Jump to content

Српска предузећа у губитку 96 милијарди динара

Оцени ову тему


Препоручена порука

Укупни губитак предузећа у Србији у прошлој години износио је 96 милијарди динара и више је него удвостручен у односу на 2008. годину, саопштио је магазин “Бизнис и финансије”.

Постављена слика

Прошлу годину је са добитком завршило 51.114 привредних друштава у Србији, губитак је исказало њих 31.260, док су на “нули” била 7.284 предузећа, речено је приликом промоције публикације “Бизнис топ”.

Све перформансе пословања српске привреде прошле године су значајно погоршане. Забележен је пад активности од 7,3 одсто и пад пословних прихода предузећа.

Плаћање високих камата и покривање курсних разлика на позајмљени капитал указују да је привреда Србије постала преосетљива на “шокове” из окружења, да је веома зависна од промена које намећу повериоци и кредитори и да је нефлексибилна на макроекономска кретања у земљи, истакнуто је на конференцији.

“Телеком” најуспешније српско предузеће

“Телеком Србија” је, са добити од 15,5 милијарди динара, најуспешније предузеће у Србији у прошлој години, према листи “Бизнис топ 2009” магазина “Бизнис и финансије”.

На другом месту је “Апатинска пивара” са 3,9 милијарди динара, а следе “ПТТ Србија”, чија је добит износила 3,8 милијарди динара, “Хемофарм” са 3,5 милијарди динара и “Синтелон” са 2,9 милијарди.

Највећи приход у прошлој години остварила је “Нафтна индустрија Србије” (НИС) - 118,3 милијарди динара, “Електропривреда Србије” (ЕПС) забележила је приход од 100,4 милијарди, “Телеком Србија” 86 милијарди, “Делта макси” 65,6 милијарди и Термоелектрана “Никола Тесла” из Обреновца 57,2 милијарде.

ЕПС је на првом месту по укупном капиталу предузећа, са 275,2 милијарди динара, капитал Железница Србије вреди 141,6 милијарди, ХЕ “Ђердап” 114,1 милијарди, “Телекома Србија” 113,1 милијарди, Јавног предузећеа ПТТ саообраћаја Србије 89 милијарди, док је капитал Јавног предузећа “Путеви Србије” вредео 84,1 милијарди динара.

Регистратор финансијских извештаја и бонитета Агенције за привредне регистре Ружица Стаменковић је рекла да је пословање предузећа у Србији у 2009. години достигло највиши пад и да се у 2010. морају “активирати кочнице” да би се зауставило даље пропадање предузећа.

“Српска предузећа више нису у стању да из редовног пословања остварују довољне резултате којима би могли да покривају кумулиране губитке, подрже сопстевену ликвидност, плаћају високу цену сопствене задужености и обезбеде даљи раст и развој”, рекла је Стаменковић.

Према подацима из обрађених финансијских извештаја, у прошлој години је укупан број запослених у Србији смањен на 1.058.539, што је за 65.497 мање него у 2008.

У 2010. години су охрабрујући показатељи раста бруто домаћег производа (БДП) од два одсто и раст индустријске производње у првих девет месеци од 4,4, одсто, што може утицати на раст пословних прихода, активности предузећа, запослености и зарада.

Међутим, могући даљи раст цена на мало и курса евра у односу на динар представљају претњу која утиче на повећање укупних расхода пословања предузећа, речено је на конференцији.

Представник фирме “Алтис капитал” Драган Пејчић рекао је да велики проблем представља то што се у Србији више скоро не очекују приливи од приватизација и да, осим продаје “Телекома Србија”, не треба очекивати већи прилив страних директних инвестиција.

Он је казао да се у наредним годинама у Србији може очекивати повећање броја мањих гринфилд инвестиција, али да је потребан већи број таквих инвестиција за сваки већи град у Србији.

