Jump to content

Православно учење о сујеверју , астрологији, врачању, магији и лажним пророцима

Оцени ову тему


Препоручена порука

a jeste čuli za običaj-ovaj moj kraj ih je pun-i svi su fenomenalno bezrazložni ali niko o tome ne razmišlja.....dakle,kad mladoženja dodje po devojku na dan svadbe,mora da juri i uhvati kokošku u dvorištu... :cheesy2:

p.s. ja nisam jurio,čisto da se zna

Постављена слика

Zato kažem ti: opraštaju joj se gresi mnogi, jer je veliku ljubav imala; a kome se malo oprašta ima malu ljubav.


 


0526200500.jpg


Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Одговори 1.7k
  • Креирано
  • Последњи одговор

Популарни чланови у овој теми

  • Гости
Guest свештеник Иван Цветковић

- Na Marač, 14. marta, neke žene se dignu rano, prije sunca, i ometu kuću (potpuno gole ka` od majke rođene) da u kući ne bi bilo buha, dok neke isto tako rano, prije sunca, uzmu jemjež i sa njim cuknu po jednom svaki ćošak od kuće izvan, da vještice ne bi mogle nauditi čeljadima. Naveče Marča neke žene iznesu smeće ispred kuće pa reču đeci da ga zažde kako bi onijem dimom ćerale vještice od kuće. Neke opet na Marač kriju igle da ih vještice ne bi mogle naći, jer vjeruju ako ih nađu da će im njima srce izvaditi .

Мираш Дедејић & co.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Гости
Guest свештеник Иван Цветковић

Кажу бабе, ваља се кад се копа темељ да се закоље петао, да се онда узме и затрпа у темељ. Не знам зашто, кажу, ваља се... 0705_read

Link to comment
Подели на овим сајтовима

А шта ако се нешто ваља , што уствари не ваља, а пошто се не ваља онда и то што ваља ваљда не ваља, или можда ваља иако не ваља или само неваља у случају да ваља, мислим можда нешто неваља само ако ваља а ако се неваља можда ваља?

Мада , можда се неваља то што се ваља.

Мислим ако неко из сујеверја каже да се нешто ваља , самим тим значи да се то неваља јер је сујеверје, јел?

Мада некад може бити и да баш ваља то за шта се каже да ваља па и ако је сујеверје , али како може да ваља с обзиром да је сујеверје?

0409_feel

Link to comment
Подели на овим сајтовима

А сад једно питање за попове са овога форума, мислим питање је вако духовне природе.

Наиме ја имам квочку и пилиће.

Пилића се излегло њих 9 браће и сестара(још увек не знам који су који).

И сви су били сретни и задовољни , живи енд здрави док једног дана не дође маџарски мачак из комшинског дворишта и не позоба ми једно моје српско пиле.

Било ми жао , врло и много , лепо пиле , бело па дебело, нако баш бачко.

Е сад ја не рекох ништа комшији да не правим омразу међу нама, али ми било криво.

После недељу дана , код мене у дворишту једно јутро ја бројим пилиће , да видим да не фали још које, кад оно њих десеторо ( 10 ) на броју.

Поново избројим, поново исто, поново избројим поново исто.

Реко :"жено зови лудару и поручи једну чисту белу кошуљу, пуко сам! "

Што , како , кад и она дођи , види исто што и ја .

Седем ти ја тако мало да се саберем , и размишљам како сад ово.

И онда сконтам да ова два нису моја и да је комшија маџар нешто мало пре мене излего исто пилиће, мислим није он него његова квочка.

АХА!-реко-туј смо ! Значи његова мачка појела моје једно, а онда њему побегла мени њих двојица.

Нека, нека , то му је за казну , што пушћа те мачкетине да по сву ноћ аветају по мом дворишту.

Ал се онда нешто размишљам , ако ја задржим ова његова два пилета , није ли то крађа, а можда се и не уклопе са овим мојима , ипак они су маџарски пилићи , можда се не разумеју, а и другачији су , мислим ови моји нако српски изгледају , чупави су па разбарушени , надрндани по вазда , само јуре горе доле , а она двојица види се да су друге неке културе, фини па чисти , неће да се упрљају , не иду у мокру траву , не скачу у блато , једу фино , по мало нако отмено и кујтурно, но добро некако ће се већ сложити , кад смо могли ми у селу , могу и они у дворишту.

Тако , сад ја нисам начисто ваља ли се да ја њих задржим или да их поватам па му их вратим.

Или можда , да то не радим , јер је његов мачак свакако крив, а пошто се ја нисам жалио на његовог мачка , што да се жалим и на његове пилиће.

Или се можда то не ваља?

А?

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ди бре тражиш одговор искључиво од попе, а мого сам ти ја касти.  0409_feel

Мож да сачекаш мало па да видиш како напредују пилци, па тек ондак

да се виду неке њине особине, а може мало и параметри да се проверу.

Ал добро, тако се ваљда ваљаде.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Гости

Ваља се да их подгојиш па да их донесеш у Дубоку 0409_feel...

Ма врати их, ал` му уједно кажи и за оно поједено, мислим то је моје мишљење.

Иначе, кад је ова тема у питању, нарочито је заступљено питање код парохијана да ли може дете да се крсти у `парну годину` тј. кад је у другој, четвртој, шестој итд. години. Лично одговарам контрапитањем-`да ли дајете детету да једе у парне дане у месецу, значи другог, шеснаестог, осмог итд.`. Питање је врло ефектно и одмах се докаже да је то један чудна бапска прича.

Неке жене ми набацивале да се наводно не треба руковати после опела или да се не треба освртати кад крене пратња са покојником...Дакле, свашта има. Човек је homo religiosus и ако не испољи своју религиозност на прав(ославн)и начин, испољиће је на погрешан, али ће је свакако испољити. И атеизам је неко веровање тј. веровање да Бог не постоји.

Ево и једног комичног примера...Враћам се са опела са два момка из пратње и један ми каже да је нека баба причала како `ови млади попови ништа не знају`, а то у преводу значи да неће да слушају бабе као што је она кад кажу `шта ваља`. И онда ти ја распалим како су те бабе махом аброноше и оговараче, знају све шта ко ради по селу, а ко зна кад су задњи пут у цркву ушле итд. итд., а овај поче да ме гурка и показује очима на другара. Та баба што је то причала је била његова баба...

Link to comment
Подели на овим сајтовима

valja se neka vutra ovde u komsiluku,30 posto popust....da uzmem 2-3 kila za ne daj Bože,valja se  0409_feel

nek stoji,hleba ne traži  1414_feel

Zato kažem ti: opraštaju joj se gresi mnogi, jer je veliku ljubav imala; a kome se malo oprašta ima malu ljubav.


 


0526200500.jpg


Link to comment
Подели на овим сајтовима

е да ме сад неко потера вилама не могу да нађем текст који спаја Ислам и црвен конац и сујеверје везивања истог код мале муслиманске деце пртоив урока шејтана ...

одакле смо ми то уствари, као народ јел, усвојили ...

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Чланови који сада читају   0 чланова

    • Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу
×
×
  • Креирај ново...