране јевреја и убацивања оног што њима највише одговара.Чуо сам причу о томе,мислим да би то био добар основ можда за нелогичности које постоје у старом завету.Мада постоје и у Курану на кило!

Za stari zavjet se slažem ali za Kuran ne!

Ма да! smej.gif smej.gif smej.gif

smej.gif
vmzn06.jpg
Link to comment
Подели на овим сајтовима

Мислим да би било лепо да се нађу књиге које говоре о мењању старог завета од стране јевреја и убацивања оног што њима највише одговара.Чуо сам причу о томе,мислим да би то био добар основ можда за нелогичности које постоје у старом завету.Мада постоје и у Курану на кило!

Ако се зна историја настанка библијских књига ( а та наука се у теологији зове: Увод у Свето Писмо Старога Завета), онда су овакве тврдње смешне. Људи обично верују да су књиге писане у времену које описују, што није тачно. Бог људима није давао никакве књиге, већ им се откривао у заједници. У тој заједници су и настајале књиге, као плод искуства и надахнућа Богом.

Međutim ta nadahnuča su bila krajnje čudna.Nebože biti nadahnuče da Bog nekome kaže jedno a drugome drugo.Ili nadahnuče da je  Bog ponižen na ovaj ili onaj način(govorim još o Starom zavjetu).

Čudno je to nadahnuče u kojem se genocid i masovno silovanje vrši, bog osvečuje, bog se kaje itd.Naravno reći će neko:moj brate sve ti je to poređenje s ljudima i to nije bukvalno značenje.Neke stvari se nemogu ni tu svrstati.Čitao sam uvod u sveto pismo od jednog vašeg cjenjenog učenjaka (ove godine u avgustu mi dala jedna Beograđanka) i onaj citat stari zavjet u novom se skriva a novi u starom otkriva ili obrnuto je iz te knjige.) i tu se navodi jedna vremenska distanca  od objave i pisanje koja je trajala i po nekoliko stotina godina čak se za neke djelove starog zavjeta nezna ko ih je napisao.Čudno, nema šta!

Једно је божије надахнуће, а друго је историја грешних људи која је описана у Библији. Да би човек исправно разумео Библију потребна је на само људска памет, већ и надахнуће Духом Светим. Мени је у Курану чудно да Бог нема милости и љубави макар колико човек, чудан ми је рај где људи оргијају а Бог све то гледа, па шта да радим... smej.gif

Život je pun čudnih stvari... smej.gif smej.gif smej.gif
vmzn06.jpg
Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ја и не очекујем да Библију разуме човек који верује у куранског Бога. Бог у Курану и у Библији није исти Бог.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ја и не очекујем да Библију разуме човек који верује у куранског Бога. Бог у Курану и у Библији није исти Бог.

tu se slažemo!

Одлично. Онда нас поштеди Курана, молим те. Поготово бога у Курану. Дакле, немој нас смарати са оним што нас не интересује. И немој судити нашем веровању на основу свог.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Енизе, ово ти ПОСЛЕДЊИ пут пишем и објашњвам, у вези појма надахнућа и Библије као књиге. Ако убудуће поново будеш наметао своје ставове, сматраћу то вређањем и провокацијом. Дакле,

- Бог није ни Јеврејима ни хришћанима спустио са неба никакву књигу (како ви верујете), па да су је ови после покварили.

- Бог се код Јевреја откривао кроз пророке и у заједници која је представљала један конкретан народ. Дакле, не кроз давање књиге веж кроз живо богослужбено искуство Бога.

- Јевреји су вековима били без икакве књиге. Библијске књиге су настајале у дугом временском периоду - као плод искуства народа Божијег, као плот живог опита Бога у заједници - а не као диктирање текста од стране Бога (запамти ово више, молим те)

- Ако је текст Библије настао у заједници, као плод искуства те заједнице са Богом, онда тај текст припада тој заједици и та је заједница гарант тога текста - а не неко ко је вековима далеко од ње и који размишља о Богу и откривењу на сасвим други, Јеврејима и хришћанима потпуно стран начин.

-Канон, тачан облик текста, установила је управо та заједница у одређеном историјском тренутку (највероватније, што се Јевреја тиче, то се десило крајем првога века).

-Исто ово све важи и за хришћански Нови Завет. Христос НИЈЕ оставио никакву књигу, веж живу заједницу, Црркву. Црква пише Нови Завет, као резултат свог искуства Бога.

ЗАПАМТИ ВИШЕ ОВЕ ЧИЊЕНИЦЕ И НЕ ОПТУЖУЈ НАС ЗА НЕШТО ШТО ЈЕ ПОТПУНО ВАН ПАМЕТИ. ВИ ВЕРУЈЕТЕ ДА ЈЕ БОГ БУКВАЛНО ДИКТИРАо ТЕКСТ МУХАМЕДУ И ТО ЈЕ ВАШЕ ПОИМАЊЕ. ЗА НАС И ЈЕВРЕЈЕ СУ ТО БАЈКЕ. ТАЧКА.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Као што се коњу ставља оно са стране, да не би могао да гледа лево и десно, него право - тако и неки људи неће неке ствари да сагледају из другачије перспективе. Него мисле да су они на правом путу, а сви остали иду у пропаст.

Пошто је Ениз поменуо да су људи заборавни, да ли се то може применити и на Мухамедове следбенике, који су памтили његове речи и касније их уписивали? Зашто догађаји у курану нису хронолошки написани?