Пејчић је навео да су у првих девет месеци ове године укупне инвестиције у Србији износиле 715 милиона евра, што је за 40 одсто мање у односу на исти период лане.

Према његовом мишљењу, у Србији је ради бољег привлачења страних директних инвестиција потребно развити телекомуникациону и саобраћајну инфраструктуру, радити на повећању висококвалификоване радне снаге и опремљености индустријских зона.

На конференцији је представљена и листа “Бизнис топ 2009.” магазина “Бизнис и финансије” по којој је, по нето добити, на првом месту у прошлој години предузеће Телеком Србија, затим следе Апатинска пивара, ЈП ПТТ саобраћања Србија, Хемофарм и други.

По пословном приходу у 2009. години првопласирана је Нафтна индустрија Србије, затим следе Електропривреда Србије, Телеком Србије, Делта Маџи, док је по капиталу на првом месту ЕПС, потом Железнице Србије, ХЕ Ђердап, Телеком Србије.

Извор:http://www.vesti-online.com/Vesti/Ekonomija/97336/Srpska-preduzeca-u-gubitku-96-milijardi-dinara

http://www.svetigora.com/node/5903

Радуј се мучениче и Цјелевниче, Пантелејмоне!

Link to comment
Подели на овим сајтовима

А од 2000.године један човек се највише дичи ''успесима'' прво као гувернер НБС, затим као министар финансија а данас као потпредседник Владе задужен за привредни развој...  :)

Ој, Србијо....

http://www.svetigora.com/node/5903

Радуј се мучениче и Цјелевниче, Пантелејмоне!

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Све је ствар менаџмента предузећа и подршке Владе. Не зна се шта је горе код нас.

Овај ресор Владе би требао да тражи стратешке партнере који би допринели покретању производње и проналазак тржишта...али политика је учинила своје - гледају ко ће најбоље партиципирати у ликвидационој маси.

http://www.svetigora.com/node/5903

Радуј се мучениче и Цјелевниче, Пантелејмоне!

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ovi naši tajkuni veliki Srbi , veliki muslimani i veliki hrvati imaju svi istu bolest a to je nezasita pohlepa,.Oni su u ime te bolesti spremni da unište male firme tako što će lobirati jedni za druge i u ime ekonomskog njihovog blagostanja ubit će običan narod!


Управо то брате! Похлепа им поједе душу и осећај људскости! Нажалост!

http://www.svetigora.com/node/5903

Радуј се мучениче и Цјелевниче, Пантелејмоне!

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ovi naši tajkuni veliki Srbi , veliki muslimani i veliki hrvati imaju svi istu bolest a to je nezasita pohlepa,.Oni su u ime te bolesti spremni da unište male firme tako što će lobirati jedni za druge i u ime ekonomskog njihovog blagostanja ubit će običan narod!


Управо то брате! Похлепа им поједе душу и осећај људскости! Нажалост!

Nama u Bosni isto rade, ista priča, samo što nas deru oni koji nose polumjesečiće a vas duguljaste i one malo manje duguljaste krstičiće.Nesreću nam oni naši donose a upiru  oni svojim prstima na one druge govoreči nam a mi im vjerujemo oni njihovi su nam propast, bolje je da vas mi krademo nego oni.

Ako smo čuvali ovce nismo pasli travu..

vmzn06.jpg
Link to comment
Подели на овим сајтовима

Они краду (тајкуни), а политичари се такмиче ко ће више да их брани...

Врхунац ми је када неко од лопова да добровољни прилог... нпр. купи креде школи или еркондишн неком породилишту а може и неки платан да посади... а онда наши палитичари крену на сва уста како су они добротвори  :)

ЧЕКАМ ВАСКРСЕЊЕ МРТВИХ И ЖИВОТ БУДУЋЕГ ВЕКА

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Они краду (тајкуни), а политичари се такмиче ко ће више да их брани...