Ко их је после распоређивао, убацивао и избацивао речи? Мухамед није умео да пише? А кад је ушао у Меку, и кад се потписао: "Мухамед, син Абдулахов." Чудо?

Знам да ћеш, Енизе, казати да ово није тема о томе. Не мораш ни да одговориш. Само, криво ми је што имаш погрешну слику о Православном Хришћанству.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Као што се коњу ставља оно са стране, да не би могао да гледа лево и десно, него право - тако и неки људи неће неке ствари да сагледају из другачије перспективе. Него мисле да су они на правом путу, а сви остали иду у пропаст.

Пошто је Ениз поменуо да су људи заборавни, да ли се то може применити и на Мухамедове следбенике, који су памтили његове речи и касније их уписивали? Зашто догађаји у курану нису хронолошки написани?

Ко их је после распоређивао, убацивао и избацивао речи? Мухамед није умео да пише? А кад је ушао у Меку, и кад се потписао: "Мухамед, син Абдулахов." Чудо?

Знам да ћеш, Енизе, казати да ово није тема о томе. Не мораш ни да одговориш. Само, криво ми је што имаш погрешну слику о Православном Хришћанству.

Како ти је криво?Мени само Ениз није јасан зато што је дошао и поставио питање,онда добије одговор од Александра,али не продискутује него га одма сматра нетачним,кад се тај одговор упореди са његовим мишљењима.Што значи ако желиш да питаш,питај очекуј одговор и разговарај без икаквог наметања.Ми хришћани волимо кад је Бог пун љубави,Ви кад је пун мржње,ми волимо кад прашта,Ви кад се свети!

И живот није пун чудних ствари,није чудна ствар кад се у рају оргија,какво је то уживање?Ја овде на земљи не смем да имам с*кс пре брака,а Ви још добијате девице?Ја стварно не знам какве одговоре очекујеш стварно.

Толико пута питате о том тројству,али то се тешко разуме без надахнућа,хвала Богу решио сам то питање које ме је мучило и сад ми је савршено јасно и просто зашто Бог има 3 лица.Али не знам шта добијате тиме што питате изнова,а не прихватате ништа?

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Vi niste do sada čovjeka razumjeli da on želi da diskutuje u smjeru komparacije dviju religija. A, to je brat Eniz studirao, čini mi se, u Jordanu; pa se stoga pokušava i naći u tim vodama jer se u njima snalazi najbolje iz razloga zato što su to njegove vode.

Dakle, na tu temu on pokušava sa vama da razgovara i potencira to pitanje koje neminovno vodi, po vama, u škakljive vode prozelitizma. Njemu nije cilj prozelitizam (ako ima išta preče, onda je to učenje vjeri, vjerskim načelima i principima onih koji su nam bliži, dakle neznalicama koji su muslimani a malo znaju o islamu i zašto su to što jesu), nego mu je cilj da izvrši komparaciju dviju religija i to zasnovano na čistom razumu i logici. Pa i tumačenjima, što da ne? Ali, ne tumačemjima onog tipa "nije burek nego pita s mesom", što sam više puta mogao da čujem, pa i na ovom sajtu.

Tu ga razumijte i dopustite mu (ako hoćete) jedan dijalog poput mnogih, širom svijeta, između dvije religije.

Možda vama kao jednom pravoslavnom sajtu ne odgovara taj način dijaloga, jer prikazivanjem islama istinitim, odmah se opovrgava vaša vjera.

Tu je taj prag tolerancije i ako mu ne dozvolite da pokaže ono što zna, sigurno će biti da će ostati nedorečen i njegova priča će izgledati rastrgana.

Vidite i sami da "pipa" koliko smije zaći u dubine komparacije vjera.  girls036

"Ya Mukalibel kulub, sebbit kalbii ala dinik" - "O Ti, koji okrećeš ljudska srca, učvrsti moje srce u Tvojoj vjeri!"

Nema prednost Arap nad nearapom, niti obrnuto. Niti, jedna rasa nad drugom rasom, niti, nacija nad drugom nacijom; osim po jačini bogobojaznosti prema njihovom Stvoritelju Allahu Dželle Šanuhu!

Muhammed, sallallahu alejhi we selem, je rekao: „Doći će vrijeme kada će onaj koji sabura (strpljiv) na vjeri biti poput čovjeka koji žar u svojoj ruci drži!“ (Tirmizi)

Link to comment
Подели на овим сајтовима

.................

Možda vama kao jednom pravoslavnom sajtu ne odgovara taj način dijaloga, jer prikazivanjem islama istinitim, odmah se opovrgava vaša vjera.

..........

Само мало....

Да ли је ово циљ Твоје посете и Твојих коментара нашем сајту?

Да нам прикажеш истинитост ислама, како би ми спознали да верујемо у погрешно?

"Прости верник"

Господе, дај ми да мирно примим све што ми данашњи дан донесе и да се потпуно предам Твојој светој вољи. Упућуј ме и помажи свакога часа у току овога дана. Управљај мојим мислима и осећањима у свим делима и речима. Не допусти да у непредвиђеним случајевима заборавим да све долази од Тебе.

http://www.pravoslav...ta Filareta.htm

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Чланови који сада читају   0 чланова

    • Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу
×
×
  • Креирај ново...