Врхунац ми је када неко од лопова да добровољни прилог... нпр. купи креде школи или еркондишн неком породилишту а може и неки платан да посади... а онда наши палитичари крену на сва уста како су они добротвори  :)

Ili kad naši pjevači organizuju humanitarni koncert da bi izbjegli platiti porez
vmzn06.jpg
Link to comment
Подели на овим сајтовима

Тајкуни су само производ политике. Многи од њих би били сасвим нормални предузетници у нормалним условима. Треба лечити узроке, а не последице.

ΜΟΛΩΝ ΛΑΒΕ

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Тајкуни су само производ политике. Многи од њих би били сасвим нормални предузетници у нормалним условима. Треба лечити узроке, а не последице.

Већина, ако не и сви су настали од ДБ-а...

Проблем је што тренутно немамо сви исту стартну позицију... Закон није исти за све...

А најгоре је што неки од тајкуна није способно да води ни јавни тоалет (не желим да вређам оне који тамо раде, и то је поштен посао, ја бих пре то радио него ли да крадем).... многи су упропастили државне фирме а са својим приватним су успели да зараде милионе.

И мислим да они и не покушавају да зараде новац већ да га украду... тако што им политичари обезбеде услове.

ЧЕКАМ ВАСКРСЕЊЕ МРТВИХ И ЖИВОТ БУДУЋЕГ ВЕКА

Link to comment
Подели на овим сајтовима

И још нешто...

Кад тајкуни крену да причају како су зарадили новац.... Јаој мајко мајкл

Топлица Спасојевић је зарадио новац тако што је имао видео клуб  мајкл

Жељко Митровић је био музичар ... а и Богољуб Карић.... па су тако дошло до пара... па шта Ерик Клептон треба да има онда... мајкл

Такве ствари ме вређају.... мајкл

ЧЕКАМ ВАСКРСЕЊЕ МРТВИХ И ЖИВОТ БУДУЋЕГ ВЕКА

Link to comment
Подели на овим сајтовима

И још нешто...

Кад тајкуни крену да причају како су зарадили новац.... Јаој мајко мајкл

Топлица Спасојевић је зарадио новац тако што је имао видео клуб  мајкл

Жељко Митровић је био музичар ... а и Богољуб Карић.... па су тако дошло до пара... па шта Ерик Клептон треба да има онда... мајкл

Такве ствари ме вређају.... мајкл

Prave nas majmunima iako nismo majmuni niti smo nastali od majmuna(pitajte Darviniste o tome) мајкл мајкл мајкл
vmzn06.jpg
Link to comment
Подели на овим сајтовима

Бивши министар привреде из Милошевићеве владавине... је јуче на Б92 јавно рекао председнику тадићу шта да ради...

http://www.blic.rs/Vesti/Ekonomija/218875/Beko-Jesam-vlasnik-Novosti

http://www.blic.rs/Vesti/Drustvo/218915/Neka-se-clanovi-DS-odreknu-bogatstva

Па за кога ми гласамо  89898989898989

ЧЕКАМ ВАСКРСЕЊЕ МРТВИХ И ЖИВОТ БУДУЋЕГ ВЕКА

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Проблем је код нас што више верујемо политичарима него привредницима.

Ево интервјуа са Миланом Беком, погледајте пажљиво:

http://www.b92.fm/channel/Izme%C4%91u+redova/71860.html

ΜΟΛΩΝ ΛΑΒΕ

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Проблем је код нас што више верујемо политичарима него привредницима.

Ево интервјуа са Миланом Беком, погледајте пажљиво:

http://www.b92.fm/channel/Izme%C4%91u+redova/71860.html

Не верујем ни једнима ни другима... да је нормална држава, неко би морао да одговара за ствари које су се десиле 90-тих.

ЧЕКАМ ВАСКРСЕЊЕ МРТВИХ И ЖИВОТ БУДУЋЕГ ВЕКА

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Чланови који сада читају   0 чланова

    • Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу
×
×
  • Креирај ново...